ترس از تنها بیرون رفتن از خانه

ترس از تنها بیرون رفتن نوعی از ترس است که فرد از قرار گرفتن به تنهایی، در موقعیتی خارج از خانه هراس دارد. ترس از تنها بیرون رفتن چنانچه ترس از موقعیت باشد، آگورافوبیانام دارد. این ترس در سنین مختلف می‌تواند در یک فرد ایجاد شود. بسیاری از نوجوانان از تنها بیرون رفتن برای انجام برخی کارهای ساده همچون پیاده روی و یا خرید کردن ترس دارند. این دسته از ترس نوجوانان به دلیل مقاومت در برابر استقلال پیدا کردن می‌باشد که تا حدودی تاثیر گرفته از تربیت والدین است. از آنجا که استرس ناشی از بیرون رفتن طبیعی نیست، حتما در ادامه این مقاله با ما همراه باشید ویا برای درمان فوبیا اقدام نمایید.

ترس از تنها بیرون رفتن

ترس از بیرون رفتن (نوعی آگورافوبیا) به ترسی گفته می‌شود که فرد از قرار گرفتن از یک موقعیت خاص هراس دارد. به عنوان مثال وقتی فرد به تنهایی از خانه بیرون می‌رود، از اینکه گیر بیفتد و یا در مقابل دیگران بی پناه باشد، می‌ترسد. کسانی که دارای آگورافوبیا هستند حتی از بودن در وسایل نقلیه و جمعیت زیاد نیز ترس دارند.

گاهی علت ترس از تنها بیرون رفتن در افراد با سنین مختلف آگورافوبیامی‌باشد. به طور کلی‌آگورافوبیا شامل مجموعه ای از ترس‌ها به شرح زیر است:

 • ترس از تنها بیرون رفتن و به تنهایی در بیرون از خانه بودن
 • هراس از قرار گرفتن در هر گونه شلوغی و جمعیت
 • قرار گرفتن در فضاهای محدود مثل تالار، سینما و یا حتی آسانسور
 • به تنهایی استفاده کردن از وسایل حمل‌ و نقل عمومی مانند اتوبوس، قطار یا هواپیما

فردی که به اختلال اضطرابی‌آگورافوبیا مبتلا است، با قرار گرفتن در محیط های نامبرده دچار استرس و اضطراب می‌شود. نگرانی آن‌ها به هیچ وجه با موقعیتی که در آن قرار دارند، تناسب ندارد.

پس به طور کلی این افراد تمایلی به تنها بیرون رفتن از خانه ندارند و ترجیح می‌دهند برای دوری از اضطراب و ترس‌هایی که به سراغ آن‌ها می‌آید، در خانه بمانند.

عوامل تشدید کننده ترس از بیرون رفتن

ترس از تنها بیرون رفتن، ممکن است از کودکی در فرد وجود داشته باشد. ولی معمولا کسانی که به این اختلال مبتلا می‌شوند در سنین نوجوانی تا اواسط جوانی قرار دارند. همینطور میزان ابتلا به این ترس در زنان بیشتر از مردان است.

برخی از عواملی که باعث می‌گردد یک فرد به این ترس مبتلا شود و از بیرون رفتن به تنهایی هراس داشته باشد، به شرح زیر است:

 • ابتلا به اختلال هراس یا پنیک
 • داشتن سایر انواع فوبیا
 • ترس بیش از حد از قرار گرفتن در یک موقعیت خاص
 • تجربه قبلی وقایع پراسترس در زندگی مانند مورد سواستفاده قرار گرفتن و یا مرگ والدین
 • پیشینه فامیلی ابتلا به این فوبیا

عوارض ترس از بیرون رفتن از خانه

بخشی از فعالیت‌های هر فردی شامل تحصیل، کار و … بیرون از خانه انجام می‌شود. ترس ازتنهابیرون رفتن باعث می‌گردد که فرد نتواند تمامی فعالیت‌های خود را به درستی انجام دهد.

کسانی هستند که با ترس خود مواجه نشده و آن را درمان نمی‌کنند، حتی ممکن است ترجیح دهند سال‌ها خانه نشین شوند و یا برای انجام کارهای خود در بیرون از خانه به دیگر افراد در زندگی خود وابسته می‌شوند. در صورتی که ترس از تنها بیرون رفتن در فرد درمان نشود می‌تواند عوارض زیر را برای او در پی داشته باشد:

تاثیر نوع تربیت والدین در ترس نوجوانان از تنها بیرون رفتن

همانطور که اشاره کردیم ترس ازتنهابیرون رفتن در میان نوجوانان نیز دیده می‌شود. نوجوانان از سنین 12 تا 18 سالگی از نظر شخصیتی نیاز دارند تا برای انجام برخی کارهای خود استقلال داشته باشند.

متاسفانه شیوه تربیتی برخی از والدین به صورتی است که این بخش از رشد فرزند خود را نادیده می‌گیرند و سعی می‌کنند کودک خود را دائما در خانه نگه دارند و کارهای او را نیز خودشان انجام دهند.

این دسته از نوجوانان که از کودکی، پدر و مادر برایشان تصمیم گرفته‌اند، معمولا نمی‌توانند بدون حضور والدین نیز برای انجام برخی کارهای ساده همچون خرید از سوپر مارکت و یا پیاده روی از خانه خارج شوند.

در واقع برای اینکه رشد شناختی یک نوجوان از همان ابتلا شکل بگیرد، والدین باید به او فرصت تصمیم گیری، برنامه ریزی، هدف گذاری و… بدهند.

دلایل ترس از تنها بیرون رفتن نوجوانان

نوجوانانی که دارای ترس ازتنهابیرون رفتن هستند، معمولا دچار وسواس ذهنی می‌باشند. اینکه یک نوجوان از قرار گرفتن به تنهایی در بیرون خانه هراس داشته باشد، طبیعی نیست و ممکن است زمینه دیگر مشکلات را نیز برای او فراهم کند.

در بسیاری از موارد علت ترس نوجوان از تنهابیرون‌رفتن می‌تواند موارد زیر باشد. تا زمانی که این موارد از بین نرود ترس او نیز از بین نخواهد رفت.

 • خجالتی بودن
 • اعتماد به نفس پایین
 • اضطراب اجتماعی
 • ترس‌هایی نظیر گم کردن راه خانه
 • مورد تمسخر قرار گرفتن
 • و …

عواقب ترس از تنها بیرون رفتن در نوجوانان

اگر ترس ازتنهابیرون رفتن در نوجوانان درمان نشود، به مرور بر این ترس‌ها اضافه می‌شود و مشکلاتی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. از مهم‌ترین عواقب ترس از تنها بیرون رفتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معمولا نوجوانی که در محیط خانه محدود هستند، برای فرار از تنهایی به فضای مجازی پناه می‌برند. از عوارض ترس ازتنهابیرون رفتن می‌تواند به حضور دائمی در فضای مجازی و اعتیاد به اینترنت اشاره کرد.
 • ترس از تنهابیرون رفتن باعث پراکندگی هویت در نوجوان نیز می‌شود. بدین معنی که او را به فردی که مستقل نیست و دچار بحران هویت است، تبدیل می‌کند.
 • نوجوانی که دارای ترس ازتنهابیرون رفتن است، نمی‌تواند به درستی تعاملات و ارتباطات اجتماعی برقرار کند و در آینده در پیدا کردن همسر و کار نیز با مشکل مواجه می‌شود.
 • ممکن است با افزایش ترس ازتنهابیرون رفتن در نوجوان، او دچار وسواس فکری، اختلال روانی و اختلال شخصیت شود.

راه های مقابله با ترس از تنها بیرون رفتن

در نوجوانان و کسانی که ترس از تنهابیرون رفتن در آن‌ها در حالت شدید وجود دارد، استفاده از برخی روش‌های درمانی می‌تواند این ترس‌ها را از بین ببرد. در ادامه به برخی روش‌های درمانی ترس ازتنهابیرون رفتن اشاره کرده‌ایم:

روان‌ درمانی

در جلسات روان درمانی که برای از بین بردن ترس از تنها بیرون رفتن توسط روانشناس برگزار می‌شود، هدف یادگیری برخی مهارت‌های عملی برای کاهش استرس و اضطرابی است که فرد پس از قرار گرفتن در آن موقعیت خاص احساس می‌کند.

داروها

در موارد شدیدتر ترس از تنها بیرون رفتن، معمولا پزشکان برخی داروهای ضد افسردگی را برای فرد تجویز می‌کنند.

در صورتی که علت ترس از تنها بیرون رفتن در فرد به دلیل اختلال هراس و یا پنیک باشد، از داروهای مهارکنندگان انتخابی بازجذب سروتونین برای این بیماران استفاده می‌شود.

تغییر در سبک زندگی

در بسیاری از موارد فردی که دچار ترس از تنها بیرون رفتن است، می‌تواند با تغییر سبک زندگی از استرس‌ها و اضطراب‌هایی که برای او ایجاد می‌شود دوری کند. رعایت نکات زیر برای کاهش ترس ازبیرون رفتن موثر است.

 • اگر برای درمان ترس ازتنهابیرون رفتن به پزشک مراجعه کرده‌اید، سعی کنید به برنامه درمانی پایبند باشید.
 • سعی کنید برای رهایی از ترس ازتنها بیرون رفتن، از قرار گرفتن در موقعیت استرس‌زا فرار نکنید و با ترس خود روبه رو شوید.
 • یادگیری برخی مهارت‌های آرام شدن و ریلکسیشن این ترس را از بین می‌برد.
 • داشتن خواب کافی، ورزش روزانه، تغذیه سالم و … تا حد زیادی می‌تواند این دسته از ترس‌ها را از بین ببرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه انواع ترس‌ها می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره