چند همسری در جامعه ایران

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

چند همسری از آن دست موضوعات بحث برانگیزی است که در ادیان و فرهنگ‌های محتلف نگاه‌های ضد و نقیضی به آن شده است. موافقان و مخالفان چند همسری هر کدام دلایل به خصوصی را مطرح کرده‌اند. روانشناسان نیز به این موضوع از جنبه سلامت خانواده و روان اعضای آن پرداخته‌اند. خانواده درمانگران با مطالعاتی که بر خانواده‌های ترکیبی داشته‌اند، مزایا و معایب چند همسری را مورد ارزیابی قرار داده‌اند. به زنان و مردانی که چنین سبک زندگی را انتخاب می‌کنند، توصیه می‌کنیم حتما بررسی‌های کافی را در این زمینه انجام دهند، چرا که در صورتی که یکی از طرفین ناخواسته وارد چنین ارتباطی شده باشد، آسیب‌های حتمی می‌باشد. در صورتی که خانواده‌تان دچار تنش‌هایی از این دست شده، حتما از خدمات مشاوره خانواده برای آرام شدن اوضاع استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه چند همسری می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

تعریف چند همسری

زمانی که یک زن یا یک مرد به طور رسمی و همزمان با بیش از یک نفر ازدواج کند، چند همسری رخ می‌دهد. چندهمسری می‌تواند به شکل چندشوهری و یا چند زنی مشاهده شود. البته در جوامعی به ویژه جوامع آسیایی غالبا چندهمسری به معنای چند زنی تعریف می‌شود.

پیشینه چند همسری در ایران

با وجود مسلمان بودن قشر عظیمی از مردم کشورمان، مساله چند همسری در ایران هنوز قبیح شمرده می‌شود و عموم مردم به ویژه زنان پذیرای آن نیستند (کمتر خانمی در ایران افتخار به داشتن هوو می‌کند، در حالی که در سایر کشورهای مسلمان مثل عربستان در جامعه این امر بسیار پسندیده است). چندهمسری در تاریخ ایران از زمان ساسانیان شکل گرفت و به مرور کمرنگ‌تر شد. ولی طبق گزارش‌های ثبت احوال هنوز در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان این پدیده به شکل قابل توجهی دیده می‌شود. برای اطلاع از نشانه های خانواده سالم کلیک کنید.

تبلیغات چند همسری در فضای مجازی

تبعات چند همسری

به تازگی پوسترها و کلیپ‌هایی در مورد تشویق اذهان عمومی به چند همسری در فضای مجازی به چشم می‌خورد که موجی از انتقاد و اعتراض عمومی زنان و مردان و روان شناسان را در پی داشته است. به نظر می‌آید که افراد حمایت کننده از چندهمسری به هیچ عنوان از آسیب‌های اجتماعی و روانی این مساله آگاه نیستند و یا سعی در پوشاندن این آسیب‌ها دارند.

فروشگاه آرامیس

ابعاد روانی چند همسری برای زنان

طبق گزارشات به دست آمده، زنانی که همسرشان درگیر مساله چند همسری هستند از نظر روانی با چالش‌های جدی‌تری نسبت به زنان دیگر مواجه می‌شوند. این چالش‌ها فقط گریبان گیر خودشان نیست بلکه فزرندان آنان نیز از نظر روانی تحت فشار و در معرض آسیب‌های روانی می‌باشند.

تحمل چند همسری برای زنان نیز امری آسان نبوده و نخواهد بود. زنانی که یک همسر مشترک دارند به شکل شدیدی در مقام قیاس با یکدیگر قرار می‌گیرند و این مساله باعث افزایش احتمال ابتلای آنان و حتی فرزندان آنان به افسردگی و مشکلات اضطرابی و خلقی می‌شود. جالب است بدانید بررسی‌های صورت گرفته در مورد مردان درگیر در مساله چندهمسری از نظر سلامت روان تفاوت چندانی با مردان تک همسر ندارند. اما زنان درگیر در مساله چند همسری به شکل معنا داری از نظر سلامت روانی آسیب پذیرند. در ادامه ابعاد روانی این پدیده را  برای زنان را بررسی می کنیم. پیشنهاد می‌شود مقاله ازدواج با مرد متاهل را هم بخوانید.

 ?احساس حقارت و شکست

زنی که همسرش علاوه بر او همسر دیگری را انتخاب کرده است دچار احساس ناکارآمدی و کافی نبودن می‌شود. این عامل زمینه اصلی ابتلا به افسردگی در این دسته از زنان می‌باشد. احساس شکست ناشی چند همسری حتی می‌تواند به عنوان تروما در زندگی فرد لحاظ شود و به شدت عزت نفس و احساس خودکارآمدی او را کاهش دهد. اگر این مقایسه‌ها و سرزنش‌ها ادامه پیدا کند حتی خطر آسیب زدن به خود و یا خودکشی ایجاد می‌شود.

 ?خلا عاطفی | چند همسری

زمانی که مردی همسر دوم اتخاذ می‌کند در بهتربن حالت ممکن توجه و محبتی که خرج همسر اول خود می‌کرده، نصف می شود. این تغییر ناگهانی برای همسر اول به منزله ایجاد یک خلا عاطفی است که به مرور می‌تواند به طلاق عاطفی منجر شود. حتی ممکن است کار به جایی برسد که همسر اول فقط به خاطر فرزندان خود در این رابطه زناشویی بماند و این اتفاق بدترین اتفاقی است که می‌تواند در روابط زوجین و چند همسری مشاهده شود.

?بدبینی و سوظن

ازدواج مجدد مردان و چند همسری باعث افزایش احساس بدبینی، شک و بی اعتمادی در فضای خانواده می‌شود. اثرات مخرب این فضا در خانواده علاوه بر همسر، فرزندان را هم بی نصیب نمی‌گذارد. رشد فرزندان در چنین فضایی احتمال عدم موفقیت آن‌ها را در زندگی زناشویی آینده شان بالا می‌برد. در صورتی که در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اید حتما مقاله شوهرم زن دوم گرفته را هم بخوانید

 ?کاهش رضایت مندی در زندگی | چند همسری

شاید بتوان گفت مهم‌ترین پیامد چند همسری مردان برای زنان کاهش حس رضایت مندی از زندگی است. یکی از مولفه‌های مهم رضایت از زندگی میزان ارتباط فرد با شریک عاطفی و جنسی خود است. با تعدد زوجین قطعا میزان این ارتباط برای همسر اول به شکل معنی داری کاهش پیدا می‌کند و با استمرار این مساله فقر عاطفی و افسردگی گریبان گیر خانواده‌ها می‌شود.

 ?افزایش احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی

چند همسری با افزایش تعداد شرکای جنسی احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل اچ پی وی، ایدز و سفلیس را بالا می‌برد. حتی اگر یکی از افراد درگیر مشکلات مقاربتی باشد این مشکل به سرعت شرکای دیگر را هم درگیر می‌کند.

 خشونت خانگی | چند همسری

تعدد زوجین با افزایش حس رقابت و حسادت،  فضای خشونت محیط خانواده را افزایش می‌دهد. بعضا آسیب‌هایی که افراد درگیر در مساله چند همسری متحمل می‌شوند از آسیب های خیانت نیز شدیدتر است زیرا چندهمسری وجه رسمی دارد و این رسمی بودن از قبح و زشتی این مساله می‌کاهد.

دلایل بروز چند همسری

نمی‌توان به طور قطعی دلیل مشخصی را برای چند همسری مطرح کرد. اما به طور کلی عوامل مختلفی افراد را در معرض این موضوع قرار می‌دهد. برخی از افراد تعدد زنان در مقابل مردان از لحاظ جمعیتی، شرعی و قانونی بودن این موضوع، الگو برداری از والدین و یا حتی ویژگی های شخصیتی افراد می‌دانند. از طرفی سبب شناسی این موضوع تا حد زیادی می‌تواند در مورد جلوگیری از آن و یا کاهش عوارض جانبی آن موثر باشد.

انواع چند همسری

انواع چند همسری

از طرفی چند همسری انواع مختلفی دارد. البته این موضوع در ایران برای زنان به طور کلی منع می‌شود. اما برای مردان نیز به شکل های مختلفی اتفاق می‌افتد. گاهی همه زنان موظف هستند تا با یکدیگر در یک مکان زندگی کرده و یا حتی همکاری خوبی با یکدیگر نیز دارند. در موارد دیگر فرد به صورت مخفیانه اینکار را انجام می‌دهد و یا زنان در مکان های متفاوتی زندگی می‌کنند. قوانین مرتبط با این همسران نیز در خانواده های مختلف، متفاوت است.

قوانین مرتبط با چند همسری در جامعه ایران

در جامعه ایران، چند همسری کاملا قانونی و شرعی بوده مردان مجاز هستند تا چهار همسر دائمی و بی نهایت همسر موقت داشته باشند. از طرفی برای ازدواج دوم، مردان باید رضایت همسر اول را داشته باشند و این یکی از اصلی ترین شرایط است. همچنین باید این موضوع را ثابت کند که همسر اول مشکلاتی دارد که نمی‌تواند در همسرداری به خوبی عمل کند.

سخن آخر

مساله چند همسری در جوامع سنتی و اجتماعی، در کنار ابعاد فرهنگی تعریف می‌شود و لازم است جامعه شناسان و روانشناسان در این مورد آگاهی لازم را به افراد جامعه به ویژه زنان بدهند. همچنین منتقدان در زمانی چند همسری را زیر سوال می‌برند که در جامعه بیش از 11 میلیون مرد مجرد وجود دارد که به دلیل نبود شرایط ازدواج هرگز ازدواج نکرده‌اند. تسهیل شرایط ازدواج و فراهم کردن بستری برای جوانان از جمله اولویت‌‌ها و نیاز جامعه است.

در صورتی که تصمیم به ادامه رابطه و توافق با چند همسری را دارید، پیشنهاد می‌شود برای حفظ ملاک‌های سلامت خود و سایر اعضا حتما در این باره با متخصصین مشورت نمایید و درباره خانواده ترکیبی مطالعه داشته باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه چند همسری می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره