پوشک مناسب برای نوزاد و کودک

انتخاب پوشک مناسب نوزاد و کودک باید با توجه عواملی مثل سن و پوست کودک انجام شود. متاسفانه بسیاری از پدر و مادرها برحسب تبلیغات یا تجربه دیگران، پوشکی را برای فرزندشان انتخاب می‌کنند که نامناسب و آسیب رسان است. در عوض والدین آگاه همیشه قبل از خرید درباره ویژگی‌های یک محصول خوب تحقیق می‌کنند. پوشک نامناسب می‌تواند باعث حساسیت پوستی، آسیب به دستگاه تناسلی، عفونت مجاری ادراری و انحراف پاها شود به همین دلیل باید در انتخاب پوشک مناسب توجه بیشتری کنید.

نکته بعدی اینکه پوشک خوب لزوما پوشک گران و خارجی نیست. بلکه پوشک خوب، پوشکی است که با نیازهای شما و فرزندتان تطابق پیدا می‌کند. در این مقاله تمام ویژگی‌های ضروری یک پوشک خوب گردآوری شده تا بتوانید تمام اطلاعات لازم را در این باره کسب نماید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر برای مشاوره کودک کلیک کنید.

اندازه پوشک مناسب نوزاد و کودک

پوشک هم مانند لباس سایزبندی دارد. یعنی اگر روی بسته‌های پوشک را بخوانید متوجه درج سایز یک، دو، سه و… روی این بسته‌ها می‌شوید. اما سوال اصلی این است که چطور باید سایز مناسب پوشک را تشخیص داد؟ بر حسب وزن کودک دلبندتان سایز پوشک او نیز مشخص می‌شود. سایزبندی در مارک‌های مختلف پوشک ممکن است تفاوت داشته باشد اما به طور میانگین:

سایز 1 پوشک مخصوص کودکانی است که کمتر از 6 کیلو وزن دارند.

سایز 2 پوشک مخصوص کودکانی است که وزنی بین 6 تا 9 کیلوگرم دارند.

سایز 3 پوشک مخصوص کودکانی است که وزنی بین 8 تا 14 کیلوگرم دارند.

سایز 4 پوشک مخصوص کودکانی است که وزنی بین 11 تا 18 کیلو گرم دارند.

همانطور که متوجه شدید سایزهای مختلف پوشک با هم هم‌پوشانی وزنی دارند. این مسئله به درشتی یا ریز نقشی کودک شما بستگی دارد. مثلا ممکن است برای کودک الف با وزن 11 کیلو سایز 3 پوشک مناسب باشد، در حالی که برای کودک ب با همان وزن پوشک ساز 4 مناسب است.

چطور بفهمیم پوشک اندازه و مناسب کودک است؟

_ پوشک ناحیه کمر، ران و ناف کودک را پوشانده.

_کودک به راحتی با این پوشک حرکت می‌کند.

_ پوشک در تن بچه صاف است و بالا و پایین نمی‌رود.

_ کش پوشک ران را به طور کامل پوشانده است.

ویژگی های پوشک با اندازه نامناسب

_پوشک نم پس می‌دهد.

_روی پا و شکم کودک خطوط قرمز می‌افتد و عرق سوز می‌شود.

_ پوشک ناف و کمر کودک را نمی پوشاند.

_ زمانی که انگشت خود را دور کمر و ران کودک می چرخانید متوجه فضای خالی زیادی می‌شوید که توسط پوشک پر نشده است.

 

جنس پوشک مناسب نوزاد و کودک

جنس پوشک از مولفه‌های مهم در کیفیت پوشک محسوب می‌شود. پوشک‌هایی که جنس رویه آن‌ها پلاستیک است نامناسب و بی کیفیت‌اند؛ چرا که امکان تبادل هوا در آن‌ها وجود ندارد. اگر در پوشک کودک تبادل هوا انجام نگیرد پوست کودک دچار سوختگی، التهاب و حتی خارش خواهد شد.

جنس مناسب و بی ضرر برای رویه پوشک کتان است. پس به دنیال پوشکی باشید که جنس آن از کتان باشد. متاسفانه در بین پوشک‌های ایرانی تنها چند مارک از کتان استفاده می‌کنند اما پوشک‌های خارجی اصل همه دارای کتان هستند.

چطور جنس پوشک بد را تشخیص دهیم؟

_ با هر بار ادرار بوی بسیار بدی می‌دهد.

_ کریستال‌های درون آن که نقش رطوبت گیر دارند بعد از چند ساعت بیرون می‌آیند و به پای بچه می‌چسبند.

_پوشک گلوله می‌شود و الیاف درون آن از هم باز می‌شوند.

جذب بالای پوشک نوزاد و کودک

این مسئله‌ای بدیهی است که پوشک بچه باید جذب خوبی داشته باشد. درون پوشک مواد جاذبی وجود دارند که ادرار بچه را جذب کرده و به لایه‌های پایین‌تر می‌برند. در پوشک‌های مناسب و استاندارد یک لایه جذب در روی پوشک و یک لایه جاذب دیگر در درون پوشک وجود دارد. پوشک‌های بزرگ‌تر معمولا قدرت جذب بیشتری هم دارند.

 اگر پوشک بچه دارای جذب مناسب نباشد به احتمال زیاد مدفوع و ادرار روی سطح بالایی می‌مانند و ایجاد حساسیت و عفونت می‌کنند. علاوه بر این اگر پوشک بچه جذب خوبی نداشته باشد به بیرون نم پس می‌دهد و همه جا را نجس می‌کند.

قدرت جذب بالای پوشک زمان خواب بچه اهمیت پیدا می‌کند. چرا که نمی‌توان هر چند ساعت یک بار کودک را بیدار کرد و پوشک او را تعویض کرد، پس کودک در زمان خواب باید پوشکی را استفاده کند که 7 الی 8 ساعت قدرت جذب دارد. برای آشنایی با نحوه تعویض پوشک نوزاد کلیک کنید.

 

پوشک های حساسیت زا برای نوزاد و کودک

برخی از کودکان پوست بسیار حساسی دارند و به هرگونه پوشک یک بار مصرف واکنش نشان می‌دهند. برای این کودکان بهتر از پوشک‌های پارچه‌ای (تنظیف) و چند بار مصرف استفاده کنید. این پوشک‌ها قابل شستشو اند و از پارچه‌های ضد حساسیت تهیه می‌شوند. از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه‌اند.

اما برخی دیگر از کودکان هم هستند که به پوشک‌های ساده و معمولی حساسیت نشان نمی‌دهند، فقط به برخی پوشک‌ها حساس‌اند که دارای مواد اضافی باشند. پوشک های دارای لوسیون و عطر اغلب برای کودکان حساسیت‌زا هستند. استفاده از این پوشک‌ها در طولانی مدت می‌تواند به دستگاه ادراری کودک نیز آسیب برساند. پس گول تبلیغات خوش آب و رنگ پوشک‌های معطر را نخورید و از همان پوشک های باکیفیت و ساده برای کودک‌تان استفاده نمایید. برای کسب اطلاع بیشتر درباره نحوه مراقبت از نوزاد کلیک کنید.

 

پوشک مناسب به کودک آزادی می‌دهد

پوشک‌های نازک و ظریف با قدرت جذب بالا نسبت به پوشک‌های بزرگ انتخاب بهتری هستند، چرا که ظاهر بد و بزرگی روی شلوار ایجاد نمی‌کنند و همچنین آزادی کودک در راه  رفتن را از او نمی‌گیرند.

علاوه بر این پوشک هایی که دارای چسب و کش مناسب باشند نیز کودکان را محدود نمی‌کنند. یک سری نوارهای نرم و کشی روی پوشک وجود دارند که باید محکم و انعطاف پذیر باشند، یعنی به راحتی پاره نشوند و خیلی هم سفت و برنده نباشند. این نوارها به کودک امکان حرکت مناسب ناحیه ران را می‌دهند.

چسب های پوشک کودک نیز نباید خیلی شل و یا خیلی سفت باشد چرا که اگر شل باشد حین حرکت باز می‌شود و همه جا را کثیف می‌کند و اگر خیلی سفت و چسبنده باشد موقع چک کردن پوشک نوزاد پاره می‌شود. برای آشنایی بیشتر با نیازهای نوزاد تازه متولد شده کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه پوشک مناسب برای نوزاد و کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

قبل از تولد باید برای کودک چه نوع پوشکی تهیه کرد؟

بهتر است قبل از تولد فقط یک بسته پوشک با سایز 1 تهیه کنید. چرا که هنوز اندازه بدن نوزاد و حساسیت های او را نمی‌دانید و اگر پوشک اشتباهی تهیه کنید متضرر خواهید شد.

آیا پوشک های ایرانی برای کودکان مناسبند؟

در میان پوشک های ایرانی برخی مارک‌ها وجود دارند که بسیار با کیفیت‌اند و علاوه بر این متناسب با شرایط اقلیمی ایران ساخته شده اند.

اگر مدام مدفوع از پشت کمر نوزاد بیرون می آید چه باید کرد؟

در اوایل تولد مدفوع نوزاد شل و آبکی است به همین دلیل اگر پوشک او پشتی خوبی نداشته باشد مدفوع بیرون می‌ریزد. از پوشکی استفاده کنید که طول مناسبی دارد و تا بالای ناف برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره