ترک شیره

آیا روش‌های ترک شیره را می‌شناسید؟ تریاک نوعی ماده مخدر اعتیادآور است که مشتقات زیادی همچون شیره دارد. امروزه بسیاری از افراد به این ماده مخدر سنتی اعتیاد دارند و با توجه به عوارض خطرناک شیره و تاثیر بسیار زیاد اعتیاد بر زندگی افراد، باید چاره‌ای برای درمان و ترک آن اندیشید. روش‌های متعددی برای ترک وجود دارد اما بسیار مهم است که شما روشی را برگزینید که بیشترین احتمال موفقیت را داشته باشد. با آگاهی از انواع روش‌های ترک شیره می‌توانید بهترین روش را انتخاب کرده و گامی در جهت زندگی سالم خود بردارید. همچنین مشاوره ترک اعتیاد نیز می‌تواند در این زمینه شما را یاری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : تست اعتیاد به شیره 

عوارض مصرف شیره

شیره نیز مانند تریاک عوارض زیادی دارد زیرا سوزاندن جوشانده تریاک، اثر آن را چند برابر کرده در نتیجه عوارض بیشتری به همراه دارد. بیشترین اثر شیره  بر روی قلب می‌باشد و باعث مشکلات قلبی و عروقی می‌شود. افراد در اثر مصرف مکرر شیره و تریاک در معرض خطر افزایش مرگ و میر ناشی از این شرایط هستند زیرا شیره در معده جذب ضعیفی دارد اما به خوبی در روده کوچک جذب می‌شود. استفاده معمول از تریاک و مشتقات آن باعث بدتر شدن شرایط جسمی و روحی شده و عمر را کوتاه می‌کند. جهت آشنایی بیشتر با عوارض علائم اعتیاد به شیره کلیک کنید.

روش های ترک اعتیاد به شیره

روش‌های زیادی برای ترک اعتیاد به شیره وجود دارد و نوع روش درمانی برای ترک اعتیاد براساس نوع اعتیاد و شدت آن تعیین می‌شود. درمان اختلالات همزمان مانند اختلال افسردگی اساسی، اضطراب و سایر بیماری‌های روحی نیز ممکن است بخشی از درمان فرد باشد. کاهش یا ترک مواد مخدر می‌تواند از بسیاری جهات باعث بهبود زندگی فرد معتاد شود و سلامتی جسمی و روحی او را بهبود ببخشد. همچنین درمان اعتیاد، آسیب دائمی به اندام‌های حیاتی و احتمال مرگ را کاهش می‌دهد.

1. ترک در خانه

ترک شیره در خانه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا هر روش درمانی باید دارای برنامه و سیستم پشتیبانی باشد تا مفید واقع شود. سعی نکنید به تنهایی مرحله ترک اعتیاد در خانه را پیش ببرید. هر روش درمانی را که انتخاب کنید، داشتن تأثیرات مثبت و سیستم پشتیبانی جامع برای آن ضروری است. هر چقدر بتوانید برای تشویق و راهنمایی به افراد بیشتری مراجعه کنید ، شانس بهبودی فرد بیشتر است.

2. ترک شیره به شیوه سنتی

ترک شیره در روش سنتی، مصرف مواد به طور تدریجی کاهش پیدا می‌کند و در آخر به صفر می‌رسد. بسیاری از افراد معتاد از این روش به نتیجه رسیده‌اند اما به دلیل عدم ترک وابستگی روانی، امکان بازگشت وجود دارد. 

3. ترک شیره با بوپرنورفین

بوپرنورفین به طور کلی برای کمک به افراد معتاد به مواد مخدر و تریاک، برای مقابله با علائم ترک شیره دردناک مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشکان ممکن است برای درمان اعتیاد، بوپرنورفین را به عنوان داروی مستقل برای فرد تجویز کنند. این دارو در طول سم زدایی از هروئین، هیدروکدون، فنتانیل، اکسی کدون و سایر مواد مخدر تجویز می‌شود. بوپرنورفین می‌تواند بسیاری از تأثیرات هروئین یا مسکن را از بین ببرد بدون اینکه فرد را در معرض عوارض جانبی خطرناک قرار دهد. با این حال استفاده بیش از حد آن می‌تواند اعتیاد بیشتری به وجود بیاورد.

4. ترک به شیوه ناگهانی

هنگامی که مصرف یک ماده مخدر به طور ناگهانی متوقف می‌شود، هیچ نشانه‌ای از آن ماده مخدر در بدن باقی نمی‌ماند. ترک شیره به شیوه ناگهانی عوارض زیادی برای بدن به وجود می‌آورد. بعد از ترک ناگهانی، اعصاب فرد دچارضعف شده و از نظرروانی و جسمی ضربه ی بزرگی به او وارد می‌شود. این عوارض می‌تواند حتی فرد را به مرگ برساند یا باعث آسیب زدن او به خودش شود. به همین دلیل سم زدایی باید با راهنمایی پزشک یا یک متخصص انجام شود.

5. ترک شیره به روش سم زدایی UROD

سم زدایی معمولاً اولین قدم پاکسازی بدن از داروها و مدیریت علائم ترک شیره است و یک روش بسیار مدرن و موثر برای ترک اعتیاد محسوب می‌شود. سم زدایی یک عمل گران قیمت است که معمولا در ICU انجام می‌گردد و بدن تحت درمان دارویی قرار می‌گیرد. دوزهای بسیار بالای مواد سم زدا، تحت بیهوشی عمومی یا آرام بخشی شدید به بیمار تزریق شده و به دنبال آن تزریق آهسته نالوکسان انجام می‌شود.

6. ترک شیره با متادون

این دارو معمولاً برای درمان اعتیاد به مواد مخدر مانند شیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود فرد با استفاده از آن اعتیاد را ترک کند. متادون با اتصال به گیرنده‌های مواد مخدر در بدن، علائم ترک را تسکین می‌دهد. همچنین برای درمان درد مزمن نیز استفاده می‌شود. از آنجا که فرآیند ترک می‌تواند علائم نامطلوبی ایجاد کند، به مصرف کنندگان متادون توصیه می‌شود زیر نظر پزشک سم زدایی را انجام دهند.

7. ترک شیره در مراکز درمان اعتیاد

نیازهای هر فرد معتاد بسته به نوع درمان متفاوت است. درمان اعتیاد باید متناسب با شرایط و اعتیاد فرد باشد. مکان‌های زیادی برای کمک به فرد معتاد وجود دارد؛ تمام افراد به سم زدایی تحت نظارت پزشکی یا مداوا در توانبخشی نیاز ندارند و در شرایط اعتیاد حاد تحت درمان مراکز ترک اعتیاد به شیره قرار می‌گیرند. مراقبت‌های لازم به عوامل مختلفی از جمله سن، سابقه مصرف مواد مخدر، شرایط پزشکی یا روانپزشکی بستگی دارد. علاوه بر پزشکان و روانشناسان، بسیاری از مددکاران اجتماعی و مشاوران نیز خدمات ترک اعتیاد را ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد به مواد مخدر 

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سوالات متداول

روش های ترک اعتیاد به شیره چیست؟

روش‌های ترک اعتیاد در خانه، ترک به روش ناگهانی، ترک به روش سم زدایی، ترک با متادون و…. از روش‌های ترک اعتیاد به شیره می‌باشند که باید با توجه به شرایط فرد و نظر متخصص مورد استفاده قرار گیرند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

عوارض مصرف شیره چیست؟

شیره نیز مانند تریاک عوارض زیادی دارد که بیشترین اثر آن بر روی قلب می‌باشد و مشکلات جدی در این زمینه به دنبال دارد.

روش ترک شیره با استفاده از سم زدایی به چه صورت است؟

سم زدایی معمولاً اولین قدم پاکسازی بدن از داروها و کاهش علائم ترک است که بسیار موثر می‌باشد و باید زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من شش ساله شیره میکشم مقدارشم کنترل کردم ولی خسته شدم میخام ترک کنم از کجا شروع کنم برای ترک شیره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره