اختلال خلق ادواری یا سایکلوتایمی

اختلال خلق ادواری یا سایکلوتایمی در دسته اختلالات دوقطبی اما با شدت کم تعریف می‌شود. تغییرات خلقی در سیکلوتایمی بین افسردگی خفیف یا مزمن و دوره‌های نیمه شیدایی در طولانی مدت رخ می‌دهد. خیلی از افراد دچار این اختلال ممکن است بدون تشخیص به زندگی خود ادامه دهند، اما عدم رضایت و شکست‌های دائمی در بخش‌های مختلف زندگی به وضوح در شرح حال این افراد دیده می‌شود. به همین دلیل در صورت تشخیص، درمان ضروری است. متخصصان با استفاده از تکنیک‌های و روش‌های مختلف به آن‌ها برای بهبود سبک زندگی‌شان کمک می‌کنند.

اختلال خلق ادواری یا ادوار خویی چیست ؟

اختلال سیکلوتایمیک یا ادوار خویی را می‌توان شکلی طولانی‌تر ولی با علائم ملایم‌تر اختلال دوقطبی نوع دوم دانست. زنان و مردان هر دو دچار سایکلوتایمی می‌شوند اما اغلب زنان هستند که به فکر درمان افتاده و به مراکز درمانی و کلینیک‌های روانشناسی مراجعه می‌کنند. این اختلال ورژن خفیف‌تر اختلال دوقطبی نوع دوم به‌حساب می‌آید ولی ازآنجاکه بیماران ملاک‌های تشخیصی یا زمانی این بیماری را به‌طور کامل برآورده نمی‌کنند، تشخیص ادوار خویی را می‌گیرند. برای آشنایی با انواع علائم اختلال دوقطبی کلیک کنید.

اختلال سیکلوتایمیک قبلاً به‌عنوان نوعی اختلال شخصیت بررسی می‌شد زیرا که به‌تدریج شروع می‌شود و نیز مدت‌زمان زیادی ادامه می‌یابد. در صورتی که دچار این اختلال یا نشانه‌های مشابه آن شده‌اید، حتما از خدمات مشاوره افسردگی استفاده نمایید.

علائم اختلال خلق ادواری | ویژگی‌های مبتلایان اختلال ادوار خویی

علائم افراد بزرگ‌سال مبتلابه این بیماری به مدت حداقل دو سال و کودکان و نوجوان به مدت حداقل یک سال ادامه داشته است. در طول این دوره ممکن است علائم متعددی از هیپومانیا و نیز افسردگی را بروز دهند، اما شدت و تعداد این نشانه‌ها به حدی نیست که بتوان فرد را مبتلابه دوقطبی دانست. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌تواند باشد:

علائم مربوط به دوره افسردگی

 • افسرده بودن در طول روز و تقریباً در تمام‌روزهای هفته
 • بی‌علاقگی نسبت به فعالیت‌های روزمره زندگی
 • کاهش یا افزایش چشمگیر و بیشتر از پنج درصد وزن بدن
 • تغییرات الگوهای خواب به صورت پرخوابی یا بی خوابی
 • احساس بی‌حالی و بی‌رمقی در طول روز
 • احساس گناه و بی‌ارزشی
 • توانایی تمرکز ضعیف پرت بودن حواس
 • فکر کردن به مرگ و خودکشی
بیشتر بخوانید : علائم افسردگی

علائم مربوط به هیپومانیا

منظور از هیپومانیا علائم سطحی‌تر و کم‌تر از مانیا یا سرخوشی مفرط است که می‌تواند شامل علائم زیر باشد:

 • روحیه بالاتر از حد انتظار در مورد بیمار که غیرمعمول جلوه می‌کند.
 • تحریک‌پذیری و زودرنجی
 • افزایش چشمگیر سطح فعالیت و انرژی
 • کاهش زمان خواب بدون احساس خستگی
 • پرحرف‌تر شدن و تند صحبت کردن
 • از این بحث به آن بحث پریدن در هنگام صحبت
 • پرت شدن آسان حواس
 • پرتحرکی غیرعادی
 • اقدام‌های شتاب‌زده بدون توجه به پیامدهای آن

بدین ترتیب شخصی که مبتلابه اختلال ادوار خویی باشد، در طول دوره‌های هیپومانیک خود احساس سرزندگی و پرانرژی بودن بیش‌ازحدی دارد، حتی ممکن است در سرکار خود مسئولیت چندین پروژه را به‌طور همزمان قبول کند و بسیار فعال باشد؛ اما با تغییر به حالت افسردگی و بروز علائم مربوط به این دوره، ممکن است نتواند حواس خود را متمرکز کند و یا انرژی کافی برای انجام پروژه‌ها را نداشته باشد. درنتیجه باعث عقب افتادن کارها و ضرر رسانی به محل کار خود و همکارانش می‌گردد.

بیشتر بخوانید : اختلالات خلقی

دلایل ابتلا به اختلال ادوار خویی یا خلق ادواری

عوامل ژنتیکی

برخی از شواهد نشان‌دهنده وجود نقش عنصر ژنتیکی در بروز این اختلال و درنتیجه احتمال ارثی بودن ابتلا به آن در خانواده‌ها بوده است. البته باید در نظر داشت که این موضوع به‌تنهایی نمی‌تواند باعث ابتلای قطعی فردی به بیماری شود و همواره تأثیر عوامل محیطی و شخصیتی و همچنین نحوه فرزندپروری خانواده‌ها بسیار مهم تلقی می‌شود.

عوامل نوروشیمیایی

تحقیقات نشان داده است که در بسیاری از مواقع، علائم افسردگی به دلیل کاهش سطح سرتونین و نورواپی نفرین که از مواد مترشحه ضروری در بدن هستند، بروز پیدا می‌کند. همچنین نشان دادن علائمی سرخوشانه ممکن است در اثر افزایش سطح نورواپی نفرین رخ‌داده باشد.

نابهنجاری‌های مغزی

پیشرفت‌های جدید در تکنولوژی و نیز علم پزشکی نشان داده است که در برخی از افراد مبتلابه اختلالات خلقی مانند اختلال ادوار خویی، ممکن است تغییراتی در نحوه و میزان عملکرد برخی نواحی مغزی رخ‌داده باشد. این تغییرات ممکن است علت تغییرات مواد و هورمون‌های سرتونین و نورواپی نفرین و نیز سایر موادی باشد که در تظاهر نشانه‌های این اختلالات نقش دارند.

علل روان‌شناختی

ازآنجایی‌که افراد مختلف به دلایل متنوعی ممکن است به اختلالات و بیماری‌های مشابه مبتلا شوند، عجیب نخواهد بود که نظریات متفاوت نیز علل متنوعی را برای بروز این بیماری‌ها بیان کنند. در اینجا به ذکر چند مورد از این نظریات بسنده می‌کنیم:

 • در نظریات سایکودینامیک و روان تحلیل گری، افسردگی به دلیل احساس از دست دادن چیز یا شخصی مورد اهمیت بروز می‌کند. در مواردی همچون اختلال دوقطبی و نیز اختلال سیکلوتایمیک که افراد بعد از افسردگی، وارد دوره‌های سرخوشی می‌گردند، درواقع انکار آن فقدان به‌صورت بیش‌فعال شدن و سرخوشی غیرعادی را علت در نظر می‌گیرند.
 • نظریه‌های رفتاری بارزترین ویژگی حالات افسردگی، یعنی نداشتن انگیزه و ابتکار عمل را به علت خزانه رفتاری ضعیف می‌دانند؛ به این معنی که تعداد و تنوع رفتارهایشان اندک و اکثر رفتارهایشان غلط است.
 • رویکردهای شناختی نیز به‌نوعی آشفتگی یا اختلال فکر در این مبتلایان و داشتن سوگیری‌ها و تبعیض‌هایی در پردازش اطلاعات و طرز تفکر اشاره می‌کنند.

درمان اختلال ادوار خویی یا سایکلوتایمی

درمان روان‌شناختی

برحسب علت بروز اختلال در هر فرد، نوع درمان روان‌شناختی مناسب برای هر بیمار نیز متفاوت است؛ اما در اکثر نمونه‌هایی که به‌خوبی به درمان جواب داده‌اند، توجه به عوامل محیطی و نیز آموزش راه‌هایی توسط روان‌شناس که در کنترل و غلبه بر محیط تأثیر دارد پیشنهادشده است. برای آشنایی با متدهای درمان افسردگی کلیک کنید.

درمان دارویی

در موارد شدید که علائم فرد که احتمال می‌رود علائم فرد باعث آسیب رساند به خود و یا سایرین را به همراه داشته باشد، بنا به تشخیص روان‌پزشک می‌توان از داروهایی برای تنظیم مواد و هورمون‌های بدن و کمک به کاهش نشانه‌های اختلال استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات خلقی و اختلال دو قطبی می توانید در هر ساعت از روز برای دریافت مشاوره افسردگی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره