اولویت همسر یا والدین

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

احتمالاً این سؤال برای شما نیز پیش آمده که باید اولویت را به همسر داد یا والدین ( پدر و مادر )؟ بسیاری از زوج‌ها به‌خصوص در سال‌های اول زندگی درگیر این سؤال می‌شوند که همسر مهم‌تر است یا پدر و مادر؟ پاسخ به این سؤال تا حد زیادی مسیر زندگی شما و موفقیت‌تان در ازدواج را مشخص می‌کند. اگرچه پدر و مادر برای همه ما باارزش‌ترین داشته‌هایمان هستند بااین‌حال اگر همسرتان احساس کند اولویت اول زندگی شما نیست احتمالاً مشکلاتی را در زندگی زناشویی خود تجربه خواهید کرد. بااین‌حال تعادل برقرار کردن بین همسر و پدر و مادر مخصوصا در سال‌های اول زندگی کاری دشوار است. اگر شما یا همسرتان در این زمینه دچار چالش شده‌اید حتما از خدمات مشاوره خانواده تلفنی استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اولویت همسر یا والدین می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

اولویت همسر یا والدین |همسرت نفر اول زندگی باید باشه

تقریباً تمامی مشاورین خانواده در جواب این سؤال به همسر اشاره می‌کنند. متأسفانه بسیاری از خانم‌ها یا آقایان تصور می‌کنند که اگر همسرشان را در اولویت زندگی قرار دهند در حق پدر و مادرشان رفتار بدی کرده‌اند. حتی می‌توان گفت این موضوع در خیلی از دختران و پسران باعث عذاب وجدان آن‌ها خواهد شد. اما حقیقت این است که وابستگی بیش‌ازحد به والدین برخلاف جریان طبیعی زندگی است. اینکه شما بخواهید برخلاف جریان طبیعی زندگی رفتار کنید پیامدهای منفی بسیاری برای‌تان دارد.

در مسیر طبیعی زندگی همه ما پس از رسیدن به سنین جوانی می‌بایست از خانواده اولیه‌مان مستقل شویم. این استقلال ابعاد مختلفی دارد که یکی از آن‌ها ازدواج و تشکیل خانواده جدید است. وقتی شما خانواده جدیدی برای خود می‌سازید به این معنی است که دیگر باید بیشتر توجه‌تان را بر خانواده جدید و رشد و پیشرفت آن خرج کنید.

اما این موضوع به‌هیچ‌عنوان به معنای این نیست که از این به بعد وظیفه‌ای در قبال خانواده خود ندارید و باید پدر و مادرتان را رها کنید. شما به‌عنوان یک فرزند همیشه در مقابل پدر و مادرتان مسئول هستید؛ و می‌بایست زحمات آن‌ها را جبران کنید. اما برای رسیدن به این هدف نباید از سهم همسر و خانواده خود چیزی کم کنید. برای آشنایی با ویژگی ها و معیارهای خانواده سالم کلیک کنید.

اولویت های زندگی یک مرد چیست؟

همیشه انتخاب بین همسر و والدین نیست. اولویت بندی ها می تواند هر چیزی در زندگی باشد. کار، دوستان، فرزندان و…. هر کدام میتوانند جای همسر را بگیرند. در ادامه رایج ترین اولویت بندی ها غیر از همسر را از نظر مردان در زندگی شرح داده ایم.

🔸اولویت داشتن فرزند به همسر

برخی مردانی بعد از بچه دار شدن، همه چیز را بر اساس خواست و اراده فرزندان بنا می کنند. این دست مردان به جای توجه به همسرشان دائم جانب فرزندان را می گیرند. ادامه این وضعیت به خصوص در ارتباط با نوجوان وضعیت تنش زایی در خانه ایجاد می کند. حتی ممکن است خطراتی خود فرزند را نیز تهدید کند.

🔸اولویت داشتن مادر به جای همسر

اگر دائم به جای همسر ، مادر یا پدر تان را اولویت قرار می دهید؛ باید منتظر تفرقه ها و خشم های بیشتری از جانب دو طرف بشوید. این سبک رفتاری موجب دخالت های بی پایان خانواده در ازدواج و رابطه شما با همسرتان می شود. بی شک خانم ها نیز در این مواقع سکوت نکرده و تنش بالا می گیرد. مادر جایگاه به خصوص خودش را دارد و شما به عنوان فرزند می توانید بسیاری از ارزش های تان را حفظ کنید. اما باید نقش همسری خود را هم ایفا کنید. دیگر فقط فرزند مادرتان نیستید، باید برای خود و ایشان مشخص کنید که فرد دیگری به نام همسر وجود دارد که اولویت شماست.

حمایت از همسر به معنای احترام نگذاشتن به والدین نیست.

🔸مردانی که دوستانشان اولویت زندگی شان است

رفیق بازی یکی دیگر از وابستگی های مردان است که می تواند زندگی مشترک آن‌ها را به خطر بیاندازد. این دست مردان معمولا در وقت گذاشتن برای همسر، دخل و خرج، پیشرفت، ایجاد فضایی امن و .. دچار مشکل هستند. در کنار رفیق بازی اگر اعتیاد به مواد نیز وجود داشته باشد دیگر ادامه آن زندگی را دشوارتر و حتی نشدنی خواهد کرد.

🔸مردانی که اولویت را به موبایل و دوستان مجازی می دهند

وقت گذرانی در صفحات مجازی و کامنت گذاشتن و چت کردن با کسانی که نه می شناسند و نه می بینند نیز باب شده است. این افراد در نگاه خود این کار را برای گذران وقت و نوعی سرگرمی می دانند. در حالی که وقت ارزشمندی که می توانست برای همسر و خانواده صرف شود، برای کاری عبث از بین می رود. این سبک زندگی نیز نمی تواند دوام ازدواج را تضمین کند.

🔸ارجح بودن کار به همسر

در روزهای سخت اقتصادی که برای رفع نیازهای اولیه گاه نیاز است که دو شیفت کار کرد، شاید نتوان ازین بابت چندان مردان را مقصر دانست. اما گاه با وجود تمام امکانات و ملزومات برای زندگی، باز هم برخی مردان نمی توانند از کار کردن دست بکشند. یا اوقاتی را برای همسرشان اختصاص نمی دهند. کار کردن لازمه زندگی است اما در موقعیت های مختلف باز هم می توانید به همسرتان نشان دهید که اولویت زندگی تان اوست نه کار.

چرا باید اولویت را به همسر بدهم نه والدین

چرا باید اولویت را به همسر داد

همه مشاوران خانواده و ازدواج به اجماع بر این باورند که شما پس از تشکیل خانواده خود باید همسرتان را اولویت قرار دهید. در کنار تمام مصائب و باورهایی که در زندگی دارید، این همسرتان است که دوش به دوش در کنار شما خواهد ماند. در ادامه مهم ترین دلایل اولویت دادن به همسر به جای والدین را شرح داده ایم.

1- رسیدن به یک ازدواج موفق

وقتی اولویت زندگی‌تان را همسر خود قرار می‌دهید باعث می‌شوید که او نیز نسبت به زندگی مشترک با شما دلگرم باشد و علاقه بیشتری به شما و زندگی‌تان پیدا کند. به همین خاطر او نیز تلاش بیشتری برای زندگی به خرج می‌دهد. این شرایط می‌تواند شما را در مسیر رسیدن به یک ازدواج موفق قرار دهد.

2- اولویت همسر یا والدین | احترام متقابل

احترام متقابل یکی دیگر از مزیت‌های اولویت قرار دادن همسر است. همان‌طور که گفتیم اولویت قرار دادن همسر باعث دلگرمی او به زندگی می‌شود. در این شرایط طبیعتاً همسرتان نیز شما را تبدیل به اولویت اصلی زندگی خود خواهد کرد. شاید بهتر باشد این‌طور بگوییم که اگر می‌خواهید همسرتان شما را به‌عنوان اولین فرد زندگی خودش ببیند این شما هستید که باید با رفتارتان چنین چیزی را به او آموزش دهید.

پیشنهاد می‌شود که حتما درباره راه های حمایت از همسر بخوانید.

3- جلوگیری از پیامدهای منفی

اولویت قرار دادن والدین پس از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک پیامدهای منفی مختلفی خواهد داشت. برای مثال احتمالاً شما با چالش‌هایی در زندگی مشترکتان مواجه می‌شوید یا ممکن است به لحاظ شخصیتی هرگز به آن استقلالی که می‌باید به دست آورید نرسید. اما اگر بتوانید رابطه خود با خانواده اولیه و زندگی فعلی‌تان را مدیریت کنید قطعاً مزایای بیشتری را به دست خواهید آورد.

4- اولویت همسر یا والدین | نشان دادن یک زندگی موفق به دیگران

اینکه شما برای خانواده اول خود بیش از همسرتان ارزش قائل باشید ناخواسته این احساس را در دیگران ایجاد می‌کند که زندگی مشترک موفقی ندارید. یادتان باشد که دیگران با دیدن رفتارهای شما راجع به کیفیت زندگی مشترکتان قضاوت می‌کنند. پس سعی کنید همواره در رفتارتان این پیام را به آن‌ها بدهید که از زندگی خود راضی هستید. برای مثال وقتی شما بیشتر وقت‌تان را با پدر و مادر می‌گذرانید احتمالاً آن‌ها به این موضوع فکر می‌کنند که شما علاقه‌ای به حضور در خانه خود ندارید. برای آشنایی با نشانه ها و راه های داشتن یک خانواده موفق کلیک کنید.

5- همسر شما تا همیشه کنارتان خواهد ماند

اکثر ما بخش طولانی‌تری از زندگی خود را در خانواده دوم و زندگی با همسر می‌گذرانیم. به‌علاوه واقعیتی که وجود دارد این است که والدین، فرزندان و حتی شغل شما دیر یا زود از دست می‌روند؛ اما همسرتان در تمامی این زمان‌ها کنار شما خواهد بود. به همین خاطر بهتر است که توجه ویژه‌ای نسبت به زندگی مشترک خود داشته باشید.

نسبت به شما احساس‌اش عمیق تر و پایدارتر می‌شود.

همه از جمله خودتان متوجه موفق بودن ازدواج تان می شوید.

دیگران متوجه ارزش قائل شدن شما به زندگی مشترک تان می شوند پس هرگز درخواست های بیجا نخواهند کرد.

تنها کسی که تا آخر عمر همدم و یاور شماست همسرتان است.

آرامش و صلح در خانه همیشه برقرار خواهد بود.

همسرتان با دیدن احترامی که برایش قائل هستید، پیوند عمیق تری با شما خواهد بست.

با مردی که همسرش را اولویت قرار نمی دهد چیکار باید کرد؟

اگر متوجه شدید که همسرتان به جای شما اولویت های دیگری در زندگی دارد حتما روش های زیر را امتحان کنید و اگر موفق نشدید، از خدمات مشاوره ازدواج و خانواده استفاده نمایید.

✔️ آیا شما اولویت زندگی او هستید

قبل از هر چیز، اولویت های زندگی او را شناسایی کنید. آیا وقتی مریض می شوید شما را به درمانگاه می برد؟ آیا وقتی حالتان خوب نیست، تلفنی جویای حالتان است؟ دلش می خواهد در کنار شما وقت بگذراند؟ شما باید این جوانب را در طولانی مدت مد نظر قرار بدهید.

✔️ رابطه ای صمیمانه بسازید

ایجاد یک رابطه صمیمانه باعث می شود که در کنار شما آرامش داشته و بیشتر بخواهد که در کنارتان وقت بگذراند. وقت گذرانی با کسی که اضطراب و تنش دارد، برای هیچ کس خوشایند نیست.

✔️با او صحبت کنید

سعی کنید همیشه با همسرتان گفتگو داشته باشید. این کار باعث می شود که ارتباط تان را همچنان حفظ کرده و از دغدغه های او مطلع باشید. همیشه به یاد داشته باشید همانطور که او باید شما را اولویت قرار دهد شما نیز باید او را اولویت قرار دهید. پس هرگز همسرتان را به خاطر وقت گذرانی با خواهر، مادر، دوستان و… فراموش نکنید.

✔️ فضایی صمیمانه و شاد ایجاد کنید

خانه را پر از شادی کنید. هر چند ممکن است در زندگی تجربیات تلخ زیادی داشته باشید؛ اما نباید اجازه دهید که خانه تان تبدیل به معبد عزاداری شود. از رنگ های شاد در خان استفاده کنید. لباس های شاد و جذاب بپوشید. از هر گزینه ای برای جذاب کردن محیط خانه و خانواده تان استفاده کنید.

برای اطلاع از راه های برخورد با مردان وابسته به مادر کلیک کنید.

کمک مشاور برای مدیریت اولویت دادن به همسر یا پدر و مادر

اگر شما هم درگیر این سؤال هستید که اولویت خود را همسر یا خانواده‌تان قرار دهید شاید بهتر باشد از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. یکی از مهم‌ترین زمان‌هایی که بهتر است با یک مشاور صحبت کنید پیش از ازدواج است.

مشاورین پیش از ازدواج به‌خوبی فضای زندگی در خانواده جدید و هر آنچه باید رعایت کنید را برای شما توضیح می‌دهند. این کار باعث می‌شود که شما با آگاهی کامل وارد بخش جدیدی از زندگی خود شوید. اگر زندگی مشترک خود را شروع کرده‌اید و شما یا همسرتان نمی‌توانید تعادلی میان روابط خود ایجاد کنید شاید بهتر باشد در این زمینه از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. مشاورین ویژگی‌های شخصیتی شما و همسرتان را بررسی کرده و با در نظر گرفتن شرایط زندگی‌تان راهکارهایی را برای تغییر شرایط به شما آموزش خواهند داد.

برای دریافت مشاوره در زمینه اولویت همسر یا والدین می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چرا همسر نسبت به والدین در اولویت بالاتری است؟

شما با این کار فضای زندگی عاطفی خود را در شرایط بهتری قرار می‌دهید و همسرتان را نیز به اینکه شما را اولین فرد زندگی خودش بداند ترغیب می‌کنید

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره