اقدامات قبل از بارداری

اقدامات قبل از بارداری به مجموعه مراقبت‌هایی گفته می‌شود که در راستای سلامت مادر و جنین در طول دوران بارداری انجام می‌گیرد و باعث می‌شود که بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها از بین برود. در واقع با یک سری از مراقبت‌های ساده شما می‌توانید بارداری لذت بخشی را تجربه کنید. لازمه انجام این کار این است که پدر و مادر شرایطی را فراهم کنند تا بارداری با کمترین خطر و مشکلات صورت گیرد. اگر برای چنین تجربه‌ای آماده شده‌اید و تصمیم قطعی برای بچه دار شدن را گرفته‌اید، با ما همراه باشید تا با اقدامات لازم قبل از بارداری آشنا شوید. 

اهمیت اقدامات قبل از بارداری

اقدامات قبل از بارداری شامل مراقبت‌هایی می‌شود که زوجین قبل از تلاش برای بچه دار شدن باید انجام دهند. این مراقبت‌ها کمک می‌کند تا مادر و جنین در طول دوران بارداری سلامت جسمی و روانی بالایی را تجربه کنند و از بسیاری مشکلات و بیماری‌ها پیشگیری گردد. در صورتی که تصمیم به باردار شدن دارید بهتر است ابتدا تمامی شرایط را فرآهم کرده تا دوران لذت بخشی را سپری کنید و زایمان راحتی داشته باشید. توجه کنید که این اقدامات مربوط به هردوی زوجین می‌شود چراکه پدران نیز لازم است اصول و مراقبت‌هایی را انجام دهند که به سلامت همسر و فرزندشان کمک می‌کند. 

10 اقدام ضروری قبل از بارداری

بهترین زمان برای اقدام به بارداری 6 ماه قبل از بارداری می‌باشد. این مدت زمان مناسبی است که اقدامات اولیه صورت گیرد و شرایط مناسب برای شروع دوران بارداری فراهم شود. برای آشنایی با مراقبت های قبل از بارداری کلیک کنید.

1- مراجعه به متخصص زنان

اولین اقدام برای بارداری، مراجعه به متخصص زنان و اطمینان از سلامت بدن مادر است. در جلسه معاینه معمولا مواردی چون قد، وزن و فشار خون بررسی می‌شود و سوالاتی در مورد اینکه آیا زن و شوهر مشکلات جسمانی و جنسی خاصی دارند یا داروی خاصی مصرف می‌کنند، پرسیده خواهد شد.

2- اقدامات قبل از بارداری | انتخاب زمان مناسب برای لقاح

از جمله مهمترین اقدامات قبل از بارداری این است که بدن از لحاظ شرایط تخمک گذاری در وضعیت مطلوب قرار داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌گردد لقاح در زمانی اتفاق بیفتد که بدن، بیشترین تخمک گذاری را دارد. برای آشنایی با نحوه برنامه ریزی برای بچه دار شدن کلیک کنید.

3- انجام آزمایش ژنتیک

انجام این آزمایش به ویژه زمانی ضرورت پیدا می‌کند که سابقه بیماری‌های ژنتیک در خانواده زوجین وجود داشته باشد. همچنین زمانی که زن و مرد دارای رابطه خویشاوندی نزدیک می‌باشند انجام آزمایش ژنتیک قبل از بارداری توصیه می‌شود. انجام این آزمایش براحتی انجام می‌گیرد و تنها با ارائه یک نمونه بزاق دهان یا خون زوجین امکان پذیر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر درباره معاینات عمومی پیش از بارداری کلیک کنید.

4- انجام تست سرطان دهانه رحم

یکی از مهمترین خطراتی که می‌تواند در دوران بارداری آسیب‌های جبران ناپذیری ایجاد کند، بیماری سرطان دهانه رحم است. به همین دلیل بسیار مهم و حیاتی است که زنان قبل از اقدام به بارداری توسط متخصص مورد غربالگری و ارزیابی قرار گیرند. تشخیص این بیماری با استفاده از تست پاپ اسمیر انجام می‌گیرد و به زنان جوان توصیه می‌شود سالانه 2 بار خود را مورد تست و بررسی قرار دهند تا از صحت سلامت خود اطمینان کسب نمایند.

5- اقدامات قبل از بارداری | مراجعه به دندانپزشک

به دلیل اینکه در زمان بارداری مراجعه به دندانپزشک و رسیدگی به بیماری‌های دهان و دندان برای مادر محدودیت دارد، بهتر است قبل از آغاز بارداری به دندانپزشک مراجعه کرده و مورد معاینه قرار بگیرید.

6- ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی مناسب

چربی‌های اضافه بدن می‌تواند محدودیتی برای داشتن یک بارداری راحت ایجاد کند، به همین خاطر الزاما می‌بایست قبل از زمان بارداری برنامه غذایی مناسبی تنظیم شود و رژیم غذایی متناسب با بارداری رعایت گردد. این فرآیند کمک خواهد کرد که وزن ایده‌آل خود را بدست آورده و بتوانید بارداری راحتی را سپری کنید. خانم‌هایی که با داشتن اضافه وزن اقدام به بارداری می‌کنند با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. رژیم غذایی در کنار ورزش‌هایی مثل پیاده روی، یوگا و مدیتیشن علاوه بر اینکه در رسیدن شما به وزن ایده آل کمک می‌کند باعث می‌شود آرامش بیشتری کسب کنید.

7- مصرف مکمل‌های دارویی

به منظور داشتن دوران بارداری راحت و رشد مناسب جنین، مادر می‌بایست مکمل‌های دارویی را با تجویز متخصص مصرف کند. اگر مکمل خاصی توسط مادر استفاده می‌شود باید توسط متخصص مورد تایید قرار بگیرد. مکمل‌های مختلفی امروزه در بازار وجود دارند سعی کنید از مصرف دارویی که اطلاعات کافی درباره آن ندارید و یا متخصص آن را تاکید نکرده خودداری فرمایید. 

8- اقدامات قبل از بارداری | ترک دخانیات

مصرف دخانیات باعث بروز اختلالات و بیماری‌های خاصی در بدن می‌شود. به جهت اینکه این پیامدهای نامطلوب بر رشد جنین نیز تاثیرات منفی می‌گذارد و رشد او را با ناهنجاری‌هایی مواجه می‌سازد، می‌بایست مدتی قبل از بارداری مصرف دخانیات ترک شود و پس از گذشت چندین ماه بارداری انجام شود زیرا پاکسازی بدن از مواد سمی که در اثر استفاده از دخانیات در بافت‌های بدن نفوذ یافته است چند ماه طول می‌کشد. پدران نیز لازم است که مصرف الکل و دخانیات را کنار گذاشته و برای سلامت جنین و خانواده ارزش قائل شوند. 

9- گفتگو درباره زمان بارداری و تولد نوزاد

متاسفانه بیشتر زنان بدون در نظر گرفتن اینکه آیا برای پذیرفتن نقش مادری آماده هستند یا خیر، باردار می‌شوند. در حالی که بیشتر آن‌ها هیچ درک درست و متناسبی از مسئولیت‌های بعدی خود ندارند. این وضع فقط به زنان اختصاص نمی‌یابد بلکه مردان نیز در شرایطی متوجه بارداری زنان خود می‌شوند که درک درستی از نقش پدری و مسئولیت‌های آن ندارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود مدتی قبل از شروع بارداری زن و مرد با یکدیگر گفتگو نمایند و نسبت به وضعیت و شرایطی که با شروع بارداری و تولد نوزاد با آن مواجه خواهند شد، آگاهی کسب نمایند.

10- بهبود رابهطه و حل مسائل خانوادگی با مراجعه به مشاور و روانشناس

مشکلات و نوسانات زندگی زناشویی گاهی زوجین را در شرایط نامطلوب روحی و روانی قرار می‌دهد. افسردگی از جمله مهمترین مشکلات روانی است که در بیشتر افراد دیده می‌شود. به ویژه که نرخ ابتلا به افسردگی در زنان دو برابر مردان می‌باشد. حال اگر فردی که دچار افسردگی است با بارداری غیر منتظره روبه‌رو شود ممکن است واکنش‌های غیر معمولی نشان دهد و نوعی ترس بر وی غالب شود. در موارد وخیم مشکلات روانی مادر می‌تواند پیامدهای نامطلوبی بر جنین داشته باشد. به همین خاطر مراجعه به روانشناس و اطمینان از وضعیت روحی و روانی مناسب قبل از اقدام به بارداری بسیار مهم و حیاتی است. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

در نظر داشته باشید که در طول بارداری نیز باید از وجود یک روانشناس در کنار خود بهره ببرید. تغییرات روحی و روانی که شما در طول 9 ماه تجربه می‌کنید می‌تواند تاثیرات زیادی بر روی شما و فرزندتان بگذارد. همچنین بعد از بارداری نیز احتمال افسردگی پس از زایمان برای هردوی زوجین وجود دارد. به همین خاطر از زمانی که تصمیم به اقدامات لازم قبل از بارداری گرفتید موضوعات را با یک روانشناس در میان بگذارید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

 

سوالات متداول

آیا ورزش کردن می‌تواند در باروری تاثیر گذار باشد؟

بله. در صورت انجام تمرینات ورزشی مناسب قبل از بارداری احتمال افزایش لقاح پذیری و باروری افزایش می‌یابد.

چند مدت قبل از بارداری باید روش‌های جلوگیری از بارداری را کنار گذاشت؟

بسته به اینکه چه نوع روش جلوگیری استفاده می‌شده است زمان بارداری متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر جلوگیری به واسطه مصرف قرص‌های ضد بارداری انجام گرفته است مدت زمان بیشتری طول می‌‌کشد که اثرات این قرص‌ها از بدن دفع شود و زمینه برای باروری فراهم گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره