تست اعتیاد و نحوه منفی شدن آزمایش اعتیاد

تست اعتیاد یکی از مهم‌ترین آزمایش‌هایی است که هر فرد در طول مراحل زندگی و برای اهداف مختلفی همچون استخدام، ازدواج و… انجام می‌دهد. با توجه به پایین آمدن سن اعتیاد در کشور و از آنجایی که افراد معتاد، مصرف مواد مخدر را انکار می‌کنند شناسایی انواع روش‌های تست اعتیاد می‌تواند به اطرافیان فرد کمک کند که اطلاعات بیشتری از وضعیت وی بدست آورند. به همین خاطر در این مطلب انواع تست‌های اعتیاد و اعتبار آن‌ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. در صورتی که نسبت به سلامت یکی از اطرافیانتان دچار تردید هستید می‌توانید با کمک گرفتن از روانشناسان حوزه اعتیاد به مواد مخدر، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش‌ها تا پایان مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : اعتیاد چیست 

انواع تست اعتیاد

تست‌های اعتیاد بسته به نوع ماده مخدر در انواع مختلفی ارائه می‌شوند و هریک از آن‌ها شیوه مشخصی برای تشخیص مصرف مواد مخدر توسط فرد دارند. به طور کلی از مهم‌ترین تست‌های اعتیاد می‌توان به آزمایش ادرار، پلاسمای خون، بزاق و عرق اشاره کرد که در ادامه هر یک از این موارد به صورت جداگانه توضیح داده می‌شود. در صورت نگرانی درباره مثبت شدن تست اعتیاد خود می توانید با دریافت مشاوره ترک اعتیاد راهکار مناسب را دریابید.

آزمایش ادرار

متداول‌ترین راه برای تشخیص اعتیاد، آزمایش ادرار است. از این روش برای تشخیص اعتیاد به انواع مختلفی از مواد مخدر استفاده می‌شود. دقت نسبتا پایین یکی از مشکلات آزمایش ادرار است و به همین خاطر مصرف برخی از داروها می‌تواند باعث تغییر نتیجه آزمایش شود. با این این‌حال آزمایش ادرار، با توجه به سرعت پاسخگویی و مقرون به صرفه بودن، بیشترین کاربرد را در محیط‌های کاری و قانونی دارد.

آزمایش پلاسمای خون

یکی از آزمایش‌های قابل اعتماد و دقیق برای تست اعتیاد، آزمایش پلاسمای خون است اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد هزینه‌بر بودن این روش آزمایش نسبت به سایر روش‌ها می‌باشد. روش آزمایش پلاسمای خون برای انواع مختلفی از مواد مخدر مانند شیشه، کوکائین، کراک و الکل قابل استفاده است.

آزمایش موی سر و بزاق

یکی از جدیدترین روش‌های تشخیص مصرف مواد مخدر که در سال‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است آزمایش نمونه موی سر و آزمایش بزاق است. با توجه به اثری که از متابولیت مواد مخدر در موهای فرد مصرف‌کننده باقی می‌ماند، آزمایش موی سر می‌تواند با دقت بسیار بالاتری مصرف مواد مخدر در بدن فرد را نشان دهد. آزمایش بزاق به طور کلی نتیجه و عملکردی مشابه آزمایش ادرار برای تشخیص اعتیاد دارد.

غربالگری روانشناختی

از آنجایی که بر اساس راهنمای تشخيصي و آماری اختلال‌های روانی، مصرف مواد مخدر یک بیماری روانی محسوب می‌شود و همچنین با توجه به اینکه بسیاری از مواد مخدر باعث ایجاد وابستگی روانی در فرد می‌شوند، یکی از راه‌های تست اعتیاد استفاده از غربالگری روانشناختی است که می‌بایست توسط یک روانشناس یا روانپزشک آموزش دیده انجام شود. اگر شما نشانه‌های رفتاری یا روحی مثل پرخاشگری، بدبینی، توهم یا هر نشانه غیر متعارف دیگری را در نزدیکانتان مشاهده می‌کنید بهتر است با یک روانشناس در این باره صحبت کنید.

دقت تست اعتیاد

از آنجایی که هر یک از روش‌های تست اعتیاد دقت تشخیصی متفاوتی دارند شناسایی و آگاهی از دقیق‌ترین روش تست اعتیاد می‌تواند برای اطرافیان فرد مصرف‌کننده امری با اهمیت تلقی شود. همانطور که پیشتر هم گفته شد هیچ روش آزمایشی دقت صد در صد ندارد، اما می‌توان دقیق‌ترین آزمایش موجود برای تست اعتیاد را تست نمونه موی سر دانست. البته نکته‌ای که در ارتباط با این تست باید به آن اشاره کرد این است که تست نمونه موی سر در مقایسه با سایر تست‌های اعتیاد هزینه بالایی دارد و به همین خاطر ممکن است انتخاب بسیاری از افراد نباشد. در جدول زیر می توانید با تست هر کدام از مواد اعتیادآور بیشتر آشنا شوید.

تست اعتیاد به ب2 تست اعتیاد به کوکائین تست متادون
تست تریاک تست هروئین تست اعتیاد به کراک
تست شیشه تست مورفین تست ترامادول
تست اعتیاد به حشیش تست گل یا ماریجوانا  
     

چه داروهایی را نباید قبل از تست اعتیاد مصرف کرد؟

مصرف برخی از داروها باعث می‌شود که جواب آزمایش فرد علی‌رغم نداشتن اعتیاد، مثبت اعلام شود. به عنوان مثال مصرف داروهایی مانند آمفتامین‌ها، متادون و کدئین با دوز مصرفی بالا می‌تواند جواب آزمایش شما را مثبت کند. با این حال در مجموع می‌توان به داروهای زیر اشاره کرد.

 • داروهای ضد افسردگی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • انواع داروهای آنتی بیوتیک
 • آمفتامین‌ها
 • دیکلوفناک
 • متادون
 • و…

در نتیجه به یاد داشته باشید که قبل از انجام تست اعتیاد این دارو‌ها را مصرف نکنید.  در چنین شرایطی اگر تست اعتیاد شما مثبت شد، انجام دوباره تست ضروری است. اگر شما از داروهای نام برده شده استفاده می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم که حتما از یک روانشناس جهت مشاوره انجام تست اعتیاد و بهترین زمان و شیوه انجام تست، کمک بگیرید.

عوامل موثر بر منفی شدن جواب تست اعتیاد

عوامل متعددی می‌توانند بر جواب آزمایش تاثیر گذاشته و منجر به منفی شدن نتیجه شوند. به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مصرف بوپرنورفین
 • استفاده از رقیق کننده‌ها
 • تغییر سطح PH خون با مصرف مواد خوراکی اسیدی یا بازی
 • نوشیدن آب بیش از حد
 • استفاده از داروهای ادرار آور

بسیاری از مواقع با وجود اعتیاد و یا برعکس عدم وجود اعتیاد جواب آزمایش اعتیاد با واقعیت تفاوت دارد، این موضوع موجب سردرگمی بسیاری از افراد می شود. در این زمان توصیه می کنیم حتما از مشاوره استفاده کنید، با مراجعه به مرکز مشاوره روانشاسی ذهن نو می توانید به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین مشاوره دریافت کنید.

توصیه می‌کنیم در صورت مثبت شدن جواب آزمایش حتی در اثر کدئین از اقدامات خودسرانه پرهیز کرده و جهت ترک اعتیاد اقدام نمایید.

 

منفی شدن تست اعتیاد

علاوه بر اینکه بسیاری از معتادان به دنبال راهی برای منفی کردن تست اعتیاد هستند این موضوع برای خانواده‌ها هم اهمیت بسیاری دارد. نتیجه تست اعتیاد می‌تواند تأثیر بسیاری در یک ازدواج یا استخدام فرد داشته باشد. به همین خاطر این موضوع، از آن دسته مسائلی است که باید به‌دقت به آن توجه کرد. دانستن راهکارهای منفی کردن تست اعتیاد می‌تواند به جلوگیری بیشتر از این روش‌ها و آگاهی خانواده و سازمان کمک کند. برای آشنایی با انواع تست اعتیاد کلیک کنید.

تغییر دادن نمونه آزمایش

یکی از ساده‌ترین و البته قدیمی‌ترین راهکارها برای مخفی نگه‌داشتن اعتیاد این است که فرد جواب تست اعتیاد خود را با یک نفر دیگر عوض کند. اما می‌توان گفت که امروزه احتمال این کار بسیار کم است. این روزها نمونه‌گیری برای تست اعتیاد با نظارت دقیق و از طریق یک نفر ناظر یا دوربین‌های مداربسته صورت می‌گیرد. و به همین خاطر احتمال اینکه یک نفر به‌سادگی بتواند نمونه خود را با دیگری عوض کند تقریباً غیرممکن است.

منفی کردن تست اعتیاد با دست‌کاری نمونه آزمایش

ریختن آبلیمو، سفیدکننده یا لخته خون داخل نمونه آزمایش یکی دیگر از راهکارها برای منفی کردن تست اعتیاد است. بسیاری از تست‌های اعتیاد به سطح مشخصی از ph حساس هستند. به همین خاطر تغییر دادن این شرایط باعث می‌شود که تست نتواند به‌درستی نتیجه را تشخیص بدهد. اما این روش نیز درست مانند روش قبلی و به دلیل نظارت بالایی که وجود دارد خیلی ممکن نخواهد بود.

عدم استفاده از ماده مخدر

بسیاری از تست‌های تشخیص اعتیاد تنها می‌توانند وجود ماده مخدر را برای چند روز تا چند هفته در بدن ردیابی کنند. به همین خاطر یکی از روش‌های منفی کردن تست اعتیاد این است که فرد برای مدتی استفاده از ماده مخدر را کنار بگذارد. البته این روش در رابطه با مخدرهای مختلف و همین‌طور با توجه به میزان مصرف، سال‌هایی که فرد از ماده مخدر استفاده کرده، وزن و بسیاری از موارد دیگر نتایج متفاوتی به همراه خواهد داشت.

به‌علاوه معمولاً کسانی می‌توانند برای مدتی از مصرف مخدر دست بکشند که وابستگی زیادی به آن نداشته باشند. این کار معمولاً برای کسانی که کاملاً به ماده مخدر اعتیاد دارند خیلی آسان نیست.

استفاده از خوراکی‌های مختلف

گفته می‌شود که استفاده از برخی مواد غذایی می‌تواند در نتیجه تست اعتیاد تأثیر داشته باشد. یکی از معروف‌ترین خوراکی‌هایی که در این زمینه از آن صحبت می‌شود آب است. بسیاری از کسانی که تجربه منفی کردن تست اعتیاد با استفاده از آب را داشته‌اند معتقدند استفاده زیاد از آب تقریباً از یک هفته قبل از آزمایش اعتیاد می‌تواند در منفی شدن این تست تأثیر بسیاری داشته باشد. شاید یکی از دلایل این موضوع این باشد که استفاده از مایعات باعث رقیق شدن ادرار می‌شود. و این موضوع روی میزان دقت تست اعتیاد تأثیر خواهد گذاشت.

منفی کردن تست اعتیاد با ورزش‌کردن

بعضی‌ها ورزش‌کردن را یکی از روش‌های منفی کردن تست اعتیاد می‌دانند. دلیل این افراد این است که ماده مخدر در چربی‌ها ذخیره می‌شود. به همین خاطر زمانی که فرد با ورزش چربی‌سوزی می‌کند این مخدرها از بدن خارج می‌شوند. بااین‌حال حتی اگر فرض کنیم که این روش واقعاً می‌تواند در منفی کردن تست اعتیاد به ما کمک کند می‌بایست برای مدت طولانی و به‌صورت مداوم استفاده شود. قطعاً استفاده یک یا چندباره از آن در مدت کوتاه، نمی‌تواند روی نتیجه تست اعتیاد تأثیرگذار باشد.

استفاده از سونا

سونا یکی از روش‌هایی است که باعث تعریق بسیار بدن می‌شود. از طرف دیگر بخش بزرگی از ماده مخدر به‌وسیله تعریق از بدن خارج می‌شود. به همین خاطر یکی از راهکارهایی که برخی از معتادان برای پنهان کردن اعتیاد خود از آن استفاده می‌کنند رفتن به سونا است.

استفاده از داروها برای منفی کردن تست اعتیاد

استفاده از داروها یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای منفی کردن تست اعتیاد است. داروهایی مثل قرص‌های ضدبارداری معمولی یا اورژانسی، قرص‌های معروف به B یا M و همین‌طور ب2 یا بوپرنورفین از جمله داروهایی هستند که برای پنهان کردن اعتیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه این داروها بسیاری از مواقع استفاده می‌شوند و خیلی‌ها معتقدند که آنها در منفی کردن نتیجه تست مؤثرند بااین‌حال یکی از نکاتی که راجع به این داروها باید در نظر داشت این است که بعضی از آن‌ها به‌خصوص داروی B می‌توانند بسیار اعتیادآور باشند.

اهمیت مشاور و منفی کردن تست اعتیاد

همان‌طور که دیدید راه‌های مختلفی برای منفی کردن تست‌اعتیاد وجود دارد. بااین‌حال هیچ‌کدام از این راهکارها قطعی نیستند. به همین خاطر شاید بهتر باشد راجع به مسئله اعتیاد با یک مشاور صحبت کنید. مشاورین می‌توانند به خود فرد معتاد و همین‌طور خانواده وی از راه‌های زیر کمک کنند.

ترک اعتیاد

طبیعتاً اولین کاری که یک روان‌شناس می‌تواند برای شما انجام بدهد این است که برای ترک به شما کمک کند. استرس و نگرانی هربار منفی کردن تست‌ها احتمالاً شما را هم خسته کرده است. بااین‌حال بسیاری از معتادان تصور می‌کنند که قدرت ترک اعتیاد را ندارند. این موضوع می‌تواند به‌خاطر تعداد دفعاتی باشد که در این کار شکست خورده‌اند. بااین‌حال اگر ترک اعتیاد را زیر نظر یک متخصص انجام بدهید احتمال موفقیت در ترک بیشتر می‌شود.

خانواده‌درمانی

بسیاری از معتادان مشکلات بسیاری را با خانواده تجربه می‌کنند. آن‌ها معمولاً از جانب خانواده طرد می‌شوند. و رفتار بدی را از سوی آنها تجربه می‌کنند. گاهی اوقات نیز دقیقاً به همین خاطر است که فرد اعتیاد خود را پنهان می‌کند. در مقابل خانواده‌هایی که یکی از اعضای آن‌ها درگیر اعتیاد شده نیز مشکلات بسیاری را تجربه می‌کنند. یکی دیگر از اقدامات روان‌شناسان این است که به معتادان و خانواده آن‌ها در حل کردن این مشکلات و بهتر کردن ارتباط‌شان با یکدیگر کمک می‌کنند.

مشاوره‌های ازدواج و مشاوره‌های استخدامی

همان‌طور که گفتیم راهکارهای مختلفی برای منفی کردن تست اعتیاد وجود دارد. بسیاری از مواقع هم این کار برای پنهان کردن اعتیاد از همسر آینده یا کارفرما انجام می‌شود. به همین خاطر شاید بهتر باشد در این موقعیت‌ها از یک مشاور کمک بگیریم. علاوه بر مساله اعتیاد متخصص به شما کمک می‌کند تا با سایر عوارض و جوانب اعتیاد همسر آینده تان آشنا بشوید. اگر خودتان به دنبال راهی برای منفی کردن تست هستید حتما با متخصصین در این باره صحبت کنید تا به شما در مورد اتخاذ مسیر سلامت راهنمایی های لازم را بکنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول درباره تست اعتیاد 

آیا جواب آزمایش اعتیاد همیشه درست است؟

خیر، هیچ روش آزمایشی دقت صد در صد ندارد و با توجه به تاثیر عوامل مختلف بر پاسخ آزمایش اعتیاد در موارد متعددی جواب آزمایش اعتیاد درست نیست. از این رو، جهت کسب اطمینان آزمایش اعتیاد را دوباره تکرار می‌کنند.

آیا مصرف کدئین منجر به پاسخ مثبت آزمایش اعتیاد می‌شود؟

داروهای مختلفی می‌توانند بر جواب آزمایش تاثیر بگذارند و منجر به مثبت شدن نتیجه شوند. یکی از داروهایی که مصرف بیش از حد آن می‌تواند جواب آزمایش اعتیاد شما را تحت تاثیر قرار دهد، مصرف زیاد کدئین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره