کمک به همسر در خانه و بیرون منزل

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

کمک به همسر از آن دسته مسائلی است که می‌تواند کیفیت زندگی مشترک شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد. همه ما نیاز داریم احساس کنیم از جانب اطرافیانمان حمایت می‌شویم و اگر مشکلی پیش بیاید می‌توانیم روی کمک آن‌ها حساب کنیم. وقتی همسرتان احساس کند که شما همراه او هستید و تنهایش نمی‌گذارید طبیعتاً بیش از قبل نسبت به زندگی مشترک‌تان دلگرم می‌شود. کمک خانم برای خرج زندگی و کمک مردان در امور منزل نمونه کمک‌هایی هستن که تاثیر زیادی بر رابطه زن و شوهر دارد. در صورتی که در ارتباط با همسرتان دچار مشکل شده‌اید حتما از خدمات مشاوره خانواده استفاده بفرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کمک به همسر می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

دلیل کمک کردن به همسر

روانشناسان خانواده همیشه سعی می‌کنند این نکته را به زوجین یادآوری کنند که زندگی مشترک متعلق به هردوی شماست. در حقیقت همان‌طور که از نام آن پیداست همه‌چیز در این زندگی مشترک است. پس می‌توان گفت کارهای خانه، نگهداری از فرزندان و همین‌طور مسائل مربوط به درآمد خانواده به هردوی شما ارتباط پیدا می‌کند.

اگر با این دیدگاه به موضوع نگاه کنید متوجه می‌شوید که کمک کردن به همسر نه‌تنها یک لطف نیست بلکه وظیفه شماست. به خاطر داشته باشید که هردوی شما می‌بایست برای بهبود شرایط زندگی تلاش کنید و این یعنی هرکدام از شما باید تمام آن کاری که از دستش برمی‌آید را انجام بدهد. برای آشنایی با نشانه های خانواده موفق کلیک کنید.

مزایای کمک کردن به همسر

بهبود کیفیت زندگی

اولین و مهم‌ترین تأثیری که کمک به همسر روی زندگی شما می‌گذارد بهتر شدن کیفیت رابطه عاطفی شماست. کمک‌های شما باعث می‌شود که همسرتان احساس کند شما به او علاقه دارید و خستگی یا خوشحالی او برای‌تان مهم است. همین موضوع احساس قدرشناسی را در همسرتان نیز افزایش می‌دهد. به‌علاوه او نیز تلاش خواهد کرد تا در کارها به شما کمک کند و درنتیجه کیفیت زندگی عاطفی شما تا حد زیادی بهتر خواهد شد.

پیشرفت بیشتر با کمک به همسر

طبیعتاً هرکدام از ما وقتی کاری را با کمک دیگران انجام می‌دهیم بهتر از وقتی خواهد بود که مجبوریم به‌تنهایی کار کنیم. به همین خاطر همیشه بر اهمیت کار گروهی تأکید می‌شود. کار گروهی به شما کمک می‌کند از ایده و توان دیگران نیز کمک بگیرید. این موضوع شما را در شرایطی قرار می‌دهد که بتوانید با سرعتی بالاتر در زندگی خود پیشرفت کنید.

آموزش فرزندان

رفتار شما و همسرتان با یکدیگر یکی از مهم‌ترین منابع آموزشی برای فرزندان‌تان است. آن‌ها هر چیزی را در رفتار شما ببینند یاد می‌گیرند و دیر یا زود به آن عمل می‌کنند. به همین خاطر اگر می‌خواهید اصول مهمی مثل کمک کردن و همکاری را به فرزندان خود آموزش بدهید، یکی از بهترین راهکارها این است که خودتان در کارها به همسرتان کمک کنید.

چطور به همسرم کمک کنم؟

از همسرتان سؤال کنید

اولین راهکار این است که از همسرتان بپرسید چطور می‌توانید به او کمک کنید. توانایی‌ها و نیازهای هرکدام از ما متفاوت است. به همین خاطر بهترین کسی که می‌تواند به این سؤال جواب بدهد همسرتان است. برای مثال ممکن است خانمی در کارهای خانه نیاز به کمک نداشته باشد اما برای تربیت و مسائل درسی فرزندان‌تان از شما کمک بخواهد. یا ممکن است یک آقا در مسائل مالی نیاز به کمک نداشته باشد اما برای مدیریت مسائل خانواده به همفکری شما نیاز داشته باشد.

یکی از بهترین راهکارها این است که با یکدیگر صحبت کنید. توانایی‌ها و نقاط ضعف یکدیگر را به‌خوبی مشخص کنید و هرکس بر اساس توانایی‌هایی که دارد بخشی از کارها را به عهده بگیرد. برای آشنایی با روش‌های حمایت از همسر کلیک کنید.

کمک‌های فکری

کمک کردن همیشه هم به این صورت نیست که کاری برای همسرتان انجام بدهید. همه ما گاهی اوقات نیاز داریم کسی به صحبت‌هایمان گوش دهد و برای پیدا کردن راه‌حل به ما کمک کند. این شرایط به‌خصوص برای آقایان پیش می‌آید. یکی از ویژگی‌های شخصیتی آقایان این است که خیلی کم راجع به مسائل و به‌خصوص مشکلات‌شان صحبت می‌کنند. در این شرایط وظیفه خانم است که برای کمک کردن به همسر خود سر صحبت را باز کند و راجع به مسائلی که همسرش نیاز به کمک دارد به او مشورت بدهد.

تشکر از همسر

اگر احساس می‌کنید به هر دلیلی توانایی کمک کردن به همسرتان را ندارید بهتر است از او بابت کارهایی که انجام می‌دهد تشکر کنید. وقتی شما از همسرتان قدردانی می‌کنید این پیام را به او منتقل کرده‌اید که متوجه زحماتش هستید. همین تشکر ساده شما می‌تواند تا حد زیادی باعث دلگرمی همسرتان باشد.

کمک به همسر و مشاوره خانواده

بسیاری از خانم‌ها یا آقایانی که برای مشاوره خانواده مراجعه می‌کنند از این شکایت دارند که همسرشان به آن‌ها کمک نمی‌کند. این کمک نکردن‌ها خیلی اوقات برای طرف مقابل این‌گونه معنی می‌شود که شما او را نمی‌بینید یا متوجه زحماتی که برای زندگی می‌کشد نیستید. اگر همسر شما درگیر چنین احساسی شود مشکلات بسیاری در زندگی شما ایجاد خواهد شد که مهم‌ترین آن‌ها سرد شدن رابطه عاطفی میان شما است.

به همین خاطر کمک کردن به همسر و یا قدردانی کردن از زحمات او ازجمله نکاتی است که مشاورین خانواده تأکید زیادی روی آن دارند. متأسفانه کمک نکردن یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که زوجین با آن درگیر می‌شوند. این موضوع دلایل مختلفی مثل تربیت اشتباه یا نداشتن شناخت کافی از جنس مخالف و نیازهای او دارد. اگر احساس می‌کنید زندگی مشترک شما نیز دچار این مشکل شده بهتر است از یک روانشناس خانواده برای حل کردن مشکل کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کمک به همسر می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

چطور می‌توانم به همسرم کمک کنم؟

بهترین راه این است که با همسرتان صحبت کنید و از او بپرسید که به چه نوع کمکی نیاز دارد. مشورت دادن و کمک‌های فکری یکی از بهترین کمک‌ها برای آقایان هستند. در کنار آن انجام دادن بعضی از کارهای خانه یا فرزندان می‌تواند کمک مناسبی برای خانم‌ها باشد.

همسرم هرگز به من کمک نمی‌کند؛ چطور می‌توانم این موضوع را برطرف کنم؟

با همسرتان صحبت کنید و خواسته‌ها و احساسات خود را برای او توضیح دهید. یکی دیگر از راهکارهایی که می‌توانید از آن استفاده کنید این است که وقتی او به شما کمک می‌کند تشویقش کنید. اگر این راه‌ها به شما نتیجه نمی‌دهد بهتر است از یک مشاور خانواده کمک بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره