ازدواج با شخصیت خودشیفته | 3 مشکل در ازدواج خودشیفته ها

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ازدواج با شخصیت خودشیفته امکان پذیر است؟ اهمیت امر ازدواج بر هیچ کسی پوشیده نیست. ازدواج پیوندی عاطفی و جنسی است که کانون نهاد خانواده و محل رشد اعضایش محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین تصمیم هر فرد در زندگیش تصمیم ازدواج است. یکی ازملاک‌های حائز اهمیت در انتخاب شخص مناسب برای ازدواج، سلامت روان و شخصیت طرف مقابل است.

اگر در دوران آشنایی و نامزدی شک کردید یا متوجه شدید که فرد مورد علاقه‌تان مبتلا به شخصیت خودشیفته است چه باید بکنید؟ ادامه دهید یا رابطه‌تان را با او به پایان برسانید؟ ازدواج با شخصیت خودشیفته چه پیامدهایی را به همراه دارد؟ آیا ازدواج با شخصیت خودشیفته ازدواج صحیحی است؟ در صورت اقدام درمان نتیجه مورد نظر را خواهید گرفت؟ پیشنهاد می‌شود که حتما دراین خصوص از خدمات مشاوره ازدواج استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه شخصیت خودشیفته و ازدواج با شخصیت خودشیفته می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

ازدواج با شخصیت خودشیفته

آینده ازدواج با شخصیت خودشیفته

اگر قصد ازدواج با شخصیت خودشیفته را دارید؛ باید خود را برای رابطه با دشواری های زیاد آماده کنید. باید این موضوع را درک کنید که فرد مقابل شما که به اختلال خودشیفته مبتلا است، از رابطه سالم و روابط بین فردی قوی برخوردار نیست. زیرا این اختلال در دسته اختلال شخصیت شناختی قرار دارد.  ازدواج مهم ترین انتخاب هر فرد در زندگی است که اگر عاقلانه نباشد؛ فرد را تا سالیان سال اسیر خود خواهد کرد.

ازدواج با شخصیت خودشیفته شما را به یک فرد بله قربان گوی کامل تبدیل می‌کند. و شما باید تمامی انتظارات فرد از زندگی را برآورده کنید. شیوع این اختلال کمتر از 1 درصد است و ریشه ژنتیکی دارد. و فراوانی این اختلال در زنان و مردان به یک اندازه است. در این مقاله راجع به ازدواج با شخصیت خودشیفته توضیح داده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

تعریف شخصیت خودشیفته و نشانه های آن

اختلال شخصیت یک الگوی پایدار از رفتار و گفتار است که به طور اشکار با مقیاس‌های فرهنگی و اجتماعی مغایرت دارد. اختلال شخصیت خودشیفته یا Narcissistic Personality disorder اختلالی است که نشانه‌های اصلی و بارز آن خودبزرگ بینی، نیاز بیش از اندازه به دریافت تحسین و توجه، احساس توهم‌آمیز برتری نسبت به دیگران و فقدان همدلی است.

او واقعیت را طوری تحریف و تفسیر می‌کند که به نفع خودش تمام شود، احساس خاص و بی همتا بودن دارد و از افراد دیگر برای رسیدن به خواسته‌های خود بهره‌کشی می‌کند. که ازدواج با شخصیت خودشیفته با این شرایط دشوار است.

او انتقاد می‌کند ولی انتقاد نمی‌پذیرد، از خودش تعریف می‌کند و در عین حال به جنبه‌های مثبت بقیه افراد بی توجه است. از همه انتظار کامل بودن دارد در حالی که خودش کامل نیست. اعتماد بنفس اطرافیانش را پایین می‌آورد و به آن‌ها حس بی ارزشی می‌دهد.

تصویر خوبی از خود ندارد و برای اینکه احساس منفی به خودش را از بین ببرد، از طریق راه‌های نادرست عزت نفسش را تقویت می‌کند. در ازدواج با شخصیت خودشیفته تمام این ویژگی ها موجب آزار شما خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال شخصیت خوشیفته کلیک کنید.

ازدواج با شخصیت خودشیفته | قبل از برچسب زدن مطمئن شوید

بسیار مهم است که بدانید شیوع شخصیت خودشیفته چندان زیاد نیست و نمی‌توان هر کسی که کمی صفت خودشیفتگی در خود دارد را مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته دانست. قبل از برچسب زدن با مراجعه به روانشناس و مشاور از صحت این موضوع اطمینان حاصل کنید. اگر قبل از به یقین رسیدن شریکتان را متهم کنید، اثرات بدی روی روحیه او و کیفیت رابطه‌اش با شما خواهد گذاشت. صبور باشید و از کمک متخصص بهره‌مند شوید. احتیاط را در ازدواج با شخصیت خودشیفته فراموش نکنید.

برای کسب اطلاعات کامل درباره اختلالات شخصیت دسته B (کلاستر B) کلیک کنید.

رابطه عاشقانه با فرد خودشیفته

شخصیت خودشیفته آنچنان قادر به درک عشق نیستند چون جز خودشان کس دیگری را لایق محبت نمی‌دانند. شما با عشق وارد رابطه خواهید شد اما آنان با تظاهر به عشق. آن‌ها نه تنها در روابط عاطفی با جنس مخالف بلکه درهمه روابط بین فردی‌شان سطحی هستند.

تمامی ویژگی‌های عمومی شخصیت خودشیفته در ازدواج هم صدق می‌کند؛ حتی به شکل ملموس تر و با شدت و حدت بیشتر. در فرد خودشیفته جنبه مشکلات بین فردی پررنگ‌تر از مشکلات درون فردی می‌باشد و رابطه زناشویی بهترین مکان برای بروز آن‌هاست.

همان طور که اشاره شد خودشیفته‌ها در برقراری ارتباط صمیمانه با دیگران دچار مشکل هستند و مهم‌ترین قربانی همسران آ‌ها خواهند بود. زیرا یکی از ارکان اصلی عشق وجود صمیمیت بین دو طرف است. در واقع ازدواج تبدیل شدن دو من به ما است و شخصیت خودشیفته از این ما بودن فرار می‌کند و شما هیچگاه نمی‌توانید با او صمیمی شوید.

جذابیت خودشیفته ها بعنوان یک دام عمل می‌کند

رابطه با یک نارسیست بسیار هیجان انگیز است. احتمالا او تا سال‌های طولانی برای شما جذاب خواهد ماند. مشخصه اصلی شخصیتش خود برتربینی است پس رفته رفته این باور به شما هم سرایت پیدا خواهد کرد که گویا بهترین همسر جهان را دارید. آن‌ها معمولا خوش‌مشرب، دوست داشتنی، دارای دایره روابط گسترده و جاه طلب هستند.

اما در کنار این‌ها، ویژگی‌های تاریک شخصیتشان مانند خودمحوری، سردی احساسی، دغل بازی و بی‌وفایی هم به احتمال قوی در آن‌ها وجود دارد. طبیعتا در آغاز رابطه فقط خوبی‌ها را می‌بینید ولی هرچه به سمت آینده پیش بروید متوجه چیزهای غیرقابل تحمل و به شدت آزاردهنده در او می‌شوید.

مشکلات ازدواج با شخصیت خودشیفته

مشکلات ازدواج با شخصیت خودشیفته

با توجه به ویژگی‌های شخصیتی خاص شخصیت خودشیفته، ازدواج با او مشکلاتی را به همراه دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند. برای آشنایی با نحوه زندگی با همسر خودشیفته کلیک کنید.

⭕ رقابت جویی در ازدواج

شما این عبارات را بسیار از او خواهید شنید: خانه من، شغل من، پدر و مادر من، تفریحات من و… . فرد خودشیفته به طور مداوم شما و فرزندتان را به رقابت با دیگران تشویق خواهد کرد. او با شما هم در رقابت خواهد بود و خانه امن‌تان را به میدان مسابقه و جنگ بدل خواهد کرد.

حتی ممکن است همسرتان در ازدواج با شخصیت خودشیفته با فرزندان خود نیز همین رفتار را داشته باشد. حال آن که مشخصه خانواده سالم تعامل و همدلی اعضای آن با هم است است و رقابت در بستر خانواده کمترین معنا را دارد.

⭕ ازدواج با شخصیت خودشیفته | سلطه طلبی در ازدواج

قوانین تعیین شده فقط در مورد شما اعمال می‌شوند و او هیچ محدودیتی ندارد. خیلی راحت شما را در حاشیه قرارداده و به خواسته‌ها و حق و حقوتان  بی توجه خواهد بود. در ازدواج با شخصیت خودشیفته او اصلا شما را به حساب نخواهد آورد و به سلایق و علایقتان توهین خواهد کرد. برنامه‌های زندگی مشترک‌تان باید تحت نظر او رهبری شود و شما حق هیچ اظهار نظری را ندارید. در این موارد ممکن است کار به اعمال زور از طریق فحاشی و درگیری فیزیکی هم کشیده شود.

⭕ پیش بینی خیانت و تعهد

احتمال خیانت در ازدواج با شخصیت خودشیفته بالاست. خیانت در زندگی زناشویی به معنای هرگونه ارتباط خارج از چهارچوب جنسی و عاطفی زن یا مرد متاهل با فرد دیگر از جنس مخالف است. پژوهش‌ها نشان دهنده رابطه مثبت و معنا دار بین شاخص خیانت و خودشیفتگی هستند.

از آنجا که به دلیل دست بالا فرض کردن خود تنها نیازهای شخصیش را می‌بیند، گمان می‌کند حتما باید آن‌ها را برآورده سازند حتی اگربا این کار به شریک زندگیش آسیب بزند.

ممکن است پس از ارتکاب خیانت بگوید دیگران عاشق من می‌شوند و من تقصیری ندارم! یا ایرادات ناروایی را به شما نسبت بدهد تا شما و خود را توجیه کند.

از طرفی ممکن است خطر دیگری هم زندگیتان را تهدید کند وآن اینکه شما هم به دلیل برآورده نشدن انتظارات و نیازهای خود در رابطه دست به خیانت زده و تعهدتان را بشکنید. در نتیجه این اتفاقات زندگی‌ای را پیش رو دارید که در آن طلاق عاطفی رخ داده و هر زوج برای خود رابطه فرازناشویی و موازی‌ای دست و پا کرده است.

⭕ محبت های غیر اصیل در ازدواج با شخصیت خودشیفته

یکی از مشکلات ازدواج با شخصیت خودشیفته، محبت های غیر اصیل است. شخصیت خودشیفته انتظار دارند که همیشه مورد تقدیر دیگران قرار بگیرند. ابراز علاقه و محبت های آنها اصیل نیست و برای ارضای نیازهای خود این کار را انجام می‌دهند.

⭕ رفتار پرخاشگرانه در صورت عدم تائید

در ازدواج با شخصیت خودشیفته اگر او را مورد تائید قرار ندهید، شاهد رفتار پرخاشگرانه خواهید بود. آنها به دلیل اینکه خود را بدون عیب و نقص می‌دانند؛ در برابر بی توجهی های همسر بسیار عصبانی خواهند شد.

⭕احساس طرد شدگی در ازدواج با شخصیت خودشیفته

از مشکلات ازدواج با شخصیت خودشیفته می‌توان به احساس طرد شدگی اشاره کرد. شخصیت خودشیفته احساس همدلی و همدردی ندارند و توانایی مشاهده دنیا از زاویه دید شما را ندارند. بنابراین در ازدواج با دختر یا پسر خودشیفته شخص مقابل احساس طرد شدگی خواهد کرد.

⭕ رشد دهنده همسر نیستند

ازدواج با شخصیت خودشیفته همراه با رشد نیست! شخصیت خودشیفته خیلی حسود هستند و نمی‌توانند اطرافیان خود را موفق ببینند. هرگز رشد دهنده همسر نیستند و دوست دارند خودشان برتر باشند.

⭕ عدم قبول اشتباه

عدم قبول اشتباه از دیگر مشکلات ازدواج با شخصیت خودشیفته است. شخصیت خودشیفته مسئولیت اشتباه های خود را نمی‌پذیرند و همیشه قصد دارند که مسئولیت خود را گردن شخص دیگری بی‌اندازند.

⭕ عدم پیشرفت در زندگی

از دیگر مشکلات ازدواج با شخصیت خودشیفته؛ عدم پیشرفت در زندگی است. شخصیت خودشیفته به دلیل اینکه خودشان را خیلی دوست دارند، همیشه در حال خیال بافی راجع به زندگی خود هستند. همیشه احساس می‌کنند که باید به خودشان رسیدگی کنند و برای زندگی مشترک هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

ازدواج با شخصیت خودشیفته | چگونه با همسر خودشیفته رفتار کنیم؟

توجه داشته باشید که در ازدواج با شخصیت خودشیفته شما باید مراقب سلامت روانی خود باشید و اجازه ندهید رفتارهای مخرب او رویتان تاثیرات گسترده‌ای بگذارد. برای رابطه حد و مرز تعیین کنید. اگر گفتاریا کرداری مبنی برهمدلی با دیگران و اهمیت به آن‌ها بروز داد، حتما او را مورد تشویق قرار دهید.

احساسات و انتظارات خود را واضح و صادقانه بیان کنید اما از بحث و جدل با شخصیت خودشیفته دوری نمایید. به او نشان دهید که شما هم توانایی‌های خودتان را دارید و خود را دست کم نگیرید. در آخراو را همان طور که هست پذیرا باشید چون ممکن است تغییر نکند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه برخورد با خودشیفته ها کلیک کنید.

ازدواج با شخص خودشیفته، بله یا خیر؟

حتی اگر پس از مراجعه به متخصص، تشخیص داده شد که نامزدتان مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته است باز هم نمی‌تواند برای شما تعیین تکلیف کند. توصیه می‌شود که قبل این تصمیم‌گیری با یک روانشناس مشورت کنید تا از تمام مواردی که در انتظارتان است آگاه شوید و با اطمینان تصمیم بگیرید.

اگر رابطه‌تان ختم به ازدواج شد، مسئولیت‌ها و تبعات احتمالی تصمیم خود را به طور کامل پذیرا باشید و از او تعهد بگیرید که روند درمانش را تحت نظر درمانگربه طورمنظم ادامه دهد. برای کسب اطلاعات در زمینه درمان شخصیت خودشیفته کلیک کنید.

کلام آخر

ازدواج با شخصیت خودشیفته سختی ها و دشواری های زیادی را به همراه دارد. افرادی که شخصیت خودشیفته دارند، به دلیل رفتارهای اغوا کننده؛ راحت می‌توانند دیگران را جذب خود کنند. اما زمانی که وارد رابطه با شخصیت خودشیفته شوید، زندگی خوب و راحتی نخواهید داشت و باید از روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه شخصیت خودشیفته و ازدواج با شخصیت خودشیفته می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب سوالم رو بدید شوهر من یه خودشیفته واقعیه یعنی هر چی نشونه گفتید رو داره با من یه جوری رفتار میکنه که انگار نوکرشم روزای اول اینجوری نبود ولی از وقتی بچه دار شدیم دیگه خود واقعیشو نشونم داده از دست کاراش جونم به لبم رسیده الان با یه بچه طلاق هم نمیخوام بگثرم چیکار کنم رفتارش بهتر بشه هر کاری بگید امتحان کردم ولی نشده

  1. سلام
   سوالی داشتم ایا همسرتون متولد ماه خرداد هستند
   اگر هستند چه تاریخی؟
   ایا اگر انتهای ماه اردبهشت یا ابتدای ماه تیر بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره