باردار شدن با چند روش سریع و ساده

والدینی که نیاز به وجود فرزند را در خانواده احساس می‌کنند همواره به دنبال راهکارهایی برای باردار شدن هستند و این مسئله با افزایش سن و به مرور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به غیر از وجود بیماری‌های خاص نکاتی مانند وضعیت تغذیه و زمان برقراری رابطه جنسی نیز می‌توانند در احتمال بارداری نقش داشته باشند و ممکن است شما از این نکات اطلاعی نداشته باشید. بهتر است علاوه بر افزایش اطلاعات خود در زمینه راه‌های مناسب برای بارداری تا جایی که می‌توانید اطلاعات خود را راجع به نیازهای روحی کودک و اصولی که می‌بایست به عنوان والدین رعایت کنید نیز افزایش دهید. توجه کنید که شما به عنوان والدین در برابر سلامت جسمی و روحی فرزند خود مسئولیت دارید.

افزایش احتمال لقاح برای باردار شدن

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که برای افزایش احتمال بارداری می‌بایست به آن توجه داشته باشید این است که احتمال تلاقی اسپرم و تخمک یا به عبارتی تشکیل سلول تخم را افزایش دهید. برای این کار راه‌های متنوعی وجود دارد که ما در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در صورت وجود هر نوع مشکل با شماره های درج شده برای دریافت مشاوره کودک تماس بگیرید.

پوزیشن‌های جنسی مناسب

استفاده از پوزیشن‌های جنسی مناسب را می‌توان اولین قدم برای افزایش احتمال بارداری دانست. متخصصین معتقدند که بهترین پوزیشن‌های جنسی آن‌هایی هستند که باعث می‌شوند آلت تناسلی به میزان بیشتری وارد واژن شود. این پوزیشن‌ها می‌تواند با توجه به اندام فیزیکی و شرایط شما و همسرتان حالت‌های مختلفی را شامل شود، شما می‌توانید با کمک گرفتن از متخصصین روانشناسی در حوزه روابط جنسی از این پوزیشن‌ها اطلاع پیدا کنید؛ در عین حال حالت سنتی به‌طور معمول یکی از مناسب‌ترین پوزیشن‌های رابطه جنسی برای افزایش احتمال بارداری فرد است. در این شرایط علاوه بر ورود کامل آلت تناسلی، به دلیل وضعیت جاذبه اسپرم شرایط راحت‌تری برای ورود به رحم خواهد داشت.

پایان رابطه جنسی

معمولاً توصیه می‌شود که آقایان پس از انزال اجازه دهند آلت تناسلی برای مدتی داخل واژن باقی بماند تا از تخلیه کامل اسپرم‌ها در واژن اطمینان حاصل شود. علاوه بر این خانم‌ها نیز پس از پایان رابطه جنسی بهتر است برای حداقل 20 دقیقه دراز بکشند. سعی کنید در این مدت در شرایطی قرار داشته باشید که احتمال بیرون ریختن مایع منی از واژن کمتر باشد.

افزایش دفعات ارتباط برای باردار شدن

افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی یکی دیگر از پاسخ‌هایی است که به سؤال چگونه باردار شویم داده می‌شود. این پاسخ بر این فرض منطقی استوار شده که افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی باعث افزایش احتمال ورود اسپرم به رحم و به عبارتی افزایش احتمال بارداری خواهد شد. برای آشنایی با مدت زمان لازم برای بارداری کلیک کنید.

آگاهی از زمان تخمک‌گذاری

علاوه بر اینکه شما می‌بایست نکاتی را در ارتباط با نحوه رابطه جنسی مورد توجه قرار دهید باید از زمان برقراری رابطه جنسی نیز آگاه باشید. به‌طورکلی سلول تخمک برای زمانی در حدود 12 تا 24 ساعت در محیط رحم زنده خواهد ماند. درنتیجه رابطه‌ای شما را به بارداری خواهد رساند که در این بازه زمانی اتفاق بیفتد و به همین خاطر آگاهی خانم‌ها از زمان تخمک‌گذاری نکته بسیار مهمی در افزایش احتمال بارداری است. نشانه‌هایی نظیر افزایش دمای بدن و یا بیشتر شدن ترشحات واژن ازجمله نکاتی هستند که زمان تخمک‌گذاری را به شما نشان می‌دهند.

روش دیگری نیز به‌عنوان روش تقویمی وجود دارد که به‌صورت حدودی 12 تا 16 روز پیش از شروع قاعدگی را زمان تخمک‌گذاری می‌دانند. شما می‌توانید با تهیه کیت‌های مخصوص تخمک‌گذاری از داروخانه‌ها نیز از زمان این فرایند در بدن خود آگاهی پیدا کنید. برای آشنایی با نحوه تشخیص زمان تخمک گذاری کلیک کنید.

توقف استفاده از داروهای جلوگیری

برخی از داروهای جلوگیری حتی پس از قطع مصرف نیز تا مدتی مانع بارداری شما خواهند شد. به همین خاطر بهتر است راجع به نوع مراقبت خود و میزان آمادگی بدنتان برای بارداری از یک متخصص کمک بگیرید. متخصصین زمان لازم برای قطع مصرف داروهای جلوگیری و پس‌ازآن زمان مناسب اقدام برای بارداری را به شما اطلاع خواهند داد.

افزایش تعداد اسپرم‌ها برای باردار شدن

علاوه بر بالا بردن احتمال لقاح، افزایش تعداد اسپرم‌ها در مایع منی نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که برای افزایش احتمال بارداری موردتوجه قرار می‌گیرد. به میزانی که تعداد اسپرم‌ها یا توانایی حرکت آن‌ها در مایع منی بیشتر باشد احتمال رسیدن آن‌ها به رحم و ترکیب با تخمک نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برای این منظور بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • رعایت وزن مناسب و جلوگیری از اضافه‌وزن
  • عدم تماس مکرر با تلفن همراه یا هر وسیله دیجیتال دیگر
  • عدم حضور در محیط‌های بسیار گرم مثل سونا
  • عدم استفاده از داروهای هورمونی و مکمل‌های بدنسازی
  • کاهش یا قطع مصرف کافئین
  • عدم استفاده از الکل، نیکوتین یا سایر مواد مخدر

توجه به سبک زندگی برای باردار شدن

کنترل وضعیت تغذیه، خواب و تمامی رفتارهای روزانه شما یکی دیگر از پاسخ‌ها برای این سؤال است که چگونه باردار شویم. سبک زندگی سالم در زمانی که شما برای بارداری اقدام می‌کنید و همین‌طور در طول مدت بارداری تأثیر بسیاری بر سلامت جنین شما و گذراندن آسان‌تر دوره بارداری خواهد داشت. در این زمینه به مسائل زیر توجه داشته باشید.

وضعیت تغذیه

اهمیت تغذیه در بارداری موضوعی است که از زمان‌های قدیم به آن توجه می‌شده است. متخصصین معتقدند درصورتی‌که شما به میزان بیشتری از مواد غذایی سالم و تازه و به‌ویژه پروتئین، آهن و کلسیم استفاده کنید احتمال بارداری افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این بهتر است مصرف مکمل فولیک اسید را نیز شروع کنید. این مکمل باعث شکل‌گیری صحیح لوله عصبی در جنین شده و همچنین آمار سقط‌های سه‌ماهه اول بارداری را نیز کاهش می‌دهد.

تا جای ممکن سعی کنید در دورانی که برای بارداری تلاش می‌کنید از مصرف کافئین و فست فودها دوری کنید. به خاطر داشته باشید اضافه‌وزن یکی دیگر از نکاتی است که می‌تواند احتمال لقاح را کاهش دهد و مشکلات ناباروری را برایتان به همراه داشته باشد. درنتیجه تلاش کنید تا وزن خود را در شرایط مطلوبی نگه‌دارید.

الگوی خواب

بدن شما به استراحت نیاز دارد. سعی کنید در این دوران بیش از همیشه به خواب کافی و همین‌طور داشتن یک برنامه مشخص برای ساعت خواب‌وبیداری توجه داشته باشید. به‌طور میانگین بدن به 7 تا 9 ساعت خواب در طول شبانه‌روز نیاز دارد و این میزان بسته به وضعیت شما متفاوت خواهد بود. درصورتی‌که احساس می‌کنید با مشکلات خواب مواجه هستید می‌توانید در این زمینه از یک مشاور کمک بگیرید.

ورزش منظم

داشتن برنامه برای ورزش منظم باعث بهبود شرایط تخمک‌گذاری و آمادگی بیشتر بدن شما برای بارداری و زایمان می‌شود درنتیجه توجه به فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. البته برخی از پزشکان معتقدند ورزش‌های سنگین یا طولانی‌مدت می‌تواند آسیب‌هایی را برای توانایی باروری فرد به همراه داشته باشد درنتیجه بهتر است راجع به نوع ورزش خود با یک متخصص مشورت نمایید. در نهایت توصیه می‌شود که حتما مقاله برنامه ریزی برای بچه دار شدن را مطالعه نمایید.

نقش شرایط روحی در باردار شدن

تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که شرایط روحی زوجین در هنگام برقراری رابطه جنسی تأثیر بسیاری در احتمال لقاح موفق خواهد داشت. اهمیت شرایط روحی به میزانی است که بسیاری از متخصصین روانشناسی شخصیت معتقدند شرایط روحی والدین در زمان برقراری رابطه جنسی و تشکیل نطفه بر شخصیت فرد در آینده اثر خواهد گذاشت. درنتیجه بهتر است در این ایام از شرایط روحی خود و همسرتان به‌خوبی مراقبت کنید. بیماری‌های روحی نظیر اضطراب و افسردگی و یا ناراضی بودن از رابطه جنسی ازجمله مسائلی هستند که مشکلاتی را در زمینهٔ باروری خانم‌ها و آقایان ایجاد خواهند کرد. برای آشنایی با بایدها و نبایدهای مراقبت های قبل از بارداری کلیک کنید.

اگر احساس می‌کنید درزمینهٔ مسائل روحی با مشکل مواجه هستید بهتر است برای درمان این اختلالات از یک مشاور کمک بگیرید. به این موضوع توجه داشته باشید که بیماری‌های روحی شما درصورتی‌که مورد بی‌توجهی قرار بگیرند در آینده نیز باعث می‌شوند شما نتوانید وظایف پدر یا مادری خود را به‌درستی انجام دهید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سؤالات متداول

آگاهی از زمان تخمک‌گذاری چه تأثیری در بارداری دارد؟

سلول تخمک بین 12 تا 24 ساعت در رحم باقی خواهد ماند و این بازه زمانی تنها فرصتی است که شما در طول یک سیکل برای بارداری خواهید داشت. به همین خاطر بهتر است از زمان تخمک‌گذاری آگاهی داشته باشید و در این زمان به رابطه جنسی توجه بیشتری داشته باشید.

آیا اضطراب می‌تواند مانع بارداری شود؟

بیماری‌های روحی می‌توانند مشکلاتی را درزمینهٔ لقاح موفق ایجاد کنند بااین‌حال نمی‌توانند به‌طورکلی مانع بارداری فرد شوند؛ مگر اینکه بیمار تحت درمان با داروهای خاصی باشد که مشکلاتی را درزمینهٔ بارداری ایجاد می‌کنند.

مواد غذایی چه تأثیری بر احتمال بارداری خواهند داشت؟

استفاده از مواد غذایی سالم و مصرف پروتئین، کلسیم و آهن می‌توانند شانس شما را برای بارداری افزایش دهند. بهتر است در این دوران از فست فودها و نوشیدنی‌های کافئین دار اجتناب کنید و همچنین عادات تغذیه‌ای خود را منظم‌تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره