فیلم ترسناک برای کودکان

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا تماشای فیلم ترسناک برای کودکان مجاز است؟ آیا دیدن این فیلم‌ها می‌تواند اثرات منفی جدی بر روان کودکان بگذارد؟ بررسی‌های روانشناختی نشان می‌دهد مشاهده این فیلم‌ها می‌توانند به طور بلند مدت ذهن افراد را درگیر کرده و آسیب پذیری آنان را در برابر برخی مشکلات روانشناختی نظیر اضطراب فراگیر افزایش دهند. همچنین کودکانی که بیشتر در معرض فیلم‌های ترسناک قرار می‌گیرند مشکلاتی نظیر اختلالات خواب، پرخاشگری و بدرفتاری بیشتری نیز از خود نشان می‌دهند. ما در ادامه به نتایج تحقیقات علمی در مورد تاثیرات فیلم ترسناک بر کودکان اشاره کرده‌ایم پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید. علاوه بر این والدین می‌توانند با بهره بردن از مشاوره کودک در راستای تربیت صحیح کودک خود گام بردارند. برای آشنایی با بهترین روش‌های تربیت کودک کلیک کنید.

 

پیامدهای روانشناختی مشاهده فیلم ترسناک برای کودکان

در طی سالیان اخیر مطالعات متعددی در مورد اثرات روانشناختی فیلم های ترسناک بر کودکان انجام شده است. نتایج این مطالعات نشان می‌دهند همه کودکانی که در بچگی فیلم ترسناک تماشا می‌کنند لزوما دچار مشکلات روانشناختی نمی‌شوند. اما این موضوع به طور کلی میزان آسیب پذیری آن‌ها را در مورد مشکلات هیجانی افزایش می‌دهد. به این ترتیب بسیاری از کودکان در پی مشاهده این فیلم ها درگیری با مشکلات رفتاری، هیجانی و بین فردی مختلف را نشان می‌دهند. ما در ادامه به رایج‌ترین پیامدهای مشاهده فیلم های ترسناک برای کودکان اشاره کرده‌ایم. برای آشنایی با نشانه های کودک سالم کلیک کنید.

1- ناتوانی در تشخیص واقعیت از خیال

کودکان در سنین پایین هنوز نمی‌توانند ماهیت داستان یا فیلم را درک کنند. آن‌ها با خود فکر می‌کنند آنچه می‌بینند حقیقت دارد و می‌تواند برای آن‌ها نیز اتفاق بیافتد. همین مسئله موجب بروز هراس و وحشت زیادی در آن‌ها می‌شود. برای مثال آن‌ها بعد از تماشای یک فیلم ترسناک ممکن است دائما فکر کنند ارواح در خانه آن‌ها حضور دارند یا باید خود را برای مبارزه با موجودات ترسناک در زندگی آماده کنند. تمام این افکار می‌تواند زمینه ساز بروز اختلالات اضطرابی در آن‌ها شده و مشکلات متعددی را برای آنان ایجاد نماید.

2- بروز اختلالات خواب از پیامدهای فیلم ترسناک برای کودکان

بروز اختلالات خواب در پی دیدن فیلم های ترسناک چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان امری رایج است. در واقع اکثر افراد پس از تجربه ترس زیاد در طول روز دچار آشفتگی‌هایی در خواب می‌شوند و ممکن است با کوچک‌ترین صدایی از جا بپرند اما این مسئله در حالت عادی نباید بیش از چند روز طول بکشد. اگر متوجه شدید که اختلالات خواب در فرزندتان ادامه دار شده است و او شب‌ها نمی‌تواند به تنهایی به خواب برود یا دائما کابوس می‌بیند لازم است از یک روانشناس کودک برای درمان وضعیت فرزندتان کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر با مباحث روانشناسی کودک کلیک کنید.

3- دچار شدن به انواع اختلالات اضطرابی نظیر فوبیا

همان طور که گفته شد بسیاری از بچه‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند تصاویری که می‌بینند واقعی نیست. همین مسئله اضطراب زیادی را در وجود آن‌ها بر می‌انگیزد. اگر آن‌ها نتوانند این اضطراب را به کمک منابع حمایتی نظیر والدین در خود حل و فصل نمایند بروز علائم اختلالاتی نظیر فوبیا یا همان ترس افراطی از برخی اشیاء و موقعیت‌ها غیرمنتظره نخواهد بود. برای درمان این وضعیت‌ها لازم است از یک روانشناس مختصص در حیطه کودک و نوجوان کمک بگیرید.

4- افزایش خشونت و پرخاشگری در کودک

در بسیاری از فیلم های ترسناک تصاویر خشونت بار زیادی نماش داده می شود. از آنجایی که بچه ها تقلید کننده های بزرگی هستند دیدن این تصاویر می تواند باعث شود که آن رفتارهای مشابهی را از خود نشان دهند و به این ترتیب دچار مشکلاتی در ارتباط بین فردی با همسالان یا بزرگ تر ها شوند. از همین رو بسیار اهمیت دارد که حتی الامکان از نمایش تصاویر خشونت آمیز و ترسناک نزد فرزندان خود پرهیز کنید و اگر در فضایی قرار گرفتید که به ناچار فرزندتان این تصاویر را مشاهده کرد در مورد غیر واقعی بودن آن ها به او توضیح بدهید. هم چنین این فرصت را در اختیار کودک قرار دهید تا افکار و احساساتش را با شما در میان بگذارد.

5- شب ادراری از پیامدهای فیلم ترسناک برای کودکان

شب ادراری یکی از مشکلات رایج و مرتبط با استرس است که در دوران کودکی بیش از هر زمان دیگری اتفاق می افتد. ناتوانی در پردازش تصاویر ترسناک و برانگیزاننده هیجان های منفی سیستم طبیعی بدن فرزندتان را به هم ریخته و می تواند منجر به بروز مشکلاتی نظیر شب ادراری شود. در این شرایط درمان اضطراب به کمک یک مشاور کودک در درمان مشکل فرزندتان نقش بسزایی خواهد داشت. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

کودکان از چه سنی می‌توانند فیلم ترسناک ببینند و برای آنان مشکل ساز نمی‌شود؟

متخصصین توصیه می‌کنند که تا قبل از 13 سالگی کودکان از دیدن فیلم های ترسناک بپرهیزند. از همین رو در این بازه زمانی والدین باید نظارت بیشتری بر برنامه‌هایی که فرزندشان می‌بیند داشته باشند.

آیا اندکی اضطراب برای کودکان لازم نیست؟

کودکان در مسیر رشد به خودی خود با اضطراب‌ها و تنش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند. اضافه کردن عمدی ترس شدید در قالب فیلم یا تصاویر می‌تواند به فرزندتان آسیب زده و منجر به مشکلاتی نظیر اختلالات اضطرابی و سایر مشکلات روانشناختی گردد. در نتیجه قبل از اینکه فیلمی برای فرزندتان بگذارید ملاک‌های سنی درج شده در آن را مد نظر قرار دهید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره