موفقیت در نوجوانی چطور به دست می آید؟

موفقیت در نوجوانی یکی از موضوعات چالش برانگیز برای افراد در این سن می‌باشد که تمایل دارند در رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود موفق شوند. نکته مهمی که در مورد موفقیت وجود دارد این است که موفق شدن اتفاقی نیست و افراد در هر سنی که باشند باید برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنند. از حساس‌ترین و مهم‌ترین سنین در طول زندگی، سنین نوجوانی می‌باشد که تصمیمات و اهداف انسان‌ها در این سن، تعیین کننده آینده آن‌ها است. اگر موفقیت در نوجوانی خواسته شما نیز می‌باشد در ادامه همراه ما بمانید تا با راهکارهای موفق شدن در دوره نوجوانی آشنا شوید. برای برنامه ریزی و گذر از مشکلات این دورا بهتر است برای دریافت مشاوره نوجوان کلیک کنید.

موفقیت در نوجوانی

بسیاری از نوجوانان و همین‌طور والدین آن‌ها تمایل دارند در سنین پایین به اهداف خود برسند و همه از آنان به عنوان نوجوان موفق یاد کنند. بدیهی است رسیدن به موفقیت نیازمند برنامه‌ریزی و داشتن عملکردی مناسب می‌باشد. در ادامه قصد داریم راهکارهای موفقیت در نوجوانی را برای شما عزیزان شرح دهیم.

1. داشتن عملکرد خوب در مدرسه

یکی از موضوعاتی که در میزان موفقیت افراد در زندگی تاثیرگذار می‌باشد، تحصیلات است. بنابراین نوجوانان باید سعی کنند از سنین پایین به تحصیل خود در مدرسه توجه داشته باشند و عملکرد خوبی را از خود نشان دهند.

خوب درس خواندن به نوجوانان کمک می‌کند تا در دانشگاه‌های خوب نیز پذیرفته شوند و در رشته مورد علاقه‌شان ادامه تحصیل دهند. در صورتی که احساس می‌کنید برای پیشرفت تحصیلی نیازمند برنامه‌ریزی و دریافت اطلاعات بیشتر هستید؛ می‌توانید از مشاوره تحصیلی نیز کمک بگیرید. 

2. موفقیت در نوجوانی | فعال و پر انرژی

برای رسیدن به موفقیت باید سعی کنید همیشه فعال و پرانرژی باشید. در همین جهت توصیه می‌شود به صورت روزانه ورزش کنید تا برای پیشرفت کردن انگیزه داشته باشد. 

مهم نیست چه ورزشی را انتخاب می‌کنید، آنچه که اهمیت دارد این است که به طور مرتب آن را انجام دهید و فعالیت بدنی داشته باشید. داشتن فعالیت‌های بدنی از سنین پایین به افراد کمک می‌کند تا از نظر جسمانی و روانی بهتر عمل کنند. 

3. کمک کردن

سعی کنید برای داشتن روحیه‌ای بهتر و شادتر بودن به دیگران کمک کنید. کمک به دیگران و یا انجام کارهای خیرخواهانه سبب می‌شود شما از نظر عاطفی و احساسی در وضعیت بهتری قرار بگیرید و بار منفی را از خودتان دور کنید و بتوانید برای رسیدن به موفقیت تمرکز بیشتری داشته باشید.

4. موفقیت در نوجوانی | داشتن دوستانی خوب

از دیگر نکات مهم در رسیدن به موفقیت در نوجوانی، داشتن دوستانی خوب می‌باشد. دوستان خوب می‌توانند شما را در مسیر پیشرفت و رسیدن به موفقیت کمک کنند، بنابراین توصیه می‌شود سعی کنید دوستانی شبیه به خود را پیدا کنید تا خالصانه در کنارهم یکدیگر را همراهی نمایید. برای آشنایی با نحوه و اهمیت انتخاب دوست در نوجوانی کلیک کنید.

5. تعیین اهداف و برنامه‌ریزی

اشاره کوتاهی کردیم که تعیین هدف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن می‌تواند در کسب موفقیت به شما کمک کند. سعی کنید متناسب با علاقه‌مندی‌هایی که دارید شغل آینده خود را انتخاب کنید و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی نمایید.

حتما علاقه و استعداد خود را در رشته و شغلی که برای آینده انتخاب می‌کنید؛ در نظر بگیرید تا در انتها بتوانید در آن موفق عمل کنید.

البته لازم است اشاره کنیم که موفق شدن صرفا به معنای رسیدن به شغل در آینده و کار کردن نیست. شما باید در هر زمینه‌ای که مد نظر دارید، برای خود هدف تعیین نمایید و راه رسیدن به آن را برنامه‌ریزی کنید؛ حال این هدف می‌تواند یادگیری یک نوع ساز و یا موفق شدن در یک زمینه ورزشی باشد. 

6. موفقیت در نوجوانی | حفظ آرامش

نوجوانی دوره تغییرات است و طبیعی است که شما در این سنین گاهی به دلیل فشارهای روانی بسیار، عصبانی و یا پرخاشگر باشید. اما توصیه می‌کنیم از درگیر شدن و یا ایجاد دردسر برای دیگران بپرهیزید و در تمامی لحظه‌ها آرامش خود را حفظ کنید.

در همین زمینه باید در انتخاب دوستان خود دقت کنید و از بودن در کنار کسانی که فقط به دنبال دردسر هستند و تنش ایجاد می‌کنند، جلوگیری نمایید. دوستانی که از نظر رفتاری با شما همسان هستند، می‌توانند به تقویت مهارت‌های ارتباطی و همینطور بهبود خلق و خوی‌تان به شما کمک کنند. برای جلوگیری از پیشروی استرس در نوجوانان کلیک کنید.

7. رعایت احترام و رفتار مناسب

همواره در نظر داشته باشید که خانواده و یا معلمان شما خواستار پیشرفت و موفقیت‌تان هستند و در هر شرایطی نظرات‌شان بر صلاح شماست. بنابراین حتی اگر باورها و عقایدشان بر خلاف نظر و عقاید شما بود؛ سعی کنید احترام‌شان را نگه دارید و قدردان زحمات‌شان باشید. 

داشتن اختلاف نظر با والدین طبیعی است اما آنچه اهمیت دارد این است که شما از هر چالشی که برای‌تان ایجاد می‌شود درس بگیرید تا در انتها در محیط تحصیل در دانشگاه و یا محیط کار بتوانید تعامل درست با دیگران داشته باشید و ارتباط موثر و موفقی را با آن‌ها برقرار کنید.

8. موفقیت با یافتن یک مسیر اجتماعی

موفق شدن نیازمند این است که برای خود باورها و ارزش‌هایی را تعیین کنید و به آن‌ها پایبند باشید؛ این‌گونه بهتر و بیشتر می‌توانید معنای زندگی‌تان را درک کنید. در این زمینه می‌توانید کتاب‌های مفیدی را مطالعه کنید و یا از معلمان و والدین خود کمک بگیرید.

9. استفاده از تمام ابعاد زندگی‌تان

سنین نوجوانی، دوره کوتاهی از زندگی است که به سرعت می‌گذرد. بنابراین سعی نکنید در این دوران به صورت تک بعدی عمل کنید به طوری که در آیند حسرت بازگشت به قبل را داشته باشید. بهتر است به کارهایی که به آن‌ها علاقه دارید بپردازید و از زندگی لذت ببرید.  

10.پرداختن به کارهای مورد علاقه

موفقیت برای هر فردی می‌تواند تعابیر و معانی متفاوتی داشته باشد. برخی یادگیری آواز خواندن، برخی خیاطی کردن و برخی دیگر داشتن تحصیلات را موفقیت می‌دانند. 

در واقع شما باید بدانید زمانی موفق خواهید شد که به کارهای مورد علاقه تان بپردازید. کاری که با انجام آن احساس مفید بودن دارید و از وقت گذراندن برای انجامش احساس لذت می‌کنید. 

سخن آخر

نوجوانی از سنین بسیار حساس و مهم در زندگی هر فردی می‌باشد که تصمیمات و رفتار انسان‌ها در آن زمان تا حد زیادی می‌تواند تعیین کننده آینده‌شان باشد. در صورتی که دچار چالش و مشکلاتی شده‌اید پیشنهاد می‌شود حتما مقاله مشکلات و انحرافات نوجوانی را بخوانید.

موفقیت در سنین نوجوانی علاوه بر اینکه نیازمند تلاش و پشتکار خود فرد است، نیازمند حمایت‌های والدین نیز می‌باشد. بنابراین پدر و مادرها باید تلاش کنند، آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهند و بستر مناسبی را برای رشد و پیشرفت فرزندشان فراهم کنند.

شما نوجوانان عزیز و والدین گرامی می‌توانید از مشاوره خانواده مرکز تخصصی ذهن نو کمک بگیرید و پیرامون موفقیت در سنین نوجوانی با مشاوران این مرکز مشورت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه موفقیت در نوجوانی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سوالات متداول

دوستان تا چه اندازه در میزان موفقیت در نوجوانان نقش دارند؟

دوست خوب می‌تواند انسان را در مسیر رسیدن به خواسته و هدف‌اش یاری کند. بنابراین نوجوانان برای رسیدن به موفقیت باید دوستان خود را با دقت انتخاب کنند. دوستانی که خیرخواهانه و خالصانه در کنارشان باشند و به آن‌ها در رسیدن به موفقیت کمک کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره