انگیزه زنان برای ازدواج

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

انگیزه زنان برای ازدواج مسئله‌ای بسیار مهم و حساسی است. این مهم نه تنها برای زنان بلکه برای مردان هم حائز اهمیت است. از این رو قبل از اینکه ازدواجی انجام شود باید انگیزه‌های زوجین مورد بررسی قرار گرفته و بعد اقدامات لازم برای ازدواج صورت بگیرد. در این بین بیشترین قشری که معمولاً انگیزه‌ آن‌ها آنطور که باید مورد توجه و بررسی قرار نگرفته است، زنان هستند. باید به این موضوع توجه داشت که اگر یک زندگی بدون توجه به انگیزه‌های واقعی آغاز شود، نمی‌تواند دوام زیادی داشته باشد. در نتیجه شناخت انگیزه‌های درست و غلط از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای آگاهی بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه انگیزه زنان برای زنان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

انگیزه زنان برای ازدواج

انگیزه زنان برای ازدواج چیست

همسر گزینی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین انتخاب‌هایی است که فرد باید در زندگی خود انجام دهد. از این رو یک انتخاب دقیق و حساب شده که با آگاهی بالا صورت بگیرد، می‌تواند زوجین را در شرایط خوبی قرار دهد. از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که باید قبل از ازدواج به آن پرداخته شود، انگیزه زن یا مرد از تشکیل خانواده است. شاید زنان و مردان در بیشتر موارد انگیزه‌های یکسانی برای ازدواج داشته باشند، اما برخی از انگیزه‌ها برای زنان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در ادامه به بررسی مهمترین انگیزه زنان برای ازدواج خواهیم پرداخت. برای آشنایی با سالم ترین انگیزه ازدواج کلیک کنید.

1️⃣ رشد ابعاد شخصیتی از انگیزه زنان برای ازدواج

یکی از مهم‌ترین انگیزه زنان برای ازدواج، رشد ابعاد شخصیتی است. رشد شخصیت مجموعه‌ای سازمان یافته از خصوصیات و جنبه‌های مختلف وجودی انسان است که زنان با ازدواج به دنبال تکامل ابعاد مختلف آن هستند. در واقع ازدواج محیط و بستر تعامل دو طرفه را برای زنان فراهم می‌کند. در این تعامل دو طرف امکان گفت‌وگو و هم اندیشی در زمینه‌های مختلف را ایجاد می‌کنند. از این رو رشد ابعاد شخصیتی زنان با ازدواج نیز رشد خوبی را خواهد داشت.

2️⃣ تأمین نیازهای عاطفی و روانی 

همه می‌دانیم که ازدواج می‌تواند نیازهای جنسی هر دو طرف را برطرف کند اما یکی از مهم‌ترین نیازهای زنان تأمین عاطفی و روانی است. در واقع نیاز به همدردی، همراهی، شنیده شدن و دیده شدن از جمله مهم‌ترین نیازهای روانی در زنان است که باید به صورت اصولی و درست پاسخ داده شود.

زنان دوست دارند طرف مقابلشان آنان را درک کند و با عمق وجود شنونده صحبت‌هایشان باشد. از این رو مهم ترین انگیزه زنان برای ازدواج تأمین نیازهای عاطفی توسط همسر است. البته این موضوع باید دو طرف باشد، اما زنان با توجه به روحیات لطیف‌تری که دارند، بیشتر به دنبال تأمین نیازهای عاطفی و روانی هستند.

3️⃣ دوستی و صمیمیت با همسر از انگیزه زنان برای ازدواج

زنان دوست دارند که فقط همسر، شوهرشان نباشند، آن‌ها نیازمند یک دوست هستند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند که همسرشان بهترین دوستشان باشد. متاسفانه در ذهن عموم جامعه حک شده که فقط زن باید نیازهای مرد را برطرف کند و در جهت آرامشش تلاش کند؛ اما بهتر است آن طرف داستان را هم نیم نگاهی بیندازیم.

زنان دوست دارند با ازدواج، همسرشان به عنوان بهترین دوستشان باشد و به همان اندازه که با دوستان همسال خود راحت هستند، با او هم راحت باشند. همانطور که می‌دانید دوستی بین زوجین از دلایل اصلی بقای یک زندگی مشترک است که هر دو باید برای حفظ آن تلاش کنند. به همین دلیل حس دوستی صمیمی با همسر از جمله اولویت ها و انگیزه زنان برای ازدواج است.

حتما از کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

4️⃣ رسیدن به منبع آرامش

رسیدن به منبع آرامش یکی دیگر از انگیزه زنان برای ازدواج است. البته نقش آرامش دادن به یکدیگر باید دو طرفه باشد، از این رو زنان دوست دارند همانطوری که به همسرشان آرامش می‌دهند او هم در این زمینه کوتاهی نکند. هر چقدر زوجین بتوانند آرامش بیشتری برای زندگی مشترکشان فراهم کنند، پایه‌های زندگی خود را محکم‌تر خواهند کرد.

5️⃣ برطرف کردن نیاز جنسی از انگیزه زنان برای ازدواج

بر طرف کردن نیاز جنسی با همسر نیز انگیزه زنان برای ازدواج است. باید به این نیاز در زمان درستی پاسخ داده شود. از آن جا که ازدواج راهی اصولی برای رفع نیاز جنسی است، پس این انگیزه زنان برای ازدواج کاملا سالم تلقی می‌شود. (البته نباید رفع نیاز جنسی تنها انگیزه تان باشد). فراموش نکنید که اگر بتوانید این نیاز همسرتان را به خوبی برطرف کنید به پایداری زندگی مشترکتان کمک کرده‌اید.

6️⃣ مادر شدن

مادر شدن از جمله زیباترین و بهترین حسی است که زنان می‌توانند آن را تجربه کنند. حس در آغوش گرفتن فرزند دلبند و تشکیل یک خانواده با فرزندانی زیبا و دوست داشتنی، انگیزه زنان برای ازدواج است.

برای تصمیم گیری و انتخاب مناسب حتما توصیه می‌کنیم مشاوره ازدواج دریافت کنید.

7️⃣ دوست داشته شدن از طرف مرد

زنان ذاتا به دوست داشته شدن علاقه دارند. این حس وقتی شدید شود، موجب بروز شخصیت نمایشی یا وابسته می‌گردد. اما طبق بررسی ها، زنان بیشتر از مردان نیاز به دوست داشته شدن و محبت دارند. آن ها در ازدواج می‎‎‌توانند به این تمایل ذاتی شان پاسخ دهند. البته زنانی که احساس دوست داشته شدن را از طرف همسرشان دریافت نمی‌کنند، دچار سرخوردگی و شکست می‌شود. بنابراین مردان باید به نحوی رفتار کنند که همسرشان این احساس را از آن ها دریافت کند. انگیزه زنان برای ازدواج با معنا بخشی به این مفهوم کامل می‌شود.

 8️⃣ شنیده شدن و زمان کافی برای توجه هر چه بیشتر

انگیزه زنان برای ازدواج ایجاد فرصتی برای حضور در کنار مردی است که مجذوب اوست. زنان در ازدواج این فرصت را دارند که زمان کافی و با کیفیتی را در کنار مردی باشند که به آن ها توجه می‌کند. پس در ازدواج انتظار دارند که به حرف هایشان توجه شده و در کنارش حضور پیدا کنید.

9️⃣ استقلال و تشکیل خانواده

جدایی از والدین و اصطلاحا “خانم خانه خودت شدن” از انگیزه زنان برای ازدواج است. دختران در خانه خود احساس استقلال کرده و اختیار امور مختلف زندگی شان را به دست بگیرند. آن ها با پذیرش مسئولیت های جدید شاید، آزادی عمل کمتری داشته باشند، اما جدایی از خانه پدری موجب احساس رضایت برای آن ها خواهد شد.

انگیزه‌های اشتباه برای ازدواج

در این بین انگیزه‌های اشتباهی هم برای ازدواج وجود دارد که افراد و به خصوص زنان باید در مورد آن تجدید نظر کنند. در ادامه به بررسی این انگیزه‌های غلط خواهیم پرداخت.

1. ازدواج دوستان

گاه انگیزه زنان برای ازدواج، متأهل شدن دوستان و همسالان شان است. باید در نظرداشته باشید که شرایط هیچ کس شبیه دیگری نیست. شاید آن‌ها با توجه به شرایطشان و در نظر گرفتن انگیزه‌های خود در زمان درستی ازدواج کرده‌اند. در حالی که شما باید زمان بهتر و دیگری را برای ازدواج خود در نظر بگیرید و هنوز نیاز دارید که بیشتر خودتان را بشناسید. به همین دلیل چشم و هم چشمی از اینکه چون دوستم ازدواج کرده و من هم باید ازدواج کنم، نمی‌تواند انگیزه درستی برای شروع زندگی مشترک باشد.

پیشنهاد داریم که مقاله ازدواج برای فرار از تنهایی کلیک کنید.

2. ممکن است شرایط بهتر ایجاد نشود

برخی فکر می‌کنند اولین فردی که سر راهشان قرار گرفت، همان مرد رویاهایشان است. از این رو به این باور اعتقاد دارند که باید با اولین خواستگار ازدواج کرد چون مورد بهتری هرگز پیدا نخواهد شد. از این رو بدون تفکر، بررسی شرایط و شناخت نسبت به فرد مورد نظر ازدواج می‌کنند و حاصل آن طبیعتاً تنش و در نهایت طلاق خواهد بود. به همین دلیل باور به این افکار نمی‌تواند انگیزه مناسبی برای ازدواج باشد.

3. تأمین نیازهای مالی از انگیزه اشتباه زنان برای ازدواج

برخی دیگر فقط به این عقیده ایمان دارند که ازدواج باید برای برطرف کردن تأمین مالی از طرف فرد مقابل باشد. از طرفی با این تفکر نیازهای دیگر خود را نادیده می‌گیرند و وقتی زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند می‌فهمند که پول نتوانسته آن‌ها را خوشبخت کند. طبیعتاً پول و تأمین مالی در زندگی مهم است اما اگر انگیزه کسی از ازدواج فقط مسئله مالی باشد، این ازدواج نمی‌تواند به جای خوبی ختم شود.

وقتی بتوانید قبل از ازدواج خودتان درآمد کسب کنید، آن وقت متوجه خواهید شد که پول در کنار سایر عوامل می‌تواند انگیزه مناسبی برای ازدواج باشد و نباید به عنوان تنها انگیزه مطرح شود. برای آشنایی بیشتر با عواقب ازدواج به خاطر پول کلیک کنید.

4. دور شدن از مشکلات خانوادگی

دختران به دلیل محدودیت ها و فشارهای خانوادگی، تنها راه حل خود را ازدواج می‌دانند. بله ازدواج می‌تواند شما را از خیلی از مشکلاتی که در خانه پدری دارید، دور بکند. اما وقتی بدون توجه به پارامترهای همسریابی هر کسی را به عنوان شریک زندگی آینده خود قبول می‎‌کنید؛ با دشواری های بیشتری مواجه خواهید شد. هر چقدر هم که خانه پدری سخت باشد، انگیزه زنان برای ازدواج نباید فرار از خانواده باشد. اگر در این خصوص نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، حتما مقاله ازدواج برای فرار از خانواده را بخوانید.

سخن پایانی…

ازدواجی که سالم و با انگیزه‌های اصولی آغاز شود می‌تواند از ما فردی مسئولیت‌پذیر، متعهد و وفادار بسازد. با ازدواج می‌توانیم خوشبخت شویم به شرطی که دلایلی که برای آن در نظر می‌گیریم در جهت رشد و تعالی ما باشد. بنابراین از همین حالا روی انگیزه‌های خود برای ازدواج بیشتر تأمل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه انگیزه زنان برای زنان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

چگونه بفهمیم که انگیزه‌هایی که داریم برای ازدواج مناسب هستند؟

می‌توانید با کمک یک روانشناس به این موضوع پی ببرید که انگیزه‌هایی که در ذهن دارید برای ازدواج مناسب است یا خیر.

آیا پر کردن خلاء تنهایی می‌تواند انگیزه مناسبی برای ازدواج باشد؟

اگر این موضوع دلیل اصلی شما برای ازدواج است، نشان می‌دهد که شما دچار کمبود اعتماد به نفس هستید. در واقع شاید شما فکر می‌کنید به تنهایی نمی‌توانید از پس کارهایتان برآیید و احساس بی کفایتی می‌کنید، به همین دلیل ازدواج را به عنوان راه چاره انتخاب می‌کنید. بهتر است با مراجعه به مشاوره روی سطح اعتماد به نفس خود کار کنید و بعد دوباره در مورد انگیزه‌های ازدواج خود تصمیم گیری کنید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره