ترک ناس چند روز طول می کشد ؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ارائه خدمات ترک ناس یا نسوار معمولا در کشورهایی چون افغانستان، پاکستان، هند، ایران و… انجام می‌‍شود. اثرات مخرب و جبران نا‌پذیر این ماده بر سلامت بدن باعث شده تا متخصصان خانواده و اعتیاد به طور اختصاصی پروتکل‌های درمانی برای ترک ناس ارائه دهند. از آنجا که مصرف طولانی مدت ناس موجب آسیب‌های جسمانی نیز می‌شود، گاه همزمان نیاز به دریافت رژیم‌های غذایی و تمرینات فیزیکی وجود دارد. در ادامه به طور کلی با روند درمان و ترک این ماده بیشتر آشنا خواهید شد. در صورتی که تصمیم به ترک گرفته‌اید، برای شروع می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی مرکز ذهن نو استفاده نمایید.

ناس یا نسوار چیست؟

نسوار مخلوطی است از تنباکو خشک شده، روغن، مواد طعم دهنده مانند هل، منتول، رنگ کننده‌ها (نیلی یا زرد) و آهک یا کربنات کلسیم، آب و صمغ گوار. کلرید آمونیوم به عنوان نگهدارنده و نیش زدن به آن اضافه می‌شود. معمولاً در بسته‌های پلاستیکی گرد یا مربعی که با نوار لاستیکی نگه داشته می‌شوند به فروش می‌رسد تا از قرار گرفتن در معرض هوا جلوگیری شود.

نجالب آن که اکثر افراد فکر می‌کنند که ناس ماده‌ای بی خطر است. این در حالی است که WHO اعلام کرده است که این نوع تنباکو بدون دود، خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را به دنبال دارد. با توجه به اینکه ناس شامل ترکیباتی مانند آرسنیک و نیکل، عناصر رادیویی مانند پولونیوم، اورانیوم و بریلیوم است، پیامدهای خطرناکی را به همراه دارد. برای آشنایی با علائم اعتیاد کلیک کنید.

پیامد های کوتاه مدت مصرف نسوار بر مصرف کنندگان

  • احساس گیجی
  • حالت تهوع شدید و گاهی اوقات استفراغ
  • حرکات نامنظم و کاملا غیر عادی در ناحیه چشم
  • مشکلات خواب (کاهش یا افزایش زمان خواب)
  • احساس وابستگی روانی
  • مشکلات فشار خون و لرزش در نواحی مختلف بدن

پیامد ها و عوارض طولانی مدت مصرف نسوار

علاوه بر مشکلات فوق که در کوتاه مدت ایجاد می‌شوند، ادامه مصرف این ماده مخدر، مشکلات شدید دیگری نیز به دنبال دارد که تا مدت زمان طولانی باقی می‌ماند. در ادامه علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان‌ها سایر مشکلاتی که در بلند مدت بر بدن تاثیر می‌گذارند را شرح داده‌ایم.

مشکلات کلیوی

از آنجایی که در تولید نسوار از آهک استفاده می‌شود، دفع آن توسط سیستم گوارش و کلیه، امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین جهت فرد مصرف کننده دچار مشکلات شدید کلیوی خواهد شد. شدت این عارضه به حدی است که مصرف کننده در آینده‌ای نه چندان دور مجبور به دیالیز خواهد شد.

توهم و مشکلات روانی

بدون تردید مصرف تمامی انواع مواد افیونی بر سلامت روان اشخاص تاثیرات منفی می‌گذارد. مصرف کنندگان ناس دچار توهم می‌شوند و از واقعیت فاصله می‌گیرند. به عبارت دیگر، ناس سیستم مغزی به ویژه ناحیه مخچه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای آشنایی بیشتر درباره عوارض و پیامدهای مصرف ناس کلیک کنید.

ترک ناس چگونه ممکن است؟

با توجه به اینکه مصرف کننده خود را وابسته به مصرف ناس می‌داند، در وهله اول باید آمادگی ترک را در خود ایجاد کند. در حقیقت، او باید به این باور ذهنی رسیده باشد که ادامه مصرف برای او مشکلات شدیدی را به همراه خواهد داشت و بهتر است هر چه زودتر خود را نجات دهد. برای آشنایی با جدیدترین روش های ترک اعتیاد مواد محرک کلیک کنید.

درمان و ترک ناس با راهنمایی پزشک

مرحله دوم در جریان ترک ناس، مراجعه حضوری به پزشک متخصص و دریافت راهنمایی‌های لازم است. وقتی مصرف کننده تحت درمان پزشکی قرار می‌گیرد از همراهی روانشناس و روانپزشک نیز بهره‌مند خواهد شد. استفاده از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های روانشناسان در این مرحله از ترک بسیار حائز اهمیت است، زیرا فرد باید با میل شدید خود به مصرف مقابله کند. این امر زمانی محقق می‌شود که مصرف کننده به لحاظ روحی و روانی، آرامش کسب کند و توان مقابله را در خود تقویت نماید.

دوری از جمع دوستان ناباب

پس از پایان دوره ترک و بازگشت به روال عادی زندگی، باید تا حد امکان از همنشینی و قرار گرفتن در جمع دوستان گذشته خودداری کند. چراکه قبلا این ماده را مصرف نموده و می‌دانید که در زمان استفاده، لذت موقتی را تجربه خواهید کرد، هر لحظه امکان دارد به تشویق و ترغیب دوستان در جهت استفاده مجدد، پاسخ مثبت بدهید. به همین دلیل دوری از افراد تشویق کننده به مصرف ناس می‌تواند گامی مهم در روند بهبودی وضعیت سلامتی‌تان به شمار آید.

ترک ناس با سرگرمی های جدید و جایگزین های مناسب

برای آنکه، سیر ترک ناس با موفقیت بیشتری ادامه یابد و بهبودی کامل حاصل شود، باید جایگزین‌های جدیدی را برای خود انتخاب کنید. به طور معمول، استفاده از جویدنی‌هایی مثل آدامس، شکلات و غیره می‌تواند میزان میل و گرایش شخص را به مصرف ناس تا حد زیادی کاهش دهد.

ورزش کردن

از جمله سرگرمی‌های جدیدی که برای افراد تحت درمان پیشنهاد می‌شود، ورزش کردن و پیاده روی است. انجام اینکار به افزایش حس اعتماد به نفس فرد، کمک زیادی می‌کند. مهم‌ترین اصل در روند ترک ناس این است که تا حد زیادی به خود و توانایی‌های خویش ایمان بیاورید. بنابراین به اطرافیان توصیه می‌شود که تا حد امکان زمینه‌های افزایش حس اعتماد به نفس را ایجاد نمایند و او را مورد تشویق و حمایت عاطفی قرار دهند.

ترک ناس چقدر طول می کشد؟

مدت زمان لازم برای ترک ناس با توجه به آمادگی بیمار برای ترک، ویژگی‌های شخصیتی، میزان مصرف، شرایط شغلی و خانوادگی، وضعیت جسمانی … تعیین می‌شود. هر کدام از این عوامل می‌توانند در کوتاه شدن زمان ترک موثر باشند. متخصصین ترک با ارزیابی عوامل تعیین کننده در موفقیت ترک به بیمار کمک می‌کنند تا بهترین و کوتاه ترین روش را برای درمان بیمار برگزینند. با این حال قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که اعتیاد علاوه بر درگیر کردن جسم و روح بدن، روابط و سبک زندگی بیمار را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین باید برای ایجاد تغییر در تمامی این سطوح از خود بردباری به خرج دهید.

جمع بندی

در پی مصرف ناس، صورت فرد بسیار رنگ پریده می‌شود و بیشتر اوقات شروع به استفراغ می‌کند. تنفس یا ضربان قلب وی کند شده و یا حتی متوقف می‌شود. اینها بخشی از مشکلات ناشی از مصرف ناس هستند. اما مهم‌تر از همه، وابستگی و اعتیاد بیش از حد است که روند زندگی فرد را مختل می‌کند. وابستگی به معنی احساس درد و بی قراری ذهنی در هنگام عدم مصرف ماده مخدر است.

اعتیاد یک بیماری مزمن است که باعث می‌شود فرد به طور اجباری به دنبال مواد مخدر باشد، حتی اگر باعث آسیب وی شود. در صورت سوء مصرف داروها خطرات وابستگی و اعتیاد بیشتر خواهد بود. برای آشنایی با انواع روش‌های ترک اعتیاد کلیک کنید.

خدمات مرکز مشاوره ذهن نو برای ترک ناس

مرکز مشاوره ترک اعتیاد ذهن نو به صورت تخصصی اقدام به ارائه برنامه‌های ترک می‌کند. متخصصان ترک اعتیاد ابتدا با انجام ارزیابی های اولیه و مشخص کردن دقیق وضعیت روحی و جسمی بیمار، بهترین روش ترک را معرفی می کنند. ارائه خدمات مشاوره به خانواده ها جهت آموزش ارتباط با بیمار اعتیاد نیز همزمان ارائه می‌شود.

شما می‌توانید برای دریافت خدمات ترک اعتیاد به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری اقدام کنید. مسلما کیفیت خدمات در هر سه حالت یکسان بوده و مرکز ذهن نو آماده ارائه خدمات به تمامی نقاط کشور و حتی سایر کشورهای فارسی زبان است.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من پارسال ناس رو با یه روش بدون وسوسه و دارو ترک کردم خواستید بدونید چجوری حتما با مشاوره های ذهن نو تماس بگیرید. من که خیلی راضی بودم ممنونم ازشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره