ترک شیشه

ترک شیشه چه روش‌هایی دارد؟ ماده مخدر شیشه در سال‌های اخیر و به‌ویژه در میان جوانان رواج بسیاری پیدا کرده است. با توجه به افزایش انرژی و تمرکز و همچنین کاهش نیاز به خواب، بسیاری از افراد به مصرف این ماده گرایش پیدا می‌کنند. بااین‌حال متأسفانه شیشه ماده مخدر بسیار قوی است که چند بار استفاده از آن باعث اعتیاد فرد خواهد شد و با توجه به وابستگی جسمی و روانی که در فرد ایجاد می‌کند معمولاً ترک اعتیاد به شیشه یکی از سخت‌ترین انواع ترک اعتیاد است. به همین خاطر بهتر است برای ترک شیشه با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید و با توجه به میزان و مدت زمان مصرف، برنامه مشخصی را برای ترک طراحی کنید زیرا قطع ناگهانی مصرف و یا کاهش بیش‌ازحد مقدار مصرفی به‌یک‌باره عوارض بسیاری را به همراه خواهد داشت. اگر برای ترک شیشه تصمیم گرفته‌اید در این مطلب همراه ما باشید. 

 

ماده مخدر شیشه و نشانه‌های اعتیاد به آن

پیش از بررسی انواع روش‌های ترک شیشه راجع به نحوه اثرگذاری این ماده مخدر و نشانه‌های اعتیاد به آن صحبت خواهیم کرد. درصورتی‌که این نشانه‌ها را در فردی می‌بینید بهتر است هرچه سریع‌تر از یک متخصص در زمینهٔ اعتیاد کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که اعتیاد به شیشه همواره به‌صورت مصرف مستقیم این ماده بروز پیدا نمی‌کند و بسیاری از داروهای لاغری یا رفع خواب‌آلودگی نیز ممکن است حاوی این ماده مخدر باشند درنتیجه بهتر است نسبت به نشانه‌های اعتیاد به این ماده مخدر توجه کافی داشته باشید.

بیشتر بخوانید : علائم اعتیاد به شیشه

ماده مخدر شیشه از یک ماده شیمیایی به نام مت‌آمفتامین تهیه می‌شود و به همین خاطر از جمله انواع مواد محرک است. این دسته از مواد اعتیادآور با ورود به جریان خون فرد مغز را وادار به ترشح بیشتر انتقال‌دهنده‌های عصبی ازجمله دوپامین و سروتونین می‌کنند و با توجه به نقشی که این انتقال‌دهنده‌های عصبی در احساس شادی و پرانرژی بودن دارند به دنبال مصرف شیشه فرد احساس لذت بخشی از شادی و سرحالی را تجربه خواهد کرد که تبدیل به انگیزه‌ای برای مصرف مجدد یا به عبارتی اعتیاد به این ماده مخدر خواهد شد.

از جمله نشانه‌های اعتیاد به شیشه می‌توان به کاهش اشتها، کاهش نیاز به خواب، افزایش انرژی و سرحالی که با خلق همیشگی فرد همخوانی ندارد، تحریک‌پذیری و پرخاشگری اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :  تست اعتیاد به شیشه 

علائم ترک اعتیاد به شیشه

در صورتی که ترک شیشه خودسرانه یا نادرست انجام شود، بیمار با علائم سخت ترک رو به رو می‌شود. علائم روانی معمولا بیش از هر چیز موجب آزار و اذیت می‌شوند. حال اگر طبق دستور متخصص و با روند درمانی استاندارد ترک کنید، این مشکلات بروز نخواهد کرد. “وسوسه شدید مصرف شیشه” یکی از عارضه‌های شایعی است که حفظ پاکی را دشوار می‌کند. برخی دیگر از علائم ترک اعتیاد به شیشه عبارتند از: افسردگی، نداشتن حوصله، بدخلقی، بی اشتهایی یا پرخوری، بی خوابی و نامنظم شدن خواب، نداشتن انگیزه، خستگی بیش از حد، نداشتن انرژی، بی قراری و سردرگمی…..

بهترین و سریع ترین روش ترک شیشه

روش‌های مختلفی برای ترک اعتیاد به شیشه وجود دارد که هریک از آن‌ها می‌تواند با توجه به موقعیت هر فرد برای گروهی از معتادین به شیشه مفید واقع شود. ازجمله روش‌هایی که در ترک شیشه وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. برای شروع درمان و ترک اعتیاد کلیک کنید.

روش ماتریکس | ترک شیشه

ماتریکس را می‌توان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و موفق‌ترین درمان‌ها برای ترک شیشه در نظر گرفت. این شیوه بیش از آنکه درمانی جسمانی باشد به بعد روانی توجه داشته و با ادغام روش‌های درمانی مثل درمان شناختی، درمان حمایتی و خانواده‌درمانی به فرد کمک می‌کند تا مصرف شیشه را کاهش داده و به صفر برساند. یکی از مهم‌ترین مزایا روش ماتریکس این است که باعث خواهد شد فرد در هر روز از ایام هفته برنامه مشخصی داشته باشد و می‌بایست رفتار خود را بر اساس این برنامه تنظیم نماید. علاوه بر این به‌صورت تصادفی در برخی جلسات آزمایش ادرار برای بررسی وضعیت اعتیاد فرد صورت می‌گیرد تا درمانگر دیدگاه بهتری نسبت به روند ترک در هر یک از بیماران داشته باشد.

ترک شیشه به کمک داروی متادون

برخی از کلینیک‌های ترک اعتیاد در شرایطی که تحمل نشانه‌های جسمی و روانی ترک شیشه برای فرد دشوار باشد از داروی متادون استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه متادون ساختاری مشابه مواد افیونی دارد می‌تواند در کاهش درد و ایجاد احساس آرامش در فرد نقش بسیاری داشته باشد. این موضوع اگرچه تحمل نشانه‌های ترک شیشه را برای فرد آسان می‌کند اما ممکن است باعث اعتیاد به متادون شده و یا اعتیاد به متادون در کنار شیشه و به‌صورت مصرف همزمان شیشه و متادون ادامه پیدا کند. به همین خاطر این روش کمتر مورد تأیید متخصصین بوده و معمولاً مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. برای اطلاع از نحوه استفاده و جلوگیری از اعتیاد به متادون کلیک کنید.

ترک شیشه با روش DST

اگرچه راجع به روش دی‌اس‌تی تحقیقات علمی جدی صورت نگرفته است بااین‌حال بررسی افرادی که از این روش استفاده کرده‌اند نشان‌دهنده نتایج رضایت بخشی در ترک اعتیاد می‌باشد. در این روش فرد برای مدتی در حدود ده ماه مورد مداوا قرار می‌گیرد و شربت تنتور تریاک به‌عنوان جایگزینی برای شیشه تعیین می‌شود و سپس در طی این بازه زمانی هر 21 روز مقدار یک‌پنجم از مصرف مواد مخدر در وی کاسته می‌شود.

جلسات درمانی دی‌اس‌تی ازجمله روش‌های ترک اعتیاد است که باورهای ذهنی و جنبه روانی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. در این روش معمولاً سعی می‌شود تا در کنار درمان وابستگی‌های جسمی و روانی به شیشه جهان‌بینی و دیدگاه‌های اصلی فرد نیز مورد بررسی قرار بگیرند. این بررسی باعث خواهد شد تا فرد برخی از باورها و افکار منفی که باعث گرایش وی به مصرف مواد مخدر شده است را کنار بگذارد.

لزوم استفاده از جلسات مشاوره در ترک شیشه

تحقیقات روان‌شناختی انجام شده بر روی افرادی که تجربه ترک اعتیاد را داشته‌اند نشان می‌دهد که وسوسه و میل به مصرف مجدد اصلی‌ترین عاملی است که باعث بازگشت آن‌ها به سمت مواد مخدر می‌شود. علاوه بر این تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به تکمیل فرایند درمان و شرکت منظم در جلسات بازپروری توجه بیشتری داشته‌اند در کنترل این وسوسه قوی‌تر عمل کرده‌اند. شناخت موقعیت‌هایی که باعث وسوسه فرد به مصرف مواد مخدر می‌شود و راه‌های کنترل این وسوسه ازجمله دلایل اهمیت استفاده از جلسات بازپروری است.

اعتیاد به شیشه باعث تغییر در شرایط طبیعی مغز شده و ممکن است برای مدت طولانی بدون مصرف شیشه مغز قادر به ترشح سروتونین نباشد. این موضوع باعث خواهد شد که فرد پس از ترک شیشه دوره‌هایی از افسردگی شدید را تجربه کند. کمک به فرد برای عدم ابتلا به افسردگی و یا راهکارهایی برای بهبود وضعیت روحی وی ازجمله اقداماتی است که روانشناسان برای ترک اعتیاد به شیشه انجام می‌دهند.

اعتیاد به مواد مخدر باعث بروز مشکلاتی در زندگی خانوادگی و همچنین موقعیت شغلی و تحصیلی فرد خواهد شد. یکی از اقدامات روانشناسان این است که به فرد کمک می‌کنند با انتخاب راهکارهای مناسب در جهت بهبود موقعیت شغلی و تحصیلی و همچنین ترمیم ارتباط با اعضای خانواده قدم بردارد. علاوه بر این همان‌طور که در ارتباط با روش دی‌اس‌تی گفته شد در طی جلسات بازپروری به فرد کمک خواهد شد تا جهان‌بینی و باورهای اشتباه خود را تغییر داده و نگاه سازنده‌تری نسبت به دنیای اطراف پیدا کند.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد به مواد محرک

نقش خانواده در ترک شیشه

نقش خانواده در ترک شیشه را با یک مثال شروع خواهیم کرد که به آن بازی (تعیین ترسو)، گفته می‌شود. تصور کنید دو اتومبیل با سرعت در حال نزدیک شدن به هم هستند و برخورد آن‌ها با یکدیگر و آسیب دیدن رانندگان حتمی است. در این شرایط راننده‌ای که برای اجتناب از این خطر سرعتش را کم کرده و یا راه را عوض کند ترسو نامیده می‌شود. این شرایط معمولاً میان معتادین به مواد مخدر و خانواده‌های آن‌ها به‌کرات دیده می‌شود. جدال میان فرد و خانواده از هر دو طرف و با تمام توان ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ‌یک از طرفین حاضر نیست از مواضع خود کوتاه بیاید. بدیهی است که نتیجه چنین کاری تصادف و آسیب دیدن هر دو طرف است. به همین خاطر معمولاً به خانواده‌ها توصیه می‌شود که در برخورد با فرد معتاد شیوه‌ای محتاطانه‌تر داشته باشند.

به میزانی که خانواده بتواند شرایط حمایتی و روحی مناسب را برای ترک شیشه فراهم کند احتمال برخورد سازگارانه تر از سوی فرد نیز افزایش پیدا می‌کند. اگرچه اعتیاد یکی از اعضای خانواده موضوع بسیار ناراحت‌کننده‌ای است و موجی از احساسات منفی همچون خشم، غم، نفرت و یا حتی عذاب وجدان را در شما ایجاد خواهد کرد بااین‌حال توجه داشته باشید که بروز این احساسات و بدرفتاری با فرد راه‌حل مشکل شما نخواهد بود.

خانواده ها برای ترک دادن بیمار از چه کسی باید کمک بگیرند؟

خانواده‌ها می‌توانند با کمک گرفتن از مشاورین حیطه روانشناسی اعتیاد راهکارهایی را برای برخورد با فردی که دچار اعتیاد شده پیدا کنند. علاوه بر این بهتر است سایر اعضای خانواده و به‌ویژه کودکان از جلسات مشاوره استفاده کنند تا آسیب این مسئله در شرایط روحی و شخصیتی آن‌ها کمتر نگران‌کننده باشد. درصورتی‌که امکان استفاده از جلسات مرتب هفتگی و حضوری برای شما وجود ندارد می‌توانید با کمک گرفتن از مشاوره تلفنی اطلاعات خود را راجع به آنچه در این شرایط می‌توانید انجام دهید افزایش دهید. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

بهترین روش برای ترک شیشه کدام است؟

با توجه به تحقیقاتی که در ارتباط با نتیجه روش‌های درمانی شده است، روش ماتریکس به‌عنوان بهترین روش برای ترک شیشه شناخته می‌شود.

خانواده چه نقشی در ترک اعتیاد به شیشه یکی از اعضا دارد؟

سعی کنید علی‌رغم احساسات منفی که تجربه می‌کنید برخورد حمایتی با فرد داشته باشید و او را برای ترک شیشه ترغیب کنید. به خاطر داشته باشید که دعوا و بدرفتاری با فردی که دچار این مشکل شده صرفاً باعث فرورفتن هرچه بیشتر وی در اعتیاد به مواد مخدر خواهد بود.

ترک شیشه با کمک متادون چه عوارضی دارد؟

متادون یکی از انواع مخدرهای افیونی است و استفاده بیش‌ازحد از آن می‌تواند باعث اعتیاد فرد شود. به همین خاطر ممکن است اعتیاد به شیشه با اعتیاد به متادون جابه‌جا شود و یا در شرایط بدتر فرد درگیر اعتیاد همزمان به شیشه و متادون گردد.

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام. بنده متاهل متولد۱۳۶۳دارای ۳فرزند که شدیدا به آنها و همسرم وابسته هستم میباشم.حدود۱۰ماه است که بنده درکنار مصرف متادون از قبل به مصرف شیشه فقط ۱۰ماه گرفتار شده که دراولین اقدام به ترک که با کمک همسرم قرربه انجام بود ولی روز قبل تاریخ همسرم با فرزندانم وبردن لوازم ضروری از قبل بنده را ترک وبا وجود یک ریال پول یا کوچکترین خوراکی درخانه مرا رها وبعد ۳روز که بنده بیش ازهزاران بار اقدام به ارسال پیامک تماس درحالی مسدودبودم وهستم نمود واز بنده خاسته اقدام به ترک دراین شرایط تنهایی بدکنم که هیچ دوست کمک یا. کسی.یا دارو و غذایی خواراکی تازه ندارم و مدام با شنیدن خبرهای بد نا امیدتر میشوم ازجمله با وجود خانه اقدام به کرایه منزل جداگانه برای خود و۳فرزندم‌ بدون هیچ لوازم زندگی .یا درخاست طلاق و رجوع با عقدغیر داعم که درصورت شروع راحت ترک کندمرا. ومیگوید فامیلهایش این را گفته که شیشه اصلا ترک ندارد و محال است واین دلیل ترک کردن من ورفتن روز قبل به دکتر برای ترک که اولین فرصت و اقدام من میبود است آیا این درست و انصاف است اینگونه میشود واقعا ولی بازهم نه نگفته ام واسه فرزندانم که محال من انهاهستن نه چیز دیگر ولی کسانی خود به شیره اعتیاد دارند واشنا به سختی ترک باید این به همسرم بگویند دوستن انها واقعا یا دشمنش من با روحیه تازه ورشکستگی از باشگاه رفتن به پایپ دست گرفتن وداشتن دادگاههایی راجب ورشکستگی من که عده ای این وسط هنوز اقدام به خیانت با گل الود دیدن اب کرده اند همسرم هم همین زمان این کند فقط خدا مانده نه پدر مادری همسر و فرزندی هیچ کس آن هم ۱۰ماه فقط این شدم کمکم کنید

  1. سلام شیشه یکی از مواد مخدر سنگینی است که وابستگی شدیدی ایجاد می کنه برای همین کسانی که انگیزه ترک کمی دارند و یا از روش های نادرست استفاده می کنند ببیشتر با شکست در درمان مواجه می شن. به همین دلیل بین عموم جا افتاده که اعتیاد به شیشه درمان ندارد. اما مورد های ترک موفقیت امیز زیادی هم در مقابل هست که اخبارش منتشر نمی شود. مسلما با اراده و همت شما می توانید هر مشکلی رو از سر راه بردارید. ترک شیشه با توجه به شرایطی که توصیف کردید با دشواری همراهه ، در این شرایط توصیه می کنیم به مراکز معتبر مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید، در پله های اول درمان به سرعت تغییرات رو احساس خواهید کرد پس در این زمان می تونید برای زندگی شخصی هم اقدامی کنید و از خانم بخواهیم در روند درمان نقش موثری داشته باشند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد به شیشه با شماره های درج شده تماس بگیرید.

  2. سلام و عرض ادب
   هرکس گفته شیشه ترک نداره غلط کرده من خودم ۳۰ سالمه از سن ۱۷ سالگی شروع کردم به کشیدن شیشه توی سن ۲۳ سالگی یه دونه دندون هم تو دهنم نمونده بود یعنی بعد از ۵ سالم تمام زندگیم رفت هیچ خودم هم نابود شدم دندونام نابود شد به امام حسین به جوانی خودم قسم توی توهمات خودم ماشینم رو فروختم ۳۰۰ هزار تومان فقط بخاطر اینکه پول شیشه بدم
   این در مقابل ضررهایی که شیشه به من زد هیچ چیزی نیست ولی خداراشکر رفتم کمپ و برگشتم و چسبیدم به جلسات درمان ترک اعتیاد الان ۶ سال و ۲۸ روزه خدارا شکر پاکم اینقدر زندگیم قشنگ شده اینقدر خوشبختم اینقدر آرامش دارم که حاضر نیستم یک دقیقه از این آرامش رو با ۵ تن شیشه عوض کنم
   بعضی وقت ها هم خدا رو شکر میکنم که معتاد شد که بیام با این روش های ترک آشنا بشم
   توهم برو ترک کن بیا بچسب به جلسات درمان ببین زندگیت چقدر قشنگ میشه که ازش لذت میبری عمرا طرف شیشه نمیری

  3. هم میهن عزیزم منم گرفتاری مشابه شما داشته ام اول به خدا توکل کن بعد پیش مشاور برو به اذن پروردگار و کمک دوستان بهبودی که همدرد و همدرک ات هستند نجات خواهی یافت

  1. از جنبه ی بدنی و و درد خماری نه، اصلا زیاد اذیت نمیشی.
   ولی از لحاظ روحی و ذهنی. ترکش دشواره و کرم میندازه تو سرت ک فقط 2 تا 3 دم دود بگیری و حالت خوب شه و دندون دردت کم شه ک متاسفانه همونطور که گفتم 2 تا 3 دود فقط برا نظر اوله و قبل از کشان بعدش دیگه لغزشو زدی و روز از نوع.
   خودمم درگیرشم و الان 3 روزه نزدم و تعجبم چرا چیزیم نشده و خواب الود نشدم، ولی کرم تو سرمه ک بزنم.
   الهه خانم.
   شما مصرفتون روزانه چقدره

 2. کی گفته ترک شیشه کار سختیه اتفاقا از همه مخدرها راحتتره
  نه ابریزش بینی داری نه عطسه و نه درد فقط کرم کشیدن که انهم با خواستن واقعی و سرگرمیهای کنار خانواده و دوستان از سر میفته
  من هفت سال مصرف کننده بودم
  الان سه سال پنچ ماهه نمیکشم بدونه کمپ و دارو ترک کردم وقتی یادم میاد چه ک****ی بودم که اونهمه پول خرج این گوه میکردم از خودم بدم میاد الان بگن یه کام بکش یک میلیارد بگیر نمیکشم

 3. دقیقا ترک شیشه بسیار راحته..ن درد ن خماری داره…فقط وسوسه داره ،ک اونم باید مراقب بود…هرچقدر دورو اطراف اون طرف شلوغ تر باشه بهتره..بیشتر سرگرم میشه

 4. حالا ترکم نشد بکنی ، نکن! مگه فرقی هم داره آخر آخرش؟ مهم همینه ، پس اگرخودت حس یقین داری که فرق میکنه ، اونوقت دیگه همه چی حله . چون خودت دیگه بهش فکرکردی . اما اگر فکر میکنی دیگه دیر شده و وقتی برات نموده ، اونوقت حتما تو میتونی باهاش کناربیای و کنترلش کنی و آرام باشی. فقط سعی کن یه وقت چیزه دیگه ایی تنگش اضافه نکنی که قوز بالای قوز میشه برات.
  واقعیت جهان را ما معنا می بخشیم. ——–تو مبتلا به درمانی نه من دچار بیماری……..

  1. سلام اقای مهرداد ترک شیشه نیاز به تقویت روحیه ذهنی و بالا بردن تحمل روانی داره. وسوسه مصرف معمولا عامل اصلی برای شکست تو ترک شیشه میشه. این وسوسه همون اعتیاد روانی هست که باید با کمک مشاوره روانشناسی از بین بره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره