ترک خودارضایی چه راه های دارد

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ترک خودارضایی و همچنین برطرف کردن وابستگی به آن، تاثیرات زیادی بر زندگی شخصی و همچنین جنسی افراد دارد. آیا در مورد اهمیت و روش های ترک خود ارضایی اطلاعی دارید. خود ارضایی به خودی خود امری است که در فرایند رشد و رسش جنسی اکثر افراد آن را تجربه می کنند.

با این حال تکرار مکرر این رفتار و تبدیل شدن آن به یک عادت می‌تواند منجر به نوعی وابستگی روانی شود. به همین خاطر متخصصین پرداختن وسواسی به خود ارضایی را به عنوان نوعی اعتیاد در نظر می گیرند و به کمک روش های گوناگون از جمله رویکرد شناختی رفتاری برای بهبود آن تلاش می‌کنند. با خواندن این مقاله و دریافت مشاوره جنسی می توانید برای تغییر این عادت اقدامی موثر کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک خودارضایی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

تعریف خود ارضایی در دو جنس چیست؟

ترک خود ارضایی در دو جنس

خود ارضایی به معنای انجام هرگونه فعالیت خود تحریکی است که بدون مشارکت فرد دیگر انجام می‌شود و می‌تواند به تجربه لذت جنسی، ارگاسم و انزال کمک کند. خود ارضایی در هر دو جنس و در سنین مختلف دیده می‌شود. بسیاری از افراد برای کشف لذت‌های جنسی از دوران بلوغ خود ارضایی را تجربه می‌کنند.

با این حال عواملی نظیر عدم دسترسی به شریک جنسی در سایر سنین و یا نارضایتی جنسی در رابطه با همسر باعث می‌شود که افراد این رفتار را تکرار نمایند. در این شرایط افراد باید به دنبال راهی برای ترک خودارضایی باشند و این عادت رفتاری مخرب را از بین ببرند. برای آشنایی با علت خودارضایی کلیک کنید.

اهمیت ترک خودارضایی

خود ارضایی به نوبه خود امری است که بسیاری از افراد در فرایند رسش و رشد جنسی خود آن را تجربه می‌کنند. با این حال میزان و فواصل این رفتار اهمیت بسیاری دارد. چرا که عمل خودارضایی مدارهای پاداش در مغز را فعال می‌کند، پس ممکن است ذهن به آن عادت کرده و درگیر نوعی اعتیاد شود. در این شرایط فرد مشغولیت ذهنی بسیار زیادی با خودارضایی پیدا کرده و برای انجام آن نوعی فشار و اجبار در درون خود حس می‌کند.

این امر در نهایت می‌تواند از نظر روانی شما را به هم ریخته و عملکردتان را در زندگی روزمره با اختلال مواجه سازد. به همین دلیل بسیار مهم است که بتوانید رفتار خود ارضایی را مدیریت کرده و اجازه ندهید کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرد. کمک گرفتن از یک متخصص در حوزه سلامت روان از جمله روانشناس و مشاور از جمله گزینه‌هایی است که می‌تواند به طور موثری در ترک خود ارضایی به شما کمک نماید. برای دریافت راهنمایی جهت جبران آسیب خودارضایی کلیک کنید.

توصیه هایی برای ترک خودارضایی

روش های ترک خودارضایی

اگر احساس می‌کنید که خود ارضایی برای شما به یک عادت غیرقابل کنترل تبدیل شده و در عملکرد روزمره‌تان به هر نحوی اختلال ایجاد کرده است؛ لازم است به برخی توصیه ها برای مدیریت این رفتار عمل کنید تا از تاثیر آن بر زندگی خود بکاهید. از جمله مهم‌ترین این نکات در زمینه ترک خودارضایی، به شرح زیر هستند.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

?خودتان را مشغول نگه دارید

تلاش کنید فرصت‌های خود ارضایی را در طول روز برای خود محدود کنید. برای این امر بهتر است برنامه‌ای برای خود بچینید که به واسطه آن در فعالیت‌های هیجان بخش و درگیرکننده‌ای مشارکت داشته باشید. در حقیقت بسیار اهمیت دارد که انرژی روانی شما در جایی تخلیه شده و مشغولیت ذهنی کافی با مسائل دیگری داشته باشید. یکی از راه های موثر برای ترک خودارضایی، مشارکت و حتی یادگیری مهارت های جدید است. افراد از ای طرق کمتر به خودارضایی فکر کرده و حتی زمان کمتری برای آن دارند.

برای آشنایی با راه های جلوگیری از  خودارضایی در دختران و زنان کلیک کنید.

?ترک خودارضایی با ورزش کردن

ورزش کردن چه به صورت ورزش های هیجان انگیز و مفرح چه به صورت ورزش‌های آرام بخشی نظیر یوگا می‌تواند در کنترل خود ارضایی کمک کند. در واقع ورزش‌های هوازی از طریق تخلیه انرژی و یوگا از طریق افزایش احساس آرامش و کاهش تنش‌های جسمانی در ترک خود ارضایی کمک خواهند کرد. همچنین ورزش میزان هورمون ها نیز تنظیم کرده و در میل جنسی افراد نیز موثر خواهد بود.

?احساسات‌تان را با یک درمانگر در میان بگذارید

آنچه بیش از هر چیز خود ارضایی را دردسر ساز می کند احساس شرم یا گناهی است که افراد پس از آن تجربه می‌کنند. این احساسات می‌توانند ریشه در عقاید مذهبی، اخلاقی و فرهنگی داشته باشند. برای ترک خود ارضایی به روش صحیح، لازم است که بتوانید بر روی پیامدهای روانی منفی که برایتان به بار آورده نیز کار کنید و سلامت روان خود را مجددا بازیابید.

صحبت با یک درمانگر و در میان گذاشتن احساسات منفی خود در مورد خود ارضایی به شما کمک می‌کند تا فشار کمتری را تحمل کنید و با روش‌های مدیریت احساسات منفی آشنا شوید.

?کمتر تنها بمانید

کنترل رفتار آن هم زمانی که تنها هستید و در اوقات فراغت به سر می‌برید بسیار دشوارتر از سایر زمان هاست. در نتیجه بهتر است تلاش کنید کمتر تنها بمانید و زمان بیشتری را در جمع و با سایر افراد سپری کنید. برای مثال شما می‌توانید فعالیت‌های ساده‌ای نظیر دیدن یک بازی فوتبال یا تماشای یک سریال را به جای تنهایی در کنار دوستان‌تان انجام دهید و به این ترتیب دیگران را در اوقات فراغت خود شریک کنید.

یکی دیگر از روش ها برای ترک خودارضایی حضور در جمع و معاشرت بیشتر با افراد است. چرا که احتمال بروز این رفتار در تنهایی بیشتر بوده و افراد برای جلوگیری از آن می‌توانند در جمع دوستان و خانواده خود حضور پیدا کنند.

پیشنهاد می‌شود که حتما برای اطلاع از نشانه های مشکلات جنسی کلیک کنید.

?تماشای پورنوگرافی را متوقف نمایید

یکی از عواملی که در ابتدا فرد را برای انجام خود ارضایی تحریک می‌کند دیدن تصاویر مستهجن و پورنوگرافی است. در واقع تا زمانی که فیلم‌ها و تصاویر با این محتوا در دسترس هستند ترک خودارضایی بسیار سخت خواهد بود. در نتیجه باید با تمام توان دسترسی خود را به این محتواها محدود کنید.

اگر به دیدن این محتواها عادت کرده‌اید تلاش کنید کامپیوتر شخصی خود را در محلی از خانه قرار دهید که دیگران نیز به آنجا رفت و آمد دارند. پس اوقاتی که با کامپیوتر کار دارید را در این مکان بگذرانید تا کمتر برای دیدن فیلم های پورن وسوسه شوید. همچنین برای ترک خودارضایی دسترسی خود را به اینترنت محدود کرده و حتی از دیگران نیز در این زمینه کمک بگیرید.

برای آشنایی با راه های ترک اعتیاد به پورنوگرافی کلیک کنید.

?زمان های دردسر ساز را شناسایی کنید

تلاش کنید با دقت در رفتارهای خود دریابید بیشتر در چه زمان‌هایی برای انجام خود ارضایی احساس فشار و اجبار می‌کنید. برای مثال ممکن است اکثرا شب‌ها قبل از خواب یا صبح هنگام و در حین دوش گرفتن دچار وسوسه برای خود ارضایی شوید. شناسایی دقیق زمان‌های دردسرساز به شما و درمانگرتان کمک می‌کند که بدانید چه زمان‌هایی باید مداخلات جدی‌تری انجام دهید. با اینکار قدم مهمی در راستای ترک خودارضایی برداشته اید و همچنین فرایند درمان را سریع تر خواهید کرد.

?عوامل تحریک کننده درونی را بشناسید

عوامل تحریک کننده خود ارضایی همواره مربوط به مسائل محیطی و پیرامونی نیستند. گاهی دچار شدن به برخی هیجانات و احساسات از درون ما را برای عمل خود ارضایی تحریک می‌کنند. برای مثال برخی افراد زمانی که تحت فشار هستند و تنش بسیاری تجربه می‌کنند بیش از سایر زمان‌ها برای خود ارضایی وسوسه می‌شوند.

شناسایی عوامل درونی به شما کمک می‌کند تا بدانید باید روی چه عواملی کار کنید و از درمانگرتان در مورد چه مسائلی کمک بگیرید. در واقع بخش بزرگی از فرایند ترک خودارضایی به این عامل بستگی دارد که شناسایی آنها با روش های مختلفی انجام می‌شود.

?پوشیدن لباس های بیشتر هنگام خواب

یکی از دلایل خودارضایی افراد برخورد بدن آنها با رختخواب و تحریک شدن است. به همین دلیل یکی از راهکارهای پیشنهاد شده برای ترک خودارضایی، پوشیدن لباس های بیشتر هنگام خواب است. در چنین شرایطی بدن افراد تماس کمتری با تخت  داشته و کمتر احتمال دارد که تحریک شوند. همچنین گاهی افراد در هنگام خواب لباس زیر به تن نمی‌کنند؛ که همین عاملی برای خودارضایی آنهاست.

?دارو درمانی

هیچ داروی مشخصی برای ترک خودارضایی وجود ندارد. اما به دلیل اینکه این رفتار بعد از مدتی حالت وسواس گونه برای افراد ایجاد می‌کند؛ می‌توانند با مراجعه به روانپزشک داروهای موثر در این زمینه را دریافت کنند. معمولا داروهایی که برای درمان این وابستگی تجویز می‌شوند؛ آرامبخش ها و ضداضطراب هاست. همچنین گاهی برخی از داروهای هورمونی نیز برای کنترل میل جنسی، تجویز می‌شوند.

برای آشنایی با روش های به خصوص ترک خودارضایی در مردان کلیک کنید.

ترک خودارضایی به کمک درمان های روان شناختی

توصیه‌هایی که در مورد ترک خود ارضایی گفته شد زمانی بیشترین تاثیرگذاری را دارند که به کمک یک متخصص روانشناس اجرا شوند. شما در جریان جلسات روان‌درمانی می‌توانید ریشه مشکلات خود را شناسایی کنید تا با تکنیک‌های بیشتری برای غلبه بر وسوسه خود ارضایی آشنا شوید.

همچنین درمانگر به شما کمک می‌کند تا عوارض خودارضایی را نیز مورد توجه قرار داده و در صورت وجود مشکلاتی نظیر افسردگی و اضطراب آن‌ها را نیز مورد درمان قرار دهید. در نتیجه لازم است که برای گرفتن نتایج موثرتر از یک درمانگر برای حل مشکلات خود کمک بگیرید.

سخن پایانی

ترک خودارضایی یکی از دغدغه های افرادی است که به این رفتار، عادت کرده اند. چنین افرادی بعد از مدتی حتی دیگر با خودارضایی لذت جنسی را تجربه نکرده و چرخه جنسی بدن آنها نیز دچار تغییراتی می‌شود. به همین دلیل بهتر است افراد به کمک یک روانشناس عوامل موثر در این زمینه را شناسایی کرده و با راهکارهایی این رفتار را ترک نمایند. خودارضایی به تنهایی برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما وابستگی به آن سبب بروز پیامدهای روانی و جسمانی زیادی می‌گردد.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک خودارضایی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا ترک خود ارضایی عوارض جسمانی آن را از بین می برد؟

برخلاف باورهای عمومی، پژوهش ها عوارض خودارضایی را تایید نمی کنند. در واقع مطالعات نشان می دهند تکرار بیش از حد خود ارضایی بیش از اینکه باعث مشکلات جسمانی شود ذهن و روان فرد را درگیر کرده و موجب آسیب های روان شناختی می شود. که با ترک آن باید از درمان های موجود استفاده کرد تا عوارض به طور کامل از بین بروند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫4 دیدگاه ها

 1. این کانال در این راستا تشکیل شده تا با همدیگه بتونیم اول به کمک خدا و دوم با تلاش خودمون خودارضایی رو برای همیشه ترک کنیم و زندگی بهتری داشته باشیم.لطفا در معرفی این کانال به اطرافیانتون در این کار خیر شرکت کنیدi

 2. سلام
  کتاب راز کنترل شهوت داداش رضا رو از گوگل دانلود کنین و بخونین
  تا الان 100 هزار نفر خوندن و موفق به ترک شدن

 3. سلام کتاب راز کنترل شهوت که به صورت کاملا رایگان و بدون هیچ گونه هزینه ای در گوگل وجود داره رو بخون و رها شو
  تا الان نیم میلیون نفر این کتاب رو خوندن و جواب گرفتن
  این کتاب سالها جواب خودش رو بس داده به عنوان مرجع

 4. سلام کتاب راز کنترل شهوت که به صورت کاملا رایگان و بدون هیچ گونه هزینه ای در گوگل وجود داره رو بخون و رها شو
  تا الان نیم میلیون نفر این کتاب رو خوندن و جواب گرفتن
  این کتاب سالها جواب خودش رو بس داده به عنوان مرجع
  از شما داغون تراش جواب گرفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره