بخشیدن همسر چقدر می تواند سخت باشد؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

بخشیدن همسر برای بعضی‌ها کار بسیار سختی است. هنگامی‌که رفتارهای یک نفر ناراحت‌مان کرده بخشیدن او غیرممکن به نظر می‌رسد. بااین‌حال همه ما این را می‌دانیم که زندگی مشترک بدون بخشیدن اشتباهات یکدیگر ادامه پیدا نمی‌کند. همه زوجین دیر یا زود درگیر اختلاف و دعوا می‌شوند؛ اما آنچه اهمیت دارد این است که چطور اختلافات را حل می‌کنیم؟ بخش مهمی از حل کردن اختلافات و از سر گرفتن زندگی به این بستگی دارد که بتوانید همسرتان را ببخشید. بنابراین بخشیدن نوعی مهارت محسوب می‌شود که به رابطه شما با همسرتان کمک زیادی می‌کند در ادامه اهمیت بخشیدن همسر و راه های انجام این کار را شرح داده‌ایم. در صورتی که موانعی وجود دارد که مانع از حل مساله می‌شود، حتما از خدمات مشاوره خانواده استفاده نمایید.

 

چرا باید همسرم را ببخشم؟

احتمالاً اولین سؤال شما این است که اصلاً چرا باید همسرم را ببخشم؟ طبیعتاً بخشیدن کسی که ناراحت‌مان کرده کار آسانی نیست. بااین‌حال همان‌طور که گفتیم شما برای ادامه دادن زندگی مشترک خود ناچار به بخشیدن اشتباهات همسر خود هستید. بخشیدن همسر علاوه بر این دلایل و مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم.

بخشیدن را به یک اصل در زندگی به همسر تان تبدیل کنید

همه ما گاهی در زندگی اشتباه می‌کنیم؛ و نیاز داریم از طرف کسانی که دوستشان داریم بخشیده شویم؛ وقتی همیشه در مقابل اشتباهات همسرتان سخت‌گیرانه برخورد کرده باشید نمی‌توانید از او انتظار محبت و بخشش داشته باشید. به همین خاطر روانشناسان خانواده معمولاً توصیه می‌کنند با بخشیدن طرف مقابل‌تان این رفتار را به او نیز یاد بدهید. وقتی از اشتباهات دیگری می‌گذرید بخشش را به‌عنوان یک اصل در رابطه خود جا خواهید انداخت. پس یکی از مزایای بخشش این است که وقتی شما هم اشتباه کردید می‌توانید روی بخشش همسرتان حساب باز کنید.

یاد دادن بخشش به کودکان

فرزندان شما بیش از هر چیز از رفتارهای‌تان یاد می‌گیرند. به همین خاطر اگر صاحب فرزند هستید در رابطه خود با همسرتان به این موضوع دقت کنید که کودکان همیشه با دقت در حال بررسی رفتار شما هستند. اگر آن‌ها پرخاش و سختگیری را در رفتار شما ببینند احتمالاً در آینده یا حتی از همین سنین درست مثل شما با اطرافیان برخورد می‌کنند.

بیشتر بخوانید : آشتی با همسر

 

راهکارهایی برای بخشیدن همسر

بگذارید شرایط کمی آرام‌تر شود

بخشیدن همسر موضوعی است که نیاز به گذشت زمان دارد. به همین خاطر از خودتان انتظار نداشته باشید که اندکی پس از اختلاف و دعوا بتوانید او را ببخشید. بهترین راهکار این است که مدتی به خود و همسرتان زمان بدهید. روانشناسان توصیه می‌کنند در این شرایط سعی کنید احساسات منفی خود را کاهش دهید. برای این کار ببینید معمولاً چه چیزهایی شما را آرام می‌کنند. برای مثال شاید صحبت کردن با یک دوست یا گوش دادن به موسیقی ناراحتی شما را کمتر بکند. پس بهتر است برای این کارها وقت بگذارید. هنگامی‌که حالتان بهتر شد به بخشیدن همسر یا صحبت کردن با او فکر کنید. برای آشنایی با نحوه برخورد در حین دعوای زن و شوهر کلیک کنید.

دلایل اختلاف و سهم هرکدام‌تان را مشخص کنید

برای اینکه بتوانید همسرتان را ببخشید باید تصویر واقع‌بینانه‌ای از شرایط به دست آورید. سعی کنید با خودتان به این سؤال پاسخ دهید که دلیل اختلاف شما چیست؟ آیا واقعاً همه تقصیرات به عهده همسرتان است؟ آیا شما هیچ نقشی در به وجود آمدن این اختلاف نداشته‌اید؟ وقتی بتوانید سهم هرکدامتان را از اختلاف پیش‌آمده مشخص کنید و متوجه تقصیرات خودتان هم بشوید بهتر خواهید توانست همسرتان را ببخشید. اما نکته اینجاست که برای انجام این تمرین باید منصفانه و بدون جانب‌داری به شرایط نگاه کنید. در غیر این صورت همسرتان را مقصر همه‌چیز خواهید دانست.

برای بخشیدن دنیا را از دریچه دید همسر تان ببینید

سعی کنید از زاویه دید همسرتان به شرایط پیش‌آمده نگاه کنید؛ ببینید همسرتان از شرایط موجود چه احساسی دارد؟ یا چه موضوعاتی باعث ناراحتی او شده که این اختلاف را میان شما ایجاد کرده است؟ یکی از مهم‌ترین نکاتی که در بخشیدن دیگران به شما کمک می‌کند این است که متوجه احساسات آن‌ها بشوید. از این طریق شما بهتر متوجه شرایط می‌شوید و می‌توانید آن را تحت کنترل داشته باشید.

اولویت خود را در زندگی مشخص کنید

مشاورین خانواده معتقدند که زندگی مشترک توانایی‌های خاصی را لازم دارد. یکی از این توانایی‌ها این است که نسبت به رفتارهای همسرتان گذشت داشته باشید و بتوانید برای ادامه یافتن زندگی مشترک خود بعضی مسائل کم‌اهمیت‌تر را کنار بگذارید. به همین خاطر یکی از راهکارهایی که خیلی می‌تواند به شما کمک کند این است که اولویت‌های خود را مشخص کنید.

به دنبال چه چیزی هستید؟ آیا می‌خواهید زندگی مشترک موفقی داشته باشید یا صرفاً به دنبال این هستید که در رقابت با همسرتان پیروز شوید؟ با مشخص کردن اولویت‌ها و اهداف اصلی تا حد زیادی شرایط برای خودتان هم مشخص می‌شود.

برای بخشیدن همسر راجع به ناراحتی‌هایتان صحبت کنید

بسیاری از خانم‌ها یا آقایان از این گلایه دارند که همسرشان علی‌رغم ناراحتی آن‌ها به رفتار اشتباهش ادامه می‌دهد. این کار ظرفیت شما را برای بخشیدن همسر تا حد زیادی پایین می‌آورد. اما بسیاری از مواقع وقتی در زندگی این زوج‌ها دقت می‌کنیم متوجه می‌شویم که آن‌ها راجع به ناراحتی خود با همسرشان صحبت نمی‌کنند یا حداقل روش‌های صحیح صحبت کردن را بلد نیستند. یادتان باشد صحبت کردن اولین و بهترین راهکار برای حل اختلافات است. با همسرتان راجع به چیزی که شما را ناراحت کرده و احساسی که از آن دارید صحبت کنید و با کمک یکدیگر به یک نتیجه مناسب برسید.

 

بخشیدن همسر و اهمیت مشاوره

اختلاف در زندگی زناشویی چیزی نیست که بتوانید از آن جلوگیری کنید. اختلافات همیشه در زندگی ما هستند. اما آنچه اهمیت دارد این است که چطور از پس مدیریت شرایط بربیاییم. بخشیدن همسر یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مسئله است. برای همه ما سخت خواهد بود که وقتی ناراحت هستیم به جای اینکه دیگران با ما همدلی داشته باشند مجبور بشویم آن‌ها را ببخشیم یا جوری وانمود کنیم که انگار هیچ مشکلی پیش نیامده است.

به میزانی که ناراحتی شما از همسرتان بر سر موضوع جدی‌تری باشد یا رفتارهای نامناسب او برای مدت بیشتری طول بکشد بخشیدن همسر کار سخت‌تری خواهد شد. در این شرایط شاید بهتر باشد از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. ازجمله اقدامات مشاورین در این شرایط عبارت است از:

آیا مشکل شما قابل‌حل است؟

اولین سؤالی که باید به آن جواب داد این است که اختلاف میان شما و همسرتان چیست؟ و آیا این اختلاف قابل‌حل است؟ برای مثال گاهی اوقات مشخص می‌شود که مشکلات رفتاری همسر شما ناشی از یک بیماری روانی به‌خصوص اختلالات شخصیت هستند. در این شرایط شما باید بپذیرید که رفتار همسرتان هرگز تغییر نمی‌کند. و طبیعتاً باید تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید با این شرایط کنار بیایید و یا باید تصمیم دیگری برای رابطه‌تان بگیرید؟ برای آشنایی با نحوه جلوگیر از اختلافات خانوادگی کلیک کنید.

راهکارهایی برای کاهش اختلافات

اصلی‌ترین اقدام روانشناسان این است که به شما کمک کنند اختلاف‌هایی که با همسرتان دارید را برطرف کنید و از بروز مجدد آن‌ها جلوگیری کنید. درواقع روانشناسان روش‌هایی را برای داشتن رابطه باکیفیت، حل مسئله صحیح و مدیریت هیجان‌ها به شما آموزش می‌دهند.

درمان آسیب‌های خانواده

اختلاف و دعوا همیشه آسیب‌هایی را به دنبال دارد. به همین خاطر یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک روانشناس باید در نظر داشته باشد این است که بتواند اختلافاتی که میان شما و همسرتان پیش آمده را شناسایی کند و برای برطرف کردن آن‌ها برنامه‌ای داشته باشد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه صمیمیت بین خواهر و برادر می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

چطور می‌توانم همسرم را ببخشم؟

سعی کنید دنیا را از دریچه دید همسرتان نگاه کنید و به او نیز برای شرایط پیش‌آمده حق بدهید. یکی از بهترین راهکارها این است که با همسرتان صحبت کنید و با کمک یکدیگر به یک راه‌حل مناسب برسید.

بخشیدن همسر چه اهمیتی دارد؟

شما با بخشیدن همسرتان در درجه اول گذشت و محبت را به فرزندانتان یاد می‌دهید. علاوه بر این همسرتان نیز یاد می‌گیرد که در شرایط مشابه شما را ببخشد و از این راه زندگی باکیفیت‌تری خواهید داشت.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره