خوش بینی | چگونه خوش بینی را در زندگی مان افزایش دهیم

نگرش خوش بینانه به ما کمک می کند که شادتر، موفق تر و سالم تر باشیم. خوش بینی می تواند از افرادی که در خطر ابتلا به افسردگی هستند محافظت کند. چنین نگرشی باعث می شود افراد در برابر استرس مقاوم تر شوند. این مسئله حتی ممکن است به مردم کمک کند عمر طولانی تری داشته باشند. بهترین چیز در مورد خوش بینی این است که می توانید آن را یاد بگیرید. حتی اگر دیدگاه شما به شدت بدبینانه باشد. شاید کمی طول بکشد اما نباید نا امید شوید. آگاهی بیشتر در مورد این موضوع می تواند به شما کمک کند تا راه های بیشتری برای خوش بین بودن پیدا کنید. در ادامه این مقاله، راه های افزایش خوشبینی در زندگی را یاد می گیرید.

 

خوشبینی/ چگونه خوش بینی را در زندگی مان افزایش دهیم

افراد همیشه خوش بین یا همیشه بدبین نیستند. اما تمایل دارند به یکی از این الگوهای فکری بیشتر متمایل شوند. وقتی اتفاق خوبی می افتد، خوشبین ها به این فکر می کنند که چه کاری انجام داده اند تا وضعیت به این خوبی پیش برود. آن ها به این فکر می کنند که چگونه این چیز خوب می تواند به اتفاق خوب دیگری منجر شود. اما باید گفت که خوش بینی به این نیست که همه چیز را گلگون ببینیم. افراد خوش بین مشکلات را نادیده نمی گیرند. آن ها وانمود نمی کنند که زندگی عالی است. فقط انتخاب می کنند که روی چیزهای خوب و کاری که می توانند برای بهبود اوضاع انجام دهند تمرکز کنند. در ادامه راه حل هایی برای افزایش خوش بینی در زندگی آورده ایم. شما با مطالعه آن ها می توانید تبدیل به فردی خوش بین شوید.

چند ذهنیت مثبت ایجاد کنید

بسیاری از ما بر این باوریم که شادی یا فقدان ما بر اساس عوامل بیرونی است. اما اغلب این خودمان هستیم که خود را عقب نگه می داریم. اکثر افراد روزهای خود را با پیام های منفی می گذرانند. حتی ممکن است از آن آگاه نباشند و خود را متقاعد کنند که ” به اندازه کافی خوب نیستند” ” به اندازه کافی باهوش نیستند” یا موارد این چنینی. برای شروع مثبت اندیشی، باید این پیام ها را تغییر دهید. سعی کنید به فکر افکار منفی باشید که به ذهن شما خطور می کند و آن ها را با پیام های مثبت جایگزین کنید.  

خود را سرزنش نکنید

وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، خود را سرزنش نکنید. اگر در امتحانی مردود شده اید، به جای اینکه فکر کنید انسان احمقی هستید به خود بگویید: من مردود شده ام زیرا به اندازه کافی مطالعه نکردم. اجازه نمی دهم دفعه بعد این اتفاق بیفتد. به خود یادآوری کنید که شکست ها موقتی هستند و شما زمان زیادی برای جبران آن خواهید داشت.

به خودتان اعتبار بدهید

اگر اتفاق مثبتی در زندگی شما افتاد،برای لحظه ای توقف کنید. در این لحظه روند فکر خود را تجزیه و تحلیل کنید. نقاط قوت خود را درنظر بگیرید. همینطور به راه هایی که به طور مستقیم و غیر مستقیم برای وقوع این رویداد انتخاب کرده اید فکر کنید. به عنوان مثال، اگر در یک آزمون یا یک مصاحبه شغلی شرکت کرده اید، فقط به این فکر نکنید که چقدر خوب شد که آماده بودید. به هوش، توانایی و فداکاری که برای رسیدن به این آمادگی نقش داشته اند فکر کنید. می توانید برای موفقیت هایی که کسب کرده اید، به خود هدیه بدهید.

روی موفقیت خود تمرکز کنید

بسیاری از ما موقیت و دستاورهای دیگران را چیز بزرگی جلوه می دهیم. با این حال، وقتی نوبت به خودمان می رسد، اغلب آن ها را کم اهمیت می دانیم. یا به طور کامل آن ها را نادیده می گیریم. برای ایجاد ذهنیت مثبت تر در مورد خود، باید به طور منظم آنچه را که دارید یا می توانید بدست آورید، به خود یادآوری کنید. از گوش دادن به منتقد درونی خود دست بردارید. در مورد دستاوردهای خود فکر کنید و شروع به قدردانی از موفقیت و آنچه ارائه می دهید باشید.

یک الگو داشته باشید

اگر می خواهید خوش بین شوید، می توانید برای خود یک الگوی مثبت پیدا کنید. می تواند همکار، دوست یا حتی یک سلبریتی باشد. به بی نقص ترین و شادترین فردی که به ذهنتان می رسد فکر کنید. برای مدتی سعی کنید با ذهنیت مثبت آن ها، موقعیت های دشوار خود را بگذرانید. برای چند هفته آزمایشی، سعی کنید با کفش آن ها قدم بزنید.

روی نکات مثبت تمرکز کنید

مهم است به یاد داشته باشید که این خود رویدادها نیستند که ما را ناراضی می کنند. درواقع تفسیر و واکنش ما نسبت به آن ها است. شما نمی توانید رویدادها را تغییر دهید. اما همیشه می توانید واکنش خود را نسبت به موقعیت ها و اتفاقات عوض کنید. وقتی موقعیت های منفی رخ می دهد، سعی کنید با تمرکز بر نکات مثبت یا چیزهایی که می توانید از آن موقعیت بیاموزید، آن ها را اصلاح کنید. تمام تلاش خود را بکنید به جای چیزهایی که از دست داده اید، روی چیزهایی که آموخته اید و از تجربیات خود بدست آورده اید تمرکز کنید.

سعی بر پیش بینی آینده نداشته باشید

وقتی همه چیز در زندگی درست پیش نمی رود، افراد بد بین اغلب به دنبال الگوهای بد شانسی هستند. آن ها  فکر می کنند اگر یک بار اتفاق بیفتد، دوباره تکرار خواهد شد. سعی نکنید آینده را بر اساس آنچه قبلا اتفاق افتاده است پیش بینی کنید. اگر یک اتفاق ناامید کننده یک بار یا بیشتر پیش آمده، به این معنا نیست که دوباره تکرار می شود.

خود را با افراد خوش بین احاطه کنید

گذراندن وقت با افراد منفی گرا که به طور مداوم در هر موقعیتی بدی ها را می بینند، راهی مطمئن برای ادامه داشتن احساسات منفی است. برای اینکه احساس خوبی داشته باشید ، باید اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید. کسانی که به شما کمک می کنند تا از خوبی ها در موقعیت ها و به طور کلی در زندگی قدردانی کنید.

افکار منفی را به چالش بکشید

اغلب افکار منفی ما بر اساس ترس ها، تردیدها و اعتماد به نفس پایین ما هستند. برای کمک به غلبه بر آن ها باید دائما افکار منفی خود را به چالش بکشید. دفعه بعد که شروع به احساس منفی کرده اید، آن احساسات را یادداشت کنید. سپس استدلال های خود را برای این افکار و احساسات بنویسید. از خود بپرسید، شواهدی مبنی بر صحت این افکار منفی وجود دارد؟

حتی می توانید سعی کنید برخلاف احساسات منفی خود عمل کنید. ممکن است متوجه شوید که پیش بینی های منفی شما در نهایت اتفاق نمی افتد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روانشناسی در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

1_ برای اینکه فردی خوش بین باشیم باید چه کار کنیم؟

برای اینکه فرد خوش بینی باشید راه های زیادی وجود دارد. در متن مقاله موارد زیادی را می خوانید. در این میان سعی کنید عمل را مقدم بر احساس قرار دهید.

2_ تفاوت بین افراد خوش بین و بدبین چیست؟

افراد خوش بین جنبه مثبت همه چیز را می بینند. آن ها بر این باورند که مهارت و توانایی انجام کارهای زیادی را دارند. اما افراد بدبین اغلب انتظار دارند که اوضاع بد پیش برود. یا روی چیزهایی تمرکز می کنند که خوب پیش نرفته است.

3_ آیا ظاهر به خوش بینی مربوط است؟

یکی از راه های خوشش بین بودن،این است که به ظاهر و لباس خود بیشتر اهمیت دهید. زمانی که ظاهر شما خوب باشد، اعتماد به نفس و حس مثبت اندیشی تان بیشتر می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره