ازدواج با شخصیت اسکیزوتایپال

ازدواج با شخصیت اسکیزوتایپال با توجه به اعتقادات و باورهای این شخصیت‌ها، شاید جالب به نظر آید. و یا قبل از ازدواج متوجه جدی بودن باورهای‌شان نشوید و آن‌ها را نوعی سرگرمی بدانید. اما با ورود به زندگی مشترک می‌فهمید که این عجیب بودن بخشی از شخصیت اوست و نه تنها بر تصمیم گیری‌ها بلکه بر رابطه زناشویی‌تان حاکم است. خرافات، بدبینی، کمرنگ بودن ارتباط عاطفی و… امکان موفقیت این ازدواج را پایین می‌آورد. اگر همسر یا نامزد شما دچار شخصیت اسکیزتویپال هست، حتما درباره آینده این ازدواج تامل کرده و مشاوره ازدواج دریافت کنید.

ازدواج بر اساس شناخت ویژگی های شخصیتی اسکیزوتاپیال

  • همسرتان هر اتفاقی را به خود انتساب می‌دهد و تصور می‌کند این اتفاق تنها برای او رخ داده، برای مثال او باور دارد چون فرد خاصی است برایش از مغازه تا دم خانه سفارشش را می‌آورند.
  • تفکرات و رفتارهای عجیب و غریب و به دور از عقل (اعتقاد به تله پاتی، خرافی بودن، اعتقاد به حس ششم)
  • تجربه‌های احساسی و ادراکی نامعقول (احساس پرواز در آسمان و دریافت پیغام از فرشتگان)
  • حرف زدن به شیوه بسیار عجیب و غریب به صورت حاشیه پردازی، استعاره ای، بسیار مفصل و پیچیده
  • بدبینی با زمینه تفکرات پارانوئید (در صورتی که با تفکرات او مخالفت کنید به حس بدگمانی او نسبت به خود دامن می‌زنید)
  • عواطف و احساسات محدود و نامتناسب
  • داشتن رفتارهای بسیار عجیب و نامطلوب
  • این گونه از افراد همانند سایر شخصیت‌های دسته الف، دوستان مورد اعتماد و نزدیکی ندارند.
  • احساس اضطراب با حضور در گروه‌های اجتماعی ناآشنا (این اضطراب، ارتباط مستقیمی با ترس پارانوئیدی و بدگمانی دارد)

برای آشنایی بیشتر اختلالات شخصیت کلاستر a کلیک کنید.

ازدواج با شخصیت اسکیزوتاپیال 

شخصیت‌های اسکیزوتایپال شباهت زیادی با بیماری اسکیزوفرنی دارند.پس در زندگی مشترک‌تان تعجب نکنید که او از بودن در جمع ناراحت شود. بدبینی و شکاکی او نسبت به اطرافیان به قدری است که برقراری ارتباط را حتی با آشنایان و فامیل دشوار می‌کند. 

شما نمی‌توانید رفتار واقعی و غیر واقعی او را تشخیص دهید. اگر بدشانسی بیارید و بر سر موضوعی او به شما شک کند، احتمالا دیگر باید برگرداندن شرایط قبل را فراموش کنید. چرا که او براساس قدرت‌های ماورایی ویا باورهای غیر حقیقی که در ذهن‌اش دارد، نتیجه گیری می‌کند و شما با هیچ دلیل و منطقی نمی‌توانید نظر او را تغییر دهید.

برای آشنایی بیشتر با نشانه های اختلال شخصیت اسکیزوتایپال کلیک کنید.

چطور ازدواج و زندگی مشترک با شخصیت اسکیزوتایپال را نگه داریم؟

شاید آن زمان که باید، متوجه اشتباه بودن این ازدواج نشده باشید و حال انتخاب‌تان ادامه زندگی با شخصیت اسکیزوتایپال باشد. پس بهتر است با رعایت برخی مسائل این زندگی را برای خود و سایر اعضای خانواده ساده‌تر کنید.

پس اگر می خواهید در زندگی مشترک با شخصیت اسکیزوتایپال از شرایط مناسبی برخوردار باشید، به طور حتم باید تمام اعتقادات و باورهای او را پذیرفته و در بسیاری از موارد به آن‌ها جامه عمل بپوشانید. همانطور که اشاره شد این گونه افراد تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران و به خصوص خانواده همسر ندارند و همواره گوشه گیری را ترجیح می‌دهند. بنابراین زندگی با چنین فردی زیر یک سقف، شما را از اطرافیان و اعضای خانواده‌تان دور می‌کند.

در حقیقت شخصیت‌های اسکیزوتاپیال در صورت قرار گرفتن در جمع‌های شلوغ و همچنین هنگام برقراری ارتباط با دیگران، دچار اضطراب شدید شده و کنترل خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل تمایلی به حضور در گروه‌ها و مهمانی‌های مختلف ندارند. پس بهتر است به او نشان دهید که حضورش برای شما اهمیت دارد، اما به انتخاب او برای نیامدن احترام می‌گذارید.

برای انجام تست شخصیت شناسی کلیک کنید.

عواقب ازدواج با شخصیت اسکیزوتایپال

برقراری رابطه عاطفی با افراد دارای اختلال اسکیزوتاپیال بسیار سخت و در مواردی غیرممکن است. به عبارتی می‌توان گفت که با این گونه از افراد، هیچ نوع رابطه عاطفی نمی‌توان برقرار نمود. چرا که او در مقابل رفتارها و عواطف شما هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و همواره کرخت و یکنواخت است. این افراد در هیچ شرایطی تمایل به نوازش یا بغل کردن ندارند. افراد دچار اختلال اسکیزوتاپیال، به هیچ طریقی از شما حمایت نمی‌کنند و در بروز عواطف و احساسات خود همواره اجتناب می‌کنند.

در صورت ازدواج با شخصیت اسکیزوتاپیال باید قید خانواده، دوستان و آشنایان را بزنید. چرا که با وجود چنین فردی، اطرافیان به تدریج از شما فاصله می‌گیرند. باید آمادگی لازم را داشته باشید که بارها از دست او عصبانی شده و به مرز جنون برسید. در حقیقت ازدواج با شخصیت اسکیزوتاپیال شاید در ابتدا جذاب و ایده آل به نظر آید، اما در واقع همه چیز، زمانی نمایان می‌شود که این فرد اقدام به رونمایی از شخصیت واقعی خود می‌کند.

چرا افراد جذب شخصیت اسکیزوتاپیال می‌شوند؟

بسیاری از جنبه‌های شخصیتی ما به گونه‌ای هستند که به راحتی و با یک برخورد نمی‌توان به آن‌ها پی برد. شخصیت اسکیزوتاپیال در ابتدای آشنایی معمولاً از خود چهره و رفتاری بسیار خوب و ایده آل ارائه می‌دهد، با این نوع رفتار می‌تواند نظر دیگران را به سوی خود جلب کرده و وارد ازدواج شود. این افراد در نگاه اول ممکن است فردی باهوش، زیبا و موفق به نظر بیایند. به همین دلیل به راحتی می‌توانند به هدف خود برسند.

آیا امیدی به بهبود شخصیت اسکیزوتایپال هست؟

از آنجایی که این اختلال ریشه روانی دارد برای درمان آن مراجعه به روانکاو و مشاوره‌های روانشناسی و کمک از متخصصین این حوزه ضروری است. بی توجهی به درمان، شدت بیماری را بیشتر کرده و او و اطرافیان بیشتر مجبور به تحمل عوارض این بیماری می‌شوند. برای آشنایی با روش های درمان شخصیت اسکیزوتایپال کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه شخصیت می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا با ازدواج و تزریق عشق به شخصیت‌اسکیزوتایپال می‌توان او را درمان نمود؟

متاسفانه این تصور توهمی بیش نیست و در واقع ازدواج هیچ بیماری را درمان نمی‌کند. راه درمان این اختلال روانی فقط مشاوره و استفاده از راهکارهای روان درمانی است.

آیا با مشاوره قبل از ازدواج می‌توان چنین افرادی را شناسایی نمود؟

بله. در واقع با شرکت در جلسات مشاوره های قبل از ازدواج به راحتی می‌توان افراد دچار اختلال اسکیزوتاپیال را شناسایی نمود تا در صورت عدم تمایل به درمان از وقوع ازدواج جلوگیری کرد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره