ترک متادون | بهترین روش ترک اعتیاد به متادون بدون درد

ترک متادون یا ترک اعتیاد به متادون چرا باید توسط متخصص انجام شود؟ پیدا کردن راهی برای ترک متادون برای بسیاری از افراد امر پیچیده‌ای به نظر می‌رسد چرا که متادون خود دارویی است که در ترک اعتیاد به مواد مخدر و افیونی به کار می‌رود و به کاهش علائم ناخوشایند ترک کمک می‌کند. با این حال برخی افراد که اطلاع چندانی از این دارو ندارند متادون را کاملاً جایگزین مواد کرده و به این ترتیب شروع به سوءمصرف آن می‌کنند.

در این وضعیت اعتیاد جدیدی به مشکلات قبلی فرد اضافه می‌شود که وضعیت دشواری را پدید می‌آورد؛ اما بروز این رویداد به معنای پایان ماجرا نیست بلکه برای ترک اعتیاد به متادون نیز روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که به کمک پزشکان و متخصصین حوزه سلامت روان از جمله روانشناسان می‌توانید از آن‌ها بهره مند شوید. برای آشنایی با بهترین روش‌های ترک اعتیاد به متادون تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. برای دریافت خدمات ترک اعتیاد کلیک کنید.

ترک متادون

ترک متادون در ابتدا به نظر آسان می‌آید. به همین دلیل خیلی از کسانی که دچار اعتیادبه متادون هستند خودشان بارها تلاش بر ترک کرده اند. تغییر دوز، قطع ناگهانی، جایگزین کردن داروهای دیگر از جمله اقدامات این عزیزان است. اما بعد از تمام این تلاش ها اغلب به این نتیجه می رسند که متادون دارویی به شدت اعتیادآور و حتی بدتر از موادمخدر است!!! حال آن که این دارو راهی برای درمان اعتیاد محسوب می شود. شما برای ترک متادون حتما باید به متخصص مراجعه نمایید. برای کنار گذاشتن آن نیاز به متخصص دارید. برای درک بهتر این مساله در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

متادون چیست؟ علائم اعتیاد به متادون کدامند ؟

ترک اعتیاد به متادون

متادون نوعی داروی اپیوئیدی است که اثرات ضد درد دارد و اغلب در درمان اعتیاد به مواد افیونی به خصوص هروئین به کار می‌رود. متادون اثراتی مشابه با مواد افیونی نظیر مورفین و تریاک دارد. تجویز آن به هنگام ترک به بیمار کمک می‌کند از نظر جسمانی در وضعیت باثبات تری قرار بگیرد و علائم ترک کمتری را تجربه نماید.

با این حال توجه داشته باشید که این دارو به دلیل داشتن مکانیسم اثر مشابه با مواد مخدر اگر به‌درستی و مطابق تجویز پزشک مصرف نشود خود می‌تواند منجر به شکل گیری اعتیاد جدیدی شده و بر مشکلات قبلی بیفزاید. مصرف زیاد متادون همانند سایر مواد مخدر منجر به کاهش هوشیاری، کما، اوردوز و … می شود؛ که در مقاله متادون چیست به صورت کامل عوارض، علائم و چگونگی عملکرد متادون توضیح داده ایم.

 

باور های غلط در مورد اعتیاد به متادون و ترک آن

متأسفانه بسیاری از افراد از اعتیادآور بودن متادون و نیاز به ترک متادون اطلاعی ندارند و هنگامی که در دوره سم زدایی پزشک این دارو را تجویز می‌کند آن‌ها بدون توجه به دوز مصرف و مدت زمان تعیین‌شده برای استفاده از این دارو، دست به سوءمصرف آن می‌زنند. همین امر باعث می‌شود که نه تنها اعتیاد قبلی فرد درمان نشود بلکه اعتیاد به متادون نیز به شرایط قبلی اضافه گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش‌ها تا پایان مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

ترک اعتیاد به متادون

هم چنین برخی افراد ترک اعتیاد به مواد مخدر به کمک متادون را به صورت سرخود آغاز می‌کنند که همین مسئله نیز در وابستگی ناخواسته به این دارو نقش بسزایی دارد. توجه داشته باشید که دوز مصرف متادون باید کاملاً تحت کنترل باشد و متناسب با نوع ماده‌ای که قصد ترک آن را دارید، میزان مصرف قبلی و بررسی شرایط جسمانی و روانی استفاده شود. بررسی این موارد تنها به عهده پزشک است و افراد غیرمتخصص نمی‌توانند برای شما متادون تجویز کنند یا به کمک آن شما را ترک دهند. 

برای انجام دقیق تست اعتیاد به متادون کلیک کنید.

علائم ترک متادون

از آنجایی که داروی متادون  خود در اصل برای ترک اعتیاد به هروئین و سایر مواد افیونی تولید می‌شود علائم ترک آن به شدت سایر مواد افیونی نیست و به همان سرعت نیز بروز پیدا نمی‌کند. یکی از علت‌های این موضوع طولانی بودن مکانیسم اثر متادون است که باعث می‌شود این دارو حدود 1 تا 3 روز در بدن باقی بماند. در نتیجه علائم ترک متادون مشابه با علائم ترک مواد افیونی است که با شدت کمتری اتفاق می‌افتند. از جمله این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. جهت آشنایی با سایر روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

– بروز علائم گوارشی نظیر دل پیچه، اسهال، حالت تهوع و استفراغ

– دچار شدن به دردهای عضلانی

– افزایش اشک چشم و آبریزش بینی

– احساس اضطراب و بی‌قراری

– دچار شدن به مشکلات خواب

– تب، لرز و تعریق

علائم ترک متادون | علائم ترک اعتیاد به متادون

 

عوراض ترک اعتیاد به متادون

عوارض اعتیاد و ترک اعتیاد به متادون را می توان به دو دسته عوارض جسمی و عوارض روحی و روانی تقسیم کرد. برخی از این عوارض کوتاه مدت هستند و طی 3 روز تا 2 هفته بعد از قطع مصرف از بین می روند و برخی دیگر از عوارض متادون نیز می توانند تا سال های همراه فرد بمانند. در ادامه به برخی از عوارض جسمی و روانی اشاره می کنیم :

عوراض جسمی ترک اعتیاد به متادون

توجه داشته باشید که عوارض جسمی در حالت ترک سریع شدت بیشتری در فرد دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • سردرد و سرگیجه
 • آبریزش چشم و بینی 
 • تهوع و استفراغ
 • عرق زیاد و لرزش بدن 
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • درد مفاصل و عضلات

عوارض روانی ترک متادون

از جمله عوارض روانی مصرف و ترک متادون به موارد زیرا می توان اشاره کرد : 

 • اضطراب و افسردگی
 • حالات هیجانی
 • بیش فعالی
 • توهم‌های بینایی و شنوایی
 • افکار خودکشی
 • پرخاشگری
 • کاهش انگیزه
 • نداشتن ثبات شخصیت

 

ترک متادون با سم زدایی 

سم زدایی برای ترک متادون یکی از روش های درمانی است که در مراکز درمانی و بیمارستان ها اهمیت و کارایی پیدا می کند. در ترک متادون با سم زدایی فرد همواره تحت نظر پزشک قرار دارد و تا حد زیادی علائم ترک در او کاهش پیدا می کند. 

اما در ترک اعتیاد به متادون با روش کاهش تدریجی دارو و با کاهش دوز متادون که در چند هفته ارائه می شود. علائم ترک اعتیاد به متادون در فرد به شدت کاهش پیدا می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده روش های ترک تدریجی بهتر از روش های ترک یک باره و سریع می باشد. هرچند که روش های تدریجی طول درمانی بسیار بیشتری نسبت به روش های ترک سریع دارند. شما در هر جایی هستید می توانید از خدمات مشاوره ترک اعتیاد به متادون مرکز ذهن نو بهرمند شوید. 

 

بهترین روش ترک متادون

بهترین روش ترک متادون

اگر کسی به طور تفریحی به مصرف متادون روی بیاورد یا در روند ترک اعتیاد به مواد دیگر با استفاده‌های نابه جا از این دارو به آن وابستگی پیدا کند در قدم اول لازم است که برنامه‌های سم زدایی را اجرا کرده و سپس سایر درمان‌های روان شناختی و پزشکی برای پایداری در ترک را نیز پیگیری نماید. ما در ادامه به انواع روش‌های درمانی برای ترک متادون اشاره کرده‌ایم.

روش اول : درمان‌های دارویی ترک متادون

برای ترک اعتیاد به متادون به خصوص وقتی فرد این دارو را در دوزهای بالا مصرف می‌کرده ممکن است پزشک درمان دارویی را در دستور کار قرار دهد. ازجمله مهم‌ترین داروهایی که برای ترک متادون تجویز می‌شود باید به بوپرنورفین یا همان ب 2 اشاره کرد.

این دارو نیز مکانیسم اثر تقریباً مشابهی با مواد افیونی دارد. در نتیجه نباید به‌طور خودسر مصرف شود. هم‌چنین روند مصرف و نوع قطع آن نیز به طور کامل باید زیر نظر پزشک باشد تا تمام عوارض احتمالی کنترل گردند.

دوز اولیه مصرف بوپرونورفین باید توسط متخصص و پزشک تعیین شود، بوپرنورفین بیشتر علائم ترک متادون را کم می کند، به همین خاطر فرایند ترک متادون با درد کمتری همراه خواهد بود. توجه داشته باشید که این روش حتما باید زیر نظر متخصص و پزشک صورت گیرد. 

روش دوم : ترک متادون با روان درمانی فردی

علاوه بر سم‌زدایی و درمان دارویی از آنجایی که اعتیاد منجر به ایجاد تغییرات مغزی مزمن می‌شود لازم است که درمان‌های روان‌شناختی نیز در دستور کار قرار بگیرند تا فاکتورهای مهمی نظیر وسوسه و احساس میل شدید به مصرف مجدد نیز تحت درمان قرار گرفته و برای بهبودی پایدار تلاش شود.

هم‌چنین به این موضوع توجه کنید که اعتیاد امروزه به عنوان یک اختلال روان پزشکی شناخته می‌شود و تقریباً در اکثر موارد ریشه‌های روانی دارد. به این صورت که بسیاری از افراد به دلیل مشکلاتی نظیر فقدان اعتماد به نفس، نداشتن احساس کارآمدی در زندگی یا وجود افسردگی و احساس درماندگی در زندگی به سمت مواد کشیده می‌شوند.

اگر این عوامل زیر بنایی تحت درمان قرار نگیرند احتمال اینکه فرد پس از سم زدایی مجدداً به سمت مواد کشیده شود تا حد زیادی وجود خواهد داشت. در نتیجه اگر می‌خواهید که پرهیز پایداری را تجربه کنید و به طور بنیادی به رنج های خود در ارتباط با مصرف مواد پایان دهید لازم است که در کنار عدم مصرف و پیگیری درمان‌های دارویی درمان‌های روان‌شناختی را نیز جدی بگیرید.

روش سوم : خانواده درمانی برای ترک متادون

خانواده درمانی شکل دیگری از روان درمانی است که روانشناسان آن را با حضور اعضای خانواده برگزار می‌کنند. هدف از خانواده درمانی این است که سایر اعضا به درستی مشکل فرد را بشناسند و بدانند در برخورد با او باید چه مسائلی را رعایت کنند. برای مثال آشنایی با این مسئله که لغزش بخشی از روند درمان است و با یک بار اشتباه تمام تلاش‌های فرد زیر سوال نمی‌رود به اعضای خانواده کمک می‌کند تا راحت تر با این موضوع کنار بیاییند و رفتارهایی نظیر سرزنش و تحقیر را کم تر از خود نشان دهند.

 

روش چهارم : گروه درمانی

گروه درمانی یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای پایدار نگه داشتن فرد در دوره پرهیز است. در گروه درمانی فرد در کنار سایر افرادی که مسیر ترک اعتیاد به متادون را پشت سر گذاشته‌اند قرار می‌گیرد و تجربیات آن‌ها را می‌شنود. این کار به او کمک می‌کند تا بداند در این مسیر دشوار تنها نیست و افراد دیگری با شرایط دشوارتر هم توانسته‌اند این موضوع را پشت سر بگذارند. این امر در نهایت به افزایش خودکنترلی و مقاومت در برابر وسوسه‌های درونی و بیرونی کمک بسیاری می‌کند. برای انتخاب روش درمان و شروع مشاوره ترک اعتیاد دریافت کنید.

 

ترک متادون چند روز طول می کشد ؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت ترک اعتیاد به متادون با توجه به شرایط جسمی بیمار و میزان مصرف متفاوت است ولی به طور کلی سیکل درمان 14 روز تا سم زدایی کامل و اصولی فرد زمان می برد. 

ترک یکدفعه متادون

ترک یکدفعه ای (یابویی) متادون ، از بدترین روش های ترک این دارو محسوب می شود. شما با این کار شُک ناگهانی به بدن و مغزتان وارد می کنید. این شُک اصلا برای سلامت شما خوب نیست. هر بار با ترک یکدفعه ای متادون بدنتان در مقابل درمان مقاوم تر می شود. پس بدون توجه به راهنمایی ها متخصصین هرگز دست به قطع ناگهانی داروهای تان نکنید.

مراقبت های لازم بعد از ترک متادون | مقابله با وسوسه های بعد از ترک

واقعیت این است که ترک متادون همانند سایر مواد مخدر احتمال بازگشت بالایی دارد؛ چرا که بیمار تنها از لحاظ جسمی به صورت کامل سم زدایی شده و با مواجه شدن با شرایط پیچیده روانی دوباره اعتیاد خود را از سر می گیرد. به همین دلیل لازم است تا خانواده فرد بعد از ترک اعتیاد به متادون مراقبت لازم را از وی داشته باشند. توصیه ما این است که حتما از جلسات روانشناس متخصص در ترک اعتیاد حتما بهرمند شوید. از جمله مراقبت های لازم بعد از ترک اعتیاد می توان به موارد زیر اشاره داشت :

پیدا کردن عامل اصلی اعتیاد فرد

بر اساس تحقیقات انجام شده افراد در زمان مواجه با یک شرایط سخت و پیچیده روانی دچار اعتیاد می شوند و اعتیاد تنها نمود یک مسئله حل نشده روانی در گذشته فرد بیمار است. به همین دلیل بعد از ترک اعتیاد باید عامل اصلی اعتیاد پیدا و درمان گردد.

تغییر شرایط زندگی فرد

بهتر است محل زندگی به طوری تغییر کند تا بعد از ترک اعتیاد به متادون با خاطرات بد گذشته ارتباط کمتری پیدا کند. 

تفریحات سالم 

سعی کنید بعد از ترک تفریحات سالمی داشته باشید. رفتن به کلاس های ورزشی، مسافرت و … . 

رفتن به سر کار 

داشتن دغدغه فکری بعد از ترک اعتیاد سبب می شود تا کمتر به وسوسه های مصرف مجدد فکر کنید.

 

پیدا کردن و درمان عامل اصلی اعتیاد بعد از ترک متادون از وسوسه بازگشت دوباره اعتیاد جلوگیری می کند

 

ترک متادون با ذهن نو

شما در هر کجای کشور که هستید می توانید از خدمات نوین مرکز ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی بهرمند شوید. ذهن نو با دارا بودن تیم تخصصی و مجرب شامل برترین اساتید و متخصصان ترک اعتیاد دانشگاه های برتر کشور پاسخگوی نیاز های شما به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین است.  همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی مرکز ذهن نو از جمله اینستاگرام همراه ما باشید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک متادون می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

ترک متادون چند روز طول می کشد ؟

به طور کلی دو هفته که بسته به شرایط بیمار متفاوت است. در مقاله به طول کامل توضیح داده شده .

آیا ممکن است فرد در اثر مصرف متادون دچار اور دوز شود؟

بله. مصرف بیش از حد متادون نیز همانند هر ماده مخدر دیگر می‌تواند به بروز علائم اوردوز بیانجامد. از جمله این علائم می‌توان به تنگ شدن مردمک چشم‌ها، سرگیجه، رنگ پریدگی، کاهش سطح هوشیاری، حالت تهوع و استفراغ و بروز تضعیف تنفسی اشاره کرد. در این شرایط لازم است که فرد سریعاً به اورژانس منتقل گردد تا خدمات حمایتی و اقدامات لازم برای مسمومیت زدایی انجام شوند.

‫25 دیدگاه ها

 1. به نظر من ترک متادون از ترک تریاک سخت تره الا ن که درگیر این دارو شدم ده ساله نتونستم بزارمش کنار شما راهی داری که بتونم اینم ترک کنم؟

  1. فقط بهترین راه کم کردن تدریجی هست .انرژی مثبت خیلی مهمه و اینکه خودت رو مشغول و خسته کنی تا بتونی یکمم بخوابی

  2. سلام ترک متادون بعد از یه هفته تا ده روز تازه درد اصلی میفهمی و لامصب هر روز با درد فراوان و ذهن بهم ریخته ک کنترل کردن اینکه عصبی نشی سخته و بیقراری بیش از حد تا 40 روز هم خیالت راحت درد بیقراری شدید داری شایدم دو ماه اینارو گفتم چون خیلی دیدم ترک کردن تازه با دارو فقط تو سایت گفته ب2 بخوری برا ترک متادون باید حداقل ی هفته بعد از قطع کردن متادون بخوری و با دکتر حتما هماهنگ کنی یا هر دارویی تو سایت گفته دو هفته سم زدایی ولی من تجربه داشتم میگم خودت رو برا این حرفایی گفتم اماده کن حتما برو پیش متتخصص این کار.ولی تدریجی هم بیاری روی روزی 1 سیسی یا حتی نصف سی سی بازم ترکش لامصب از هرچی بگی سختره واقعیت رو گفتم ولی برات دعا میکنم و برای همه بتونن ترک کنن و دیگه سمتش نرن همینطوری تو سایت گفته.خدا کمکمون کنه یا علی

   1. دمت گرم تمام حرفات حقیقته تازه بعد دوهفته دردات بیستر میشه ب2 اگه بخوای بخوری حداقل 4روز بعد باید بخوری وگرنه دردات ده برابر میشه

  3. دقیقا بنده هم یازده ساله مصرف متادون دارم و تا حدودا چهار ماه پیش تا ۱۲۰ میل هم رسید و حالا کمی کردم رساندمش به ۲۵ میل،ولی نمیدونم میتونم کامل ترکش کنم یا نه
   چون از نظر روانی و فکری فوق العاده وابسته متادون هستم و بدون خوردنش دست و دلم به هیچ کاری نمیره

   1. سلام علی جان به راحتی می تونی بذاری کنار متادون توی مواد صنعتی راحت ترین ترک و سخت ترین ترکم داره انتخاب باخودتونه من روزی ۴ تا قرص ۴۰ میخوردم من نه تو خونه افتادمم نه از کارم فقط مدیریت کن ترک ۵۰ روز پیگیری کن کلینیک‌های ترک فقط برای چاپیدن انسانهای مثل من شما که به بیماریه اعتیاد زیاده به حرف هیچ کی گوش نده قدرت نیروی برتر دست کم نگیر

 2. سلام ممنون از سایته خوبتون یه سوال داشتم به نظرتون از متادون می شده برای ترک هر ماده مخدری استفاده کرد

  1. سلام قرص متادون به عنوان درمان جایگزین شناخته میشه و متخصصین معمولا برای ترک به مواد افیونی متادون تجویز می کنن. اما خوب در برخی از مراکز ترک اعتیاد از متادون برای ترک موادی مثل شیشه و کوکایین هم استفاده میشه.

 3. هرگزسمت متادون نریدمن خیلی تجربشودارم 4بارترک کردم اونم دوزبالا،متاسفانه بازم فقط رفقای بدومعتاددوباره رفتم سمت متادون،بگذریم،بایداراده کنید،حتماوحتما،دوم اگه متاهلی زنت بایددرکنارت باشه درکت کنه،خونه هم نمیتونی ترک کنی مثلا خونه خواهریاکسی که واقعا ازرگو خونت باشه واقعاهیچ منتی نباشه همه هم درکت کنند،یااینکه بری کمپ 21روزو تحمل کنی سختیش 8روز تواوج میره یعنی نهایت درداستخونا،عضلهاهیچیم نمیتونی بخوری،اماچای نبات،خوبه،کنجد خوبه بهد8روز کم کم درد کم میشه،ب امیدموفقیت

 4. سلام من قبلا شیره مصرف میکردم ۵ سال هم ترک کردم الان ۲سال هست که درگیر متادون شدم روزی ۱۵ سی سی میخورم نمیدونم چیکار کنم به خدا نمیدونم چیکار کنم به بچه هام که نگاه میکنم خودم شرمنده میشم دیگه خسته شدم از این مرگ خاموش

  1. سلام متادون به عنوان یه دارو جایگزین ایجاده شده اما به خاطر ماهیت شبه افیونی متادون اعتیاد اوره و باید برای ترک متادون اقدام کرد. حتما با متخصصین ترک صحیت کنید براتون برنامه ترک مناسب معرفی میکنن و در بازه زمانی مشخص می تونید 15سی سی متادون رو به صفر برسونید
   برای ارتباط با متخصصین ترک با شماره های درج شده تماس بگیرید

 5. ترک متادون اصلا راهی ندارد ده ساله دارم پدرمو ترک می دم ولی هیچ فایده ای ندارد صد بار فرستادمش کمپ . بی خوده

 6. کسانی که به خاطر ترک مواد مخدر رو به متادون آوردین بدانین از چاله به چاه ی عمیق افتاده اید این راهی بسیار اشتباهی بود که خواسته یا ناخواسته جلوی پای معتادان بدبخت گذاشتن چون خودم مصرف میکنم میگم مرگ تدریجی هست تنها راهکارش این که هفته به هفته یک سیاسی کم کنیم تا به یک برسه یا نیم سی بدیم سری برویم کمپ مطمئن

 7. سلام دوستان از تجربیات ترک متادون باروزی ۴ تا قرص۴۰بهتون میگم به این تجربیاتی که میان بعضی از دوستان می‌نويسن توجه نکنید بستگی داره چه جوری ترک کنی متادون سخت‌ترین ترک تو مواد و آسون ترین ترکم داره بنده حتی یه روزم توخونه نیوفتادم هر روز سر کارم بود شاید بعضیها بخندن بگن دروغ هر کاری مدیریت لازم داره من هیچ وسوسه ای ندارم بدون کوچکترین خوردن قرص شیمیایی
  از ته دل تمام تجربیاتم کسی که می خواد ترک کنه در اختیارش میذارم چرا یه عده ای تویه این شرایط اقتصادی میدونن میشه به راحتی ترک کرد هزینه های هنگفتی به نام ترک در کلینیک ها از کسی که بیماری اعتیاد مبتلاست میگیرن

 8. خواستم از مرکز ذهن نو تشکر کنم. خیلی به من و خانوادم توی ترک متادون کمک کردن. واقعا ممنون

 9. یکی از دوستان که از خدمات ترک اعتیاد به متادون موسستون استفاده کردن شما را معرفی کردن خواستم یه سوال بپرسم من چطوری می تونم متادون رو ترک کنم. خیلی دارم اذیت می شم. ممنون

  1. برای ترک متادون باید برنامه ترک بگیرید البته بدون دریافت پشتیبانی مشاوره روانشناسان احتمال ترک بسیار پایین هست. پس حتما برای ارزیابی های اولیه و مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره