مراقبت های قبل از بارداری برای زن و مرد

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

شکل‌گیری و رشد سالم جنین تنها به مراقبت‌های دوران بارداری مربوط نمی‌شود بلکه به جهت تولد یک نوزاد سالم رعایت مراقبت های قبل از بارداری حائز اهمیت است. متاسفانه اکثر خانم‌ها بدون توجه به این نکته و عدم رعایت مراقبت‌های پیش بینی شده قبل از بارداری، تنها با عقب افتادن زمان قاعدگی خود متوجه باردار بودنشان می‌شوند. این در حالیست که بیشتر آن‌ها از لحاظ شرایط جسمی، روحی و اجتماعی در وضعیت مطلوب نیستند و بدون مراقبت‌های لازم باردار شده‌اند. با توجه به اهمیت زمان طلایی مربوط به رعایت مراقبت های لازم، در این مطلب نکات مهمی در مورد مراقبت های قبل از بارداری ارائه خواهد شد و به خانم‌ها توصیه می‌شود با مطالعه دقیق آن قبل از اقدام به بارداری مراقبت‌های لازم را انجام دهند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید. 

 

مراقبت های قبل از بارداری

توجه به موارد زیر در مراقبت‌های قبل از بارداری اهمیت بسزایی دارد که باید قبل از بارداری به آن ها توجه شود. برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله برنامه ریزی برای بچه دار شدن را بخوانید.

1. سن مادر

بارداری در دو گروه از زنان با خطر بیشتری رو به رو است و باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرند. مادرانی که در اواخر سن بارداری قرار دارند و مادرانی که نوجوان هستند و شرایط بدنی مناسب را برای بارداری ندارند. به همین دلیل توصیه می‌شود همه مادران به ویژه این دو گروه مراقبت های قبل بارداری را با دقت بیشتری مورد توجه قرار دهند. مادران نوجوان معمولا با خطر کم خونی و زایمان زودرس مواجهه هستند. بنابراین الزاما باید مورد معاینه پزشک قرار بگیرند و مراقبت‌های لازم را دریافت نمایند. این در حالیست که مادرانی با شرایط سنی بالا با خطر دیابت و افزایش فشار خون مواجه می‌شوند و ممکن است اختلالات کروموزومی در آن‌ها اتفاق بیفتد. به همین دلیل این مادران باید قبل از بارداری مورد معاینه پزشک قرار بگیرند و مراقبت های قبل از بارداری را رعایت نمایند.

2. تزریق واکسن سرخچه و آبله مرغان

در صورتی که مادران درمورد بیماری‌هایی چون سرخچه و آبله مرغان احساس ناایمنی می‌کنند، باید چند ماه قبل از اینکه باردار شوند مورد معاینه قرار بگیرند و واکسن سرخچه و آبله مرغان را تزریق کنند.

3. مراقبت های قبل از بارداری | مصرف اسیدفولیک

به دلیل اینکه جنین به ویژه در سه ماهه اول بارداری با خطر ناهنجارهایی عصبی رو به رو است، الزاما شروع مصرف فولیک اسید قبل از بارداری توصیه می‌شود. ضمن اینکه استفاده از این مکمل‌های دارویی در طول دوران بارداری اکیدا توصیه می‌گردد.

4. تغذیه

زنان در طول دوران بارداری به ویژه در سه ماهه اول که نوزاد در حال رشد و تکامل اولیه است باید به طور تقریبی معادل 2000 کیلو کالری دریافت نمایند. باید قبل از اقدام به بارداری رژیم غذایی مناسب را برنامه ریزی کنند که در این مورد مراجعه به کارشناس تغذیه و استفاده از راهنمایی‌های وی بسیار کارساز خواهد بود. مادران باردار باید قبل از شروع بارداری به این نکته توجه داشته باشند که مصرف مواد غذایی با چربی زیاد و شیرینی زیاد را به حداقل برسانند.

5. مراقبت های قبل از بارداری | ویتامین ها

یک بارداری موفق و تولد یک نوزاد سالم به این امر بستگی دارد که بدن مادر در شرایط مطلوب باشد و به اندازه کافی ویتامین‌های لازم را دریافت کند. استفاده از مکمل‌های حاوی ویتامین و حتی غذاها و میوه‌هایی که سرشار از ویتامین هستند در قبل و طول مدت بارداری توصیه می‌شود و باید مورد توجه قرار بگیرد.

6. وزن

ماردان باید قبل از آغاز بارداری به پزشک متخصص رجوع کرده و با تشخیص وی اقدام به بارداری نمایند. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مراقبتی قبل از ازدواج که توسط پزشک اکیدا مورد توجه قرار می‌گیرد، وزن است. اگر مادر دچار چاقی باشد امکان دارد با آغاز بارداری با مشکلاتی چون فشار خون، دیابت حاملگی و مشکلات رشد جنین رو به رو شود. ضمن اینکه این مادران به احتمال زیاد مجبور به سزارین و زایمان زود رس خواهند شد. بنابراین حتما قبل از اقدام به بارداری به وزن مناسب برسید و سپس باردار شوید.

 

پیشنهادهای مراقبتی برای زنانی که قصد بارداری دارند

موارد زیر پیشنهادهای مفیدی برای مراقبت های قبل بارداری است که حتما باید مورد توجه قرار بگیرند. علاوه بر موارد زیر مقاله اقدامات قبل از بارداری را نیز بخوانید.

1. مصرف چربی‌های حاوی امگا 3

روغن ماهی تاثیر بسیار زیادی بر رشد سیستم عصبی مرکزی و شبکیه جنین دارد. به همین دلیل یشنهاد می‌شود زنان قبل از لقاح و آغاز بارداری در طول هفته معادل تقریبی 140 گرم ماهی پخته مصرف نمایند.

2. مراقبت های قبل از بارداری | دوری از الکل

به منظور اینکه از تولد نوزاد با اختلال سندروم الکلی جلوگیری شود، الزاما  باید مصرف الکل را چندین ماه قبل از آغاز بارداری ترک نمود.

3. مصرف ویتامین دی

به دلیل اینکه رشد استخوان‌های نوزاد از همان اوایل بارداری منوط به این است که میزان کافی ویتامین دی جذب نماید، به مادران توصیه می‌شود قبل از بارداری به مصرف ویتامین‌ها به ویژه ویتامین دی مبادرت داشته باشند تا بدنشان شرایط لازم برای رشد جنین را فراهم کند.

4. مراقبت های قبل از بارداری | مصرف اسید فولیک

با توجه به اهمیت اسید فولیک بر سلامت جنین و شروع یک بارداری موفق، زنان باید به طور مرتب قبل از آغاز بارداری، روزانه 400 میکرو گرم اسید فولیک دریافت کنند.

5. دریافت مشاوره قبل بارداری

مشاوره قبل بارداری برای خانم‌هایی که قصد اقدام به بارداری دارند، می‌تواند بسیار مفید باشد چرا که مشاور با توجه به سن، وزن و شرایط فیزیکی خانم بهترین روش‌ها را ارائه می‌دهد.

برای دریافت مشاوره در زمینه مراقبت های قبل از بارداری می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

دلیل اهمیت مراقبت های قبل از بارداری چیست؟

مراقبت های قبل بارداری اهمیت بسزایی در سلامت جنین و همچنین مادر دارد. در واقع شکل‌گیری جنین و رشد سالم او تنها به مراقبت های دوران بارداری مربوط نمی‌شود و جهت تولد یک نوزاد سالم رعایت مراقبت های قبل از بارداری نیز حائز اهمیت می‌باشد.

مراقبت های قبل بارداری شامل چه مواردی است؟

توجه به تغذیه مناسب، ویتامین‌ها، کنترل وزن، مصرف اسید فولیک و امگا3، حذف الکل و دخانیات، کاهش تنش‌ها، توجه به سن و دریافت مشاوره‌های قبل بارداری از جمله موارد مهم می‌باشد. 

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره