رفتار با دیگران | نحوه رفتار درست با دیگران

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

رعایت یک سری اصول در رفتار با دیگران برای ایجاد یک ارتباط موثر و سالم و ارزشمند اهمیت زیادی دارد. در طول روز با آدم‌های گوناگون برخورد داریم و خواه ناخواه در تعامل با سایر افراد هستیم. داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی و رفتار مناسب با افراد، زندگی را برای شما و اطرافیان‌تان دلپذیرتر خواهد کرد. افراد باید بدانند در شرایط مختلف از چه کلماتی استفاده کنند و زبان بدن آن‌ها چگونه باشد. باید به این موضوع توجه داشته باشید که مهارت‌های ارتباطی قابل رشد هستند و با تمرین و رعایت قواعد آن، شما هم می‌توانید اصول صحیح رفتار با دیگران را یاد بگیرید. اگر در این زمینه نیاز به کمک دارید برای دریافت خدمات مشاوره فردی کلیک کنید.

رفتار با دیگران

رفتار ما با دیگران تحت تأثیر عوامل گوناگونی صورت می‌گیرد. شاید اغلب ‌آدم‌ها چندان توجهی به اهمیت این موضوع نداشته باشند، اما رفتار مناسب با دیگران، لازمه پیشرفت و ارتقاء سطح کیفی زندگی هر انسانی است. اگرشما اصول رفتاربا دیگران را یاد بگیرید، به راحتی می‌توانید محل کار خود را به یک مکان راحت و آرام تبدیل کنید و با مهارت‌های کلامی، خود را یک فرد موفق و همه چیز تمام نشان دهید. شما در هر شرایط و هر نقطه‌ای از زندگی که باشید، اگر با دیگران درست رفتار کنید احساس بهتری خواهید داشت.

اهمیت رفتار با دیگران

همانطور که گفته‌ایم، افراد با دانستن اصول صحیح رفتار با دیگران می توانند در بسیاری از نقاط زندگی شان به موفقیت دست یابند. افراد شاغل، می‌توانند ارتباط موثری با همکاران خود ایجاد کنند و حتی درجه شغلی خود را افزایش دهند. همینطور رفتار با دیگران در محیط خانوادگی نیز از اهمیت زیادی برخود دار می‌باشد. اگر خانواده بتواند با یکدیگر به درستی رفتار کنند، همدیگر را درک کرده و تعامل سازنده وجود داشته باشد؛ همه چیز طبق روال و در آرامش سپری خواهد شد. در سطوح اجتماعی هم اهمیت رفتار با دیگران در مقام اول قرار دارد. چرا که اگر ندانید چگونه با افراد در موقعیت های اجتماعی رفتار کنید مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد و معاشرت با افراد برای شما سخت می‌شود.

برای دریافت آموزش های مربوط به مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

رفتار ما چه تأثیری بر روی دیگران دارد؟

شاید تا به حال این اتفاق برایتان افتاده که شخصی با حرف ها و رفتارش به راحتی شما را برای انجام کاری متقاعد کند یا شما را از گرفتن تصمیمی باز دارد. برخی از افراد به راحتی می‌توانند دیگران را تحت تأثیر رفتار خود قرار دهند و درواقع آن‌ها را جذب خودشان بکنند. رفتار شما با دیگران حتی می‌تواند تأثیر منفی در مردم ایجاد کند. بنابراین باید بدانید که چه رفتاری داشته باشید یا از چه اصولی پیروی کنید تا بتوانید تأثیر مثبت در دیگران بگذارید.

چگونه با دیگران رفتار کنیم؟

اکنون که می‌دانید چگونگی رفتار با دیگران چقدر اهمیت دارد، باید با اصول و نحوه انجام آن آشنا بشوید. با دانستن این موارد می‌توانید فردی ماهر در روابط اجتماعی، خانوادگی و شغلی خود باشید. باید یاد بگیرید که تغییر را از ارتباط های روزانه و کوچک خود شروع کنید و به مرور به آن رفتارها عادت کنید. در ادامه مهم‌ترین اصول رفتار با دیگران را شرح داده ایم.

1- ارتباط چشمی برقرار کنید

داشتن ارتباط چشمی در یک مکالمه، نشان می‌دهد که شما چقدر از این گفت و گو لذت می برید و درواقع میزان توجه شما به شخص مقابل و سخنان‌اش را نشان می‌دهد. تماس چشمی نباید بیش از حد نیاز باشد به گونه ای که طرف مقابل از نگاه شما منظور متفاوتی دریافت کند. بنابراین حد تعادل را در نظر داشته باشید. با نگاه تان به او نشان دهید که چقدر گفته‌هایش برای شما اهمیت دارد.

2- خوب گوش دهید

در یک مکالمه سالم، شما باید بیشتر شنونده باشید تا بتوانید شخص مقابل را از حرف هایش بهتر بشناسید. فکر می‌کنید تا چه اندازه در مکالمات‌تان به حرف های دیگران اهمیت می‌دهید؟

اینکه تنها سری به نشانه تأیید به حرف های شخص مقابل تکان دهید و در عین حال مشغول به کاری دیگر باشید، نمی تواند از شما یک شنونده خوب بسازد. در اصل با این کار، شما یکی از اصول مهم رفتار مناسب با دیگران را زیر پا گذاشته‌اید.

3- به زبان بدن خود هنگام مکالمات توجه کنید

برای ایجاد یک ارتباط موثر، تنها کلماتی که بر زبان می‌آورید کافی نیست. باید از پیامی که زبان بدن تان حین مکالمه به شخص مقابل منتقل می کند آگاه باشید. به گونه ای که حرف شما چیزی خلاف حرکات‌تان نباشد. برای مثال، وقتی از اعتماد به نفس سخن می‌گویید اما خودتان هنگام صحبت صدای‌تان می لرزد یا از نگاه کردن به دیگران خجالت می کشید و همینطور صدای رسایی ندارید، دیگران چندان به گفتگوی شما اهمیتی نخواهند داد. اما اگر حرکات بدن‌تان هم سو با حرف هایتان باشد، آن وقت می توانید یک ارتباط موثر با دیگران بسازید.

4- قابل اعتماد باشید

اینکه تا چه اندازه مورد اعتماد دیگران باشید، به رفتار شما بستگی دارد. همینطور به قول هایی که می‌دهید یا رازهایی که نگه می دارید. اعتماد یکی از مهم ترین چیزها برای ساخت یک ارتباط موثر و رفتار مناسب است. بنابراین بکوشید تا در چشم اطرافیان فردی قابل اعتماد شوید.

5- دست از قضاوت کردن دیگران بردارید

گاهی افراد، در شرایطی دیگران را پیش داوری می کنند. باید بدانید که قضاوت و پیش داوری از رفتارهای ناپسند و حتی خودپسندانه ای است که می تواند شخصیت شما را نشان دهد. وقتی بتوانید دیگران را در هر جایگاهی که هستند بپذیرید و شرایطشان را درک کنید، آن وقت می‌توان گفت که رفتار با دیگران را یاد گرفته اید.

6- راستگو و محترم باشید

راستگویی همیشه کار آسانی نیست. اما در طول زمان متوجه می‌شوید که دروغ گفتن تنها شرایط را برای خود شما بدتر کرده است. در کنار صداقت باید به محترمانه بودن گفته‌هایتان نیز توجه کنید. شاید نسبت به کسی یا چیزی نظر مثبتی نداشته باشید و در افکار خود جملات منفی زیادی داشته باشید، اما هنگام برخورد با دیگران لازم نیست دقیقا آنچه که در ذهن دارید را بگویید. گاه سکوت و یا بیان حقیقت به نحوی دوستانه به شما بیشتر کمک می‌کند.

7- جویای اطرافیان باشید

رفتار مناسب با دیگران کافی نیست، اگر می‌خواهید رابطه‌ای دوستانه، موثر و کارآمد داشته باشید باید توجه خود را به آن رابطه معطوف کنید. با یک تماس و حال و احوال پرسی ساده هم می‌توانید بندهای ارتباط را حفظ کنید.

برای آشنایی با نحوه برقراری ارتباط با دیگران کلیک کنید.

سخن آخر

در هر موقعیت و مکانی که باشید برای پیشبرد کارها و رفع نیازهای تان باید با دیگران تعامل کنید. نحوه رفتار با دیگران مهارتی است که تقریبا در هیچ مدرسه و دانشگاهی تدریس نمی‌شود و آن را از بزرگ‌ترها و تجربیات مان به دست می‌آوریم. البته مسائل دیگری مثل فرهنگ، محل زندگی، میزان درآمد، سلامت جسمانی و روانی و …. نیز بر رفتار ما با دیگران تاثیر دارند. با وجود تمام این مسائل ما انسان‌ها حق انتخاب داریم و می‌توانیم رفتار به خصوص خود را داشته باشیم.

برای دریافت مشاوره در زمینه رفتار با دیگران می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره