تست الکل

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

تست الکل در کشورهایی که مصرف نوشیدنی های الکلی آزاد است، معمولا از رانندگان گرفته می‌شود. این تست به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. نتیجه تست، مصرف الکل و یا اعتیاد به آن را مشخص می کند. شرایطی مثل اینکه شما چه مقدار الکل مصرف کرده‌اید، چند روز بعد از مصرف الکل از تست استفاده می‌کنید و همین‌طور نوع تستی که از آن استفاده کرده‌اید در نتیجه آزمایش شما اثر خواهد داشت. روش های تقلب و تغییر نتیجه تست نیز همواره وجود دارد برای جلوگیری از این موضوع در ادامه با ما همراه باشید. همچنین اگر خودتان یا عزیزتان دچار اعتیاد به الکل هستید، حتما برای دریافت خدمات درمان و ترک الکل کلیک کنید.

تست الکل

انجام تست الکل به‌طورکلی می‌تواند سه موضوع مختلف را نشان بدهد. این سه موضوع عبارتند از:

  1. آیا فرد دچار سوءمصرف الکل است؟ سوءمصرف به معنای استفاده از حدود 40 گرم اتانول در طول روز است.
  2. شناسایی مصرف‌های کمتر از 40 گرم در طول روز یا نوشیدن‌های گهگاهی
  3. آیا فرد به‌طورکلی و در بلندمدت از الکل استفاده می‌کند؟

برای آشنایی بیشتر با میزان اعتبار تست اعتیاد کلیک کنید.

نحوه گرفتن تست الکل

برای انجام تست الکل روش‌های مختلفی وجود دارد. هرکدام از این روش‌ها میزان دقت متفاوتی دارند؛ و برای هدف‌های مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود. مهم‌ترین روش‌ها برای تست الکل عبارتند از:

آزمایش تنفس

احتمالاً شما هم راجع به تست‌الکل از طریق آزمایش تنفس شنیده‌اید. این روش با استفاده از دستگاه‌های کوچکی انجام می‌شود که بلافاصله می‌توانند نتیجه را نشان بدهند. اگر می‌خواهید بدانید که تست‌الکل با استفاده از دستگاه بررسی تنفس چقدر قدرت دارد باید گفت که 12 تا 24 ساعت پس از مصرف الکل این ماده در نفس شما باقی خواهد ماند.

تست الکل از طریق نمونه ادرار

یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای بررسی استفاده از الکل، انجام آزمایش از طریق نمونه ادرار است. در این روش متابولیت‌های الکل مورد بررسی قرار می‌گیرند. تست الکل با استفاده از نمونه ادرار درصورتی‌که بین 12 تا 48 ساعت قبل از الکل استفاده کرده باشید آن را نشان خواهد داد.

آزمایش خون

یکی دیگر از روش‌های بررسی الکل استفاده از آزمایش خون است. این روش در مقایسه با تست نمونه ادرار توانایی تشخیص کمتری دارد و همچنین زمان بالاتری را می‌سنجد. تست الکل از طریق آزمایش خون می‌تواند مصرف این ماده را تا 6 ساعت گذشته نشان بدهد.

تست نمونه مو

قطعی‌ترین و بهترین روشی که برای بررسی اعتیاد به هرگونه ماده مخدر تا امروز شناسایی شده استفاده از نمونه مو است. باقی‌مانده متابولیسم مواد مخدر و همین‌طور الکل تا 90 روز پس از مصرف نیز در موها باقی می‌ماند. بااین‌حال این روش علی‌رغم دقت بالایی که دارد هزینه بالایی نیز دارد. به همین خاطر به طور معمول از آن استفاده نمی‌شود.

برای آشنایی با نشانه های اعتیاد به الکل کلیک کنید.

الکل تا چند روز در بدن می ماند؟

شناسایی مشروبات الکلی در بدن با توجه به روش انجام آن متفاوت است. اما امکان تشخیص از 6 ساعت تا 3 ماه از آخرین مصرف الکل وجود دارد. همچنین عوامل مختلفی مثل متابولیسم بدن و میزان مصرف بر نتیجه تست ها تاثیر دارد. اگر تحت شرایطی قرار گرفته اید که این مساله آینده شما را به خطر انداخته حتما با شماره های درج شده جهت دریافت خدمات مشاوره تماس بگیرید.

تقلب و منفی کردن تست الکل

تغییر نمونه

یکی از قدیمی‌ترین روش‌هایی که برای منفی کردن تست الکل انجام می‌شود عوض‌کردن نمونه است. در این روش فرد نمونه خون یا ادرار خود را با شخص دیگری که درگیر اعتیاد به الکل نیست عوض خواهد کرد. اما بهتر است بدانید که این راهکار دیگر نمی‌تواند خیلی پاسخگو باشد. تقریباً تمامی مراکز از تجهیزاتی مثل دوربین‌های مداربسته استفاده می‌کنند. و این به معنای آن است که شما هیچ شانسی برای تغییر نمونه خود ندارید.

نوشیدن آب

یکی دیگر از راهکارهایی که برای منفی کردن آزمایش اعتیاد به الکل انجام می‌شود استفاده از آب یا قرص‌های مدر است. این داروها کمک می‌کنند تا الکل سریع‌تر از بدن خارج شود. به همین خاطر استفاده از آنها می‌تواند در بعضی از مواقع کمک‌کننده باشد. با این‌حال همان‌طور که گفتیم آزمایش‌هایی مثل تست مو مصرف الکل حتی برای چند ماه گذشته را تشخیص می‌دهند.

ورزش برای منفی کردن تست الکل

فعالیت و ورزش‌کردن هم راهی است که به خروج سریع‌تر الکل از بدن کمک می‌کند. بااین‌حال به خاطر داشته باشید که انجام یک یا دو روزه ورزش نمی‌تواند فایده چندانی داشته باشد. شما برای اینکه بتوانید از این روش استفاده کنید باید برای یک مدت مشخص و به طور منظم ورزش کنید.

عقب انداختن زمان آزمایش

همان‌طور که گفتیم هریک از تست‌های اعتیاد به الکل برای زمان مشخصی می‌توانند وجود  این ماده را تشخیص بدهند. به همین خاطر شاید بتوان گفت یکی از راهکارهایی که می‌تواند تا حد زیادی به منفی شدن تست اعتیاد کمک کند این است که انجام آزمایش را برای مدتی به تعویق بیندازید. و یا حداقل در مدتی که قرار است تست بدهید از الکل استفاده نکنید. همچنین توصیه می شود که هر چه زودتر برای درمان اعتیاد خود خدمات مشاوره ترک اعتیاد دریافت کنید.

مشاوره به دلیل مثبت شدن تست الکل مثبت

الکل یکی از انواع مخدرهایی است که به‌راحتی می‌تواند شما را به خود وابسته کند. احساس اعتمادبه‌نفس و سرخوشی که به دنبال استفاده از این ماده به دست می‌آید برای بسیاری از افراد تبدیل به تجربه خوشایندی می‌شود؛ و همین موضوع علاقه شخص برای استفاده مجدد از الکل را افزایش می‌دهد.

اما همان‌طور که می‌دانید اعتیاد به الکل اثرات مخرب بسیاری به‌خصوص روی کبد می‌گذارد. به همین خاطر درصورتی‌که احساس می‌کنید شما یا هر یک از اطرافیان‌تان درگیر استفاده از این مخدر شده‌اید بهتر است با یک مشاور برای ترک آن مشورت کنید. مشاورین به شما کمک می‌کنند که راه‌های ترک این ماده و همین‌طور جلوگیری از وسوسه استفاده مجدد آن را یاد بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

دقیق‌ترین تست برای بررسی اعتیاد به الکل چیست؟

بررسی نمونه مو دقیق‌ترین روشی است که برای بررسی اعتیاد به الکل وجود دارد. این‌تست می‌تواند استفاده از الکل تا چندین ماه قبل را نشان بدهد. بااین‌حال هزینه بالایی که استفاده از این روش دارد باعث می‌شود که معمولاً از آن استفاده نشود.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره