کاهش استرس بارداری

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

راهکارهای کاهش استرس بارداری کدام‌اند؟ بسیاری از بانوان در دوران حاملگی استرس و اضطراب‌های زیادی را تجربه می‌کنند. علل و عوامل مختلفی در بروز این مسئله نقش دارند. برای مثال مشغولیت فکری با تغییرات ظاهری، نگرانی در مورد سلامت جنین و ترسیدن از فرآیند زایمان از جمله رایج‌ترین مواردی هستند که باعث استرس بارداری می‌شوند. روانشناسان برای مقابله با این مشکل راهکارها و فنون مختلفی را آموزش می‌دهند. ما در ادامه این مقاله به معرفی چند مورد از موثرترین آن‌ها پرداخته‌ایم. در همین راستا بهره بردن از مشاوره روانشناسی نیز کمک می‌کند تا با توجه به شرایط زندگی خود بتوانید راهکارهای مناسبی را برای کاهش استرس بارداری انتخاب نمایید و زایمان راحتی را تجربه کنید. برای دریافت مشاوره بارداری کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کاهش استرس بارداری می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

کاهش استرس بارداری | اهمیت مدیریت استرس در دوران بارداری

بسیاری از مادران با شروع حاملگی استرس و اضطراب زیادی را تجربه می‌کنند. این مسئله از علل و عوامل گوناگونی نشات می‌گیرد. برای مثال داشتن مشغولیت فکری با مسائلی نظیر چاقی و بروز تغییرات بدنی، نگرانی در مورد سلامت جنین و ترسیدن از فرایند زایمان از جمله رایج‌ترین مواردی هستند که به تجربه استرس در مادران باردار می‌انجامند.

از آنجایی که استرس با افزایش هورمون کورتیزول در بدن همراه خواهد بود بسیار اهمیت دارد که آن را مدیریت کرده و اجازه ندهید این مسئله به طور مزمن شما را بیازارد چراکه مواجهه طولانی بدن با افزایش هورمون کورتیزول سیستم ایمنی را تضعیف کرده و در نهایت ریسک بروز بیماری‌های مختلف در حاملگی را افزایش می‌دهد. همچنین نوزادانی که از مادران مضطرب متولد می‌شود از همان ابتدا تحریک پذیری بالاتری را از خود نشان می‌دهند و مشکلاتی نظیر بی خوابی و بیقراری را نیز بیشتر تجربه می‌کنند.

راهکارهایی برای کاهش استرس بارداری

برای اینکه بتوانید استرس بارداری را در خود مدیریت نمایید روانشناسان راهکارهای مختلفی را پیشنهاد می‌دهند. ما در ادامه به چند مورد از موثرترین موارد در این زمینه اشاره کرده‌ایم. برای آشنایی با عوامل ایجاد استرس در بارداری کلیک کنید.

1- به بهداشت خواب خود اهمیت دهید و استراحت کافی داشته باشید

بسیاری از بانوان در دوران بارداری به خصوص در سه ماه اول به دلیل نوسانات هورمونی احساس خستگی مفرط، کمبود انرژی و رخوت را تجربه می‌کنند. با این حال نگرانی در مورد افزایش وزن و چاقی باعث می‌شود فرصت کافی برای استراحت را در اختیار خود قرار ندهند. بسیار اهمیت دارد که بتوانید شرایط خود را در این دوران بیشتر درک کنید و بیش از حد به خودتان سخت نگیرید.

از همین رو به علائم بدنی‌تان توجه کرده و اگر نیاز به استراحت دارید آن را از خود دریغ نکنید. در همین راستا به بهداشت خوابتان بیشتر توجه کرده و سعی کنید برنامه روتین و منظمی برای ساعات خواب خود تعیین نمایید. بررسی‌ها نشان می‌دهد داشتن خواب کافی و با کیفیت تا حد زیادی می‌تواند در کاهش استرس بارداری به مادران کمک نماید و شما را از خطرات بارداری از جمله زایمان زودتر از موعد دور نگه می‌دارد. اگر با مشکل بی خوابی یا کابوس‌های شبانه مواجه هستید بهتر است برای بهبود اوضاع از یک روانشناس کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر درباره خطرات بارداری کلیک کنید.

2- ورزش‌های سبک را در برنامه روزمره خود بگنجانید

ورزش کردن با آزاد کردن مواد شیمیایی خاصی در مغز نظیر آدرنالین تا حد زیادی در کاهش استرس بارداری و بهبود روحیه تاثیر می‌گذارد. برخی بانوان فکر می‌کنند در دوران بارداری نباید هیچ گونه تحرک بدنی خاصی انجام دهند. این در حالی است که ورزش‌های سبک نظیر تمرین‌های کششی مخصوص دوران بارداری آسیبی به شما و جنین نمی‌رساند و می‌تواند تا حد زیادی در بهبود سلامت روان شما نقش داشته باشد. برای اطمینان بیشتر در این زمینه و پیدا کردن ورزش‌های مناسب در دوران حاملگی بهتر است که با یک متخصص مشورت نمایید.

3- برای کاهش استرس بارداری خود را برای زایمان آماده کنید

بسیاری از استرس‌های دوران بارداری به نگرانی‌هایی که مادران در مورد فرایند زایمان دارند برمی‌گردد. در این شرایط ثبت نام در کلاس‌های آمادگی برای زایمان و گفت و گو با متخصصین سلامت روان به شما کمک می‌کند تا به طور جسمانی و روانی برای فرایند زایمان آماده شده و در نتیجه هنگام قرار گرفتن در موقعیت آن بدانید باید چه کارهایی انجام دهید.

درمانگران با آموزش مهارت‌هایی نظیر تنفس عمیق به شما کمک می‌کنند استرس ‌های دوران بارداری خود را کاهش داده و کنترل کنید، حتی تجربه درد زایمان را نیز به کمک ذهن خود مدیریت نمایید. در صورتی که خود را برای زایمان آماده نکرده باشید در کنار تجربه استرس ممکن است از روی عدم آگاهی به گونه‌ای رفتار کنید که جنین با خطراتی مواجه شود. برای اطلاعات بیشتر درباره خطرات تهدید کننده جنین کلیک کنید.

4- از نیروی خارق العاده ماساژ کمک بگیرید

هنگام تجربه استرس و اضطراب بسیاری از عضلات ما در حالت تنش و انقباض قرار می‌گیرند. همین مسئله باعث می‌شود که علائم استرس تشدید شده و شما در یک سیکل معیوب قرار بگیرید. در این شرایط کمک گرفتن از ماساژهای حرفه ای و استفاده از روغن‌ها و لوسیون‌های مختلف در فرایند آن به کاهش استرس بارداری شما کمک می‌کند تا به آرامش بیشتری دست یابید و بتوانید کنترل بیشتری بر خود داشته باشید.

5- از فنون ذهن آگاهی استفاده کنید

ذهن آگاهی به مجموعه تکنیک‌هایی گفته می‌شود که به شما کمک می‌کنند حضور در لحظه را تجربه کنید و با تمام حواس خود در زمان حال باشید. زمانی که فنون ذهن آگاهی را به کار می‌بندید کمتر در افکار نگران کننده و معطوف به آینده درگیر می‌شوید و می‌توانید از تجربیات منحصر به فردی که در دوران بارداری کسب می‌کنید بیشتر لذت ببرید. برای آشنایی با فنون ذهن آگاهی مطالعه کتاب‌هایی که در این زمینه نگاشته شده، شرکت در کلاس‌های آموزشی و جلسات روان درمانی با یک درمانگر می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک نماید. کاهش استرس بارداری به کمک ذهن آگاهی بسیار مرسوم است.

برای آشنایی با اقدامات لازم هنگام بیماری مادر باردار کلیک کنید.

6- احساسات خود را با یک فرد مورد اطمینان در میان بگذارید 

روانشناسان بر این باورند که گفت و گو یکی از موثرترین ابزارها برای ارتقای وضعیت سلامت روان است. گاهی اوقات همین که افراد بتوانند افکار و احساسات ناخوشایند خود را با یک فرد مطمئن در میان بگذارند احساس بهتری پیدا کرده و نگرانی‌هایشان تا حد زیادی برطرف می‌شود چرا که در ارتباط بودن با فردی که شما را قضاوت نمی‌کند و به حرف‌هایتان گوش می‌سپارد نیاز به درک متقابل را در شما ارضا کرده و امنیت روانی‌تان را تامین می‌کند.

از همین رو اگر در دوران بارداری به هر دلیلی استرس دارید تلاش کنید در مورد احساسات خود با همسر، یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تان صحبت کنید. اینکار در کاهش استرس بارداری شما کمک کننده خواهد بود. اگر فکر می‌کنید اطرافیان نمی‌توانند به میزان کافی شما را درک کنند یا به هردلیلی نمی‌توانید آنچه در درونتان می‎گذرد را صادقانه با آن‌ها مطرح کنید بهترین گزینه این است که از یک روانشناس کمک بگیرید.

7- یک رژیم غذایی سالم را دنبال نمایید

داشتن یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. در دوران حاملگی شما بیشتر گرسنه می‌شوید و نیاز به دریافت کالری بیشتری دارید. افت قند خون باعث می‌شود که شما احساس تحریک پذیری بیشتری داشته باشید، حساسیت روانی بالایی پیدا کنید و بیش از هر زمانی علائمی نظیر استرس و اضطراب را تجربه کنید. به همین خاطر لازم است یک برنامه غذایی سالم را برای کاهش استرس بارداری خود در نظر بگیرید و اگر ویار زیادی دارید در وعده‌های کوچک میزان کالری مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کاهش استرس بارداری می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا برای کاهش استرس بارداری درمان خاصی وجود دارد؟

روانشناسان با کمک درمان‌هایی نظیر درمان شناختی رفتاری و فنون ذهن آگاهی می‌توانند تا حد زیادی به کاهش استرس بارداری کمک نمایند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره