تست کوکائین

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آشنایی با تست کوکائین و راه‌هایی که برای منفی کردن نتیجه این تست کوکائین وجود دارد برای بسیاری از خانواده‌هایی که یکی از عزیزانشان درگیراعتیاد به این ماده است اهمیت بالایی دارد. اگرچه مصرف کوکائین نشانه‌هایی را در رفتار و حالات جسمی و روحی فرد به جای می‌گذارد و از این طریق می‌توان تا حدودی نسبت به استفاده از کوکائین اطمینان حاصل کرد.

بااین‌حال تنها راه برای دستیابی به یک نتیجه قطعی در ارتباط با سوء مصرف این ماده انجام تست کوکائین است. روش‌های مختلفی برای بررسی‌اعتیادبه کوکائین وجود دارد که هریک میزان مشخصی از دقت در پاسخگویی دارند و با توجه به شرایط خاصی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

ما در این مطلب انواع روش‌های موجود برای تست کوکائین را بررسی خواهیم کرد و در نهایت راهکارهایی را در صورت مثبت شدن نتیجه تست بیان می‌کنیم. توصیه می کنیم مقاله نشانه های بیمار معتاد را مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تست کوکائین می توانید از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس بگیرید.

 

راه های تشخیص کوکائین چیست؟

کوکائین چیست؟

کوکائین نام یک ماده مخدر طبیعی است که از گذشته‌های دور برای ایجاد احساس شادمانی و انرژی بخشی و یا برای مصارف پزشکی همچون ایجاد بی‌حسی‌های موضعی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بااین‌حال با توجه به خاصیت اعتیادآوری بالایی که این ماده دارد استفاده از آن برای مصارف پزشکی محدودیت بسیاری دارد.

کوکائین به‌صورت یک پودر نرم و سفیدرنگ است که بوی خاصی نداشته و به دلیل شکل ظاهریش به نام‌هایی همچون برف و یا دانه برف نیز معروف شده است.

استفاده از این ماده مغز را به ترشح دوپامین وادار می‌کند و از آنجا که دوپامین باعث ایجاد احساس لذت و انرژی می‌شود، به دنبال مصرف کوکائین فرد یک حالت شادی و پرانرژی بودن کاذب را تجربه خواهد کرد. این احساس شیرین معمولاً انگیزه‌ای برای مصرف مجدد کوکائین بوده و باعث‌اعتیاد فرد به این ماده خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با ماده علائم اعتیاد به کوکائین کلیک کنید.

 

کوکائین چقدر در بدن باقی می ماند ؟

کوکایین بسته به نوع آزمایشی برای تشخیص تست‌اعتیاد انجام می شود می تواند در بازه ها زمانی متفاوتی قابل تشخیص باشد. تست ادرار و بزاق تا 5 روز بعد از آخرین مصرف، تست خون تا 13 روز بعد از مصرف و تست مو تا 90 روز بعد از آخرین مصرف فرد می تواند وجود کوکائین را بدن نشان دهد. به طول کلی سم کوکائین بعد از گذشت 14 روز از بدن خارج می شود. 

بیشتر بخوانید : مواد محرک

نشانه‌های استفاده از کوکائین | تست کوکائین

اگر به استفاده از کوکائین یا هر ماده مخدر دیگری در یکی از نزدیکانتان شک کرده‌اید باید بدانید که مصرف هریک از این مواد نشانه‌های خاصی را در رفتار فرد ایجاد می‌کند و در صورت مشاهده این نشانه‌ها می‌توانید تا حدودی نسبت به‌اعتیاد وی اطمینان پیدا کنید.

بااین‌حال این نکته را در نظر داشته باشید که تنها راه قطعی برای اظهار نظر راجع به‌اعتیاد یک فرد انجام تست‌اعتیاد است و سایر روش‌ها اگرچه می‌توانند به شما در ارتباط با این مسئله کمک کنند اما قدرت تشخیص گذاری قطعی ندارند. در این بخش نشانه‌های استفاده از کوکائین را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

درصورتی‌که با هریک از این نشانه‌ها مواجه شدید بهتر است از یک متخصص راجع به اقدامات بعدی مشورت بگیرید. برای دریافت درمان و ترک اعتیاد کلیک کنید.

 • احساس شادی و نشاط بی‌دلیل که با خلق همیشگی فرد متناسب نیست
 • انرژی زیاد برای فعالیت بدون نیاز به استراحت
 • کاهش اشتها و کاهش نیاز به خواب
 • پرحرفی که گاها به‌صورت پرش کلامی مشاهده می‌شود
 • بروز توهم در حواس مختلف و یا هذیان‌گویی
 • پرخاشگری و تحریک‌پذیری
 • تعریق بیش از حد و بالا رفتن دمای بدن
 • افزایش ضربان قلب و فشارخون
 • سریع‌تر شدن تنفس

 

تست کوکائین

تست اعتیاد به کوکائین

درصورتی‌که هریک از نشانه‌های بالا را در فردی مشاهده کردید و یا به هر دلیل دیگری به مصرف کوکائین توسط وی شک کرده‌اید قطعی‌ترین راه برای فهم این موضوع انجام تست کوکائین است. راه‌های مختلفی برای انجام این تست وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. برای آشنایی با سایر انواع تست اعتیاد کلیک کنید. انواع تست کوکائین عبارتند از :

 • تست خون
 • تست بزاق
 • تست ادرار
 • تست مو

 

آزمایش ادرار | تست کوکائین

آزمایش ادرار | تست کوکائین

رایج‌ترین شیوه برای تست کوکائین استفاده از نمونه ادرار است. در این روش نمونه ادرار مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصورت مشاهده موادی که پس از سوخت و ساز کوکائین در بدن باقی می‌ماند می‌توان گفت نتیجه‌اعتیاد فرد مثبت است. تست کوکائین از راه ادرار، به دلیل قیمت مناسب و زمان کمی که برای انجام آن صرف می‌شود بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. درعین‌حال این تست می‌تواند مصرف کوکائین را تا 4 روز پس از استفاده شناسایی کند در حالی که آزمایش خون و بزاق برای مدت بسیار کوتاه‌تری توانایی تشخیص مصرف کوکائین را دارند.

آزمایش خون

بررسی نمونه خون و تجزیه مواد شیمیایی موجود در آن می‌تواند وجود هرگونه ماده غیرطبیعی در بدن فرد را نشان دهد. بااین‌حال مشکلی که برای استفاده از این روش وجود دارد این است که باید زمان استفاده از کوکائین و انجام آزمایش فاصله کمی با یکدیگر داشته باشند.

بررسی بزاق دهان یا عرق

بررسی نمونه بزاق دهان یا عرق یکی دیگر از روش‌های تست کوکائین است که مانند آزمایش خون برای فاصله کم بین مصرف و انجام آزمایش قابل استفاده هستند. به همین خاطر است که معمولاً نیروهای پلیس این روش را برای شناسایی افرادی که از مواد مخدر استفاده کرده‌اند به کار می‌برند. استفاده از نمونه بزاق و یا عرق در شرایطی مطرح می‌شود که امکان استفاده از سایر روش‌ها وجود نداشته باشد.

بررسی نمونه مو

بهترین و دقیق‌ترین روش برای بررسی‌اعتیاد به هرگونه ماده مخدر بررسی موی فرد است. این مو می‌تواند از سر یا هر قسمتی از بدن فرد تهیه شده و مورد بررسی قرار بگیرد. مواد حاصل از سوخت‌وساز کوکائین در بدن تا حدود 3 ماه بعد از مصرف در موی فرد باقی مانده و قابل تشخیص است. بااین‌حال به دلیل هزینه بالای این شیوه از آزمایش معمولاً کمتر از آن استفاده می‌شود.

منفی شدن تست کوکائین

با آشکار شدن‌اعتیاد فرد به کوکائین ممکن است وی مزایای بسیاری از جمله کار یا خانواده‌اش را از دست بدهد. همچنین این موضوع می‌تواند اجبار دیگران برای ترک را به همراه داشته باشد. به همین خاطر معمولاً مبتلایان به سوءمصرف کوکائین تلاش می‌کنند تا با استفاده از روش‌های مختلفی نتیجه آزمایش خود را منفی کنند. ازجمله این روش‌ها می‌توان به عوض کردن نمونه و یا اخلال در آزمایش از طریق ریختن موادی مانند اشک یا ناخن در ظرف نمونه اشاره کرد.

با توجه به مراقبت‌های جدی که در سال‌های اخیر و در حین نمونه‌گیری برای انجام آزمایش صورت می‌گیرد معتادان به کوکائین به روش‌های دیگری ازجمله ایجاد فاصله زمانی بین مصرف و انجام آزمایش‌اعتیاد یا استفاده از برخی مواد شیمیایی برای سم‌زدایی هرچه سریع‌تر روی آورده‌اند. بااین‌حال در صورت لزوم می‌توان از روش‌های تکمیلی برای سنجش‌اعتیادبه کوکائین استفاده کرد که امکان ایجاد اختلال در آن‌ها بسیار ضعیف است.

برای اطلاع از کوتاه ترین راه های ترک کوکائین کلیک کنید.

مثبت شدن نتیجه تست کوکائین

اگر نتیجه تست کوکائین در فردی مثبت شد باید چه کنیم؟ مواجه شدن با این واقعیت که یکی از نزدیکان ما درگیراعتیاد شده می‌تواند موجی از هیجانات منفی همچون غم، خشم و یا اضطراب را به همراه داشته باشد. اعتیادمی‌تواند آسیب‌های بسیاری را در یک خانواده ایجاد کند و حتی باعث از هم پاشیدن آن شود. به همین خاطر شاید بهتر باشد در این شرایط از یک مشاور کمک بگیرید تا علاوه بر کنار آمدن با احساسات منفی که تجربه می‌کنید راهکارهایی برای خروج سالم شما و خانواده‌تان از این شرایط را نیز پیدا کنید. با توجه به حساسیت کودکان و احتمال آسیب دیدن آن‌ها بهتر است برای سلامت روحی آن‌ها نیز اقدامی انجام دهید.

علاوه بر اینکه شما می‌بایست به سلامت خود توجه داشته باشید باید برای ترک‌اعتیاد و بهبود شرایط فردی که با این مسئله درگیر شده نیز اقدام کنید. توجه داشته باشید که حمایت شما از وی نکته بسیار مهمی در توانایی او برای ترک‌اعتیاد است. درنتیجه علی‌رغم احساسات منفی که تجربه می‌کنید بهتر است خونسردی خود را حفظ کرده و از او حمایت کنید تا بتواند برای ترک‌اعتیاد اقدام نماید.

با توجه به اینکه‌اعتیاد به کوکائین بیشتر جنبه روانی داشته و میل شدید به مصرف معمولاً باعث شروع دوباره مصرف کوکائین توسط فرد خواهد شد بهتر است در کنار انجام مراحل سم‌زدایی استفاده از جلسات روان‌درمانی را نیز جدی بگیرید. در طی این جلسات به فرد آموزش داده می‌شود که چطور با وسوسه مصرف مجدد کوکائین مقابله کرده و همین‌طور احتمال ابتلا به بیماری‌های روانی یا وجود آسیب‌های احتمالی در مغز فرد مورد بررسی قرار گرفته و برای آن‌ها برنامه‌ریزی خواهد شد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تست کوکائین می توانید از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول تست کوکائین

بهترین روش برای تست اعتیاد به کوکائین چیست؟

بهترین روش بررسی نمونه موی فرد است زیرا اثرات مصرف کوکائین تا حدود سه ماه در موی فرد باقی می‌ماند؛ اما با توجه به هزینه بالای این تست معمولاً از تست نمونه ادرار به‌عنوان گزینه جانشین استفاده می‌شود.

تا چه مدت پس از مصرف کوکائین، اعتیاد به این ماده در تست‌ها قابل بررسی است؟

تا 3 ماه پس از مصرف کوکائین نیز از طریق بررسی نمونه موی سر می‌توان استفاده از این ماده را ردیابی کرد. همچنین آزمایش نمونه ادرار می‌تواند مصرف کوکائین تا 4 روز قبل را تشخیص دهد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره