فرستادن کودک به مهد کودک از چه زمانی مناسب است؟

فرستادن کودک به مهد کودک نیازمند این است که فرزندتان به سن خاصی رسیده باشد و آمادگی لازم را برای حضور در مهد به دست آورده باشد. مهد کودک برای کودکان دارای مزایا و معایبی است و ممکن است والدین به دلایل گوناگونی تصمیم بگیرند که فرزندشان را از سنین خردسالی به مهدکودک بفرستند. اطلاع داشتن از مزایا و معایب فرستادن کودک به مهد سبب می‌شوند که والدین راحت‌تر بتوانند در این زمینه تصمیم‌گیری کنند. توصیه می‌شود پدر و مادرهایی که تصمیم خود را برای فرستادن فرزندشان به مهد کودک قطعی کرده‌اند، حتما از ملاک‌هایی که در انتخاب مهد کودک حائز اهمیت است، مطلع شوند. در ادامه با سن فرستادن کودک به مهد کودک و همینطور نکات مهم پیرامون این موضوع آشنا می‌شویم. در صورت وجود هر نوع مساله می‌توانید مشاوره کودک دریافت کنید.

فرستادن کودک به مهد کودک

امروزه زندگی‌ها به گونه‌ای شده که پدر و مادرها مشغله‌های کاری بسیاری دارند؛ به همین دلیل مجبور می‌شوند برای نگهداری از فرزندشان، آن‌ها را به مهد کودک بفرستند. 

البته در این میان نیز والدینی هستند که شاغل نیستند اما به منظور پرورش مهارت‌های ارتباطی کودک‌شان تمایل دارند فرزندشان به مهد کودک برود. فرستادن کودک به مهدکودک سبب تقویت روابط اجتماعی او می‌شود و فرزندتان می‌تواند با دریافت آموزش‌های لازم، برای ورود به مدرسه و شروع تحصیل آماده گردد.

مزیت های فرستادن کودک به مهدکودک چیست؟

فرستادن کودک به مهدکودک دارای مزیت‌های مختلفی است که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • فرستادن کودک به مهد کودک سبب می‌شود، فرزندتان اولین استقلال خود را تجربه کند و زمان‌هایی را بدون پدر و مادر با همسالان خود بگذراند.
 • مهد کودک‌ها فضای مناسبی برای آموزش کودکان در سنین پایین مهیا می‌کنند. کودکان می‌توانند در این مهدها مهارت‌های ابتدایی همچون شمارش، زبان دوم، شعرهای کودکانه و … را بیاموزند.
 • پرداختن به برخی کارهای گروهی همچون سرود خواندن، نمایش‌های عروسکی و … سبب می‌شود که فرزندتان همکاری با دیگران را برای رسیدن به هدف مشترک بیاموزد. 
 • گذراندن زمان در مهد کودک منجر به پرورش قوای ذهنی و همینطور مهارت‌های جسمانی فرزندتان خواهد شد. 
 • فرستادن کودک به مهدکودک سبب رشد اجتماعی کودک شده و او نحوه برقراری تعامل با همسالان خود و همینطور مربیان را می‌آموزد. 
 • وقتی کودک در مهد کودک است، مادر می‌تواند از این فرصت برای پرداختن به کارهای شخصی خود استفاده کند. 
 • قرار گرفتن در محیط مهد کودک منجر به آماده شدن او برای مدرسه رفتن می‌شود.
 • مهارت‌های گفتاری، شنیداری، دیداری و لامسه کودکان در مهد کودک به واسطه سرود خوانی، قصه گویی و … تقویت می‌شود. 
 • کودکان می‌توانند در کنار همسالان خود به ورزش و بازی بپردازند.
 • در مهد کودک متناسب با سن کودک، برخی مفاهیم اولیه ریاضی، بخوانیم و علوم آموزش داده می‌شود.

سن مناسب برای فرستادن کودک به مهد کودک

مادرانی که شاغل هستند، پس از چند ماه مرخصی باید مجدد به کار خود بازگردند؛ اما توصیه روانشناسان این است که کودکان در سنین پایین و کم‌تر از سه سال به مهدکودک نروند. بهتر است قبل از سن دو یا سه سالگی از یکی از آشنایان خود مثل مادربزرگ کودک، بخواهید که از او مراقبت کند. 

کودکان تا سن دو سالگی به طور طبیعی دارای اختلال اضطراب جدایی از مادر هستند؛ به همین دلیل بهترین کار این است که نزد مادر خود بمانند. پس از سن دو تا سه سالگی می‌توانید فرزندتان را به مهد کودک ببرید. حتی اگر شاغل نیستید بهتر است برای شروع روند استقلال و اجتماعی شدن فرزندتان، پس از سه سالگی او را به مهد کودک بفرستید تا محیطی غیر از خانه را تجربه نماید. 

معایب فرستادن زودهنگام کودک به مهد کودک چیست؟

به عقیده روانشناسان فرستادن کودک در سنین شیرخوارگی به مهد کودک، منجر به قرار گرفتن آن‌ها در برابر آسیب‌های مربوط به دلبستگی می‌شود. 

دو سال اول زندگی، دوره حساسی برای رشد دلبستگی کودکان است؛ به طوری که جدا شدن از مادر منجر به اضطراب کودک می‌شود. دور ماندن طولانی مدت کودک از مادر سبب می‌شود که او احساس ناامنی کند و رابطه عاطفی خوبی با مادر و دیگر افراد برقرار نکند. بنابراین توجه دائمی مادر به کودک تا دو سالگی می‌تواند در رشد روانی و عاطفی بهتر کودک، موثر باشد. 

آماده سازی کودک برای ورود به مهد کودک

ممکن است کودک در ابتدا به محیط مهد کودک عادت نداشته باشد و نخواهد از شما جدا شود. برای اینکه بتوانید او را آماده کنید به نکات زیر توجه نمایید:

 • قبل از اینکه کودکتان را به مهد کودک بفرستید، در مورد آنجا با او حرف بزنید. از نکات مثبت مهد کودک و همسالانی که در آنجا می‌توانند با او بازی کنند، صحبت کنید و ذهنیت مثبتی برایش ایجاد نمایید. 
 • اگر فرزندتان از اینکه تنها در مهد کودک باشد، می‌ترسد سعی کنید به تدریج و کم‌کم او را تنها بگذارید. در روزهای ابتدایی نزد او بمانید تا بتواند با محیط جدید و همسالانش سازگار گردد. (اگر کودک‌تان با گذشت یک ماه، باز هم نمی‌تواند تنها در مهد با دوستانش بازی کند و برای نرفتن به مهد گریه می‌کند، حتما از یک روانشناس کودک کمک بگیرید.)
 • قبل از فرستادن کودک‌تان به مهد کودک برخی توانایی‌های لازم همچون مراقبت از خود، غذا خوردن، لباس پوشیدن، درخواست کمک از دیگران و … را به او آموزش دهید. 

وابستگی به والدین و عدم تمایل برای رفتن به مهدکودک

همانطور که اشاره کردیم برخی از کودکان تمایلی برای رفتن به مهد کودک ندارند و دلیل این موضوع وابستگی شدید به والدین می‌باشد. اگر فرزندتان به دلیل وابستگی بیش از اندازه به شما در مهد کودک بی‌قراری می‌کند، حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • با فرزندتان صحبت کنید و متوجه شوید که چرا او به مهد کودک علاقه ندارد و یا احساسش پیرامون مهد کودک چیست.
 • اگر کودک‌تان به هیچ عنوان طاقت جدایی از شما را ندارد، سعی کنید گاهی مراقبت از او را به نزدیکان مورد اعتمادتان بسپارید. 
 • اگر کودک‌تان در مهد کودک مانده است، بعد از خداحافظی کردن مجدد به مهد برنگردید؛ چراکه حواس او دوباره از محیط پرت شده و مجدد بر روی شما معطوف می‌شود.
 • به موقع به دنبال کودک‌تان بروید، چراکه منتظر ماندن او را مضطرب می‌کند و احساس می‌کند که شما او را فراموش کرده‌اید. 
 • اجازه دهید یکی از اسباب بازی‌های مورد علاقه‎‌اش یا وسیله‌ای که دوست دارد مثل لباس و یا پتو را با خود به مهد ببرد. داشتن یک وسیله آشنا به او قوت قلب می‌دهد.
 • گاهی پیرامون مهد کودک از کودک‌تان سوالی کنید و مطمئن شوید که موضوع آزار دهنده‌ای برای او وجود نداشته باشد. 

در نظر داشته باشید که کودک شما برای اجتماعی شدن نیازمند زمان است، بنابراین برای اینکه فرزندتان آماده رفتن به مهد شود، صبور باشید. می‌توانید روزهای ابتدایی کمی در مهد منتظر بمانید و پس از اینکه او سرگرم بازی شد از او خداحافظی کنید. ممکن است در روزهای اول کودک‌تان زمان کمتری در مهد بماند؛ اما به تدریج این ساعات را زیاد کنید تا او کاملا با شرایط جدید سازگار شود.

ملاک های مهم در انتخاب مهد کودک

حتما در نظر داشته باشید که قبل از اینکه فرزندتان را به مهد کودک بفرستید با در نظر گرفتن ملاک‌های مهم، مهد کودک مناسبی را برای او انتخاب کنید. در ادامه به مهم‌ترین ملاک‌هایی که باید در انتخاب مهد کودک به آن توجه کنید اشاره کرده‌ایم:

 • مهد کودک باید دارای پروانه رسمی از بهزیستی باشد. 
 • در مهد کودک باید به ازای هر 10 کودک شیر خوار، یک مربی و به ازای هر 15 کودک بالای دو یا سه سال نیز یک مربی در نظر گرفته شود. داشتن مربی متخصص و متعهد نیز از ویژگی‌های یک مهد کودک خوب است. 
 • سرویس‌های بهداشتی، سیستم گرمایشی و سرمایشی مهد کودک باید در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. 
 • باید میان وعده‌های سالم و مناسبی برای کودکان در نظر گرفته شده باشد.
 • زمین بازی مهد کودک باید ضمن ایمن بودن، دارای اسباب بازی‌های مناسب با سن کودکان نیز باشد. همینطور تمامی نکات ایمنی توسط مربیان رعایت گردد.
 • کودکان باید بر اساس تفکیک سنی در مهد کودک با یکدیگر بازی کنند.
 • توصیه می‌شود که مهد کودکی را برای فرزندتان انتخاب کنید که حتما روانشناس کودک داشته باشد.

سخن پایانی

اولین تجربه در کسب استقلال و جدایی از مادر برای اغلب کودکان، رفتن به مهد کودک می‌باشد. در برخی موارد کودکان از این موضوع استقبال می‌کنند و تمایل دارند ساعت‌ها در مهد با دوستان خود بازی کنند و گاهی نیز کودک علاقه‌ای برای رفتن به مهد کودک ندارد.

اگر شاغل هستید و با لجبازی کودکتان برای رفتن به مهد کودک مواجه می‌باشید؛ حتما از روانشناس کودک کمک بگیرید. مرکز ذهن نو شرایطی را فراهم کرده است که بدون مراجعه حضوری و در کم‌ترین زمان، می‌توانید از خدمات روانشناسی کودک مرکز مشاوره ذهن نو بهره ببرید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه فرستادن کودک به مهدکودک می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

با کودکان وابسته به پدر و مادر چگونه باید رفتار شود تا به مهد کودک بروند؟

اگر دلیل عدم تمایل کودک‌تان به مهد ، وابستگی شدید به شما است؛ ابتدا سعی کنید ریشه این وابستگی را شناسایی کنید. در نهایت می‌توانید پیرامون نکات مثبت مهد کودک رفتن با فرزندتان صحبت کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره