معذرت خواهی از همسر به شیوه ای مناسب

معذرت خواهی از همسر شاید برای بسیاری از ما کار سختی باشد! برای هممون پیش آمده تا کاری کنیم که همسرمان از دستمان دلخور باشد و احساس کنیم باید از او دلجویی کنیم. اما خیلی وقت‌ها معذرت‌خواهی از همسر کار سختی به نظر می‌رسد. گاهی نمی‌دانیم چطور باید این کار را انجام بدهیم و گاهی اوقات غرورمان اجازه نمی‌دهد برای عذرخواهی پا پیش بگذاریم. با همه این‌ها معذرت‌خواهی از همسر گاهی کار واجبی است که خیلی زندگی مشترک‌تان را نجات می‌دهد. به همین خاطر بهتر است روش‌ها و اصول این کار را یاد بگیرید. اگر احساس می‌کنید در این زمینه دچار ضعف هستید و نمی‌توانید مشکلات میان خود و همسرتان را حل کنید بهتر است مشاوره خانواده دریافت کنید.

اهمیت معذرت خواهی از همسر

اختلاف و بحث در زندگی همه ما پیش می‌آید. هرگز نمی‌توانید زندگی مشترکی را تصور کنید که هیچ اختلافی در آن پیش نیامده باشد. بااین‌حال شیوه‌ای که شما برای برطرف کردن مشکل در نظر می‌گیرید اهمیت بسیاری دارد. بعضی از زوجین به‌اشتباه فکر می‌کنند گذر زمان می‌تواند باعث حل مشکل آن‌ها بشود. اما باید بدانید که زمان تنها باعث فراموش‌شدن ناراحتی و مشکل می‌شود و دیر یا زود این اختلاف مجدداً سر باز می‌کند.

روانشناسان خانواده معتقدند بهترین راهکار برای حل اختلافات این است که درباره آن‌ها صحبت کنید. پس اگر بین شما و همسرتان هم اختلافی پیش آمده که باعث ناراحتی شده بهتر است برای معذرت‌خواهی و صحبت راجع به آن پیش‌قدم شوید. این کار علاوه بر اینکه باعث می‌شود اختلاف میان شما و همسرتان برطرف شود مزایای دیگری هم دارد. برای مثال رفتار شما به همسرتان نشان می‌دهد که چقدر به او و زندگی مشترکتان علاقه دارید و این می‌تواند رابطه شما را تا حد زیادی تقویت کند. به‌علاوه همسرتان هم به‌تدریج از شما یاد می‌گیرد که وقتی کار اشتباهی انجام می‌دهد بابت خطای خود معذرت‌خواهی کند و به‌این‌ترتیب رابطه شما کیفیت بهتری پیدا خواهد کرد. برای آشنایی با راه‌های آشتی با همسر کلیک کنید.

روش‌های معذرت خواهی از همسر

قبل از معذرت خواهی از همسر خود کمی فکر کنید

وقتی شرایط آرام‌تر شد با خودتان به این فکر کنید که چه چیزی در رفتار شما باعث ناراحتی همسرتان شده است؟ خودتان را جای او بگذارید و سعی کنید دنیا را از دریچه دید او ببینید. همسرتان چه احساسی از رفتار شما داشته است؟ پس‌ازاینکه متوجه دلیل ناراحتی همسرتان شدید این موضوع را با او در میان بگذارید و عذرخواهی کنید. به یاد داشته باشید این‌که همسرتان احساس کند شما فهمیده‌اید از چه چیزی ناراحت است به‌مراتب اثرگذارتر از یک عذرخواهی ساختگی است.

عذرخواهی خود را بیان کنید

معذرت خواهی از همسر زمانی معنا دارد که شما عذرخواهی خود را صراحتاً بیان کنید. بسیاری از ما فکر می‌کنیم پایان دادن به قهر، خرید یک هدیه و یا اینکه اجازه بدهیم زمان بگذرد و همه‌چیز فراموش شود راه‌هایی هستند که معذرت‌خواهی ما را به همسرمان می‌رسانند. اما واقعیت این است که عذرخواهی باید صراحتاً بیان شود. درست است که خرید هدیه یا پایان دادن به قهر راهکارهای بسیار خوبی هستند اما همه این‌ها باید در کنار عذرخواهی شما از همسرتان باشند.

بیشتر بخوانید : دعوای زن و شوهر

احساسات خود را بیان کنید

در کنار عذرخواهی از همسرتان بهتر است احساسات و خواسته‌های خودتان را هم بیان کنید. در این‌صورت همسرتان هم متوجه احساس شما می‌شود و می‌توانید باهم یک راه‌حل مناسب برای مشکل‌تان پیدا کنید. برای مثال به همسرتان بگویید: (می‌دانم به خاطر ….. از دست من ناراحت هستی و بابت آن معذرت می‌خواهم اما واقعیت این است که من آن لحظه احساس می‌کردم/فکر می‌کردم ……).

پای گذشته را وسط نکشید

هنگامی‌که قرار است از همسرتان عذرخواهی کنید هرگز پای اختلافات گذشته را وسط نکشید. عباراتی مثل (تو هم قبلاً………) یا به رخ کشیدن اینکه شما در گذشته اشتباهات همسرتان را بخشیده‌اید تنها می‌توانند رابطه شما را خراب‌تر کنند.

از یک مشاور کمک بگیرید

معذرت‌خواهی از همسر یکی از مهارت‌هایی است که برای ادامه زندگی مشترک بسیار به آن نیاز دارید. بااین‌حال بعضی از ما این کار را بلد نیستیم یا به هر دلیلی سختمان است که از آن استفاده کنیم. این شرایط می‌تواند زندگی شما را در لبه پرتگاه قرار دهد.

عذرخواهی نکردن بابت اشتباهات باعث می‌شود تا مشکلات روی‌هم انباشته شوند و دیر یا زود تمام آن‌ها باهم سر باز کنند. به همین خاطر شاید بهتر باشد این مهارت را با کمک یک مشاور خانواده یاد بگیرید. به‌علاوه اگر احساس می‌کنید اختلاف میان شما و همسرتان به این سادگی قابل حل کردن نیست مشاورین می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. پیشنهاد می‌شود مقاله ریشه اختلافات خانوادگی را نیز بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه همسرداری می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی خانواده با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چطور از همسرم عذرخواهی کنم؟

ابتدا باید زمان و مکان مناسبی برای این کار انتخاب کنید. سپس به همسرتان نشان دهید که متوجه احساسات او شده‌اید و درعین‌حال که عذرخواهی می‌کنید سعی کنید خواسته‌ها و احساسات خودتان را هم برای او توضیح دهید.

چرا همسرم هیچ‌وقت از من عذرخواهی نمی‌کند؟

احتمالاً رفتار شما به شکلی است که ناراحتی خود را به همسرتان نشان نمی‌دهید یا خودتان خیلی زود اختلافات را فراموش می‌کنید. این کار باعث می‌شود همسرتان برای عذرخواهی از شما احساس نیاز نکند. بهتر است راجع به ناراحتی‌هایی که از همسرتان دارید با او صحبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره