مصرف همزمان تریاک و مشروب

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا از عوارض مصرف همزمان تریاک و مشروب آگاهی دارید؟ با وجود تمام محدودیت هایی که در کشورمان برای هر دوی این مواد تعیین شده، شاهد مصرف آن‌ها به شکل گسترده هستیم. متاسفانه به دلیل عدم آگاهی از آثار این مواد، بسیاری از جوانان برای رفع کنجکاوی و تجربه‌هایی هیجان انگیزتر به مصرف همزمان آن‌ها روی می‌آورند.

غافل از آسیب‌هایی که تداخل این دو ماده می‌تواند برای بخش‌های مختلف بدن ایجاد کند. شاید کسانی را دیده باشید که همزمان تریاک و الکل را مصرف کرده و اتفاقی هم برای آن‌ها نمی‌افتد؛ در جواب باید گفت بدن همه با هم یکسان نیست و عوامل زیادی در نوع واکنش بدن تاثیر دارد. در ادامه برای آشنایی بیشتر با آثار توام این ماده با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

به چه نوشیدنی هایی مشروب گفته می شود؟

نوشیدنی‌ها یا مشروبات الکلی، حاوی مقدار قابل توجهی اتانول هستند. میزان مصرف پایین این ماده می‌تواند حالتی از سرخوشی، آرام‌بخشی و کاهش اضطراب ایجاد کند و میزان مصرف بالای الکل یا مشروبات الکلی حالتی مانند مستی و کاهش هشیاری به وجود می‌آورد و استفاده بلند مدت و طولانی مصرف آن به وابستگی جسمانی و روانی منجر خواهد شد. توصیه می کنیم مقاله تست الکل را مطالعه نمایید. 

عوارض جانبی آن عبارتند از؛ تهوع و استفراغ، عدم تعادل در راه رفتن، کاهش قدرت تصمیم گیری، کاهش کنترل بر اندام های بدن، گیجی، کاهش تمرکز، کاهش ضربان قلب و….

بیشتر بخوانید : علائم اعتیاد به الکل  

ماده مخدر تریاک چیست؟

ماده مخدر تریاک یکی از قدیمی‌ترین مواد مخدر شناخته شده در جهان است و از عصاره خشک شده گل خشخاش تهیه می‌شود. اصلی‌ترین ماده موجود در تریاک را مورفین تشکیل می‌دهد، از این جهت مصرف تریاک منجر به ایجاد احساس آرامش و کند شدن فعالیت دستگاه عصبی مرکزی و در نتیجه کاهش مهارهای رفتاری می‌گردد.

مصرف تریاک باعث اعتیاد شده و وقتی فرد معتاد شد در صورت عدم مصرف عوارض جسمی و روانی ناخوشایند بروز پیدا می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست تریاک کلیک کنید. 

تاثیرات مصرف تریاک؛ کاهش ضربان قلب، تضعیف دستگاه تنفسی، شل شدن عضلات و…

بیشتر بخوانید : علائم اعتیاد به تریاک

چه دلایلی منجر به مصرف همزمان تریاک و مشروب می‌شود؟

اغلب کسانی که دچار اضطراب و تنش‌های مختلف در زندگی روزمره هستند به سمت تریاک و مشتقات آن کشیده می‌شوند. با گذشت زمان، مقدار مشخصی از تریاک تاثیراتش را از دست داده و بدین صورت مصرف کننده به دنبال راهی برای کاهش تنش‌هایش می‌گردد، افزایش دوز و یا استفاده از سایر مواد به همراه تریاک، از عمده رفتارهایی است که این دست افراد آشکار می‌کنند. کنجکاوی نیز بی‌تاثیر نیست، اما نباید فراموش کرد که ریشه هر کنجکاوی نوعی نیاز درونی است که احتمالاعلل آن برای خود فرد هم نامشخص مانده است. با دریافت مشاوره ترک اعتیاد می‌توانید علاوه بر درمان اعتیادتان، این عوامل را کشف کرده و آن‌ها را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید : اعتیاد به چند ماده 

عوارض جانبی مصرف همزمان تریاک و مشروب

مصرف تریاک و مشروبات الکلی هر یک به تنهایی اثرات سویی بر جسم و روان انسان به جا می‌گذارند. از عوارض جانبی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_افزایش احتمال ابتلا به سرطان

_بیماری‎‌های قلبی و عروقی

_کم خونی

_سیروز کبدی

_افزایش فشار خون

به طور کلی با توجه به آثار همسویی که تریاک و الکل به تنهایی بر بدن می‌گذارند، با مصرف همزمان آن‌ها،  آثار تشدید شده و موجب مسمومیت ها و حتی مرگ (در اثر ایست قلبی) می‌گردد. طبق گزارشات مختلف پزشکی قانونی بارها مرگ‌ جوانانی به دلیل مصرف تریاک یا مشتقات آن با الکل تایید شده است. یکی از معروف ترین این گزارشات، مرگ مهراد اولادی در اثر مصرف الکل و ترامادول(از مشتقات تریاک) است.

بیشتر بخوانید : اعتیاد چیست

ترک تریاک و مشروبات الکلی

مهم‌ترین مسئله‌ای که در ترک مواد مخدر و یا مشروبات الکلی باید در نظر گرفت این است که به هیچ وجه خودسرانه اقدامی نکنید و حتماً تحت نظارت و مشورت یک متخصص مانند پزشک یا روانشناس متخصص در زمینه اعتیاد عمل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک الکل و ترک تریاک کلیک کنید. 

قطع مصرف ناگهانی و غیر اصولی مشروبات الکلی و ماده مخدر تریاک و حتی سایر داروها و مواد مخدر آرام بخش می‌تواند عوارض جبران ناپذیری بر جسم و روان افراد (بیخوابی، افزایش ضربان قلب، به هم خوردن آریتمی بدن، مشکلات گوارشی، افسردگی، خشونت، ناتوانی در تصمیم گیری، اختلال در شغل و روابط خانوادگی و…) بر جای گذارد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

هنگام مسمومیت ناشی از مصرف همزمان تریاک و مشروب چه باید کرد؟

اگر فردی در اطرافیانتان به دلیل مصرف همزمان مشروب و تریاک دچار مسمویت شد، یعنی علائمی مانند کاهش تنفس، رفتارهای غیرعادی و سرگیجه داشت، هرچه سریع‌تر با اورژانس تماس بگیرید. با این حال قبل از رسیدن اورژانس می‌توانید اقداماتی را انجام دهید:

1. به هیچ وجه به فرد مصرف کننده مجدداً الکل ندهید.

2. نبض فرد را هر چند دقیقه یک بار بررسی کنید.

3. تمام مواد احتمالی که ممکن است مصرف کرده باشد را به خاطر داشته باشید تا به پزشک اورژانس اطلاع دهید.

4. او را به پشت بخوابانید و مسیر تنفسی اش را باز بگذارید.

5. دور گردن او را باز کنید تا راه تنفس راحت تر باشد ( شال، کراوات، دکمه پیراهن و … مسیر تنفسی را سخت می کند).

6. اگر هشیار بود به او کمک کنید تا استفراغ کند.

7. حتما از متخصص کمک بخواهید، هیچ چیز از سلامت فرد بیشتر اهمیت ندارد.

8. در صورت کاهش علائم حیاتی اقدام به احیای قلبی یا CPR کنید (اینکار باید توسط کسی انجام شوید که در این زمینه آموزش دیده است).

9. به خودتان مسلط باشید و فضا را آرام کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا مصرف همزمان تریاک و مشروبات الکلی عوارض جانبی دارد؟

بله مصرف همزمان آن ها خطرناک بوده و سلامت فرد را به خطر می‌اندازد.

آیا امکان ترک مصرف همزمان تریاک و مشروبات الکلی وجود دارد؟

امروزه با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه اعتیاد، روش‌های مختلفی برای ترک مواد مخدری مانند تریاک و مشروبات الکلی وجود دارد. از آنجایی که هر یک از این دو ماده یعنی تریاک و مشروبات الکلی آثار مخرب جداگانه‌ای دارند و ترک یک باره مواد می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیر دیگری را به وجود آورد، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً تحت نظارت یک متخصص همچون روانشناس باسابقه در زمینه اعتیاد، ترک را شروع کنید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫21 دیدگاه ها

  1. از اینکه به سایت ما سر زدید و نظر دادید ممنونیم، حتما برای ارتقای مقالات تلاش بیشتری خواهد شد. سوالی دارید بفرمایید پاسخ داده میشه

  1. همونطور که در مقاله شرح دادیم هم تریاک و هم مشروب موجب سست شدن بدن میشن. پس بر عکس مواد محرک که باعث هیجانات بالا میشن مشروب و تریاک دو ماده همسو هستند پس اگر هر دو به طور همزمان در بدن وجود داشته باشند به طور ناگهانی می تونن باعث کاهش و کندی عملکرد ارگان های مختلف بدن مثل دستگاه تنفسی و قلب بشن. پس آثار خطرناکی داره ؛ حالا هر کس با توجه به سوخت ساز بدنش ممکنه توان متفاوتی داشته باشه. ممکنه یکی سال ها از تریاک استفاده کرده باشه و طاقت بدنش در برابر تریاک بالا باشه و با خوردن مشروب دچار تنگی تنفسی خفیفی بشه. اما این موضوع همیشه صدق نمیکنه و میتونه این دست افراد رو هم به خطر بندازه. خوب موضوع بعدی فاصله زمانی در مصرف این دو ماده هست. در جواب باید بگیم تریاک روزها در بدن باقی میمونه و حتی برخی کسانی که تریاک رو ترک کرده اند با مصرف الکل دچار افت شدید عملکرد جسمانی میشن. پس این موضوع با توجه به دوز مصرف و بیولوژی هر فرد متفاوته . توصیه ما به شما پرهیز از مصرف هر دو ماده است. می تونید برای ترک تریاک و یا ترک الکل از متخصصان مجرب در مرکز مشاوره ذهن نو کمک بگیرید.

 1. تو یه مهمونی تو لیوان مشروب دوستم یه قرص انداختن نمیدونیم چی بود ولی تا اونو خورد افتاد زمین به حالت تشنج نمیدونستیم چیکار کنیم خیلی ترسناک بود. بعدا فهمیدم مخدر بوده ، ما باید چیکار می کردیم وقتی این اتفاق افتاد؟

  1. در واقع این حالت نوعی مسمومیت هست پس حتما هر جه زودتر باید به اورژانس مراجعه می کردید تا در صورت نیاز شستشوی معده داده بشه و داروهای لازم تجویز بشه. در صورت عدم دسترسی به متخصص لازم بود ابتدا دور گلو را برای تنفس راحت تر آزاد کنید و در قدم بعدی کاری کنید که محتویات معده را بالا بیاورد. سپس او را در حالتی قرار بدید که به راحتی بتواند نفس بکشد و حتما به اولین مرکز درمانی مراجعه نمایید.

  1. سلام مصرف همزمان مشروب با مشتقات افیونی (تریاک، شیره و….) عوارضی مثل افت فشار خون ، حالت تهوع، به هم ریختگی ضربان قلب ، از دست دادن تعادل، کم شدن هوشیاری، احساس خفگی و …. داره. بروز هر کدام از این عوارض نشانه خطر است و بهتر است به نزدیک ترین مرکز اورژانس مراجعه نمایید.

 2. معمولا برای برطرف کردن خماری پس از مصرف مشروب تریاک مصرف می کنند تا حالت رخوت از بین رود

 3. شیره وتریاک خوبه ولی ترک کردنش کار حضرت فیل هست من 20سال مصرف میکردم الان14ساله مصرف نمیکنم خداروشکر ولی در کل الکل با مرفین جور نیست الکل مرفین از بین میبره وخماری شدیدی داره با قرص ودارو هم نمیشه ترک کرد من حتی دوبار رفتم بیمارستان ولی نشد تنها راه برای ترک کم کردن مواد هست به مرور زمان وقتی در حد روزی 10دود رسید دیگه مصرف نکنی 3روز حالت خوب نیست وبعد اروم اروم حالت بهتر میشه در کل مملکت کلن میخوان همه سرشون تو خشتک باشه

 4. با سلام ووقت بخیر
  بنده چندساله درگیر اعتیاد به شیره هستم وو به روش خوراکی مصرف میکنم
  میخواستم ببینم اگر مشروب خوردم بعدش خوردن شیره مشکلی به وجود میاره؟؟ البته چندین بار این کارو کردم و مشکلی به وجود نیامده
  ممنون میشم زود جواب بدید

  1. سلام خوردن مشروب با مواد مخدر در تداخل هست. بهتره این دو با هم مصرف نشوند چرا که احتمال ایست قلبی بسیار زیاد می شود.

   1. لطفا توصیه هایی که اطلاعی از پیامدش ندارید به دیگران نکنید. روزانه تماسهای متعددی در خصوص کسایی داریم که به دلیل مصرف تریاک و مشروبات الکی دچار مشکلاتی مثل عدم پاسخ دهی، منگی، حالت تهوع، کاهش هشیاری و… شدن

 5. اصولا بعد از مشروب خوردن میشه شیره یا تریاک کشید،ولی میگن بعد از کشیدن بهتره که نخوری،البته من دیدم کسایی که میخورن بعد میکشن،یا برعکس مشکلی هم پیش نمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره