راه های شاد بودن | برنامه و بهانه هایی برای شاد بودن

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

راه های شاد بودن برای هر فردی متفاوت است. هر انسانی حق زندگی شاد با حال خوب را دارد. تمامی انسان ها با مشکلات فراوان هم به فکر شاد کردن روحیه خود هستند. اکثر انسان ها دوستی و ارتباط با انسان های شاد را می‎پسندند. اغلب افراد از روابطی که آن ها را ناراحت می‎کند و حال دلشان را غمگین می‎کند دوری می‎کنند. اگر به دنبال راه های شاد بودن هستید این مقاله برای شما کمک می‌کند. در ادامه به تعریفی از شادی، فرمول شاد بودن، روش شاد بودن و کارهایی که حالتان را خوب و بد می‎کند اشاره کرده ایم. برای ایجاد شادی از کمک تخصصی روانشناس از طریق مشاوره فردی استفاده نمایید.

شادی چیست؟

یکی از نیازهای آدمیزاد شادی است. شادی، خوشحالی یا خرسندی یعنی احساس آرامش، عشق، لذت، احساس رضایت و خوشحالی بلند مدت. شادی به زندگی معنا و مفهوم می‎دهد. موجب سلامت روح و جسم می‎شود. شادی با حضور کار خوب، درامد عالی، شریک زندگی مناسب و دیدارهای فرح بخش پدیدار می‌شود.

فرمول شاد بودن

3 فرمول شادی را تشکیل می‎دهد. که عبارتند از: رهایی، پذیرش، شکرگذاری

رهایی: مشکل تمام انسان‌ها این است که خاطرات بد، روابط گذشته و مادیات از دست رفته را فراموش نمی‎کنند. تمام روزشان وقف فکر به گذشته است. و همین امر باعث دوری از شادی می‎شود. با آزاد کردن افکار گذشته و زندگی در لحظه شادی را در زندگی‌تان بیاورید.

پذیرش: پذیرش یعنی با تمام اتفاقات پیرامون، با خود و تجربیات تان کنار بیایید. عواملی که قابل تغییر نیستند را بپذیرید. خوش بین باشید و زاویه دیدتان را به رویدادها مثبت کنید.

شکر گذاری: تمام اتفاقات خوب و بد زندگی بخشی از روند رشد شماست. پس شکرگذار باشید. با سپاسگذاری و قدردانی از اتفاقات، زندگی را زیباتر کنید. ساده و آسان بگیرید تا زندگی برای شما زیبا رقم بخورد.

برای آشنایی با راه های رسیدن به مثبت اندیشی در روانشناسی کلیک کنید.

راه های شاد بودن

شاد بودن اصول و قواعدی دارد. هیچ انسانی بی مشکل نیست. شاید هم اکنون شرایطتان به نظر بدترین بیاید. اما با گذر زمان متوجه خواهیدشد که آنقدرها هم اوضاع بد نبوده. در ادامه روش هایی برای شاد بودن شرح داده‌ایم.

1- بخشش

یکی از روش های شاد بودن بخشش است. برای آسودگی روان خودتان هم که شده افرادی که به شما با تندی برخوردکرده‌اند را ببخشید تا ریشه کینه و نفرت در قلبتان بسوزد.

2- راه های شاد بودن | نداشتن توقع زیاد

از اطرافیان توقع زیاد نداشته باشید. کارهای‌تان را خودتان انجام دهید و انتظارات بیجا و نابجا از دیگران نداشته باشید. هرچه انتظار زیادی داشته‌باشید در واقع زندگی برای شما سخت‌تر خواهد گذشت.

3- صله رحم

با اطرافیانی که به شما حس خوب‌می‎دهند رفت و آمد کنید. کسانی که باعث افزایش اعتماد به نفس، افزایش احساس خوش و فراموشی حال بدتان می‎شوند گزینه‌های خوبی برای رفت و آمد هستند.

4- راه های شاد بودن | زندگی سالم

برای داشتن یک زندگی شاد باید سبک زندگی خود را تغییر به زندگی سالم کنید. صداقت، تغذیه مناسب، نرفتن به سمت راه غلط و فساد زندگی شاد و سالمی را برای شما فراهم می‎کند.

برای آشنایی با راه های افزایش سلامت روان کلیک کنید.

5- زندگی در لحظه

کسانی که در لحظه زندگی می‎کنند. و زندگی را ساده تلقی می‎کنند دارای یک زندگی شاد و ماندگار هستند. یادبگیرید که از لحظه لحظه زندگی تان لذت ببرید.

6- کار خیر

با انجام کار خیر و خوب تا مدت‌ها آرامش و حس غرور خواهید داشت. اگر فقط یک بار کار خیر و خوبی انجام دهید عادت می‎کنید. تا حال خوب را دوباره تجربه کنید.

7- راه های شاد بودن | حسادت نکنید

زمانی که شما به زندگی دیگران حسادت می‎ورزید تنها زندگی خودتان دچار اختلال می‎شود. با دیدن شادی دیگران شما نیز شاد شوید. کسانی که به زندگی شاد دیگران حسادت می‎کنند عموما خود زندگی شاد و خوبی ندارند و همیشه به دنبال بهانه هستند.

8- مقایسه نکنید

با مقایسه تنها بار منفی به خود و زندگی‌تان وارد می‎کنید. اشتباه ترین رفتار یک انسان مقایسه خود با دیگران است.

9- دخالت نکنید

زندگی هر انسانی با خطا و درستی به خودش مربوط است. اگر در زندگی دیگران دخالت نکنید. اطرافیان هم به خود اجازه دخالت در زندگی شما را نمی‎دهند. با دخالت نکردن زندگی شادی برای خودتان رقم بزنید.

10- راه های شاد بودن | قضاوت نکنید

کسانی که دیگران را قضاوت و تمسخر می‎کنند، اصولا یک ریشه ایراد در زندگی خود دارند. دیگران را تمسخر نکنید. هر انسانی رفتار و ظاهر مخصوص به خود را دارد. با تمسخر و قضاوت نکردن زندگی شاد را به خود هدیه دهید.

11- ورزش کنید

ورزش کردن باعث تقویت روحیه می‎شود. زمانی که شما ورزش کنید از افکار منفی در تمام طول مدت فاصله می‎گیرید. و حس شاد و خوشحالی به زندگی شما بر می‎گردد.

12- از خود مراقبت کنید

به خودتان برسید. زمانی که در آیینه فردی با صورت شاداب و خوشحال می‎بینید حال دلتان خوب می‎شود. کارهای زیبایی برای پوست، تفریحات روزانه، مسافرت، مدیتیشن و دوری از فضاهای منفی شادی را به خود هدیه داده اید.

13- راه های شاد بودن | استراحت

زمان کافی برای استراحت و خواب خود داشته باشید. اگر ریتم خواب شما درست نباشد در طول روز دچار کسلی و کلافگی می‎شود. اما زمانی که استراحت کافی داشته باشید در طول روز انرژی لازم برای انجام کار ها را خواهید داشت.

14- برنامه ریزی

با برنامه ریزی و هدفمندی در زندگی روزمره را خود را می‎دانید. افرادی که در زندگی روزمره خود برنامه ریزی ندارند در طول عمر دچار سردرگمی می‎شوند.

15- کارهایی که از انجام آن لذت می‎برید

در ادامه کارهایی که انسان از انجام آن لذت می‎برد را نام برده ایم. هرکدام که حال شما را خوب می‎کند از خود دریغ نکنید.

 • ورزش کردن
 • سینما رفتن
 • بیرون رفتن با دوستان
 • وقت گذاشتن برای خانواده
 • خوردن غذای مورد علاقه
 • امتحان کردن مکان های جدید
 • بازدید از موزه و مکان های تفریحی
 • فیلم دیدن
 • بازی های کامپیوتری
 • کتاب خواندن
 • پیدا کردن سرگرمی جدید

کارهایی که باعث ازبین رفتن شادی می‎شود

برخی کارها هستند که نا خواسته انرژی و شادی را از زندگی ما دور می‎کنند. که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

 • حضور داشتن در جمعی با انرژی منفی
 • قرار ملاقات با افرادی که مورد پسندتان نیستند
 • دوستی با انسان های دو رو
 • ارتباط با انسان های دروغگو
 • ملاقات با افرادی که حسادت می‎کنند
 • از روابط سمی دور شوید
 • از افرادی که دیگران را تمسخر می‌کنند فاصله بگیرید

کلام آخر

راه های شاد بودن را در این مقاله آموزش دیده اید. متوجه شدید که تمام روش ها به خود فرد بستگی دارد. اگر بخواهید با کمک روانشناس و متخصص در این زمینه راه های شاد بودن را آموزش می‎بینید. حتما از یک متخصص و روانشناس در این زمینه کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی به شما مراجعان خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج شده تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های شاد بودن در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره