تست ترامادول

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

تست اعتیاد به ترامادول TRAMADOL را می‌شناسید؟ ترامادول از جمله داروهای تسکین دهنده دردهای مزمن به شمار می‌رود که مصرف خودسرانه و بیش از حد این دارو ممکن است وابستگی شدیدی در فرد ایجاد کرده و به راحتی قابل ترک نباشد. متاسفانه در طی چند سال اخیر مصرف ترامادول در بین جوانان بسیار رایج شده است.

اغلب اداره‌ها، مشاغل خاص و مسابقات ورزشی برای استخدام افراد ابتدا از آن‌ها برگه عدم اعتیاد را درخواست می‌کنند. بنابراین انجام صحیح تست ترامادول و دیگر مواد مخدر برای بسیاری از افراد به دغدغه بزرگی تبدیل شده است. برای ثابت کردن عدم اعتیاد فرد به ترامادول یا سایر مخدرها، روش‌های متعددی وجود دارد.

اما ممکن است به دلیل تقلب و یا مصرف برخی داروها نتیجه تست ترامادول اشتباه شود. در ادامه مقاله به بررسی کامل چگونگی انجام تست و نحوه منفی شدن تست ترامادول و مدت زمانی که ترامادول با تست مشخص می شود، می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش‌ها تا پایان مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : قرص ترامادول چیست؟

انواع روش های تست اعتیاد به ترامادول

 تشخیص ترامادول در بدن یا تست ترامادول به دو روش کلی قابل انجام است:

1. روش آزمایشگاهی

در این روش نمونه ادرار فرد جمع آوری شده و در طی یک فرآیند خاص و در آزمایشگاه مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد. میزان خطای این نوع تست ترامادول بسیار کمتر از تست‌های نواری می‌باشد. البته تداخلات دارویی و یا مصرف غذاهای خاص می‌تواند نتیجه تست را به طور کاذب مثبت کند. در تست‌های آزمایشگاهی، گرفتن تست به روش‌های مختلفی نظیر نمونه بزاق، خون و ادرار انجام می‌شود.

فروشگاه آرامیس

2. تست های نواری

انجام تست اعتیاد به ترامادول، علاوه بر تست‌های آزمایشگاهی با تست‌های نواری و در منزل نیز قابل انجام دادن می‌باشد. این روش می‌تواند وجود ماده ترامادول را در نمونه ادرار انسان تشخیص دهد و از جمله روش‌های خانگی محسوب می‌شود. در واقع برای انجام آن نیازی به حضور در کلینیک و یا استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی نیست و می‌توان در منزل نیز این آزمایش را انجام داد.

این تست‌ ترامادول اغلب تنها برای استفاده دارویی و تشخیص اولیه مفید هستند و برای اثبات دقیق‌تر اعتیاد باید از روش‌های غربالگری و یا آزمایشگاهی استفاده نمود. چرا که روش‌های آزمایشگاهی نتیجه دقیق‌تری به شما ارائه داده و میزان خطای آن نیز نسبت به تست‌های نواری بسیار کمتر می‌باشد.

نوع عملکرد تست‌های نواری بر مبنای ایمونوکروماتوگرافی است. در واقع استفاده از این نوع تست‌ها تنها برای به دست آوردن یک نتیجه ابتدایی می‌تواند کارآمد باشد. 

بیشتر بخوانید : علائم اعتیاد به ترامادول

نحوه استفاده از تست ترامادول نواری 

نحوه استفاده از تست ترامادول نواری 

نحوه عملکرد این نوع تست‌ها به این صورت است که اگر ترامادول در نمونه ادرار از ۳۰۰ ng/ml کمتر باشد، یک خط رنگی در قسمت خط تست (T)، نمایش داده می‌شود. در مقابل اگر ترامادول موجود در ادرار از ۳۰۰ng/ml بیشتر باشد، این خط رنگی در قسمت خط تست (T) تشکیل نخواهد شد.

بیشتر بخوانید : اعتیاد چیست 

نحوه خواندن تست اعتیاد به ترامادول نواری

کیت و تست ترامادول در صورتی که میزان ترامادول بیش از 300 میلی گرم باشد. خط رنگی تست T روشن می شود. در زیر نکاتی که در زمان استفاده از این باید رعایت کنید را ذکر کرده ایم :

 • روشن شدن ناحیه C نشان می دهد که شما مقدار مناسبی از نمونه به غشا افزوده شده و به معنی منفی و یا مثبت بودن نتیجه تست نیست. 
 • در صورتی که ناحیه C روشن نشد. نتیجه تست باطل است.
 • قبل از استفاده از کیت باید مراقبت باشید تا کیت توسط آب و مواد دیگر تحت تاثیر قرار نگیرد و انجام تست را در یک محیط تمیز انجام دهید. 
 • نتیجه تست ترامادول در ناحیه T مشخیص می شود و باید بین 3 تا 5 دقیقه برای مشخص شدن نتیجه نهایی صبر کنید. 
 • روشن شدن ناحیه T به معنی مثبت بودن نتیجه تست است. 
 • اگر ناحیه T بعد از 5 دقیقه روشن نشد و خاموش بود به این معنی است که نتیجه تست منفی می باشد. 

نحوه منفی کردن تست اعتیاد به ترامادول | تقلب در تست ترامادول

باید توجه داشته باشید که روش هایی نیز برای تقلب در تست ترامادول یا منفی کردن تست ترامادول وجود دارد. این روش ها بر اساس روش های آزمایشگاهی صورت می گیرد که با اضافه شدن برخی ماده ها دچار خطا می شوند. پس حتما از اضافه شدن مواد دیگر و خوردن بیش از حد مایعات قبل از آن خودداری کنید تا نتیجه درست به شما نشان داده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد منفی شدن تست اعتیاد می توانید با متخصصان ذهن نو تماس بگیرید. 

 

چند روز قبل از تست ترامادول نباید قرص خورد ؟

14 روز قبل از انجام تست ترامادول را مصرف ترامادول را به طور کامل قطع کنید. از آنجایی که قطع ناگهانی این دارو می تواند خطرات جدی را برای فرد به همراه داشته باشد توصیه می کنیم که این کار را حتما زیر نظر یک متخصص انجام دهید. 

 

تداخل دارویی در تست ترامادول

در بسیاری از موارد استفاده از داروهای خاص، باعث اختلال در نتیجه آزمایش شده و روند تشخیص را با مشکل مواجه می‌کند. برخی از افراد به عمد و به منظور ایجاد اختلال در نتیجه آزمایش و یا منفی شدن نتیجه، به استفاده از یکسری داروها روی می‌آورند. همچنین گاهی استفاده از بعضی داروها باعث مثبت شدن کاذب نتیجه تست اعتیاد به ترامادول می‌شود. از مهم‌ترین تداخلات دارویی می‌توان به شربت‌های دارای کدئین اشاره نمود. مصرف شربت حاوی کدئین می‌تواند در نتیجه تست مورفین اختلال ایجاد نماید.

داروهایی که باعث مثبت شدن کاذب تست ترامادول می‌شوند

داروهایی که باعث مثبت شدن نتیجه تست اعتیاد به ترامادول می‌شوند به شرح زیر هستند:

_آنتی هیستامین‌ها

_داروهای ضدافسردگی

_انواع آنتی بیوتیک‌ها

_مسکن‌ها

_داروهای اعصاب و روان

_داروهای ضداحتقان

_آمفتامین

_مت آمفتامین

_انواع کدئین‌ها

_داروی دیکلوفناک

_دتای نوولاک

_متادون

_شاهدانه

و…

بیشتر بخوانید : ترک ترامادول

آیا نوشیدن قهوه نتیجه تست ترامادول را مثبت می‌کند؟

بر اسا تحقیقات انجام شده توسط سایت خیابان سلامت اثر کافئین بر بدن مشابه با آمفتامین بوده و یک نوع محرک مرکزی محسوب می‌شود. بنابراین مصرف بیش از اندازه قهوه، می‌تواند در تست ترامادول ادرار کاملا مشهود باشد. در واقع با نوشیدن حدود ۱۰۰۰میلی گرم از کافئین، میزان آن در تست ادرار به صورت غیر مجاز بالا رفته و حتی ممکن است باعث مثبت شدن تست دوپینگ گردد. به همین علت مصرف قهوه قبل از انجام تست ترامادول و سایر مواد مخدر توصیه نمی‌گردد.

درصورتی که بدون مصرف ترامادول و به دلیل مصرف موارد فوق نتیجه آزمایش فرد مثبت شود، باید نمونه وی غربالگری شده تا نتیجه تست ترامادول به صورت دقیق ارائه گردد. این روش نیز فقط توسط آزمایشگاه‌های تشخیص طبی قابل انجام است و تست‌های نواری این قابلیت را ندارند.

بیشتر بخوانید :  ترک اعتیاد به مواد مخدر

نکاتی درباره جمع آوری نمونه جهت تست ترامادول

در زمینه جمع آوری نمونه ادرار جهت تست ترامادول یا سایر مخدرها، هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. همچنین ناشتا بودن نیز در نتیجه تست ترامادول نمی‌تواند تاثیر آنچنانی داشته باشد. برای جمع آوری نمونه، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

_ظرفی که قرار است نمونه در آن نگهداری شود باید کاملا خشک باشد.

_برای اطمینان بیشتر، توصیه می‌گردد از ظروف مخصوص نمونه ادرار و یا یورین باتل استفاده شود.

_نمونه جمع آوری شده می‌تواند در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد و به مدت ۴۸ ساعت پس از جمع آوری قابل تست کردن باشد.

_جهت استفاده طولانی مدت، بهتر است نمونه را در دمای ۲۰ درجه سیلیسیوس فریز نمایید.

_نمونه مورد نظر باید قبل از انجام تست ترامادول کاملا ذوب شده و ترکیب گردد. 

بیشتر بخوانید : بهترین روش ترک اعتیاد

برای دریافت مشاوره در زمینه تست ترامادول و ترک اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا ممکن است نتیجه تست ترامادول اشتباه شود؟

بله مصرف برخی داروها و یا حتی کافئین می‌تواند در تشخیص اعتیاد اختلال ایجاد کند و نتیجه تست به صورت کاذب مثبت یا منفی شود. در صورتی که قصد ترک اعتیاد را دارید، توصیه می‌شود از یک متخصص کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید. 

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫10 دیدگاه ها

  1. سلام هر دردی دوایی دارد. ناامید نشوید. با شماره های درج شده تماس بگیرید و از روش های مختلف درمان اطلاع کسب کنید. متخصصان ذهن نو برای ترک ترامادول به شما کمک می کنند

  1. بله در ازمایش های اعتیاد برای استخدام ترامادول نیز بررسی و مشخص می شود. برای پاکسازی و درمان با شماره های زیر تماس بگیرید.

 1. سلام چند روز پیش شوهرم واس درد دندونش قرص ترامادول خورد حالا فردا به تست واس کار داره به نظرتون مثبت یامنفی؟چیکار کنیممم

  1. سلام و درود ترامادول از خانواده شبه افیونی بوده و با توجه به دوز دارو میزان ماندگاری آن در بدن متفاوته. اما به طور کلی ممکنه تا 20 الی 30 روز در آزمایش ادرار مشخص بشه

 2. سلام.آیا ترامادول اونم برای اولین بار در چکاپ کامل که اختیاری انجام میدیم تو آزمایشگاه هم نشون میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره