آثار طلاق بر مردان

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

معمولا آثار طلاق بر مردان به اندازه زنان مورد توجه قرار نمی‌گیرد اما حقیقت این است که مردان نیز به اندازه زنان از طلاق آسیب می‌بینند. برخی افراد بر این باورند که چون خانم‌ها احساسی تر هستند آسیب برای آن‌ها بیشتر خواهد بود اما این باور غلطی است. شاید زنان از نظر احساسی، امرار معاش و شرایط اجتماعی لطمه ببینند اما می‌توانند خودشان را از نظر روانی با صحبت کردن با دیگران تخلیه کنند ولی مردان پس از طلاق دچار آسیب‌های روحی و روانی متعددی می‌شوند که می‌تواند بر روند زندگیشان تاثیرات منفی بگذارد. در ادامه به بررسی آثار طلاق بر مردان می‌پردازیم و راهکارهایی جهت کنترل و کاهش این تاثیرات ارائه می‌دهیم.

برای دریافت مشاوره در زمینه آثار طلاق بر مردان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

آثار طلاق بر مردان

آثار به وجود آمده از طلاق در همه مردان یکسان نیست و امکان دارد که در برخی از مردان بیشتر و در برخی دیگر کمتر باشد ولی به طور کلی یک مرد بیش از همسر سابقش از طلاق رنج می‌برد و به نوعی با آسیب‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و روانی مواجه می‌شود که اگر فرد شخصیت درون گرایی داشته باشد، این آسیب‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

از طرفی بدتر شدن این اوضاع، زمانی اتفاق می‌افتد که پای فرزندی در میان باشد و در این صورت فشارهای مالی و روانی بر مرد چندین برابر شده و زندگی را برای او سخت می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله آسیب های طلاق و راه های کاهش آن را مطالعه کنید.

مردان بعد از طلاق با چه چالش هایی روبرو می شوند؟

چالش ها آثار طلاق بر مردان

پس از طلاق مردان نیز به اندازه زنان با مشکلات و چالش‌هایی مواجه خواهند شد که به شرح زیر است.

◀آثار طلاق بر مردان | فقدان حمایت عاطفی

به دلیل باور اشتباه جامعه مبنی بر اینکه مردان در مواجه با مشکلات قوی‌تر هستند و احتیاجی به حمایت و توجه از جانب دیگران ندارند، مردها بیشتر دچار فقدان حمایت عاطفی، مشکلات روان شناختی و اجتماعی می‌شوند.

◀مراقبت و تربیت از بچه

مسئله مراقبت و تربیت کردن بچه برای مردان به عنوان آثار طلاق بر مردان، به عنوان پدر سخت تر است حتی ممکن است سبب کودک آزاری ناخواسته شود. بر طبق مطالعات، آقایان نسبت به خانم ها بعد از طلاق و جدایی رغبت کمتری به ازدواج مجدد دارند و به علت بدبینی های ایجاد شده ممکن است دیگر رغبتی برای ازدواج نداشته باشند و ترجیح دهند مجرد بمانند و این موضوع خود سبب به وجود آمدن مشکلات روان شناختی و اجتماعی بیشتری می شود.

◀آثار طلاق بر مردان | فشار شدید مالی

از جدی ترین اثار طلاق بر مردان، مشکلات مالی است. آقایان افزون بر تحمل فشار روانی، دچار فشارهای مالی در اثر هزینه‌های مهریه، فرآیند قضایی و… می‌شوند و حتی امکان دارد دارایی خود را در این راه از دست بدهند و روانه زندان شوند.

◀چالش یافتن مادر مناسب برای فرزند خود

اگر مردی پس از طلاق تصمیم به ازدواج بگیرد و فرزندی داشته باشد، با شرایط بسیار سختی مواجه می‌شود و آن یافتن فردی است که فرزندش را بپذیرد و با او رفتار مناسبی داشته باشد. مشاهده مواردی که از کودک آزاری توسط نامادری‌ها خبر می‌دهد، این موضوع را برای مردان سخت‌تر کرده و نمی‌توانند به هر فردی اعتماد کنند و در نتیجه شانس ازدواج مجدد آن‌ها کم رنگ و کم رنگ‌تر می شود و حس تنهایی به سراغشان می‌آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره واکنش مردان بعد از جدایی کلیک کنید.

◀آسیب های جسمانی ناشی از آثار طلاق بر مردان

از دیگر آثار طلاق بر مردان که به صورت شایع نیز بروز می‌کند؛ آسیب های جسمانی است. معمولا بیشتر مردان بعد از طلاق خود به مصرف مواد مخدر و همچنین الکل روی آورده و یا مصرف خود را افزایش می‌دهند. همچنین بروز اختلالات جنسی نیز میان آنها شایع است. احتمالا مردان تا مدتی نمی‌توانند عملکرد خوبی در رابطه جنسی داشته و این موضوع بیشتر به عوامل روانی برمی‌گردد. همچنین در این دسته از مردان شاهد بروز سردرد های عصبی، معده درد، مشکلات قلبی، اضافه وزن و… خواهیم بود.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

شایع ترین آثار طلاق بر مردان

مردان نیز مانند زنان از طلاق متاثر می‌شوند و در زندگی‌شان تغییرات اساسی ایجاد می‌شود، مشاوره طلاق به هر دو طرف کمک می‌کند تا هر تصمیمی که می‌گیرند کمترین آسیب به هر دو طرف وارد شود. از شایع‌ترین آثار طلاق بر مردان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

?ترس از آینده

یکی از آثار طلاق بر مردان، ترس از آینده است. در دوران بعد از طلاق احساس خشم، علاقه و تنفر در هم آمیخته می‌شود. مردان از اینکه چه راهی در انتظار آنهاست اطلاع ندارند. ممکن است برخی مردان از اینکه فشارها و دخالت‌ها پایان یافته احساس راحتی داشته باشند ولی احساس ترس از آینده‌ای نامشخص سبب از بین رفتن این احساس راحتی زودگذر می‌شود. مرور خاطرات گذشته و بررسی رابطه از دست رفته می‌تواند سبب اخلال تمرکز در آقایان گردد و همچنین باعث شود که نتوانند درباره مسئله‌ای به طور طبیعی و واقع بینانه فکر کنند.

?آسیب‌های روحی و روانی

طلاق و جدایی می‌تواند استرس دو چندانی را در آقایان به وجود آورد. در کنار افسردگی، اضطراب نیز در آن‌ها به وجود می‌آید. این اضطراب بستگی به شخصیت آقایان دارد که سبب بروز ناراحتی‌های قلبی و عروقی، گوارشی، بیماری‌های ریوی، ریزش و سفید شدن زود هنگام مو می‌شود.

مردان پس از طلاق به مشکلات زیادی بر می خورند که توجه نکردن به آن‌ها موجب صدمات شدید روانی و جسمانی در آن‌ها می شود. در کل شایع‌ترین آثاری که بعد از طلاق در مردان اتفاق می‌افتد، آسیب‌های روانی و مخصوصا افسردگی‌های مختلف و حس تنهایی شدید است که این وضعیت نیاز به کنترل و درمان دارد.

?آثار طلاق بر مردان | مقصر دانستن مردان

معمولا نگاه جامعه پس از طلاق به زنان و مردان چندان مثبت نیست. زنان با مشکلات خاص خود مواجه می‌شوند و مردان نیز از دید مردم مقصر طلاق و پایان رابطه شناخته خواهند شد. آثار طلاق بر مردان از نگاه منفی فشار روانی بسیار زیادی برای آنان به وجود می‌آورد و همچنین بر روابط و موقعیت‌های شغلی‌شان نیز تاثیرات منفی می‌گذارد.

چرا مردان بعد از طلاق دوباره ازدواج نمی کنند | دلیل عدم استقبال مردان از ازدواج مجدد چیست؟

بعد از طلاق، مردان نگران فرزند خود هستند و این نگرانی سدی در مقابل ازدواج مجدد آن‌ها می‌باشد. از طرفی نگاهی که جامعه به مرد طلاق گرفته دارد و حمله به این نوع افراد به خاطر ناتوانی در مدیریت زندگی مشترک از جمله عواملی است که مردان را از ازدواج مجدد پشیمان می‌کنند. ممکن است پس از جدایی شرایط ازدواج بهتری هم برای مردان فراهم شود اما بیشتر آقایان تمایلی به ازدواج مجدد نداشته و ترسی که از تکرار شکست دارند منجر به تجرد طولانی مدت یا همیشگی آنان می‌شود.

از منظر مادی آثار طلاق بر مردان، شاید بسیاری از آقایان برای مهریه روانه زندان شوند یا شغل خود را از دست بدهند که این اتفاقات باعث آسیب‌های روحی شدیدی در آن‌ها می‌شود و در کل همه اعضای خانواده در اثر طلاق لطمه‌های غیر قابل جبرانی می‌بینند ولی پس از کودکان، مردان بیشترین آسیب را تجربه می‌کنند که این آسیب‌ها امکان برقراری یک رابطه سالم را از آنان سلب می‌کند.

مدت دوام مردان بعد از جدایی، به میزان دلبستگی آن‎ها به همسر سابقشان بستگی دارد. در واقع عشق و علاقه آن‌ها به همسر قبلیشان می‌تواند مدت زمان مجردی آن‌ها را بالا ببرد یا در شرایط دیگری سبب کمتر شدن مدت تجردشان شود. در کل بیشتر مردان به علت نیاز به شریک زندگی، وجود بچه در خانواده و فشار اطرافیان در 2 سال ابتدایی پس از جدایی، اقدام به ازدواج دوباره می‌کنند.

حتما درباره زندگی بعد از طلاق بخوانید.

راه‌های کاهش آثار طلاق بر مردان

کاهش آثار طلاق بر مردان

1. زمانی می‌توانید بعد از طلاق موفق باشید که مسئولیت انتخاب خود را بپذیرید و هرگز به دنبال مقصر نباشید. زندگی خود را به یک زندگی سالم و به دور از نفرت تبدیل کنید.

2. با همسر سابق خود قطع ارتباط نکنید و راه گفتگو را حفظ نمایید. با ایجاد روابط دوستانه پیامدها و آثار طلاق بر مردان کاهش می‌یابد. اینگونه فرزندتان نیز با کمترین آسیب مواجه می‌شود.

3. نگران قضاوت کردن دیگران نباشید و روابط خانوادگی خود را محدود نکنید چرا که محدودیت‌ها باعث افسردگی شما می‌شوند. فعالیت‌های اجتماعی مثل بیرون رفتن با دوستانتان را از سر بگیرید. در هنگام سوال پرسیدن دیگران در صورتی که تمایل به توضیح ندارید، با کلام قاطع و محترمانه این موضوع را گوشزد کنید.

4. فعالیت‌های روزانه خود را افزایش دهید. از کارهایی نظیر باشگاه رفتن، کلاس‌های آموزشی، کارهای خیرخواهانه و… بهره بگیرید تا حس مفید بودن به شما دست دهد.

5. برای ازدواج دوباره عجله نکنید و به خود فرصت دهید تا آمادگی شروع رابطه را پیدا کنید. ازدواج فوری پس از طلاق احتمال شکست بالایی دارد و در نهایت شما را آشفته‌تر می‌کند.

6. برای آگاهی از زندگی و مسئولیت‌های بعد از طلاق می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید. جلسات مشاوره به شما کمک می‌کند تا آثار و مشکلات پس از طلاق را به حداقل برسانید.

سخن پایانی

به طور کلی طلاق جدایی، پیامدهای زیادی هم برای مردان و هم برای زنان ایجاد می‌کند. اما مردان به دلیل اینکه از لحاظ احساسی برون ریزی کمتری نسبت به زنان دارند؛ همچنین فشارهای اجتماعی نیز بر آنها بیشتر است، دوران سخت تری را پشت سر خواهند گذاشت. آثار طلاق بر مردان، تا حدی قابل کنترل است. اما مردان باید در این زمینه به خود اهمیت داده و از متخصصین کمک بگیرند. همچنین اطرافیان نیز در این دوران باید به مردان اهمیت بیشتری داده و از آنان حمایت کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه آثار طلاق بر مردان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

چرا مردان پس از طلاق دلتنگ همسر خود می شوند؟

عده ای از افراد فکر می‌کنند که آقایان پس از طلاق دلتنگ همسر خود نمی‌شوند و جدایی را راحت تر قبول می‌کنند ولی این باور اشتباه است. قطعا یادآوری خاطرات گذشته و از دست دادن آن‌ها منجر به دلتنگ شدن مردان می‌شود.

آثار طلاق بر مردان چیست؟

برخلاف باور عموم، مردان نیز دچار آسیب های روحی و روانی بعد از طلاق می‌شوند. گاه برخی از آن‌ها تا سال‌ها نمی توانند با طلاق شان کنار بیایند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫4 دیدگاه ها

    1. معمولا روانشناسان شش ماه را برای گذر از یک رابطه زمان مناسبی میدانند. اما برخی مدت بیشتری برای این مساله نیاز دارند.

    1. در واقع فشار و ناراحتی ناشی از طلاق که مشکلاتی مثل اضطراب و افسردگی ایجاد می کنه میتونه علت این مساله باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره