انگیزه زنان برای ازدواج

انگیزه زنان برای ازدواج مسئله‌ای بسیار مهم و حساسی است. این مهم نه تنها برای زنان بلکه برای مردان هم حائز اهمیت است. از این رو قبل از اینکه ازدواجی انجام شود باید انگیزه‌های زوجین مورد بررسی قرار گرفته و بعد اقدامات لازم برای ازدواج صورت بگیرد. در این بین بیشترین قشری که معمولاً انگیزه‌ آن‌ها آنطور که باید مورد توجه و بررسی قرار نگرفته است، زنان هستند. باید به این موضوع توجه داشت که اگر یک زندگی بدون توجه به انگیزه‌های واقعی آغاز شود، نمی‌تواند دوام زیادی داشته باشد. در نتیجه شناخت انگیزه‌های درست و غلط از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای آگاهی بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : انگیزه ازدواج

انگیزه زنان برای ازدواج

انتخاب همسر یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین انتخاب‌هایی است که فرد باید در زندگی خود انجام دهد. از این رو یک انتخاب دقیق و حساب شده که با آگاهی بالا صورت بگیرد، می‌تواند زوجین را در شرایط خوبی قرار دهد. از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که باید قبل از ازدواج به آن پرداخته شود، انگیزه است. شاید زنان و مردان در بیشتر موارد انگیزه‌های یکسانی برای ازدواج داشته باشند، اما برخی از انگیزه‌ها برای زنان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در ادامه به بررسی انگیزه زنان برای ازدواج خواهیم پرداخت.

1. رشد ابعاد شخصیتی از انگیزه زنان برای ازدواج

یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های زنان برای ازدواج، رشد ابعاد شخصیتی است. رشد شخصیت مجموعه‌ای سازمان یافته از خصوصیات و جنبه‌های مختلف وجودی انسان است که زنان با ازدواج به دنبال تکامل ابعاد مختلف آن هستند. در واقع ازدواج محیط و بستر تعامل دو طرفه را برای زنان فراهم می‌کند. در این تعامل دو طرف امکان گفت‌وگو و هم اندیشی در زمینه‌های مختلف را ایجاد می‌کنند. از این رو رشد ابعاد شخصیتی زنان با ازدواج نیز رشد خوبی را خواهد داشت.

2. تأمین نیازهای عاطفی و روانی 

همه می‌دانیم که ازدواج می‌تواند نیازهای جنسی هر دو طرف را برطرف کند اما یکی از مهم‌ترین نیازهای زنان تأمین عاطفی و روانی است. در واقع نیاز به همدردی، همراهی، شنیده شدن و دیده شدن از جمله مهم‌ترین نیازهای روانی در زنان است که باید به صورت اصولی و درست پاسخ داده شود. زنان دوست دارند طرف مقابلشان آنان را درک کند و با عمق وجود شنونده صحبت‌هایشان باشد. از این رو از انگیزه‌های مهم زنان برای ازدواج تأمین نیازهای عاطفی توسط همسر است. البته این موضوع باید دو طرف باشد، اما زنان با توجه به روحیات لطیف‌تری که دارند، بیشتر به دنبال تأمین نیازهای عاطفی و روانی هستند.

3. دوستی و صمیمیت با همسر از انگیزه زنان برای ازدواج

زنان دوست دارند که فقط همسر، شوهرشان نباشند، آن‌ها نیازمند به داشتن یک دوست هستند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند که همسرشان بهترین دوستشان باشد. در واقع این طور در ذهن جامعه هضم شده که فقط زن باید نیازهای مرد را برطرف کند و در جهت آرامشش تلاش کند اما بهتر است آن طرف داستان را هم نیم نگاهی بیندازیم. زنان دوست دارند با ازدواج، همسرشان به عنوان بهترین دوستشان باشد و به همان اندازه که با دوستان همسال خود راحت هستند، با او هم راحت باشند. همانطور که می‌دانید دوستی بین زوجین از دلایل اصلی بقای یک زندگی مشترک است که هر دو باید برای حفظ آن تلاش کنند. به همین دلیلی دوستی صمیمی با همسر از جمله انگیزه‌های مهم و اولویت‌دار زنان برای ازدواج است.

4. رسیدن به منبع آرامش

از جمله انگیزه‌های دیگر زنان برای ازدواج رسیدن به منبع آرامش است. نقش آرامش دادن به یکدیگر باید دو طرفه باشد، از این رو زنان دوست دارند همانطوری که به همسرشان آرامش می‌دهند او هم در این زمینه کوتاهی نکند. هر چقدر زوجین بتوانند آرامش بیشتری برای زندگی مشترکشان فراهم کنند، پایه‌های زندگی خود را محکم‌تر خواهند کرد.

5. برطرف کردن نیاز جنسی از انگیزه زنان برای ازدواج

یکی از انگیزه‌های افراد برای ازدواج برطرف کردن نیاز جنسی در کنار سایر نیازها است. از این رو باید به این نیاز در زمان درستی پاسخ داده شود. به همین دلیل از جمله مهم‌ترین انگیزه زنان برای ازدواج رفع اصولی و درست نیاز جنسی است. فراموش نکنید که اگر بتوانید این نیاز را به خوبی برطرف کنید به پایداری زندگی مشترکتان کمک کرده‌اید.

6. مادر شدن

مادر شدن از جمله زیباترین و بهترین حسی است که زنان می‌توانند آن را تجربه کنند. حس در آغوش گرفتن فرزند دلبند و تشکیل یک خانواده با فرزندانی زیبا و دوست داشتی یکی از انگیزه‌های زنان برای ازدواج است.

برای تصمیم گیری و انتخاب مناسب حتما توصیه می‌کنیم مشاوره ازدواج دریافت کنید.

انگیزه‌های اشتباه برای ازدواج

در این بین انگیزه‌های اشتباهی هم برای ازدواج وجود دارد که افراد و به خصوص زنان باید در مورد آن تجدید نظر کنند. در ادامه به بررسی این انگیزه‌های غلط خواهیم پرداخت.

1. ازدواج دوستان

برخی از زنان یکی از انگیزه‌های خود برای ازدواج را متأهل شدن دوستانشان قلمداد می‌کنند. شرایط هیچ کس شبیه دیگری نیست. شاید آن‌ها با توجه به شرایطشان و در نظر گرفتن انگیزه‌های خود در زمان درستی ازدواج کرده‌اند. در حالی که شما باید زمان بهتر و دیگری را برای ازدواج خود در نظر بگیرید و هنوز نیاز دارید که بیشتر خودتان را بشناسید. به همین دلیل چشم و هم چشمی از اینکه چون دوستم ازدواج کرده و من هم باید ازدواج کنم، نمی‌تواند انگیزه درستی برای شروع زندگی مشترک باشد. برای آشنایی با عواقب ازدواج برای فرار از تنهایی کلیک کنید.

2. ممکن است شرایط بهتر ایجاد نشود

برخی فکر می‌کنند اولین فردی که سر راهشان قرار گرفت، همان مرد رویاهایشان است. از این رو به این باور اعتقاد دارند که باید با اولین خواستگار ازدواج کرد چون مورد بهتری هرگز پیدا نخواهد شد. از این رو بدون تفکر، بررسی شرایط و شناخت نسبت به فرد مورد نظر ازدواج می‌کنند و حاصل آن طبیعتاً تنش و در نهایت طلاق خواهد بود. به همین دلیل باور به این افکار نمی‌تواند انگیزه مناسبی برای ازدواج باشد.

3. تأمین نیازهای مالی از انگیزه اشتباه زنان برای ازدواج

برخی دیگر فقط به این عقیده ایمان دارند که ازدواج باید برای برطرف کردن تأمین مالی از طرف فرد مقابل باشد. از طرفی با این تفکر نیازهای دیگر خود را نادیده می‌گیرند و وقتی زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند می‌فهمند که پول نتوانسته آن‌ها را خوشبخت کند. طبیعتاً پول و تأمین مالی در زندگی مهم است اما اگر انگیزه کسی از ازدواج فقط مسئله مالی باشد، این ازدواج نمی‌تواند به جای خوبی ختم شود. وقتی بتوانید قبل از ازدواج خودتان درآمد کسب کنید، آن وقت متوجه خواهید شد که پول در کنار سایر عوامل می‌تواند انگیزه مناسبی برای ازدواج باشد و نباید به عنوان تنها انگیزه مطرح شود. برای آشنایی بیشتر با عواقب ازدواج به خاطر پول کلیک کنید.

 

سخن پایانی…

ازدواجی که سالم و با انگیزه‌های اصولی آغاز شود می‌تواند از ما فردی مسئولیت‌پذیر، متعهد و وفادار بسازد. با ازدواج می‌توانیم خوشبخت شویم به شرطی که دلایلی که برای آن در نظر می‌گیریم در جهت رشد و تعالی ما باشد. بنابراین از همین حالا روی انگیزه‌های خود برای ازدواج بیشتر تأمل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چگونه بفهمیم که انگیزه‌هایی که داریم برای ازدواج مناسب هستند؟

می‌توانید با کمک یک روانشناس به این موضوع پی ببرید که انگیزه‌هایی که در ذهن دارید برای ازدواج مناسب است یا خیر.

آیا پر کردن خلاء تنهایی می‌تواند انگیزه مناسبی برای ازدواج باشد؟

اگر این موضوع دلیل اصلی شما برای ازدواج است، نشان می‌دهد که شما دچار کمبود اعتماد به نفس هستید. در واقع شاید شما فکر می‌کنید به تنهایی نمی‌توانید از پس کارهایتان برآیید و احساس بی کفایتی می‌کنید، به همین دلیل ازدواج را به عنوان راه چاره انتخاب می‌کنید. بهتر است با مراجعه به مشاوره روی سطح اعتماد به نفس خود کار کنید و بعد دوباره در مورد انگیزه‌های ازدواج خود تصمیم گیری کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره