درمان لکنت زبان کودکان | درمان قطعی لکنت زبان در کودک

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

درمان لکنت زبان کودکان یکی از دغدغه‌های بسیار مهم والدین است. پدر و مادرها معمولاً از مشاهده لکنت در فرزند خود نگران می‌شوند و می‌ترسند که لکنت زبان کودکان به اعتماد به نفس و روحیه او آسیب بزند. باید بدانید که اگر شما از روش‌های برخورد مناسب با کودکی که لکنت دارد آگاه باشید و درمان‌های مناسب را به موقع آغاز کنید، لکنت در همان سال‌های کودکی به مرور محو شده و آسیب‌های روانی ناشی از آن نیز به حداقل می‌رسند. روانشناسان و گفتار درمانگران از جمله مختصصینی هستند که می‌توانند در درمان لکنت زبان کودکان به شما یاری برسانند. برای آگاهی بیشتر از روش‌های درمانی و درمان خدمات مشاوره کودک کلیک کنید.

درمان لکنت زبان کودکان

درمان لکنت زبان کودکان نه تنها در مراکز درمانی بلکه باید در منزل نیز مورد توجه والدین قرار بگیرد. کودکان دارای روحیه بسیار لطیفی هستند و به سادگی عوامل محیطی می‌تواند به آن‌ها ضربه بزند. بنابراین درمانگران برای رفع علل بروز لکنت زبان کودکان نیاز به همکاری والدین نیز دارند. درمان لکنت زبان کودکان با استفاده از روش های جدید به سادگی قابل اجراست. برای آشنایی بیشتر با روش ها و زمان مراجعه به درمانگر برای درمان لکنت زبان کودکان در ادامه با ما همراه باشید.

چه زمانی باید برای درمان لکنت زبان کودکان اقدام کرد؟

لکنت زبان نوعی اختلال در روانی و فصاحت کلام است که ممکن است اشکال مختلفی به خود بگیرد. برخی افراد در شروع کلام مشکل دارند و برای ادای یک کلمه ممکن است حرف ابتدایی آن را بارها تکرار کنند. مثلاً به جای من می‌گویند م …م… م… م …ن. برخی دیگر ممکن است در میان صحبت ناگهان دچار توقف شده و نتوانند برخی کلمات را تلفظ نمایند. در این حالت فرد نوعی انقباض یا گرفتگی در عضلات حنجره خود تجربه می‌کند که ممکن است در اثر فشارهای روانی ایجاد شده باشند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه نشانه های لکنت زبان کودکان کلیک کنید.

روش های درمان لکنت زبان کودکان

برای درمان لکنت زبان کودکان روش‌های مختلفی وجود دارد که توسط متخصصینی نظیر گفتار درمانگران و روانشناسان ارائه می‌شود. گفتار درمانگران تمرین‌های زبانی با کودک انجام می‌دهند که به تلفظ هرچه صحیح‌تر لغات و جملات کمک می‌کند. در مقابل از آنجایی که لکنت اغلب ریشه‌های اضطرابی دارد، روانشناسان بر عوامل ایجاد کننده آن تمرکز کرده و به کودک یاری می‌رسانند تا بتواند هیجانات و اضطراب‌های ابراز نشده خود را بیان کرده و به شیوه سالمی با آن‌ها سازگار شود.

از جمله روش‌هایی که در درمان‌های روانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید این درمان‌ها را توسط مجرب‌ترین روانشناسان در کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند دریافت نمایید. برای آشنایی با سایر اختلالات زبان و گفتار کلیک کنید.

◀️ رفتار درمانی از روش‌های درمان لکنت زبان کودکان

در رفتار درمانی درمانگر بیش از هر چیز به پیشایندها و پسایندهای رفتار تمرکز می‌کند. درنتیجه این مسئله بررسی می‌شود که لکنت زبان کودکان بیشتر در چه موقعیت‌هایی اتفاق می‌افتد و به چه پیامدهایی منجر می‌شود. شناسایی عوامل موقعیتی که در ایجاد اضطراب کودک مؤثرند و تقویت تلاش‌های مثبت کودک در جهت رفع مشکل خود، از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که در این زمینه به فرزند شما یاری می‌رساند.

◀️ بازی درمانی

لکنت تا حد زیادی می‌تواند ناشی از ترس‌ها و اضطراب‌های پنهان کودک باشد. از آنجایی که کودکان ظرفیت کم‌تری برای پردازش هیجانات خود دارند و نمی‌توانند همانند بزرگتر‌ها در مورد احساساتشان صحبت کنند درمانگر از بازی درمانی کمک می‌گیرد تا به کمک آن از عواطف درونی کودک اطلاع  پیدا کند.

برای مثال بازی‌هایی مثل نقش بازی کردن و نقاشی در این زمینه بسیار مؤثر هستند. درمانگر در جریان همین بازی‌ها روش‌های مدیریت اضطراب را به کودک آموزش می‌دهد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد با کاهش اضطراب‌ها به مرور مشکلات گفتاری نیز خود به خود بهبود می‌یابند.

◀️ درمان شناختی رفتاری از روش‌های درمان لکنت زبان کودکان

برای کودکان بزرگ‌تر که درک شناختی بالاتری دارند درمان‌های شناختی رفتاری می‌توانند بسیار مؤثر باشند. در این رویکرد درمانگر به کودک آموزش می‌دهد که ریشه اکثر مشکلات اضطرابی او افکاری است که در ذهنش جریان دارند. افکار ناسازگار با ایجاد هیجانات بسیار منفی می‌توانند به تظاهرات بالینی مختلفی بیانجامد که لکنت یکی از آن‌هاست.

کودک در این درمان به مرور نسبت به افکار خود بینش بیشتری پیدا می‌کنند و می‌تواند عقاید ناکارآمد را با باورهای مناسب‌تری جایگزین نماید. این درمان در نهایت با ایجاد احساسات آرامش بیشتر و کاهش اضطراب می‌توانند در بهبود لکنت سهم بسزایی داشته باشد.

حتما درباره انواع اختلالات عصبی رشدی نیز بخوانید.

◀️گفتار درمانی

یکی از رایج‌ترین روش های درمان لکنت زبان کودکان استفاده از روش گفتاردرمانی است. طبق نظر درمانگران گفتاردرمانی اگر کودک شما بیش از 3 سال سن دارد و مدت 3 الی 6 ماه است که لکنت او ادامه دارد، باید برای گفتاردرمانی مراجعه نمایید. پس با مشاهده این نشانه ها هر چه زودتر برای درمان لکنت زبان فرزند خود اقدام کنید. هر چه زودتر برای لکنت زبان کودکان خود اقدام کرده باشید؛ نتیجه بهتری خواهید گرفت. برای آشنایی کامل با روش های گفتار درمانی برای کودکان کلیک کنید.

چه مدت و چند جلسه برای درمان لکنت زبان کودکان لازم است؟

تعداد جلسات درمان لکنت زبان کودکان کاملا بستگی به شدت و وضعیت کودک دارد. تصمیم گیری در این باره فقط توسط متخصص باید انجام شود. درمانگر با ارزیابی جسمی و روانی کودک وضعیت او را به شما گزارش کرده و درباره تعداد جلسات مورد نیاز اعلام نظر خواهد کرد. پیگیری درمانها در بهبودی لکنت زبان کودکان ضروری است.

نکاتی که در برخورد با کودکان مبتلا به لکنت باید به آن‌ها توجه کنید

برخوردهای شما با لکنت زبان کودکان در تداوم یافتن یا بهبود مشکل او نقش بسزایی دارند. برای اینکه بتوانید به فرزندتان کمک کنید زودتر این مشکل را پشت سر بگذارد و روند درمان لکنت زبان کودکان به خوبی سپری شود؛ به نکات زیر توجه فرمایید.

برای عضویت در صفحات اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو کلیک نمایید.

  • هرگز مشکل کودک را دست مایه تمسخر یا شوخی قرار ندهید.
  • زمانی که کودک نمی‌تواند کلمه‌ای را ادا کند او را تحت فشار نگذارید.
  • وقتی کودک نمی‌تواند کلمات را بیان کند صبورانه در کنار او بمانید و نشان دهید او را درک می‌کنید.
  • زمانی را برای گفت‌وگو با کودک اختصاص دهد و اجازه دهید افکار و احساساتش را بیان کند.
  • هرگز برای اصلاح رفتارهای کودک از روش‌هایی که منجر به ایجاد ترس مفرط در او می‌شوند استفاده نکنید.
  • به ترس‌های کودک بی‌توجه نباشید و آن‌ها را نادیده نگیرید. زمانی که می‌بینید او از موضوعی ترسیده تلاش کنید در کنارش بمانید و نشان دهید برای احساسات او ارزش قائل هستید. توجه داشته باشید که اهمیت دادن شما به کودک نقش مهمی در درمان لکنت زبان کودکان دارد.

برای درمان لکنت زبان کودکان والدین چه کارهایی می‌توانند انجام دهند؟

برای درمان لکنت زبان کودکان والدین نقش بسیار پررنگی دارند. اقدامات درمانگران بدون همکاری والدین تاثیر چشم گیر و طولانی مدتی نخواهد داشت. به همین منظور در طی روند درمان لکنت زبان کودکان آموزش هایی به والدین داده می‌شود. پس عنوان والد برای درمان لکنت زبان کودکان خود به نکات زیر توجه کنید.

✔️محیط خانه آرام و بدون تنش نگه دارید.

✔️به حرف های کودک خود توجه کنید نه به نحوه بیان او.

✔️موفقیت های او را تشویق کنید و به او اعتماد به نفس بدهید.

✔️اگر با تنش یا مشکلی در اطراف کودک پیش آمد با او در مورد آن صحبت کنید.

✔️احساسات کودک درباره رویدادهای مختلف را جویا شوید.

✔️علاوه بر ابراز محبت کلامی کودک را در آغوش بگیرید.

✔️هرگز لکنت زبان کودکان خود را به باد تمسخر نگیرید.

✔️از برچست زدن به او خودداری کنید.

سخن آخر

درمان لکنت زبان کودکان اگر پشت گوش انداخته شود، طولانی تر و پرهزینه تر خواهد شد. متاسفانه خیلی از والدین لکنت زبان کودکان را نادیده گرفته و برای درمان لکنت زبان کودکان اقدام نمی‌کنند. شاید به این خاطر که شروع روند درمان لکنت زبان کودکان را دلیلی بر تشدید و آسیب به خودباوره کودک می‎‌دانند. در حالی که سهل انگاری و عدم توجه شما به لکنت زبان کودکان موجب ایجاد مشکلات ارتباطی و کمبود اعتماد به نفس‌شان خواهد شد. بنابراین متخصصان کودک و نوجوان توصیه می کنند که هر چه زودتر برای درمان لکنت زبان کودکان اقدام شود بهتر است.

شما برای یافتن درمانگری متخصص کافی است با شماره های زیر تماس گرفته با مجرب‌ترین متخصصان حوزه لکنت زبان کودکان درمان را شروع کنید. خدمات درمانی به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین ارائه می شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان لکنت زبان کودکان می توانید از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی تماس حاصل نمایید.

 

سؤالات متداول

لکنت دوران کودکی معمولاً تا چه سنی طول می‌کشد؟

اختلال لکنت معمولاً بین ۲ تا ۵ سالگی اتفاق می‌افتد و اگر از نوع پایدار نباشد قبل از ۶ سالگی محو می‌شود. برای تشخیص نوع لکنت لازم است با یک متخصص در زمینه کودک مشورت نمایید.

برای درمان لکنت زبان کودکان به کجا باید مراجعه کنیم؟

شما برای درمان لکنت زبان کودکان خود باید به دنبال یک درمانگر متخصص در حوزه کودک باشید که در زمینه اختلالات گفتار مهارت داشته باشد. این درمانگران در مراکز مشاوره روانشناسی و روانپزشکی حضور دارند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫2 دیدگاه ها

  1. ما ی تصادف کردیم یک سال بعد پسرم لکنت گرفت میتونه همچین چیزی اتفاق بیفته؟ یا ربطی ب تصادف نداره؟؟؟

    1. سلام بله حادثه و ترس ناشی از آن می تونه اضطرابی را در کودک ایجاد کرده باشد که به مرور زمان با رشد درک کودک از خطر اضطراب دو چندان شده و به اشکال مختلفی مثل لکنت زبان خودش را نشان دهد. حتما باید از مشاوره کودک برای درمان لکنت و اضطراب کودکتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره