ترک اعتیاد به متادون در خانه چقدر طول می‌کشد؟

ترک اعتیاد به متادون در خانه چه معایبی دارد؟ متادون دارویی است که برای ترک مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما برخی مواقّع و در اثر مصرف خودسرانه، خود متادون باعث اعتیاد و وابستگی در فرد مصرف کننده می‌شود. ترک متادون علائم متعددی همچون سردرد و سرگیجه، بی قراری، افسردگی و غیره دارد.

ترک متادون در خانه و به روش غیر اصولی این علائم را افزایش می‎‌دهد و حتی ممکن است خطر ایست قلبی را به همراه داشته باشد. در صورتی که متادون در خانه ترک شود، احتمال بازگشت اعتیاد نیز در فرد افزایش می‌یابد. بهترین راه این است که ترک اعتیاد به متادون در خانه تحت نظر پزشک و به روش اصولی انجام شود. در ادامه مقاله به بررسی کامل ترک اعتیاد به متادون در خانه و معایب ترک متادون می‌پردازیم. حتما مقاله ترک اعتیاد به متادون را کامل بخوانید.

متادون چیست؟

متادون یک داروی رایج برای ترک اعتیاد است. متادون نسبت به مخدرهایی همچون هروئین، مدت زمان تاثیر بیشتری دارد و به همین دلیل معمولا برای ترک اعتیاد به هروئین و مورفین مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف خودسرانه و غیر اصولی این دارو باعث اعتیاد جدیدی در فرد می‌شود.

برای موثر واقع شدن متادون، باید با دوز مشخص و تحت نظر پزشک مصرف شود. متادون به صورت پودر کریستالی سفید رنگ یا قرص و شربت وجود دارد و معمولا به ‌صورت پودر در نوشیدنی با طعم میوه حل می‌شود و روزی یک‌بار به صورت خوراکی مصرف می‌شود، همچنین به ندرت بصورت عضلانی یا وریدی تزریق می‌شود. برای شناخت بیشتر در زمینه متادون و ترک اعتیاد به متادون در خانه کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد  

عوارض ترک اعتیاد به متادون در خانه

عوارض ترک اعتیاد به متادون در خانه

افرادی که متادون مصرف می‌کنند نسبت به برخی از اثرات آن تحمل پیدا می‌کنند و در صورتی که دارو را به طور منظم مصرف نکنند دچار علائم ترک متادون می‌شوند. برخی از این عوارض ترک اعتیاد به متادون شامل موارد زیر است که به دو بخش عوارض جسمانی و روانی ترک اعتیاد به متادون تقسیم می‌شود.

عوارض جسمی ترک اعتیاد به متادون در خانه

 • سردرد و سرگیجه ناشی از ترک اعتیاد به متادون در خانه
 • آبریزش چشم و بینی 
 • تهوع و استفراغ
 • عرق زیاد و لرزش بدن 
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • درد مفاصل و عضلات ناشی از ترک اعتیاد به متادون در خانه
بیشتر بخوانید : علائم اعتیاد  

 

عوارض روانی ترک اعتیاد به متادون

مصرف متادون علاوه بر عوارض جسمانی، برای افراد عوارض روانی نیز به دنبال دارد. مهم ترین عوارض روانی متادون شامل اضطراب و افسردگی و حالات هیجانی، بیش فعالی، توهم‌های بینایی و شنوایی، افکار خودکشی، پرخاشگری، کاهش انگیزه و نداشتن ثبات شخصیت است. 

بیشتر بخوانید : تست اعتیاد به متادون

 

ترک اعتیاد به متادون در خانه

ترک اعتیاد به متادون در خانه

بسیاری از افرادی که قصد ترک متادون را دارند، در خانه و به طور ناگهانی دارو را قطع می‌کنند و یا با استفاده از داروهای جایگزین دیگر سعی در ترک آن دارند. برخی از داروها در ترک متادون موثر هستند اما لازم است که با دوز مشخص و متناسب با شرایط جسمی فرد استفاده شوند. قطع ناگهانی دارو منجر به سندروم ترک اعتیاد به متادون می‌شود و جایگزینی خودسرانه دارو نیز می‌تواند باعث اعتیاد به داروهای جایگزین گردد.

ترک متادون در خانه با بوپرنورفین

باید توجه داشته باشید که ترک اعتیاد حتما باید تحت نظر یک متخصص صورت گیرد. با توجه به تجویز پزشک می توان برای کاهش علائم اولیه ترک متادون و کاهش درد ترک اعتیاد از داروی خوراکی بوپرنورفین استفاده کرد. 

دوز های اولیه و کاهش آن باید توسط پزشک و متخصص ترک اعتیاد تعیین شود، مصرف بوپرنورفین باید به عنوان یک داروی درمانی دراز مدت ادامه یابد. ترک متادون بدون درد حتما باید تحت نظر متخصص ترک اعتیاد و پزشک صورت گیرد، تا نتیجه مطلوب حاصل شود. 

 

معایب ترک اعتیاد به متادون در منزل

ترک متادون به صورت ناگهانی و در خانه یک روش غیر اصولی است. ترک باید تحت نظر پزشک متخصص باشد چرا که فرآیند جایگزینی و کاهش دوز داروها روند پیچیده‌ای دارد. در صورتی که ترک متادون غیر اصولی باشد، علائم ترک افزایش پیدا می‌کنند و حتی امکان ایست قلبی در فرد وجود دارد. علاوه بر این هنگامی که ترک متادون در خانه انجام شود، جسم و روان به طور کامل پاکسازی نمی‌شوند و امکان بازگشت به سمت اعتیاد افزایش پیدا می‌کند. به همین منظور حضور پزشک و مشاور در هنگام ترک متادون اهمیت و ضرورت بسیار زیادی دارد.

 

ترک متادون در خانه چقدر طول می کشد؟

مدت زمان ترک متادون با توجه به ویژگی‌های فردی و دوز مصرف دارو متفاوت است. به طور معمول افرادی که دوز مصرف زیادی دارند و مدت زمان طولانی است که مصرف می‌کنند در حدود یک تا دو سال زمان برای ترک نیاز دارند. افرادی که تازه شروع به مصرف کرده‌اند و دوز مصرف کمی دارند، در مدت یک تا دو ماه نیز ترک اعتیاد به متادون می‌کنند. توجه داشته باشید که اکثر افرادی که در خانه و غیر اصولی اقدام به ترک متادون کرده‌اند، بعد از مدت کوتاهی دوباره شروع به مصرف می‌کنند.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد در خانه  

 

مراحل ترک اعتیاد به متادون در خانه

ترک اعتیاد به متادون در خانه مراحلی دارد و برای این که ترک متادون موثر واقع شود لازم است که این مراحل به خوبی طی شوند. این مراحل شامل موارد زیر است.

– تصمیم قاطع برای ترک متادون و ایجاد انگیزه در خود

– مشورت با پزشک متخصص و تعیین روش ترک متادون

– آگاهی از مشکلات حین ترک اعتیاد به متادون و آماده بودن برای آن‌ها

– داشتن یک برنامه درمانی صحیح برای عدم انجام ترک اعتیاد به متادون در خانه

– کمک گرفتن از روانشناس برای از بین بردن علائم روانی ترک متادون

– شرکت در برنامه‌های پیشگیری از بازگشت به اعتیاد و ترک اعتیاد به متادون

توجه داشته باشید که ترک اعتیاد به متادون باید تحت نظر پزشک باشد و ترک آن در خانه توصیه نمی‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با روانشناس مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد و ترک اعتیاد به متادون کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک متادون و ترک اعتیاد به متادون می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول در زمینه ترک اعتیاد به متادون در خانه

آیا متادون بر عملکرد جنسی افراد نیز تاثیر می‌گذارد؟

بله. مصرف متادون باعث کاهش میل جنسی در افراد می‌شود. در مردان باعث اختلال در نعوظ و انزال و در خانم‌ها نیز باعث می‌شود که عادت ماهیانه به عقب بیافتد و یا رخ ندهد. بنابراین توصیه می‌شود حتما برای ترک اعتیاد به متادون از متخصص کمک بگیرید، برای شروع ترک اعتیاد کلیک کنید.

علائم ترک متادون در خانه چه زمانی شروع می‌شود؟

علائم ترک متادون حدودا ۳ الی ۴ روز بعد از قطع مصرف شروع می‌شود و در روز ششم به اوج خود می‌رسد و بعد از ۲ الی ۳ هفته به تدریج علائم ترک اعتیاد به متادون کاهش پیدا می‌کند و فرد به زندگی نرمال خود بازمی‌گردد.

‫18 دیدگاه ها

 1. من قبلا تریاک میکشیدم ، برای ترک رفتم دکتر بهم متادون داد الان میخپام متادون ترک کنم. چیمار باید بکتم؟

  1. سلام متادون دارویی شبه افیونی است که راهی برای جایگزینی با مواد مخدر را دارد و کمک می کنه بیمار امادگی لازم برای ترک کامل رو پیدا بکنه . اما تشخیص این زمان به عهده متخصص هست. با توجه به تاثیراتی که دارو روی شما میزاره علاقه ای به مصرف آن ندارید ولی برای ترک تنها این خواست کافی نیست، چرا که با قطع دارو عوارض ناشی از ترک بروز پیدا می کنه و اگر به درستی دارو قطع نشده باشه و یا زمان مناسبی برای ترک نباشه ، احتمال بازگشت به اعتیاد و تشدید آن زیاد خواهد بود. پس اکیدا توصیه می کنیم از ترک خودسرانه اجتناب کنید وبرای ترک متادون مشاوره ترک اعتیاد تلفنی و یا حضوری دریافت کنید.

 2. پدرم 69 سالشه ده پونزده سالی هست که متادون مصرف‌میکنه، خیلی مزاجش به هم ریخته، هر چی هم ملیم میدیم فایده نداره چیکار باید بکنیم؟ میشه کلا کنار بزاره متادون رو؟

  1. سلام برای کسی که سال ها متادون مصرف کرده و سنشون بالاست نمیشه به راحتی تصمیم به قطع دارو گرفت. اگر بیمار از نظر جسمی توانایی و قوای مقابله با عوارض ترک را داشته باشه ، درمانگر برنامه ترک را شروع میکنه. در غیر این صورت باید با انجام ورزش، خوردن غذاهای سبک و حاوی فیبر (سبزیجات)، کربوهیدارت ها و.. از عوارض قرص متادون کاست. در صورتی که وضعیت مزاجی و جسمانی ایشون به دلیل مصرف متادون دچار مشکل شده حتما با متخصصان و مشاوره ترک اعتیاد راهنمای های لازم را دریافت کنید.

 3. سلام من ۹ روزه ترک کردم از روز اول با کلونیدین شروع کردم تا روز ۷ دیگه کلونیدن نخوردم الان روز۹خیلی سرگیجه شدید دارم ک چشام سیاهی میره گوشام سوت میزنهمیخوام بدونم چرا انقد سر گیجه شدید دارم و اینکه چن روز دیگه درد دارم

  1. سلام وحید عزیز برای ترک متادون باید به دوز مصرفی اولیه و سوخت و ساز بدن توجه بشه و بدون این اطلاع از شرایط زندگی و وضعیت جسمانی تون نمیشه برنامه درستی براتون مشخص پس حتما برای درمان به متخصصین ترک اعتیاد مراجعه کنیدو برای درمان و ترک اعتیاد در خانه از برنامه ها و حمایت های متخصصین ترک اعتیاد به متادون استفاده نمایید.

 4. سلام من ده ساله متادون مصرف میکنم الان دوروزه تو ترکم چیکار باید بکنم زیاد درد نکشم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام همونطور که میدونید متادون داروییه که برای جایگزین کردن با تریاک و سایر مواد افیونی تجویز میشه. اما چون خود متادون از مشتقات افیون تشکیل شده پس اعتیاد به این دارو هم حتما ایجاد میشه. برای ترک متادون متخصص دوز دارو، سن، وزن، تغذیه، روحیه و سایر شرایط فردی و خانوادگی بیمار رو باید بررسی کنه و بر اساس اون طول درمان و برنامه ترک مشخص بشه. گاه ممکنه نیاز به بستری شدن وجود داشته باشه اما به دلیل ماهیت درمانی متادون ترک متادون بدون بستری شدن انجام خواهد شد.

  2. سلام ترک متادون خیلی سخته من 4سال متادون مصرف میکردم الان تو58روزهستم ولی هنوز اذیتم میکنه یعنی جوری اذیتم میکنه که ازکارم تصویه کردم الانم خونه ام ودارم زجرمیکشم پس تا دوره خودشو تمام نکنی همینجوری اذیت میشی فقط تحمل کنی وبه فکراینده باشه. به امید پاکی بی تاریخ برای همه همدردام. خدابه همراهتون

 5. سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه حدود ۴۵ روز متادون مصرف کردم الان دقیقا ۷ روزه که نمیخورم حالاتی که از خماریم مونده پا درد و بعضی مواقع تب کردن و بی حالیو با عرض پوزش یوبسی هستش،میخواستم ببینم برای بهبودی کامل کسی که ۴۵ روز مصرف داشته و سنشم زیاد نیست چقدر زمان لازمه؟

  1. سلام برای آن که ببینیم هنوز در بدن تان متادون وجود دارد یا نه اطلاعات ناقصی دادید ، اما با توجه به نشانه هایی که توضیح دادید هنوز متادون در بدنتان به طور کامل سم زدایی نشده و در واقع عوارض ترک را در حال سپری کردن هستید. برای جلوگیری از تشدید عوارض بعد ترک متادون با شماره های درج شده تماس بگیرید تا متخصصان ترک اعتیاد راهنمایی تون کنند.

 6. سلام من همسرم ۱۰ سال پیش تریاک را در عرض یک ماه ترک کرد،یعنی دیگه عوارضی نداشت و نرمال شد
  متاسفانه الان ۳ ساله متادون مصرف میکنه و کم کم تونس به روزی یک عدد قرص ۲۰ برسون و الان ۱۸ روزه مصرف نکرده ولی از درد پا نمیتونه بخوابه چکار کنم دردش کم بشود به هیچ وجه دکتر هم نمیاد

 7. متادون مسقیم کبد رو هدف میگره کبد چرب….. و در دستگاه گوارش…. نفخ معده حرکتی نداره…. تا معده درست نشه…. بماند…. دستگاه هیپوتالاموس مغز که کارش اینه… گرسنگی وتشنگی و کنترل غدد درون ریز و ویبره بدن…. دما از حدی که پایین بیاد بدن شروع به لرزش میکنه … اما اینجا نه لرزش هست نه تشنگی… از کار میفته… متادون 19 نقطه بدن رو میزنه بهش میگن وزیر اعظم… این 19 نقطه اساسی اگر نیاز به تشریح باشه.. 19 صفحه باید توضیح داد… نکته قند به شدت میاد پایین… قند خودم موقع ترک رو 43 بود میدونید این چه معنایی داره یعنی ورود ی دروازه جهنم…. دو عدد آب شلغم خام… و دو عدد آب سیب سبز… به یک اندازه باهم مخلوط کنید و در صبح عصر میل کنید اگر 100 تن بر روی شانه ها تون سنگینی میکنه میشه یک تن… کارش پاکسازی کبده به محز ورود میشوره میره پایین… نکته زمانیکه دل زده شدین دیگه نخورید چون در بدن اشباح شده… و از عفونت های و باکتری های سرد و گرم غافل نشید. که بد ترین آفت بدن هستند… و حتما حتما با یک پزشک مجرب که سالیان سال استخوان ترکانده مشاوره کنید.. به امید روزی که جوانان این سرزمین که گرفتار شدن دوباره به آغوش گرم خانواده شون برگردن… در پناه حق

  1. سلام ترک متادون خیلی سخته من 4سال متادون مصرف میکردم الان تو58روزهستم ولی هنوز اذیتم میکنه یعنی جوری اذیتم میکنه که ازکارم تصویه کردم الانم خونه ام ودارم زجرمیکشم پس تا دوره خودشو تمام نکنی همینجوری اذیت میشی فقط تحمل کنی وبه فکراینده باشه. به امید پاکی بی تاریخ برای همه همدردام. خدابه همراهتون

 8. سلام وقتتون بخیر… جوان ۲۴ساله هستم پنج ساله که تریاک و شیره مصرف میکنم سه سال اول تفننی بود و هیچ وابستگی به مواد نداشتم جوری بود که یه بار میکشیدم بعد تا دوماه هیچی نمیزدم و اصلا خماری هم نداشتم … اما به دلایلی دوسال گذشته وابستگی شدید پیدا کردم هر روز یا یه روز در میون میکشیدم زندگی و وقتمو تباه کردم الان که این متنو مینویسم پنج روزه با اراده قلبی نکشیدم یه بسته متادون چهل گرفتم که باهاش ترک کنم هر یه دونه قرص رو به چهار قسمت تقسیم کردم هر روز بعد از خواب بیدار شدن یه تیکشو میخورم و تا شب که میخوام بخوابم اثری از خماری نیست … میخوام بدونم روشم درسته یا نه خیلی برام مهمه که جوابمو بدین از آبرو میترسم که به کسی بگم پنج سال گذشته رو جوری گذروندم که هیچکس از کاری که دارم میکنم مطلع نشده خیلی احتیاط کردم ممنون میشم اگه راهنماییم کنین و بگین چند روز دیگه طول میکشه تا کلا سم و همه چی از بدنم بره بیرون و روشم درسته یا ن یا هر راهنمایی دیگه اجرکم عند الله …. ♥️

 9. سلام وقتتون بخیر… جوان ۲۴ساله هستم پنج ساله که تریاک و شیره مصرف میکنم سه سال اول تفننی بود و هیچ وابستگی به مواد نداشتم جوری بود که یه بار میکشیدم بعد تا دوماه هیچی نمیزدم و اصلا خماری هم نداشتم … اما به دلایلی دوسال گذشته وابستگی شدید پیدا کردم هر روز یا یه روز در میون میکشیدم زندگی و وقتمو تباه کردم الان که این متنو مینویسم پنج روزه با اراده قلبی نکشیدم یه بسته متادون چهل گرفتم که باهاش ترک کنم هر یه دونه قرص رو به چهار قسمت تقسیم کردم هر روز بعد از خواب بیدار شدن یه تیکشو میخورم و تا شب که میخوام بخوابم اثری از خماری نیست … میخوام بدونم روشم درسته یا نه خیلی برام مهمه که جوابمو بدین از آبرو میترسم که به کسی بگم پنج سال گذشته رو جوری گذروندم که هیچکس از کاری که دارم میکنم مطلع نشده خیلی احتیاط کردم ممنون میشم اگه راهنماییم کنین و بگین چند روز دیگه طول میکشه تا کلا سم و همه چی از بدنم بره بیرون و روشم درسته یا ن یا هر راهنمایی دیگه اجرکم عند الله ….♥️

  1. سلام محمد رضا عزیز همونطور که در گفته هایتان پیداست دلایلی باعث ایجاد وابستگی شده اند که حتما باید بررسی رفع بشن. چرا که اعتیاد دو بخش جسم و روان شما رو در برگرفته. و حتما باید برای ترک اعتیاد روانی به تریاک و شیره با متخصص صحبت کنید. مساله بعدی شما داروی متادونی است که بدون نظر متخصص دوز تعیین کردید و شروع به مصرف کردید. باید بگیم که اصلا و ابدا این کار درست نیست. متادون برخلاف باورها و تبلیغات خودش به شدت اعتیاد آوره و میتونه وضعیت شما رو بدتر کنه. فقط در صورتی که دوز دارو تحت کنترل و همراه با مشاوره روانشناسی باشه میتونیم بگیم در مسیر درست در حال حرکت هستید. با روشی که ذکر کردید دیر یا زود بازگشت خواهید داشت و شدت اعتیاد هم بیشتر میشه. پس هر چه زودتر با شماره های درج شده جهت دریافت خدمات ترک اعتیاد تماس بگیرید. در مورد آبرو هم نگران نباشید چرا که روند اصل درمان های روانشناختی بر رازداری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره