پسر نوجوان | نکات مهم در مورد پسر نوجوان

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

اگر پسر نوجوان در خانه دارید حتما این نکات را بخوانید. می‌دانیم که در دوران بلوغ تغییرات جسمانی و روانی زیاد برای پسران نوجوان ایجاد می‌شود، و به دنبال آن تغییراتی در رفتارها و برخوردهای او هم به وجود خواهد آمد. بیشتر خانواده‌ها نگران رفتارهای خشونتی، افسردگی و دیگر رفتارهای جدید پسر نوجوانشان هستند و غالبا نحوه برخورد با این موقعیت را نمی‌داند. آگاهی و اطلاع از تغییرات جسمی و روانی نوجوان پسر، می‌تواند به درک علت رفتارهای جدید آنها کمک کند. شما می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید و روش‌های برقراری ارتباط و رفتار مناسب با پسر نوجوان را آموزش ببینید. ما در این مطلب می‌خواهیم به بررسی تغییرات پسران نوجوان و نیز چگونگی رفتار و برخورد با این تغیییرات در خانواده بپردازیم. پس حتما تا انتها بخوانبد.

سن بلوغ پسران

شاید شما هم اطلاع دقیقی از شروع سن بلوغ پسرتان ندارید. زیرا زمان شروع بلوغ در هر فردی متفاوت است و دو عامل ژنتیکی و محیطی در زمان بلوغ اثرگذارند. با این وجود معمولا در سنین ۱۲ الی ۱۶ سالگی در پسران شاهد بلوغ هستیم. در هر حال بلوغ با رشد خصوصیات جنسی ثانویه و رشد سریع همراه می‌باشد. براساس یک تئوری شاید رسیدن به وزن حیاتی یا ترکیب بدن نیز در شروع بلوغ نقش دارد. در سال‌های اخیر امکان دارد افزایش چاقی کودکان به شروع بلوغ کلی در اوایل جمعیت مربوط باشد. در مورد عوامل ژنتیکی نیز دانشمندان نوعی ژن شناسایی کردند که به نظر می‌رسد برای رشد طبیعی بلوغ بسیار لازم است. ژن معروف به GPR54 پروتئین موثر در ترشح GnRH توسط هیپوتالاموس را رمزگذاری می‌کند. افرادی که فاقد نسخه عملیاتی از این ژن هستند، قادر نیستند به طور عادی وارد دوران بلوغ بشوند.

مراحل بلوغ پسر نوجوان

در طی بلوغ تغییرات بدن طبق یک الگوی معمول در پسران اتفاق می‌افتد و می‌توان گفت اتفاقات قابل پیش‌بینی است. افزایش اندازه بیضه‌ها در پسران که تقریبا در میانگین سنی 11 سال و نیم شروع و تا 6 ماه ادامه دارد، اولین تغییر در آغاز بلوغ است. به دنبال بزرگ شدن بیضه‌ها، اندازه آلت تناسلی نیز افزایش می‌یابد. رشد این دو اندام مرد معمولا همیشه قبل از رشد موهای شرمگاهی اتفاق می‌افتد. در مرحله بعد موهای ناحیه عانه و موی زیر بغل رشد می‌کند. سپس صدا عمیق‌تر می‌گردد و اندازه عضلات افزایش پیدا می‌کند. ایجاد موهای صورت نیز غالبا آخرین مرحله این تغییرات ظاهری است. زمانی که افزایش هورمون تستوسترون موجب تولید اسپرم شود، پسران به دوران باروری نزدیک می‌شوند. پزشکان دنباله‌ای از تغییرات در بلوغ را به عنوان مراحل بلوغ جنسی (SMR) مشخص کرده‌اند.

تغییرات جسمی در پسر نوجوان

در حالت عادی نشانه‌های تغییر جسمی در سنین 12 الی 17 سالگی آغاز می‌گردد. رشد بیضه‌ها و تیره‌تر شدن آن‌ها اولین تغییرات است. کم کم در اطراف آلت تناسلی موهای زائد نیز رشد می‌کند و ضخیم می‌شوند. همچنین موهای زائد در صورت، زیر بغل و عضلات سینه هم شروع به رشد می‌کنند و موجب افزایش تعریق بدن می‌گردند. ترشح هورمون‌ها سینه‌ها را نیز به طور موقتی بزرگ و متورم می‌کند. این تکامل موقتی بافت پستان را ژنیکوماستی می‌گویند و در۵۰ درصد پسران پیش می‌آید ولی معمولاً تا 6 ماه از بین می‌رود. از دیگر نشانه‌های طبیعی بلوغ، احتلام در خواب (ترشح غیرارادی مایع منی) است. در دوره بلوغ صدای پسران بم و مردانه می‌شود. افزایش چشمگیر قد و وزن در آن‌ها مشاهده می‌شود و در این دوره هیکل مردانه‌ای پیدا می‌کنند. به علت تغییرات بدن (تولید چربی اضافی و افزایش تولید هورمون)، در برخی آکنه نیز ایجاد خواهد شد.

تغییرات روانی در پسر نوجوان

معمولا پسران در نوجوانی تحریک‌پذیر هستند و با کوچک‌ترین رفتاری عصبانی می‌شوند. البته به سرعت هم از رفتار خشن خود احساس پشیمانی می‌کنند. بسیاری از والدین از پسر نوجوان‌شان شکایت دارند که پسرم ناسازگاری می‌کند و در برابر ما رفتار سرکشانه دارد. باید بگوییم که این رفتارهای پسران در نوجوانی به معنای خصومت و دشمنی با والدینشان نمی باشد. قصد آنها فقط این است که بگویند به استقلال رسیده‌اند و بزرگ شده‌اند. به ظاهر و چهره خود زیاد می‌رسند و دوست دارند در بین دوستان و جنس مخالف محبوب باشند. پسران در نوجوانی بسیار نگران آینده خود هستند و همین نگرانی هم علتی بر بروز رفتارهای خشن در آنهاست. پسر نوجوان در دوران بلوغ ممکن است تغیرات روانی دیگری همچون نوسانات خلقی، افسردگی، اضطراب، عزت نفس پایین، خودآگاهی و مسائل مربوط به تصویر بدن را تجربه کند.

چگونه با پسر نوجوان درباره بلوغ جنسی صحبت کنیم

صحبت کردن با پسر نوجوانتان در مورد تغییرات بدنش موضوع بسیار مهمی است. او باید قبل از ۱۲ سالگی اطلاعات کافی را در مورد رشد طبیعی آلت تناسلی، نعوظ و انزال شبانه کسب کند. صحبت با او راجب اتفاقات اعضای جنس مخالف هم لازم است. در حالت طبیعی خود او از کودکی کنجکاوی‌ها و سوالاتی از شما خواهد داشت. زمانی که در مورد اعضای بدن سوال کرد، صادقانه پاسخ دهید و به گونه‌ای برایش توضیح دهید که او از بیان چنین مطالبی خجالت نکشد و راحت‌تر ابراز کند. در هر بار که صحبت، با توجه به سطح بلوغ و علاقه کودک به موضوع، جزئیات بیشتری را برایش شرح دهید. نحوه ارتباط و بیان شما خیلی مهم است. اگر پاسخ برخی سوالاتش را نمی‌دانید و یا در مورد نحوه انجام این گفتگوها با او مطمئن نیستید، از روانشناس راهنمایی بخواهید. او را از دوستی منع نکنید یا از دوستانش انتقاد نکنید.

به احساسات پسر نوجوانتان خود توجه کنید

یک روش عالی برای تقویت رابطه شما با کودک، گوش دادن فعالانه به اوست. برای این کار وقتی که او می‌خواهد با شما صحبت کند، کاری که در حال انجامش هستید را متوقف کنید. زمانی را برای گوش دادن به حرف‌های او اختصاص دهید. به احساساتش احترام بگذارید. ممکن است او دیدگاهی متفاوت با شما داشته باشد ولی شما دیدگاهش را درک کنید.

در مورد احساسات خود باز باشید

احساس خودتان را نسبت به رفتارهای او بگویید تا بتواند احساسات شما را بخواند و به آنها پاسخ مناسب دهد. او روش‌های مثبت و سازنده شما را در ارتباط با خودش، الگوی ارتباط با دیگران قرار می‌دهد.

روی نکات مثبتش تمرکز کنید

مواقعی در زندگی پیش می‌آید که درگیری با پسر نوجوانتان زیاد می‌شود و او بسیار بدخلقی می‌کند. بهتر است در این مواقع، به جنبه‌های مثبت رفتارش تمرکز کنید و رشد اجتماعی و عاطفی او را تقویت نمایید. برای نمونه، می‌توانید به پسرتان بگویید تو دوست خوب من هستی، انواع علایق، یا تلاشش در مدرسه را تحسین کنید.

کلام پایانی

در دنیای امروز خانواده‌ها درگیر مشکلات زیادی در مورد تربیت و ارتباط با فرزندان هستند. به ویژه رفتار با نوجوانان دیگر از الگوهای گذشته پیروی نمی‌کند و تحت تاثیر بسیاری مسائل است. یک روانشناس متخصص و آموزش‌دیده قادر است به شما در زمینه‌های مختلف آگاهی دهد و کمک کند. اگر با نوجوان پسر خود مشکل دارید و در نحوه برخورد با او عاجز ماندید، از مشاوران و روانشناسان کمک بگیرید. با راهنمایی او می‌توانید رابطه صمیمانه‌ای با فرزندتان برقرار کنید و بهترین نحو برخورد با او را پیدا کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوجوانان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره