14 نشانه مادر شوهر حسود

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

مادر شوهر حسود یکی از مشکلاتی است که بسیاری از عروس خانم‌ها با آن درگیر می‌شوند. رابطه میان عروس و مادر شوهر همیشه تنش‌ها و تصورات خاص خودش را به همراه داشته است؛ حالا اگر مادر شوهر شما ویژگی‌هایی مثل حسادت هم داشته باشد ارتباط شما بیش‌ازپیش دچار مشکل می‌شود. این شرایط حتی می‌تواند کیفیت رابطه شما با همسرتان را هم تحت تأثیر خودش قرار بدهد. به همین خاطر روانشناسان توصیه می‌کنند پیش از ازدواج علاوه بر خود فرد رفتارهای خانواده او را هم زیر نظر داشته باشید و ببینید که آیا می‌توانید با اخلاقیات آن‌ها کنار بیایید یا خیر؟ اگر احساس می‌کنید حسادت‌های مادر شوهرتان در حال به هم زدن زندگی شما است پس حتما مشاوره خانواده تلفنی دریافت نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مادر شوهر حسود می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

نشانه های مادر شوهر حسود

این که یک مادر شوهر حسود دارید شاید عجیب به نظر برسد. اما او هم با وجود تمام تجربیاتش یک انسان است. پس به جای مقابله با مادر شوهر حسود خود بهتر است به دنبال راهی برای بهبود این ارتباط بگردید. اما پیش از قضاوت باید بدانید که رفتاری نشانه حسادت او نیست. در ادامه مهم‌ترین نشانه های مادر شوهر حسود را باز گفته‌ایم.

1- به حریم خصوصی تان توجه نمی کند

او بدون خبر قبلی به خانه تان می‌آید. درباره هر مساله ریز و درشتی سوال می‌کند. بدون اجازه به اتاق خوابتان می‌رود. انتظار دارد درباره هر مساله ای با او مشورت کنید.

اگر بدون اطلاع او جایی بروید، قشقرق به پا می‌کند.

2- مادر شوهر حسود از عروس بدگویی می کند

در هر فرصتی از شما پیش دیگران به خصوص همسرتان بد می‌گوید. او هر کس را ببیند که با شما رفتار خوبی دارد، حسودی کرده و در نتیجه از شما پیش او بد می‌گوید.

3- همیشه ناسپاس است

هر کاری هم که برای مادر شوهر حسود تان بکنید، باز هم نمی‌توانید او را از خود راضی کنید. او همیشه طوری رفتار می‌کند که انگار وظیفه دارید برای رضایت او هر کاری بکنید.

در نهایت هم هیچ وقت جمله ای که می‌خواهید را نمی‌شونید.

4- به اولویت هایتان اهمیت نمیدهد و برنامه هایتان را خراب می کند

او عمدا برنامه های خانوادگی را در زمانی تنظیم می‌کند که شما کاری داشته باشید. با این کار یا برنامه تان را خراب می‌کند و یا کاری می‌کند که همسرتان بدون حضور شما به مهمانی او برود.

با این کار او تلاش دارد که وفاداری پسرش را بسنجد و به شما نشان دهد که همیشه مادرش در اولویت قرار دارد.

5- بالا به پایین رفتار می کند

دستوری حرف زدن یکی از نشانه های بارز مادر شوهر حسود است. شما این سبک رفتاری را بیشتر در مواقعی می‌بینید که با شما تنها شده.

او جلوی پدر شوهر و شوهرتان دستوری حرف نمی‌زند.

6- در هر موقعیتی بی اعتنایی می کند

بی توجهی یکی از متدهایی رفتاری کسانی است که می‌خواهند طرف مقابل را مایوس کنند. او با دور خود جمع کردن دیگر افراد شما را تنها می‌کند.

در موارد خفیف تر نظر شما را نمی‌پرسد و جویای حالتان نیست. پیشنهاد می شود که در این مواقع حتما از مقاله موضوع صحبت با مادر شوهر استفاده کنید.

7- مظلومانه رفتار می کند

مادر شوهر حسود همیشه طوری رفتار می‌کند که از نظر بقیه فردی قربانی است. او وضعیت را طوری جلوه می‌دهد که شما را متهم کند.

برای مثال کاری می‌کند که شما خشمگین کرده و شما دقیقا سربزنگاه خشمتان را بروز دهید. این گونه او قربانی و شما ظالم هستید.

8- مادر شوهر حسود کینه توزی می کند

کافی است یک کار اشتباه از شما سر بزند، گویی دیگر هرگز راهی برای بخشش وجود ندارد. او برای مقابله به مثل کردن اشتباه تان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

اعتراض شما به رفتارهای بد او اوضاع را بدتر می‌کند. گویی او به خاطر اشتباه تان دیگر هرکاری زشتی را می‌تواند با شما بکند.

9- عروس هایش را با هم مقایسه می کند

هنر و موفقیت های دیگر عروس های اقوام را تعریف و تمجید می‌کند. با گوشه چشم و یا کنایه، عروس خودش را کوچک می‌کند.

در مواردی ممکن است حتی شما را با نامزدهای قبلی پسرش هم مقایسه بکند. او با این کار در تلاش است که احساس کوچکی و خفیف شدن به شما بدهد.

10- با شما مستقیم حرف نمی زند

هر کاری هم که داشته باشد، حتی اگر مستقیم به خودتان هم مرتبط باشد به همسرتان می‌گوید. او همچنان با این کار می‌خواهد بی اعتنایی اش به شما را نشان دهد.

هیچ وقت برای دعوت به خانه شان هم به شما زنگ نمی‌زند. حتی اگر همسرتان در دسترس نباشد، ترجیح میدهد پشت خط بماند و یا صبر کند تا به خود همسرتان بگوید.

11- بین شما و همسرتان تفرقه می اندازد

هر آدمی عیب هایی دارد. مادر شوهر حسود جنبه های منفی شما را پررنگ کرده و آن ها را به همسرتان انتقال می‌دهد. او با این کار عشق و علاقه همسرتان را به شما کم می‌کند.

اگر رابطه ای شفاف با همسرتان نداشته باشید، خیلی زود از این ناحیه ضربه خواهید خورد.

12- دائم در تلاش برای جلب توجه پسرش دارد

با غذا، خرید ملزومات، دعوت افراد خاص به خانه اش و… همیشه وقت و توجه همسرتان را برای خودش می‌خرد. ساعت ها با پسرش حرف می‌زند و حتی برای احوال پرسی به محل کارش می‌رود.

شما نباید نسبت به این رفتارها حساسیت نشان دهید. جایگاه شما متفاوت است. دیر یا زود همسرتان خودش متوجه این رفتارها می‌شود.

13- انتقادهای شدیدی به شما می کند

بدون توجه به احساسات تان از دست پخت، انتخاب ها و خانه داری تان ایراد می‌گیرد. مادر شوهر حسود از هر چیز و کاری که بکنید ایراد می‌گیرد.

تعامل به چنین فردی بسیار دشوار است. شاید لازم باشد که از متخصصین خانواده مشورت بگیرید.

14- بچه هایتان را بر علیه خودتان می کند

فرزندانتان را به سمت خود میکشد. در تربیت تان دخالت می‌کند. اگر تنبیهی برای فرزندتان در نظر گرفته باشید او حتما آن را برهم می‌زند. مادر شوهر حسود شما در چشم فرزندانتان فردی بسیار مهربان و دوست داشتنی است.

فراموش نکنید که فرزاندن شما در نهایت می‌دانند که مادرشان شمایید. پس بد به دل راه ندهید و برای تربیت آن‌ها از مشاوران خانواده و نوجوان کمک بگیرید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

چرا مادر شوهر ام حسود است؟

علت رفتارهای مادر شوهر حسود

همیشه اولین قدم برای مبارزه کردن با یک موضوع این است که دلیل آن را پیدا کنید. وقتی علت حسودی‌های مادر شوهرتان را بدانید شاید تحمل رفتارهای او هم برایتان ساده‌تر باشد. دلایل حسادت کردن می‌تواند به‌اندازه شخصیت همه ما انسان‌ها متفاوت باشد. بااین‌حال رایج‌ترین دلایل رفتارهای مادر شوهر حسود به شرح زیر است.

علاقه بیش‌ازحد به فرزند

وابستگی و علاقه بیش‌ازاندازه به فرزند را شاید بتوان مهم‌ترین دلیل حسادت های مادر شوهر دانست. در فرهنگ کشور ما داشتن فرزند پسر برای زنان یک مزیت تلقی می‌شده است. به همین خاطر زنانی که صاحب فرزند پسر می‌شدند علاقه و توجه بالایی نسبت به او داشتند؛ و آگاهانه یا ناخودآگاه این باور را داشتند که او روزی تبدیل به تکیه‌گاهی برایشان خواهد شد. این طرز فکر باعث می‌شود که مادران تا حد زیادی به فرزند پسر خود وابسته باشند. به همین خاطر زمانی که متوجه علاقه فرزندشان به شخصی دیگر می‌شوند به‌سختی می‌توانند با این شرایط کنار بیایند.

آن‌ها تصور می‌کنند عروس آمده تا پسرشان و تمام آرزوهایی که برای آینده او داشته‌اند را از آن‌ها بگیرد. به همین خاطر نسبت به هر محبتی که همسرتان به شما داشته باشد حسادت خواهند کرد. زیرا احساس می‌کنند که شما در حال گرفتن جای او هستید.

مادر شوهر حسود | گذشته نامناسب

اگر مادر شوهر حسود شما خودش زندگی عاطفی مناسبی نداشته باشد احتمالاً شما دیر یا زود با حسادت‌های او روبه‌رو می‌شوید. در این مواقع آن‌ها ناخواسته رابطه عاطفی شما و همسرتان را با زندگی گذشته خود مقایسه می‌کنند. و از اینکه این روزها را نگذرانده‌اند دچار احساس یاس می‌شوند. به همین خاطر است که گاهی در رابطه شما هم دخالت می‌کنند؛ یا حتی ممکن است از همسرتان بخواهند که کمتر به شما محبت داشته باشد.

تازه بودن شرایط

شاید شما هم این موضوع را شنیده باشید که بیشتر مشکلات در رابطه با خانواده همسر برای عروس اول پیش می‌آیند. این موضوع تا حدودی درست است. و به این خاطر است که خانواده همسرتان نیز تجربه‌ای از این شرایط و نحوه برخورد با عضو جدید خانواده ندارند. به همین خاطر ممکن است در اوایل رابطه شما با آن‌ها مشکلاتی در زندگی‌تان پیش بیاید. اگر این موضوع دلیل داشتن مادر شوهر حسود شما باشد به‌تدریج و با مرور زمان ارتباط او با شما بهتر خواهد شد.

با مادر شوهر حسود چطور رفتار کنیم؟

هر چند که رفتارهای مادر شوهر حسود ممکن است شما را آزار بدهد، اما بر هیجانات منفی خود غلبه کنید و حتی آن ها را تبدیل به احساس مثبت نمایید. در ادامه روش هایی موثر برای این کار را شرح داده‌ایم.

مقابله‌به‌مثل نکنید

یکی از شایع‌ترین اشتباهات عروس خانم‌ها در برخورد با مادر شوهر حسود این است که شروع به مبارزه با او می‌کنند. برای مثال کارهایی انجام می‌دهند که باعث حسادت و ناراحتی بیشتر مادر شوهر می‌شود؛ یا هنگامی‌که مادر همسرشان به هر دلیلی رفتار نامناسبی انجام می‌دهد در برابر آن سکوت نمی‌کنند.

شاید سکوت کردن سخت‌ترین کاری باشد که در این شرایط می‌توان انجام داد. بااین‌حال به خاطر داشته باشید که سکوت حداقل شرایط را از اینکه هست بدتر نمی‌کند. هنگامی‌که شما در مقابل رفتار مادر همسرتان شروع به مقابله‌به‌مثل می‌کنید او هم ساکت نخواهد نشست و این چرخه معیوب تا همیشه بین شما ادامه پیدا می‌کند.

به مادر شوهرتان احساس امنیت بدهید

همان‌طور که گفتیم یکی از مهم‌ترین دلایل اینکه مادر شوهرتان به شما حسادت می‌کند ترس از دست دادن پسرش است. به همین خاطر یک راهکار مؤثر این است که احساس ناامنی را از مادر شوهر حسود تان دور کنید. برای مثال از همسرتان بخواهید به او محبت داشته باشد؛ همان‌طور که با مادر خود برخورد می‌کنید با او نیز به محبت رفتار کنید. یا گاهی اوقات از او بخواهید با شما و همسرتان بیرون بیاید.

مشکلات را خودتان به‌تنهایی حل کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید حواستان به آن باشد این است که پای همسرتان را به اختلافات میان خود و مادرش باز نکنید. به خاطر داشته باشید که همسرتان هم به شما و هم به مادرش علاقه دارد و قرار دادن او در این مسیر می‌تواند شرایط سختی را برای وی ایجاد کند. به همین خاطر تا جایی که می‌توانید سعی کنید این مشکل را خودتان به‌تنهایی حل کنید.

برای آشنایی با پیامدهای گله کردن از خانواده همسر کلیک کنید.

دیدتان را به مادر شوهر حسود تغییر بدهید

وقتی یک موضوع را باور می‌کنیم معمولاً به دنبال دلایلی می‌گردیم که آن را تأیید کنند. پس اگر باور کنید مادر همسرتان به شما حسادت می‌کند احتمالاً تا حد زیادی فکرتان درگیر این ماجرا می‌شود. حتی شاید بسیاری از رفتارهای معمول مادر شوهرتان را هم به‌اشتباه تفسیر کنید.

به همین خاطر یکی از راهکارهایی که خیلی توصیه می‌شود این است که سعی کنید دیدگاه خود را راجع به مادر شوهرتان تغییر بدهید. یا سعی کنید حساسیت‌تان را نسبت به رفتارهای او کمتر کنید. با استفاده از این راه حداقل خودتان آرامش را تجربه خواهید کرد. برای جلوگیری از اختلافات خانوادگی کلیک کنید.

گرفتن کمک در ارتباط با مادر شوهر حسود

یک قانون معروف در روانشناسی معتقد است شما هرگز نمی‌توانید رفتار دیگران را عوض کنید؛ بلکه تنها قادر هستید در رفتار خود تغییر ایجاد کنید. به همین خاطر می‌توان گفت که شما برای تغییر رفتار مادر شوهر حسودتان هیچ کاری نمی‌توانید بکنید. پس دست از تلاش برای تغییر دادن طرف مقابل یا تلاش برای اینکه او را متوجه اشتباهاتش بکنید بردارید.

همان‌طور که گفتیم بهترین راهکار این است که رفتار خودتان را تغییر بدهید. سعی کنید حساسیتتان نسبت به رفتارهای او را کاهش دهید. اما گاهی اوقات رسیدن به این توانایی بسیار سخت می‌شود. در این شرایط بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید. مشاورین خانواده با بررسی سبک شخصیتی شما و همین‌طور شرایطی که وجود دارد بهترین راهکارها را برای رسیدن به این هدف به شما نشان می‌دهند.

گاهی اوقات هم رفتارهای نابجای مادر شوهر ممکن است کیفیت زندگی مشترک شما و همسرتان را به هم بریزد؛ یا باعث به وجود آمدن اختلافات بزرگ‌تری میان دو خانواده بشود. در این شرایط نیز مشاوران با توجه به تخصص و تجربه‌ای که درزمینهٔ برطرف کردن این مشکلات دارند می‌توانند در بهتر کردن شرایط به شما کمک کنند. پیشنهاد می‌شود مقاله رفع دعوای خانوادگی را هم بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مادر شوهر حسود می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چرا مادر شوهرم به رابطه من و همسرم حسادت میکند؟

ترس از دست دادن فرزند و همین طور نداشتن زندگی عاطفی مناسب از مهم ترین دلایلی هستند که باعث حسادت مادر شوهر به عروس می شوند.

چطور حسادت های مادر شوهرم را کمتر کنم؟

سعی کنید این احساس امنیت را در او ایجاد کنید که شما قرار نیست پسرش را از او بگیرید. به علاوه تا جای ممکن از مقابله به مثل و همین طور وارد کردن همسرتان به دعواها اجتناب کنید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫8 دیدگاه ها

 1. کسی که به عروسشو زندگی پسرش حسادت کنه لایق اسم‌مادر نیست مادر یعنی بخاطر شادی رضایت بچش از خودشم بگذره مادر شوهر مناسب کسیه که با عروسش خوب باشه چراکه عروسشم رفتار بهتری با پسرش خواهد داشت مادری که به پسرش وابستس بهتره نزاره بچش ازدواج کنه و اگر زندگی خوبی خودش نداشته حسادت به زندگی پسرش داره این زن دیگه اسم مادرم براش زیادیه همون بهتر تو حسادت خودش اتیش بگیره بمیره و سکوت در برابر بی شعوری این گونه زنان باعث میشه هار تر وقیح تر شه ولی بی احترامی کار درستی نیست و سکوت بیش از حدم نشان روشن فکری درایت نیست پس تا میتونید احترام به خرج بدید و جایی که طرف نفهمید با یه شست و شوی مناسب و البته محترمانه از حسابش پاک‌شوید شما که به زندگی عروس و پسرت حسادت داری مادر شوهر نیستی یه هوو به تمام معنایی فقط از جنس خودی خلاصه دخترا شما با شوهرتون ازدواج کردید نه مادرش پس حواستون باشه این نوع مادر شوهرا دهن گشاده از خود راضی تنگ نظر باعث زندگیتون نشن و محترمانه از حقشون پاک‌شید این سکوت و… راهکارای سنتی کلیشه‌ای بزارید کنار که این کار بدتر سخت تر میکنه همیشه دهن باز میکنن توقع سکوت دارن ۲ بار که منطقی از حسابشون پاک‌شید خودشون رفته رفته خودشون جمع میکنن راهی همون عقده هاشون میشن تاااامام هیچ انسانی لایق نا سزا شنیدن نیست در برابر بی شعوری نباید سکوت کرد

 2. مطالبتون عالی بود دقیقا همین اتفاقات البته خیلی خیلی شدیدتر در حد درگیری لفظی و درگیری حضوری خانوادها و من و همسر شده بود که خداروشکر به مرور زمان حل شد.

 3. ,سلام ببخشید نمیشه اصلا عضویت گرفت ثبت نام کرد کلا خطا میزنه خواهشا درستش کنید ممنون

 4. مادر شوهر حسود من با میل خودش آمد خواستگاری، بعد عقد رنگ عوض کرد. میرفتم خونه اش، باهام سرد برخورد می‌کرد. شوهرم یه چیزی برام میخرید یواشکی از مادرش بهم میداد، اگر مادرش می‌فهمید ازش می‌گرفته و نمی‌دادش. از زیرخرید عروسی در رفت، گفت عروس نداشتم نمیدونم عروس چه توقعاتی داره. شب عروسی کادوها رو بالا کشید… الآنم فقط هوای دختراش رو داره. در مورد من فقط به بقیه بلوف میره ولی هیچ غلطی نمیکنه. جلوم خوبه، شوهرم رو تنها گیر میاره، همش بدگویی من را میکنه… خدایا…

 5. ام خسته نباشید
  مادر شوهرم من زن مهربون و خوبیه ولییی امان از اون زمان که محبت های همسرم به من رو جلوی خودش میبینه اخلاقش کلا برمیگرده خیلی با پدر شوهرم بحث میکنه و اصلا دوستش نداره در این حد که همه فهمیدن مادر شوهرم برادر خودش رو بیشتر از شوهرش دوست داره یه چیزایی از سلمانی و اصلاح بلده که پدر شوهرم یادش داده وقتی بهش میگه بیا موهام رو کوتاه کن اینقدر غر میزنه که خستم ولم کن دست از سرم بردار که اشک من برای پدر شوهرم جاری میشه چون ناشنواست و واقعا بعضی وقتا تنهاس
  بعضی وقتا نماز رو پشت همسرم اقامه میکنیم
  امروز من پشت همسرم ایستادم برای نماز جماعت شروع کرد بیا سمت راست من اینجا نماز بخونم پات میره رو موکت انگار من متوجه نیستم بخاطر چی میخواد بیاد پشت همسرم لطفا راهنماییم کنید خستم چون تا ساخته شدن خونمون خونه مادر شوهرم زندگی میکنیم

  1. سلام و درود پیشنهاد می کنیم که در این مدت صبوری به خرج بدهید و ذهن خودتان را با این مسائل درگیر نکنید. در نظر داشته باشید که مادر همسرتون هم دلایلی برای این رفتارهایشان دارند که برای شما قابل درک نیست هر چند که رفتارشون صحیح نبوده و قطعا مورد تایید هم نیست. اما خیلی ها بدون ان که متوجه آسیب هایی که خودشان خورده اند باشند به دیگران آسیب میزنند. بنابراین احتمال داره که مادر همسر شما هم فردی آزرده باشد که حال تبدیل به فردی آسیب زننده شده است. با ابراز محبت و رعایت برخی حدود با خانواده همسرتان از بروز مشکلات پیچیده جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره