قوانین در خانه برای بچه ها و پدر و مادرها

مقررات و قوانین در خانه و خانواده از جانب هر یک از اعضا ممکن است اعمال شود، اما والدین بیشترین نقش را در شکل دهی آن‌ها دارند. معمولا خانواده‌هایی که قوانین مشخصی دارند می‌توانند علاوه بر حفظ آرامش، آینده امن‌تری را برای تمام اعضا فراهم کنند. اما گاه همین قوانین می‌توانند دست و پا گیر بوده و مانع از پیشرفت هر کدام از اعضای خانواده شود. عدم انعطاف، وسواس، نبود تفکر انتقادی و… از جمله عواملی هستن که منجر به معیوب شدن مقررات خانواده می‌شوند. در صورتی که در این موارد با فرزندان یا والدین خود دچار مشکل شده‌اید؛ حتما از مشاوره خانواده جهت تغییر شرایط استفاده نمایید.

اهمیت داشتن قانون در خانه

برای آنکه در مسیر تبدیل‌شدن به یک خانواده موفق و سالم قدم برداریم، وجود برخی قوانین در خانه لازم است. این مقررات باید باعث ایجاد نظم و هماهنگی بین اعضای خانواده گشته و به‌طورکلی آرامش درونی محیط خانه را تضمین کنند. قانون‌گذاری در خانه کمک می‌کند تا انتظاراتی که هر یک از اعضا نسبت به دیگری دارند، به‌طور واضح و روشن بیان شود. این مقررات نیازمند پیچیدگی زیادی نیستند ولی مهم‌ترین نکته در مورد آن‌ها رعایت کردنشان است.

بدون قانون، زندگی در کنار یکدیگر سخت شده و هرج‌ومرج در روابط باعث آشوب محیط خانه می‌گردد؛ اما زمانی که وظایف هر کس مشخص باشد، فرد می‌تواند در جهت تحقق اهداف و آرزوهایش گام بردارد، درعین‌حال از حمایت‌های عزیزان خود نیز بهره‌مند گردد.

به‌علاوه، فرزندان خانواده با رعایت قوانین ساده خانه یاد می‌گیرند که برنامه‌ریزی داشته باشند و به مقررات احترام بگذارند. این مهارت‌ها در موفقیت آن‌ها برای داشتن زندگی موفقی در آینده نقش بسیار زیادی دارد. پیشنهاد می‌شود مقاله اهمیت خانواده را مطالعه کنید.

چه کسی در خانه قوانین را وضع می‌کند ؟

می‌توان خانواده‌ها را برحسب سیستم توزیع قدرت به سه دسته تقسیم کرد:

مردسالار

در این خانواده‌ها، تقریباً تمام تصمیمات مربوط به خانواده به عهده پدر است. مرد در این خانواده حرف نهایی را می‌زند و سایر اعضای خانواده باید بی‌چون‌وچرا از مقررات او پیروی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینده خانواده های دارای سیستم مرد سالاری کلیک کنید.

زن‌سالار

در این خانواده‌ها، مادر به تمام اعضای خانواده مسلط است. مرد اختیار و آزادی زیادی ندارد و در اصطلاح عامیانه زن‌ذلیل خوانده می‌شود. معمولا خانم‌هایی که درآمد مستقل دارند، کنترل بیشتری بر امور خانه و خانواده دارند. برای کسب اطلاع درباره آسیب های زن ذلیلی کلیک کنید.

فرزند سالار

این خانواده تمام خواسته‌ها و نیازهای فرزند خود را در اولویت قرار می‌دهند. آن‌ها اغلب به اینکه این درخواست‌ها معقول و منطقی است یا نه، توجهی ندارند. این خانواده درواقع هیچ قانونی ندارند و همین باعث آسیب‌هایی شخصیتی در فرزندشان می‌گردد که نتیجه نحوه فرزند پروری غلط والدین بوده و اکثراً عواقب جبران‌ناپذیری دارد. برای کسب اطلاع از راه های جلوگیری از فرزند سالاری کلیک کنید.

نحوه تعیین قوانین خانه

توصیه می‌شود تعادلی میان نیازهای والدین و فرزندان برای تأمین نیازهای خانوادگی برقرار گردد. به‌عنوان‌مثال قوانین مربوط به زندگی به عهده مادر، قوانین مربوط به اهداف و آینده خانواده به عهده پدر و قوانین مربوط به سرگرمی و بازی در خانواده با کودک باشد.

بهتراست همواره تمام اعضای خانواده در تعیین مقررات خانه نقش داشته باشند. این کار سبب می‌شود تمام اعضا احساس وظیفه و مسئولیت کرده و اعتمادبه‌نفسشان دچار خدشه نگردد.

در قانون‌گذاری برای محیط خانوادگی، لازم است ارزش‌ها محدودیت‌های خانواده تعیین شود. همه اعضای خانواده باید قوانین را رعایت کنند و اگر کسی نظری دارد می‌تواند در جلسه قانون‌گذاری آن را مطرح کند.

گاهی ممکن اعضای خانواده، به‌ویژه فرزندان نوجوان از وجود برخی قوانین در خانه ناراضی بوده و اعتراض کنند. در این موارد لازم است والدین به سخنان و دلایل فرزند خود را شنیده و در تصمیمات خود آن را وارد کنند. درصورتی‌که خواسته فرزند قانع‌کننده نبود، والدین باید دلیل نیاز به قانون موردبحث را برای اعضا توضیح دهند. با این روش فرزندان قانع می‌شوند که باید به قوانین پایبند باشند.

بیشتر بخوانید : خانواده سالم

نکات مربوط به تعیین قوانین خانه

  • نباید قوانین را فراتر از توان هر فرد به او تحمیل کنیم.
  • باید فرصت و امکان اجرای هر قانون به اعضا به‌طور مخصوص به خود آن فرد داده شود.
  • در وضع کردن مقررات خانه با تمام اعضای خانواده مشورت کنید و سپس تصمیم بگیرید.
  • در مورد قوانین مربوط به فرزندان، ابتدا با همسر خود به توافق برسید و سپس بچه‌ها را در جریان اجرای آن‌ها قرار دهید.
  • درصورتی‌که قانون‌گذاری در خانه با بحث‌های زیادی در خانواده روبرو است، بهتر است در ابتدا مهارت مناظره با دیگران را در خود و سایر اعضای خانواده پرورش دهیم.
  • قوانین موردنیاز را به‌مرور در خانواده وضع کنید و از قانون‌گذاری‌های زیاد در کوتاه‌مدت جلوگیری کنید.

مهم‌ترین قوانین هر خانه

احترام به هر فرد و دارایی‌های او

یکی از مهم‌ترین قوانین خانواده که اجرای آن به‌خصوص برای فرزندان بسیار پراهمیت است، احترام به شخصیت هر عضو و اجازه گرفتن برای استفاده از وسایل هر یک از اعضای خانواده است. این قانون در شکل‌گیری شخصیت قانون‌مند و محترم در فرزندان تأثیرگذار است. درصورتی‌که هر یک از اعضا این قانون را نقض کرده و موجب رنجش دیگری شود، بهتر است به‌جای تنبیه از امکانات و امتیازات شخص کم کنیم.

در زدن قبل از ورود به‌ یک مکان

حریم خصوصی از حقوق اساسی هر فرد محسوب می‌گردد. نزدیکی و صمیمیت اعضای خانواده باعث نمی‌شود این حق نادیده گرفته شود. لازم است به فرزندان آموزش داده شود که برای ورود به اتاق اعضای خانواده، به‌خصوص اتاق والدین اجازه بگیرند.

راست‌گویی

از انتظارات والدین این است که فرزندانشان همیشه با آن‌ها صادق باشند؛ اما توجه ندارند که کودکان آن‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند و با یادگیری مشاهده‌ای بسیاری از این ویژگی‌های ناپسند را یاد می‌گیرند. باید توجه کرد که کودکان تفاوت دروغ مصلحتی را با سایر دروغ‌ها درک نمی‌کنند، لذا بهتراست والدین با تغییرات رفتاری لازم، خود را به الگوی خوبی برای کودکانشان تبدیل کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانه و خانواده می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره